Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Soft-uri gratuite folosite in firme/scoli

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ca solutie anti spy Lavasoft.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postalexcrist, on Dec 17 2007, 19:50, said:

Pentru scoli...e mai putin importanta securitatea, pentru ca oricum elevii daca isi pun in cap, termina un calculator cu orice soft de securitate instalat :D
pt scoli ar fi mult mai util un soft pt facut o imagine windows-ului, dar nu stiu asa ceva gratuit.

#21
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Open Source Freeware : 400+ free applications and utilities

#22
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View PostSE7EN, on Dec 16 2007, 21:21, said:

Oricum ca si optiuni kmplayer e mult peste orice alt player existent.
Aici te sustin in totalitate. Si sincer nu prea am avut probleme cu icoanele...  ;)

#23
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
Un moment....sa intelegem ca pachetul Klite Megacodec pack contine softuri pirat,care nu sunt gratuite?Bsplayer normal nu se poate folosi?Sau media player classic?

#24
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Trebuie sa citesti EULA ca sa stii sigur daca un soft e free pentru uz personal sau daca el pote fi folosit si in institutii publice, dar nu in scop comercial.

#25
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postkye04, on Jan 3 2008, 02:21, said:

Un moment....sa intelegem ca pachetul Klite Megacodec pack contine softuri pirat,care nu sunt gratuite?Bsplayer normal nu se poate folosi?Sau media player classic?
Din câte știu eu, KLite conține softuri piratate.

Quote

DISCLAIMERPlease read carefully before using Free-Codecs.com / Codecs.com
........
- IF YOU LIVE IN UNITED STATES, GERMANY OR IN ANY OTHER COUNTRY WITH LAWS PROHIBITING THE USE OF THESE TOOLS YOU ARE NOT ALLOWED TO DOWNLOAD THEM!
BSPlayer în varianta freeware e cel care conține un adware (WhenUSave parcă). Media Player Clasic este open source, din câte știu.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
nu stiu care mai e acuma politica tipului care dezvolta BSPlayer, dar la un moment dat tin minte ca era free for personal use si contra cost pt firme. oricum sunt multe player-e de divx-uri, eu de exemplu folosesc GOM Media Player si sunt f multumit de el si din cate stiu eu e freeware.

#27
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
do PDF
Acest program permite generarea unui fisier pdf prin intermediul instalarii unei imprimante virtuale.

#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Dev-C++
Banuiesc ca in scoala se preda C/C++, iar vechitura de borland c++ 3.1 nici nu e free

#29
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Există foarte multe softuri ce pot fi folosite în mediu educațional, practic toate cele gratuite.

Fiind vorba de programe pentru o școală, cele care sînt și traduse au avantajul că modul lor de utilizare e deprins mult mai repede de către elevi, care învață astfel și traducerea termenilor englezești.

Am alcătuit o listă cu softuri traduse bine în română ce poate fi găsită la adresele:

http://softuri-tradu...use-windows.htm

http://softuri-tradu...e-windows-2.htm

Ea e bazată pe o listă mult mai mare care cuprinde cele mai bune softuri gratuite și comerciale :

http://muntealb.brav...ri-programe.htm

http://muntealb.brav...-programe-2.htm

======================================

Recomandările mele ar fi :

EditPad Lite : Editor de text

Maxthon 2 : Bazat pe Internet Explorer, dar are inclus și un modul anti-publicitate foarte bun (poate fi folosit și în companii)

###### : Agregator de fluxuri RSS (poate fi folosit și în companii)

Free Download Manager : Descărcător de fișiere (poate fi folosit și în companii)

FreeCommander : Manager de fișiere (poate fi folosit și în companii)

KMPlayer : Redare de fișiere audio-video (poate fi folosit și în companii)

Paint.NET : Creare / Editare de imagini (poate fi folosit și în companii)

#30
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
GParted-Clonezilla 2.0

Acest program este in opinia mea cel mai bun program gratuit de backup actual.
Mod de instalare si utlizare:
1.Downloadati de la adresa de mai sus imaginea iso ;
2.Inscritionati aceasta imagine pe un cd/dvd blank(Atentie:Cu ajutorul unui program de inscriptionare trebuie deschisa imaginea iso si apoi inscriptionata.
3.Se alege "Restart";
4.Se booteaza de pe cd/dvd-ul inscriptionat anterior
[ http://news.softpedia.com/images/reviews/large/gpartedclonezillalivecd-large_001.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
a)Daca se doresc efectuarea activitatilor de partitionare(creare partitii, stergere partitii, formatari partitii,etc) se alege prima optiune.Daca pe parcursul rularii programului nu apare o imagine ca mai jos alegeti optiunea:GParted -VESA driver
ATENTIE:Utilizati acest program doar daca ati mai utilizat astfel de programe.Utilizarea irationala a acestui program duce la pierderea informatiilor de pe harddisk
[ http://news.softpedia.com/images/reviews/large/gpartedclonezillalivecd-large_002.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
b)Daca se doreste doar copierea unei partitii atunci alegeti optiunea:Clonezilla
5.a)Etapa de backup-Se aleg setarile default pana la fereastra unde se solicita alegerea partitiei pe care se face backupul.(Utilizati TAB pentru deplasare si SPACE pentru bifarea optiunilor)
[ http://news.softpedia.com/images/reviews/large/gpartedclonezillalivecd-large_008.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din imaginea de mai sus alegem optiunea3:saveparts pentru a salva o partitie.Ulterior suntem intrebati ce partitie dorim s-o clonam , alegem tipul imaginii clonate (recomand optiunea 3-imaginea clonata a partitiei va fi 44% din marimea partitiei)
[ http://news.softpedia.com/images/reviews/large/gpartedclonezillalivecd-large_009.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si in final incepe procesul de backup(orientativ la 7,5G=20 min)
b)Etapa de restaurare-Se aleg setarile default pana la fereastra unde se solicita alegerea partitiei pe care se gaseste backupul.(Utilizati TAB pentru deplasare si SPACE pentru bifarea optiunilor). Se alege optiunea 4:restoreparts iar in urmatoarea fereastra pe langa cele 2 optiuni bifate default , bifati si optiunea [-k].Ulterior va incepe procesul de restaurare .Timpul de restaurare este jumatate din timpul de creare al backupului.
Am prezentat aceste detalii deoarece consider acest program inlocuitorul ideal al unor programe precum:Ghost,Acronis,DeepFreez.
Daca considerati aceste explicatii inoportune in acest topic, rog un moderator sa stearga acest post.

P.S.Imaginile de mai sus sunt orientative.

Edited by daviodan, 04 February 2008 - 18:04.


#31
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Cred ca postul tau era bun de subaria Tutoriale si aici sa pui doar un link.

#32
id_luckyone

id_luckyone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2008
Am gasit si eu un Windows XP Academic adica pentru Universitati, probabil si pentru studenti. Scopul cica ar fi sa ii invete pe studenti sa instaleze un Windows XP si se pot face oricate copii de pe el. Se precizeaza de la inceput ca nu ar fi un Windows XP complet, dar pe bune ca l-am activat online si l-am facut SP3 si merge super.

Sper sa ajute.

#33
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
NexusFile-dupa parerea mea este cel mai bun manager de fisiere pentru Windows
HYCAD-un program gratuit asemanator cu Autocadul

#34
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
http://www.dntsoft.com/assistant/

dictionar englez-roman foarte dragut si util si e gratuit pentru scoli si asociatii umanitare
doar faci click dreapta pe un cuvant si il traduce

#35
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008
Programe gratuite și bune care pot fi folosite în școli:

CDBurner XP - inscripționare de CD/DVD-uri

AIMP - redare de fișiere audio

JAlbum - albume foto

FeedDemon - RSS

EssentialPIM - agendă

FileZilla - FTP

AkelPad - editor de text compatibil Unicode (merge și cu diacriticele din Vista)

ATPad - editor de text compatibil Unicode (merge și cu diacriticele din Vista)

PNotes - notițe de birou

NoteCase - note organizate pe ierarhii

#36
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
FET-program generare orar
GPARTED-CLONEZILLA LiveCD-program clonare partitii
Gimp-program editare imagini
Scribus-program ce permite realizarea unei reviste,ziar,etc.
iTALC-program de monitorizare a calculatoarelor dintr-o retea
OpenBiblio-program de gestionare a cartilor din biblioteca
Blender-program modelare 3D, editare video,etc
ATutor-program management cursuri on-line

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate