Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Cum sa ma ridic intr-o roata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ElC00lMaGniFiKo

ElC00lMaGniFiKo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.11.2007
stiu ca intreabarea e cam penibila dar as vrea sami dati niste lectii ca sa zic asa sami ziceti cum sa fac sa ma ridic intro roata pe bicicleta
credetima am incercat de multe ori si nam reusit
va rog sami raspundeti plss :D :D

Edited by ElC00lMaGniFiKo, 02 December 2007 - 10:48.


#2
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2005

View PostElC00lMaGniFiKo, on Dec 2 2007, 10:47, said:

stiu ca intreabarea e cam penibila dar as vrea sami dati niste lectii ca sa zic asa sami ziceti cum sa fac sa ma ridic intro roata pe bicicleta
credetima am incercat de multe ori si nam reusit
va rog sami raspundeti plss :D :D

Vreau din suflet sa cred ca postul asta e o gluma... Tot am vazut intrebari ciudate, dar la asa ceva jur ca nu ma asteptam  :huh: Si eu care credeam ca petrec/petreceam mult timp in fata calculatorului... Cel mai bun sfat ar fi sa te duci in fata blocului sa-ti faci niste prieteni, daca nu cumva toti pustanii sunt ca si tine, la "cauntăr" sau la "uou"  :death:

#3
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostElC00lMaGniFiKo, on Dec 2 2007, 10:47, said:

stiu ca intreabarea e cam penibila virgula dar as vrea sami dati niste lectii virgula ca sa zic asa punct sami ziceti cum sa fac sa ma ridic intro roata pe bicicleta punct
credetima virgula am incercat de multe ori si nam reusit punct
va rog sami raspundeti virgula plss :D :D semnul exclamarii
ie unu Alexandru Graur care tear putea invata !

#4
ElC00lMaGniFiKo

ElC00lMaGniFiKo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.11.2007

View PostNicuj0r`, on Dec 5 2007, 01:32, said:

Vreau din suflet sa cred ca postul asta e o gluma... Tot am vazut intrebari ciudate, dar la asa ceva jur ca nu ma asteptam  :huh: Si eu care credeam ca petrec/petreceam mult timp in fata calculatorului... Cel mai bun sfat ar fi sa te duci in fata blocului sa-ti faci niste prieteni, daca nu cumva toti pustanii sunt ca si tine, la "cauntăr" sau la "uou"  :death:
mai bine trezestete sa vezi ca nu e o gluma...eu am prienteni si nu stau in fata calculatorului toata ziua...si app am pus si eu o intrebare si uh vii asa numa sa faci la posturi in plus tot ceai zis tu era off topic
ontopic:daca e cineva care ma poate ajuta sa posteze calumea

Edited by ElC00lMaGniFiKo, 06 December 2007 - 06:29.


#5
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostElC00lMaGniFiKo, on Dec 6 2007, 06:28, said:

mai bine trezestete sa vezi ca nu e o gluma...eu am prienteni si nu stau in fata calculatorului toata ziua...si app am pus si eu o intrebare si uh vii asa numa sa faci la posturi in plus tot ceai zis tu era off topic
ontopic:daca e cineva care ma poate ajuta sa posteze calumea
sper sa reusesti sa te ridici pe o roata si apoi sa cazi cu capatana de o bordura! poate iti iese creierul la iveala...

#6
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postcarman, on Dec 6 2007, 07:59, said:

sper sa reusesti sa te ridici pe o roata si apoi sa cazi cu capatana de o bordura! poate iti iese creierul la iveala...

nici o sansa :uhuhno:

#7
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.09.2005

View PostElC00lMaGniFiKo, on Dec 6 2007, 06:28, said:

mai bine trezestete sa vezi ca nu e o gluma...eu am prienteni si nu stau in fata calculatorului toata ziua...si app am pus si eu o intrebare si uh vii asa numa sa faci la posturi in plus tot ceai zis tu era off topic
ontopic:daca e cineva care ma poate ajuta sa posteze calumea

"Mi-am permis" sa fiu off-topic, pentru ca am mai vazut niste topicuri/posturi "gandite" de tine si cred ca esti unic pe forum... probabil te bati in top 3 cu tipu' ala caruia i se parea normal sa nu plateasca facturile la zapp, pe un abonament facut cu buletinu' matusii sale care nu era in tara, sau ceva de genu...  :cursing:  Cand vorbesc de prieteni, nu ma refer la mana stanga si mana dreapta... vorbesc de PERSOANE, in viata... carman, nu zici tu prostii :)

#8
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Uita-te pe extreme sports(daca prinzi acest canal).Am observat ca acum da sfaturi in legatura cu diverse acrobatii facute cu bicicleta si nu numai.

#9
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
schimbi sa dai usor la pedale, tragi de coarne, bagi pedala...
incearca intai sa o dai pe spate (controlat) pentru ca mai apoi sa stii cat sa o tii.

depinde si ce bicicleta ai... daca ai una cu furca grea, e mai greu. daca ai una de trial, poti sa mergi si 200m fara oprire :)

#10
rbass

rbass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.08.2006
dpinde de ce bicla ai de cele mai multe ori cel mai mare pinion si cea mai mica foaie... dat la pedale cu forta tras de ghidon si lasat pe spate si cam asta e ... in rest spor la treaba ... nu cred ca iti va spune cineva cum sa faci asta adica sa iti dea o reteta exacta

#11
bikerforever

bikerforever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2008
Fara suparare, iti aduc aminte ca sunt doua roti ;) , nu precizezi pe care vrei sa mergi.

Ai vazut deja competitii de Down Hill?...baietii aia la sfarsitul parcursului franeaza fiind doar pe roata fata! ....

curaj

#12
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.08.2006
Trebuie sa te lasi un pic pe spate, sa pui pe viteza cea mai mica, si sa pedalezi, dar trebuie sa inveti sa-ti tii echilibrul, sa nu cazi pe spate, ai grija  -_-

#13
Alecscosmi

Alecscosmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.04.2009
In primul rand trebuie sa exersezi pe asfalt intr-o usoara panta...Al 2-lea rand trebuie sa-ti lasi shaua mai jos pt ca ai nevoie foarte mult de propriul tau centrul de greutate si apoi de cel al bicicletei...Iti schimbi viteza usoara( pt inceput incerci cu 1 la foaie si 1 la pinion) apoi poti sa incepi sa scazi la pinioane viteza...Foarte importand de asemenea este cum alegi sa incerci sa exersezi...Sunt 2 moduri: 1. Sa incerci sa stai in picioare pe pedale, 2. este sa stai pe sha. Mie mi s-a parut ca este mult mai usor sa incepi, asa zisul "whellie-ul" in picioare si din fortza mainilor. Cand stai pe sa este usor sa te ridici dar este greu sa iti mentii centrul de greutate in balans iar cand esti in picioare este mai greu sa o ridici dar ai un echilibru mult mai bun. Tu alegi. Mai intai ar trebui sa incerci sa "o dai peste cap" de cateva ori( eu nu folosesc frana de spate cand fac acest lucru) si apoi sa incerci sa gasesti acel punct in care sa fii in echilibru. Trebuie sa ai o zona destul de mare pt a face acest exercitiu...Balansul fata-spate il faci prin forta pedalelor si inclinatia corpului pe bicicleta, iar balansul stanga-dreapta il reglezi de asemenea din pozitia corpului si din GHIDONUL BICICLETEI. Balansul stanga-dreapta reprezinta o uriasa piedica pt incepatori si probabil locul unde cei mai multi renunta. Cu multa ambitie si cu rabdare se poate....Acest exercitiu nu se realizeaza intr-o singura zi, asa ca ia-o usor si nu te enerva de la a 3-ia incercare...Mie mi-a trebuit cam 1 an de zile ca sa merg la ora actuala intre 400 de metri si 800 de metri. In cateva ore de "training" vei stapani destul de bine aceasta metoda...Iti garantez ca vei reusi sa mergi cel putin 2-3 metri...Mult Succes!!    daca intampini probleme id-ul meu de messenger este alecscosmi.   Sunt dornic sa ajut lumea la asa ceva pt ca arta aceasta de stapanire a bicicletei dispare pe zi ce trece:(...

Edited by Alecscosmi, 16 April 2009 - 21:02.


#14
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
:bicycle:  :raygun:


Seteaza foile pe ce mai mare,iar pinionul pe cel mai mic....apoi gaseste o vale buna,nu inainte de a regla bine frana de fata...baga tare in vale,apoi la sfarsit apasa cu toata puterea frana de fata si ve descoperii ca poti sta pe o roata...chiar daca numai pentru 1 secunda

#15
toonamy

toonamy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 20.07.2008
dupa modelul 1 secunda pe o roata 1 saptamana in spital
ps : stiu ca am reinviat topicul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate