Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina electrica vs. maș...

Curiozitați

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 

Care a fost primul mobil vandut in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Care a fost primul mobil vandut in Romania?

#2
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 02.05.2004
Pai erau BOSH509 si MOTOROLA D460(D460 am avut si eu,cumparat acum 7ani si dupa ce am schimbat accumulatorul o singura data,functioneaza si acum la tara...)mai erau si NOKIA(BIRTA GROUP)

#3
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
cred ca au fost modelele pentru NMT utilizate de Telemobil.. hat prin 92. uite ca nu stiu care a fost primul

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,197
  • Înscris: 05.05.2003
Primul mobil a fost Dancall NMT '92-'93

Nu mai stiu exact cat costa... ultima data scazuse pretul la vreo 700$

Attached Files



#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,197
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru GSM a fost din cate stiu Motorola D-160, la abonamente Dialog, dar erau si Ericcson, Philips Fizz

Attached Files



#6
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Primele modele de telefoane GSM vindute OFICIAL de vreun operator GSM sau dealer au fost: Ericsson GA318, Nokia 1610, SONY CMDX-1000, Motorola d460. Mai tirziu - citeva luni de la lansarea serviciilor GSM Romania - au aparut si modele mai "evoluate": Ericsson GF788, GF337, GH388, Nokia 2110, 8110, 8110i, Motorola 8700, StarTac 70, 85 si mai tirziu 130, Bosch 607, 509, Philips Fizz, Spark, etc. Pe piata neagra au aparut foarte multe modele multe dintre ele fiind foarte vechi chiar si pt anul 1997:

Motorola 5200, 7200 si chiar 3200 (daca nu ati vazut cum arata uitati aici un link: http://www.handy-sei...5-motorola.html )

Siemens S3 Com, S6, S4

etc

#7
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by RICARDO
Pai erau BOSH509 si MOTOROLA D460(D460 am avut si eu,cumparat acum 7ani si dupa ce am schimbat accumulatorul o singura data,functioneaza si acum la tara...)mai erau si NOKIA(BIRTA GROUP)


pardon ! Poate ai vrut sa zici Bosch 607 cu ecran portocaliu ( ALO, Maria ?)

#8
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
;yeslol; Dancall-u' ala arata chiar "antic". Chiar as vrea asa ceva.

#9
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
Nu mai stiu cum se numeste dar e facut de ericsson , e mare ( sigur a fost primul telefon adus pe la noi , are antena laterala care nu se ridica ci se roteste pt a sta dreapta , poate isi aduce aminte careva cum se numea (de la el vine denumirea de caramida..

#10
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
paulgsm are dreptate. primele GSM-uri au fost Ericsson GA318 si Nokia 1610. Dialogul a aparut dupa Connex, deci nu avea cum sa aiba primele telefoane.

#11
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Pentru PicuTex: acel telefon era Ericsson GH197 sau GH198 - http://i10.ebayimg.c.../e6/56_1_b.JPG; a existat si o varianta cu clapeta GF 197 sau 198; de fapt F-ul din GF vine de la flip (clapeta) chestie valabila la toate telefoanele Ericsson.

Daca vrei va mai zic niste antichitati pe care le-am vazut si folosit; de multe dintre ele sunt sigur ca nici macar nu ati auzit:

Alcatel HC400;
Panasonic G350
Orbitel
Nokia 2010 (nu 2110),1010 (mama ce mare era  :0  )
Siemens S6 - printre primele telefoane cu acumulator LiIon
Motorola 7500

Cam astea sunt "dinozaurii" care au impinzit Romania in 1997. Ginditi-va ca in afara de Republica Moldova TOATA Europa avea in 1997 GSM (chiar si Albania); doar noi si moldovenii ramaseseram de caruta. Daca introduceam GSM-ul in decembrie 1991 - ca cei de la Vodafone UK - nu prea aveam de unde alege; asa, dupa aproape 6 ani am avut oferta bogata de terminale.

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,197
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by djl
;yeslol; Dancall-u' ala arata chiar "antic". Chiar as vrea asa ceva.  


Dancall-ul ala era cel mai ieftin mobil din Romania, la nivelul anilor '93-'96
Ca fapt divers... masura aprox. 23cm lungime si 7cm latime... iar daca bateria tinea de dimineata pana seara era ceva extraordinar. :D

#13
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
am avut prima data un nokia 1611, remember ? , dupa aceea 2110 si 318
cam asta tin eu minte

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,197
  • Înscris: 05.05.2003
Uite un link cu telefoane antice... cateva din ele au fost si pe piata neagra/gri, din Romania.
Super interesant sa vedeti si primul handy GSM de la Nokia!
www.samlaren.org/telefon/

#15
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
:jaw-dropp Primele din poza sunt mobile?!!

#16
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

Quote

Originally posted by djl
:jaw-dropp Primele din poza sunt mobile?!!

te poti plimba cu ele... in masina sau in carucior/geanta... deci sunt mobile

#17
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by PicuTex
Nu mai stiu cum se numeste dar e facut de ericsson , e mare ( sigur a fost primul telefon adus pe la noi , are antena laterala care nu se ridica ci se roteste pt a sta dreapta , poate isi aduce aminte careva cum se numea (de la el vine denumirea de caramida..


Ericsson 172   :yeah baby

#18
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003

Quote

Originally posted by paulgsm
Pentru PicuTex: acel telefon era Ericsson GH197 sau GH198 - http://i10.ebayimg.c.../e6/56_1_b.JPG; a existat si o varianta cu clapeta GF 197 sau 198; de fapt F-ul din GF vine de la flip (clapeta) chestie valabila la toate telefoanele Ericsson.

Daca vrei va mai zic niste antichitati pe care le-am vazut si folosit; de multe dintre ele sunt sigur ca nici macar nu ati auzit:

Alcatel HC400;
Panasonic G350
Orbitel
Nokia 2010 (nu 2110),1010 (mama ce mare era  :0  )
Siemens S6 - printre primele telefoane cu acumulator LiIon
Motorola 7500

Cam astea sunt "dinozaurii" care au impinzit Romania in 1997. Ginditi-va ca in afara de Republica Moldova TOATA Europa avea in 1997 GSM (chiar si Albania); doar noi si moldovenii ramaseseram de caruta. Daca introduceam GSM-ul in decembrie 1991 - ca cei de la Vodafone UK - nu prea aveam de unde alege; asa, dupa aproape 6 ani am avut oferta bogata de terminale.


http://www.samlaren....lefon/gh198.jpg
eu la asta faceam referire , iar telefoane am avut cam de toate ca faceam decodari in "vremurile bune" iar simens s6 mai am si acum prin cutii daca mai caut :yeah baby

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate