Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Soft-uri gratuite folosite in firme/scoli

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Va rog sa-mi recomandati mai multe programe gratuite pe care le pot utiliza legal in cadrul unei firme/scoli(Stiu sigur ca cele de pe SourceForge.net pot fi utilizate fara probleme deoarece acele programe sunt open source).

#2
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Da de ce nu-ti place topicul din linkul urmator care e postat la Important?
http://forum.softped...showtopic=68406

Closed

#3
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Dupa un PM de la daviodan mi-am dat seama ca m-am grabit cand am inchis topicul pentru ca exista soft free pentru home useri (vezi linkul de mai sus) si free/open source pentru Institutii/Scoli etc. Asa ca postati aici doar softurile care prin Licence Agrement confirma ca ele pot fi folosite in Institutii/Scoli.

#4
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
Deci....
Tot ce stiu ca se poate folosi pina acum gratuit e Adobe Reader....dar in rest???Ce alte programe putem folosi la firma fara a avea nevoie de licenta? MA refer la antivirusi si orice alt tip de program util.
Stiu ca office-ul se poate inlocui cu Open Ofiice...dar in rest??

P.S Ar fi excelent daca ati putea face acest post sticky.Toti patronii de firme si-ar dori sa aiba o lista cu programele ce pot fi folosite free intr-o firma....
AM cautat pe google dar nu am gasit decit lucruri sporadice,in nici un caz o lista completa...

Edited by kye04, 16 December 2007 - 11:13.


#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006
Pai nu stiu daca ai sanse sa gasesti o lista gata-facuta. Cel mai bine, daca ai timp, e sa iei cateva soft-uri, pe categorii, si sa citesti EULA. Sa vezi daca ai voie sa le folosesti int-o firma. Sau, daca nu scrie clar, sa trimiti un mail la producator sa intrebi.

#6
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
TOP 100+ best Free Opensource Software for windows XP and Vista
La aceasta lista adaug programul Rulesplayer , in opinia mea, cel mai bun program gratuit de rulare a fisierelor video si audio(bazat pe Mplayer)

#7
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Antivirus free: Comodo Antivirus
Firewall free: Comodo Firewall Pro

Ambele free atat pentru utilizarea in firme/scoli cat si pentru home-useri.

#8
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
Foarte bune linkurile voastre....merci

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
un dictionar misto din/in engleza - romana, franceza - romana. citeste in dreapta paginii ca "Pentru scoli publice sau organizatii umanitare Assistant 5 este gratuit."
http://www.dntsoft.com/assistant/

#10
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

La aceasta lista adaug programul Rulesplayer , in opinia mea, cel mai bun program gratuit de rulare a fisierelor video si audio(bazat pe Mplayer)
Putine optiuni si  alea dispuse total aiurea.Compara-l cu Kmplayer tot bazat pe mplayer si vezi diferenta. Problema cu kmplyer e ca uneori are probleme cu icoanele la fisierele video insa in rest e mult peste rulesplayer  ca si optiuni si functionalitate. Oricum ca si optiuni kmplayer e mult peste orice alt player existent.

#11
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
Intrebare: Pachetul Klite megacodeck pack nu este free??

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002

 SE7EN, on Dec 16 2007, 21:21, said:

Putine optiuni si  alea dispuse total aiurea.Compara-l cu Kmplayer tot bazat pe mplayer si vezi diferenta. Problema cu kmplyer e ca uneori are probleme cu icoanele la fisierele video insa in rest e mult peste rulesplayer  ca si optiuni si functionalitate. Oricum ca si optiuni kmplayer e mult peste orice alt player existent.
chiar si peste GOM? (care si el este freeware)

Edited by Fane, 16 December 2007 - 23:22.


#13
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

chiar si peste GOM? (care si el este freeware)
Incearca si vezi  :) , trebuie doar downloadat un fisier zip, nu se instaleaza nimic pe sistem, nu are nevoie de codecuri separate.

#14
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

 SE7EN, on Dec 16 2007, 21:21, said:

Putine optiuni si  alea dispuse total aiurea.Compara-l cu Kmplayer tot bazat pe mplayer si vezi diferenta. Problema cu kmplyer e ca uneori are probleme cu icoanele la fisierele video insa in rest e mult peste rulesplayer  ca si optiuni si functionalitate. Oricum ca si optiuni kmplayer e mult peste orice alt player existent.
Multumesc pentru recomandare. In trecut , testasem acest program, insa avea probleme cu rularea unor  anumite tipuri de fisiere video.Acum vad ca s-au rezolvat acele probleme.Mai recomand SMplayer, un program destul de bun ce ruleaza atat pe Windows cat si pe Linux.

#15
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Alti antivirusi: ClamWin, Moon Secure Antivirus. Nu ma pronunt in ceea ce priveste capabilitatile de detectie, dar merita incercati.

Ii gasesti pe tot pe SourceForge.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
daca nu umblii pe torrente, P2P si site-uri dubioase in mod normal nici nu ai nevoie de antivirus.

#17
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006

 Fane, on Dec 17 2007, 18:31, said:

daca nu umblii pe torrente, P2P si site-uri dubioase in mod normal nici nu ai nevoie de antivirus.

Eh, da' cand aduce o dicheta/un cd/un stick/etc, un scan de siguranta nu strica.

#18
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006

 Fane, on Dec 17 2007, 18:31, said:

daca nu umblii pe torrente, P2P si site-uri dubioase in mod normal nici nu ai nevoie de antivirus.
Cea mai mare greseala posibila!
Inca cineva care nu a auzit de Worms care se transmit singuri prin retea. Plus ca exista diversi malware care se transmit prin e-mail. Sau sa nu uitam de diverse exploit-uri, care nu apar intodeauna numai pe site-uri dubioase (orice site mai putin protejat poate deveni host pt un exploit). La fel, cum a spus MadMike.Mitza, sa nu uitam de virusii care vin pe CD/dischete/stick/etc...

Mai ales ca e vorba de o firma, eu zic ca un AV e OBLIGATORIU! La fel si un Firewall si un Antispy (mai ales Antispy, pentru ca la firme se vehiculeaza date care sigur nu vrea nimeni sa ajunga la altii)

Pentru scoli...e mai putin importanta securitatea, pentru ca oricum elevii daca isi pun in cap, termina un calculator cu orice soft de securitate instalat :D

Edited by alexcrist, 17 December 2007 - 19:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate