Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Cum poate Biserica sa faca bani?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

Poll: Ar trebui gasite alte surse de finantare? (31 member(s) have cast votes)

Ar trebui gasite alte surse de finantare?

  1. Da, cat mai repede! (10 votes [32.26%])

    Percentage of vote: 32.26%

  2. Nu, nu asta e scopul Bisericii (18 votes [58.06%])

    Percentage of vote: 58.06%

  3. Nu stiu, nu ma bag, nu ma intereseaza (3 votes [9.68%])

    Percentage of vote: 9.68%

Vote Guests cannot vote

#1
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Argumentum:

Pentru ca sunt satul de politicieni care se dau bine pe langa preoti ca sa ii vada populatia ca sunt credinciosi si sa-i voteze cu proxima ocazie
Pentru ca nu e normal ca biserica sa fie un sclav al puterii pe langa care sa se gudure pentru bani
Pentru ca nu vreau sa vad nici un Becal alaturi de diversi preoti dand bani si bucurandu-se de incredere in cadrul populatiei
Pentru ca nu mi se pare normal ca statul sa plateasca salarii si renovari si multe din cheltuielile bisericii din banii populatiei care probabil e de alta parere (o parte).

Si nu in ultimul rand:
Pentru ca nu este normal ca intr-o tara europeana sa se construiasca pe teren public o magaoaie megalomanica precum Catedrala Mantuirii Neamului la doi pasi de magaoaia ailalalta.
Argumentul bisericii fiind "avem nevoie de o Catedrala mare in bucuresti pentru ca in alte orase europene exista"
[/Argumentum]


Asa, acum ca am trecut de fundamentul topicului intrebarea mea este cum/daca ne-am pune capul la cotributie ar putea Biserica Ortodoxa sa isi faca un buget din care sa-si sustina cheltuielile?
In momentul de fata isi sustine cheltuielile din urmatoarele surse:
Vanzarea de obiecte de cult/lumanari etc
Productia de calendare si alte obiecte tiparite (carti de rugaciuni etc)
Mai nou prin publicitate (?) pe canalul tv, radio si probabil si prin ziar daca s-a lansat. Nu am informatii pe tema asta nu m-am uitat/ascultat/citit niciodata.
Donatii.

Problema mea sunt donatiile si faptul ca acestea nu sunt reglementate in nici un fel. Adica de exemplu tanarul Becal poate sa dea tspe milioane de euro si apoi sa se mandreasca cu credinta lui pe unde apuca, fara sa ii zica ceva vreun preot, fara sa il acuze de fatarnicie, fara sa ii spuna ca e ipocrit si ca adevara credinta nu se masoara in bani.
De exemplu nici un preot nu a luat atitudine impotriva comportarii lui Becali la Athos.
Oricum nu despre oier vreau sa vorbesc ci despre atitudinea generala de "ne dai banu' zici ce vrei". Asta se numeste MITA si e o chestiune destul de grava dupa mine.

Si nu doar de Becali e vorba ci si de premierul Moliceanu care da 30 de milioane de RON catre biserica, de Base care nu pierde nici o ocazie sa apara langa vreun barbos si sa ii zica cate ceva de bine.

Ma si intreb daca alea 30 de milioane de RON n-ar intra mai bine in bugetul educatiei sa avem mai putini prost educati in tara asta care apoi sa "munceasca" buzunarele unora peste granite.

Cum poate biserica sa-si foloseasca reteaua nationala pentru a obtine un profit care sa-i permita sa le dea peste nas astora?
Transfer de bani de exemplu: Mr Ghita mare director la firma X vreau sa-i trimita maica-si niste bani. Ea sta la tara si nu vrea sa mearga pana la oras. Asa ca merge la prima biserica cu serviciul "Sfantul Transfer" si ii da cuiva care are grija sa-i transmita catre parohia din satul Y. Asta ar insemna folosirea unui transfer electronic in contul parohiei din care preotul de colea sa dea banii femeii.

Microimprumuturi: In special pentru oamenii din comunitatile satesti care se plang an de an ca nu au bani sa isi creasca animalele si sa lucreze pamantul. Satenii se organizeaza intr-o echipa (sau grup de interese :D) si cer un imprumut de la preot. El le da o dobanda frumusica si ei muncesc la propria afacere. Economia castiga, biserica la fel, oamenii la fel.

Educatie platita: Cursuri de diverse feluri in locatii special amenajate pe teritoriul bisericii. De exemplu cursuri de recalificare, sau de folosire a PC, sau de parenting, sau de limba engleza, sau de una sau de alta.

Case de ingrijire a bolnavilor/batranilor care sa fie pe bani, Asigurari de viata (:lol:), Depozite pe termen lung(!)

Da' stiu, n-or fi ele compatibile cu "menirea" bisericii dar nu cred ca menirea bisericii este sa gireze oamenii politici care marca banu'.
Asa ca sa faca bine sa-si gaseasca singura solutiile de finantare.

Alte idei/pareri ?

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,092
  • Înscris: 22.06.2004
ar putea sa vanda bilete RATB, tecola, cornuri cu mac si lactate

#3
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
@katman.Ideile expuse de tine sunt bune dar reprezinta numai aspectele sociale, fi convins ca nu asta e rolul Bisericii.In ultimii ani s-a deplasat centrul de greutate (vorbesc de BOR) de la sfintirea-indrumarea spirituala si morala a credinciosilor spre materialism in general, parca nivelul de trai ar fi principala problema nu degradarea sufletului, minciuna, fatarnicia, imbecilizarea, dezorientarea, necredinta ori credinta de parada sau de interes, lipsa reperelor si alte asemenea.
In mod normal, cand tine preotul o predica ar trebui sa te "transforme" acele cuvinte, sa te puna cel putin pe ganduri, pentru ca ar trebui sa fie traite in primul rand de preot, in realitate o predica te plictiseste, cuvintele se transforma in lozinci goale, electorale, indiferenta si aroganta au luat locul caldurii sufletesti, a bunului simt si al dragostei.
Nu e principala menire a Bisericii ajutorarea materiala, nu zic ca nu ar fi unul din scopuri dar in nici un caz primul, pentru actiuni caritabile exista Crucea Rosie, pentru imprumuturi in bani exista banci si se pot infiinta tot felul de "case de ajutor reciproc" sau alte forme asociative si, in general, pentru toate actiunile sociale sunt solutii lumesti, mai putin pentru "curatirea" spirituala si morala a oamenilor.
Am mai spus si repet : cred ca BOR (pentru alte Biserici nu ma pronunt) are resurse suficiente pentru independenta financiara insa nu se doreste acest lucru, vad ca majoritatea preotior au vile si masini luxoase, traiesc cu mult peste medie, au taxe la servicii religioase, multi dintre ei au mai putina credinta decat enoriasii, pentru ei preotia nu mai e o misiune dumnezeiasca ci o sursa venituri consistente si un serviciu care da bine la imagine, ploconeala in fata politicenilor si a bogatasilor pentru un trai imbelsugat.De aici si deruta fata de actiunile BOR, efort financiar peste limita pentru "ziduri", ma refer la Catedrala Mantuirii Neamului, colaborarea cu tot felul de dubiosi, politicieni si inavutiti din hotie, ecumenism cu orice pret sau orice altceva numai ceea ce trebuie nu.
O revenire la rolul firesc al Bisericii in societate ar rezolva toate aceste aspecte negative, dar asta nu se va intampla, se va merge din rau in mai rau, parerea mea.
S-au dat aici pe forum atatea profetii ale sfintilor despre vremurile in care traim care se vor implini negresit pentru ca a vorbit  Dumnezeu prin ei, bine ar fi sa-si vada fiecare de sufletul lui in primul rand, suntem prea mici pentru un razboi atat de mare.Ce caracterizare mai buna vrei despre lumea in care traim (reiau din Sfantul Nil Atonitul) :
Cand se va apropia vremea venirii lui Antihrist, se va intuneca mintea omului de toate patimile cele trupesti ale curviei, si foarte mult se va inmulti necredinta si faradelegea. Atunci omul va deveni de nerecunoscut, schimbandu-se fetele oamenilor, si nu se vor mai cunoaste fetele barbatilor de ale femeilor, pentru nerusinata imbracaminte si a parului din cap.
Oamenii din vremea aceea se vor inrai ca niste fiare salbatice, fiind inselati de Antihrist. Nu vor da respect parintilor si celor mai batrani, iar dragostea va pieri. Pastorii crestinilor, arhierei si preoti vor fi oameni cu slava desarta, afara de prea putini, cu totul nerecunoscand calea din dreapta de cea din stanga.
Atunci se vor schimba obiceiurile si traditiile crestinilor si ale Bisericii.
Curatia va pieri de la oameni si va stapani faradelegea. Minciuna si iubirea de argint vor ajunge la cel mai inalt grad si va fi vai de cei care vor aduna bani. Curviile, preacurviile, sodomiile, hotiile si omorurile, in vremea aceea, vor fi pe toate drumurile. Pentru savarsirea acestor mari pacate, oamenii vor fi lipsiti de darul Sfantului Duh, pe care l-au primit la Sfantul Botez, precum si de mustrarea constiintei. Bisericile lui Dumnezeu vor fi lipsite de preoti credinciosi si evlaviosi si va fi vai de crestinii care se vor afla in lume, caci isi vor pierde cu totul credinta, nevazand la nimeni lumina cunostintei.
Atunci se vor duce la locurile ascunse si sfinte (manastiri si schituri), ca sa gaseasca mangaiere sufletului de multele tulburari si ispite pe care le vor intampina zilnic; dar usurare nu vor gasi, caci peste tot vor fi piedici si sminteli. Si toate acestea se vor face pentru ca Antihrist va stapani peste tot, va domni in toata lumea, va face semne si minuni cu inselaciune si va insela pe oameni cu viclenie, ca sa nascoceasca si sa vorbeasca unul cu altul de la un capat al pamantului la celalalt. Atunci vor zbura prin aer ca pasarile si vor inota prin adancul marii ca si pestii.
Si toate acestea le vor face oamenii, traind in tihna, necunoscand ca acestea sunt inselaciunile lui Antihrist. Si asa de mult va inainta stiinta vicleanului, ca sa insele prin nalucire pe oameni, pentru a nu mai crede in Dumnezeu Cel in Sfanta Treime inchinat.

Banul a devenit dumnezeul (idolul) majoritatii  iar clericii sunt in primele randuri ale noului val, te mai miri de ceva?

@conu71, ti-ar surade sa cumperi prezervative dintr-o biserica? :naughty:  Este un trend nou, scursurile umane antihristice  isi varsa necuratiile prin biserici, e mai cool, multora li se pare lucru normal pentru lor li se pare ca bisericile sunt ca w.c.-urile luxoase unde locuiesc, parca nu ar mai fi loc pe pamantul asta decat in locurile sfintite, ai grija sa nu te molipsesti ca pute (erotic).

#4
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Hmm, eu nu mi-am pus problema asa cum o spui tu : "se poate, dar nu se vrea".
Chiar speram ca se vrea dar nu si-au dat seama cum.
Pe de alta parte cu un bussines man ca Daniel ma gandesc ca o sa se mai schimbe.
Ideile mele nu erau complet fara sens, adica poate nu e cazul sa dea bani biserica dar gandeste-te asa:
Omul care ia bani de la preot (sau angajatul preotului) nu va avea restante decat daca e un magar. Asta pentru ca in scenariul propus de mine (microfinantari pentru agricultura) preotul e om din sat (de obicei bine vazut).
Se stie ce injuraturi iti iei daca te duci sa lucrezi ca recuperator de credite. Iti imaginezi ca ar indrazni cineva sa zica vreuna preotului?
Astfel rolul bisericii s-ar pastra (ar invata oamenii sa fie onesti si sa investeasca corect) + ca ajuta economia.  
Toata lumea castiga.

Din banii castigati dupa eliminarea cheltuielilor administrative ar ramane probabil destui care pot fi directionati catre cauze sociale.

Si gandeste asa: ce banca nu s-ar asocia cu BOR? CEC sau BCR nu au filiala in catune de munte, BOR are. E suficient un training pentru preot si sa ii dea un fax ca sa trimita documentele si in spate e tot o banca de fapt. Dar ar oferi dobanzi si comisioane mai putin magaresti.


Si poate undeva pe parcurs s-ar vedea o dezvoltare a vistieriei care sa nu mai aiba nevoie de alde Tari sau Becali pentru constructii megalitice. Nu ca as fi de acord cu ele, dar asta e. Macar nu sunt (si) banii mei acolo.

#5
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Se prea poate sa se intample asa  avand in vedere vantul innoitor care bate si pragmatismul actualului Patriarh dar scenariul pe care il propui se numeste camatarie sau intermedierea camatariei,  chiar daca in ziua de azi are denumiri pompoase, inselatoare,  si nu cred ca asta e treaba bisericii (nu tot timpul scopul scuza mijloacele) ci mai degraba a statului, eventual a societatii civile.In biserica (latura lumeasca), cel putin pana acum, nu s-a mers pe principiul "ce merge bine trebuie neaparat schimbat", ci pe cat posibil s-a pastrat traditia care, dupa parerea mea, trebuie adaptata noilor conditii, nicidecum schimbata.
O forma de intrajutorare organizata de biserica a existat si exista si in prezent in comunitatile mici , dupa posibilitati si cu exeptiile de rigoare, iar cabinete medicale gratuite pentru nevoiasi, cantine, orferinate si adaposturi in orasele mari mi se par actiuni suficiente din partea BOR.
Faza cu donatiile lui Becali si altii de teapa lui nu e rea, nu sunt restrictii pentru donatori, rea e balacareala care insoteste gestul si faptul ca nu se ia nici o atitudine fata de “misionarismul” siret care il face, o denaturare groteasca a crestinismului, se foloseste fatarnic de niste valori de care este strain complet.Nu inteleg de ce se tolereaza asa ceva si nu se puncteaza, de exemplu, ca gesturile si vorbele lui "crestine" nu implica nicidecum BOR, avandu-se in vedere cati naivi sunt pacaliti, dar de, Iuda are nenumarate infatisari in ziua de azi si nu conteaza in ce tabara se afla.
Relatia prea stransa a bisericii cu statul, mai ales cu politicienii, nu mai merge cu toate ca e traditie in BOR, acel procent de 80%  de crestini ortodocsi e mare pacaleala, mult mai sanatos era un 20% curat.Si eu sunt de acord cu tine, o detasare cat mai mare fata de stat ar fi benefica pentru Biserica Ortodoxa, dar omul e om chiar si in haine preotesti iar interesul poarta fesul, ai uitat?

#6
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Sper sa nu se supere Megara sau catolicii (ca de fapt e de bine):
Treceam pe langa Sacre Coeur in bucuresti (nu mai stiu zona) si era in apropiere ceva cladire a bisericii catolice.
Eram cu masina si vad un Iisus agatzat pe un perete al cladirii.
Zic: uite asa are si becali unul la intrarea in Steaua (la partea cu birourile)
Soferul : da' ce e catolic?
Eu: nu e ortodox, ca al lui e aurit :lol:
La intrarea in birourile Stelei te loveste un cata-mai Isusu auriu de vreo 2,5 m daca nu mai mult, sub care sta jandarmul.

Uite ca tot ai mentionat Crucea Rosie, Comitetul International nu poate primi pentru un proiect mai mult de 30% din suma solicitata de la un donator unic. Asta chiar a generat o problema cand s-au strans prea multi bani pentru un proiect si au trebuit redirectionati catre altele pentru ca altfel incalcau politica.
Asta asigura o impartialitate si prag clar pentru toti participantii.

Eh, daca biserica ar anunta proiecte si apoi ar cere sume limitate de la fiecare interesat cred ca ar fi ceva mai bine.

Nu e camatarie, e o intermediere. biserica isi pune puterea financiara la vedere ca sa negocieze cu banca/bancile, bancile ofera servicii corecte catre beneficiarii finali.

Ma rog, zic eu degeaba de unul singur.

#7
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 katman, on Nov 26 2007, 20:58, said:

Sper sa nu se supere Megara sau catolicii (ca de fapt e de bine):
Treceam pe langa Sacre Coeur in bucuresti (nu mai stiu zona) si era in apropiere ceva cladire a bisericii catolice.
Langa Piata Aviatorilor. Acolo se oficiaza slujbe si in limba latina. Mi-am tot propus sa ajung si eu la o astfel de slujba... si inca imi mai propun :)

Edited by Megara, 26 November 2007 - 21:13.


#8
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Biserica a subevoluat dupa parerea mea.
Cand m-am spovedit se vedea dupa o usita o punga umflata cu diferite bancnote.
Desigur dupa spovedanie urma "taxa de spalare a pacatelor" dar am constatat cu uimire ca mai aveam in buzunar doar 50 de bani :o .I-am dat preotului si s-a uitat mia ciudat la mn. -_-

Edited by Megara, 26 November 2007 - 21:41.
culori


#9
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 katman, on Nov 26 2007, 20:58, said:

Uite ca tot ai mentionat Crucea Rosie, Comitetul International nu poate primi pentru un proiect mai mult de 30% din suma solicitata de la un donator unic. Asta chiar a generat o problema cand s-au strans prea multi bani pentru un proiect si au trebuit redirectionati catre altele pentru ca altfel incalcau politica.
Asta asigura o impartialitate si prag clar pentru toti participantii.
Exemplul dat de tine e concludent.Statul si administratiile locale nu pot fi inlocuite cu nimic pentru ca au parghiile necesare pentru a gestiona si pana la urma asta e ratiunea lor de a fi.In fond nu sunt entitati abstracte ci sunt oameni, in cazul nostru incompetenti si rauvoitori de atata amar de timp.
Daca am trai intr-o societate normala, nu bolnava ca a noastra, rolul sociatatii civile si al cultelor ar fi cu totul altul, nu sa se chinuie sa suplineasca impotenta unor guverne ridicole. :ack:

#10
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 kosty91, on Nov 26 2007, 21:40, said:

Biserica a subevoluat dupa parerea mea.
Cand m-am spovedit se vedea dupa o usita o punga umflata cu diferite bancnote.
Desigur dupa spovedanie urma "taxa de spalare a pacatelor" dar am constatat cu uimire ca mai aveam in buzunar doar 50 de bani :o .I-am dat preotului si s-a uitat mia ciudat la mn. -_-
Incearca sa nu incurci borcanele.Fa-ti o ierarhie cu lucrurile importante, care conteaza, si cele nesemnifictive care nici nu merita bagate in seama.
Acel preot nu inseamna Biserica, e unul din slujitori subevoluat daca a procedat asa.Ai fost la Biserica pentru a te spovedi si impartasi, daca ai reusit e ok, taxa si moaca preotului nu conteza, poti sa le ignori.Nu mai da bani daca nu vrei sau alege un preot mai "optimist".
Este o vorba sanatoasa : Nu arunca cojocul pentru un purice, aplic-o si o sa ai numai de castigat.(scuze de offtopic)

#11
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
A fost ieri pe TVR 1 un reportaj din ciclul "Preotu' meu nu l-as da la nimenea"
Practic niste oameni dintr-un sat il credeau vindecator pe preotul lor. Si nu doar ei ci si cativa din orasele din apropiere.
ma rog nu ma bag in declaratii stiintifice.
Faza e ca brusc a aparut in comunitate un nou preot pe care satenii nu-l doreau. Pe langa cel curent.
Au facut gat, s-a schimbat preotul (adica a plecat ala si a venit altul)
Eh, si pana la urma s-au agitat asa tare satenii ca a venit episcopul Teodosie sa-i calmeze.
Si cu o inocenta grozava i s-a spus "pai cum parinte dar daca avem o nunta, o inmormantare nu tre' sa dam de 2 ori".
Teodosie:nu trebuie sa dati nimic
Oamenii: da' cum adica el face pe gratis?

N-a mai apucat sa raspunda Teodosie ca au taiat oamenii din tvr.
Si eu ma gandeam... lista cu servicii ca la frizer ce o avea?
Lumea oricum da bani, macar sa stie tariful nu sa se codeasca de parca n-ar stii toata lumea ca tre' sa spaguiesti preotul.

Dar nah, preotii si manelistii fac bani negri dupa care unii se plang ca n-au catedrala si altii ca ... well nu ma intereseaza de ce se plang manelistii.
Traiasca chitantele si banii munciti cinstit.

#12
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Io zic ca biserica produce suficienti bani la inmormantari, botezuri, nunti, pomeni etc. Doar ca nu vin cu chitantza. Ece venituri.

#13
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 katman, on Nov 29 2007, 15:56, said:

A fost ieri pe TVR 1 un reportaj din ciclul "Preotu' meu nu l-as da la nimenea"
Practic niste oameni dintr-un sat il credeau vindecator pe preotul lor. Si nu doar ei ci si cativa din orasele din apropiere.
ma rog nu ma bag in declaratii stiintifice.
Faza e ca brusc a aparut in comunitate un nou preot pe care satenii nu-l doreau. Pe langa cel curent.
Au facut gat, s-a schimbat preotul (adica a plecat ala si a venit altul)
Eh, si pana la urma s-au agitat asa tare satenii ca a venit episcopul Teodosie sa-i calmeze.
Si cu o inocenta grozava i s-a spus "pai cum parinte dar daca avem o nunta, o inmormantare nu tre' sa dam de 2 ori".
Teodosie:nu trebuie sa dati nimic
Oamenii: da' cum adica el face pe gratis?

N-a mai apucat sa raspunda Teodosie ca au taiat oamenii din tvr.
Si eu ma gandeam... lista cu servicii ca la frizer ce o avea?
Lumea oricum da bani, macar sa stie tariful nu sa se codeasca de parca n-ar stii toata lumea ca tre' sa spaguiesti preotul.

Dar nah, preotii si manelistii fac bani negri dupa care unii se plang ca n-au catedrala si altii ca ... well nu ma intereseaza de ce se plang manelistii.
Traiasca chitantele si banii munciti cinstit.
Ce nu inteleg eu : din moment ce s-a hotarat salar de la stat pentru preoti de ce mai taxeaza , acum pe fata,  la savarsirea tainelor ? In mod normal preotul si ai lui ar trebui sa traiasca (sa traiasca, nu sa boiereasca) din ce aduc oamenii de buna voie la Biserica (se aseamana cu zeciuiala din vechiul testament) ca doar lui Dumnezeu nu-I trebuie bani sau altceva.Acum din ce in ce se sare calul rau de tot.
Nu stiu cum e la alte culte, am auzit ca pe la unii e obligatoriu sa donezi, dar la noi nu am auzit in viata mea de taxe, oficial daca vrea cineva sa dea bani trebuie sa primeasca chitanta, cica, dar de aici si pana la preturi fixe cum aud din ce in ce mai des e cale lunga.Ar fi si culmea cu lista de preturi ca la restaurant, nevoiasii raman necununati sau mai rau, cu copii nebotezati, chiar te crucesti.
Daca as fi Patriarh as da o circulara prin care sa oblig toti preotii sa citeasca in Biserica, trei Duminici la rand,  urmatoarele :
1.Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
2. Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;  
3. Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.  
4. Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște.  
5. Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale.
6. Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi,  
7. Și să li se plece lumea în piețe și să fie numiți de oameni: Rabi.
…………………………………………………………………………………………..
23. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că dați zeciuială din izmă, din mărar și din chimen, dar ați lăsat părțile mai grele ale Legii: judecata, mila și credința; pe acestea trebuia să le faceți și pe acelea să nu le lăsați  
24. Călăuze oarbe care strecurați țânțarul și înghițiți cămila!  
25. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că voi curățiți partea din afară a paharului și a blidului, iar înăuntru sunt pline de răpire și de lăcomie.  
26. Fariseule orb! Curăță întâi partea dinăuntru a paharului și a blidului, ca să fie curată și cea din afară.  
27. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că semănați cu mormintele cele văruite, care pe din afară se arată frumoase, înăuntru însă sunt pline de oase de morți și de toată necurăția.  
28. Așa și voi, pe din afară vă arătați drepți oamenilor, înăuntru însă sunteți plini de fățărnicie și de fărădelege.

Si sa recunoasca ca Hristos a vorbit si de ei nu numai de invatatorii din Vechiul Testament, sa se smereasca chit ca nu sunt toti asa.
De ce se tolereaza decaderea, putreziciunea asta care roade din interior nu pot sa inteleg, ma depaseste.Tot timpul au existat uscaturi  in padure dar acum tinde sa devina padurea formata din uscaturi si te miri cand mai gasesti o mladita verde. :death:

#14
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Oficial o fi cu chitanta, practic stim foarte bine ca nu se vede asa ceva in mana vreunui preot.
Dar chiar si asa daca sa zicem am un deces in familie si compania la care lucrez se ofera sa-mi plateasca cheltuielile ca si bonus (super ipotetic) cum decontez eu cele 2-3 milioane pe care le dau preotului. Sau cat mai costa?
Ia, aud ca la cununii taxa oficiala e de 1 milion pe chitanta si oricum dai inca o data pe atat preotului + cantareti, tinatori de lumanari, miscatori de perdele etc.

Scump nene scump.
Nu mi se pare asa rau cu lista de preturi. Facem ca la subventiile statului (ca si asa tot din banii statului se platesc salariile).
Casatorie tineri renegati de parinti - 10 ron (iute si pe fuga sa nu-i prinda)
Casatorie tineri acceptati de parinti - 50 ron (cu calm si plictisitor sa se obisnuiasca)
Casatorie adulti (peste 30 de ani) - 100 ron (full options ca sunt pretentiosi)
Casatorie bosorogi cu minore - 10.000 ron :lol:(cu cor si alte chestii)

si apoi pe baza venitului
Slujbe de pomenire - venit sub 200 de ron - 10 ron
Slujbe de pomenire - venit sub 400 de ron - 20 ron
etc etc


La inmormantari reducere 50% fata de nunti.
Dar nu vrea nimeni sa declare veniturile, de parca ar si plati impozite.

#15
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Nu e taxa oficiala de cununii.Da crestinu' cat vrea pentru orice serviciu religios si in mod normal se elibereaza chitanta pentru fiecare leu, poti sa decontezi daca sponsorizeaza  compania( :lol: ).
Ca fixeza preotul taxa dupa ce te scaneaza in timp ce ii explicit ce vrei e altceva.Sa presupunem ca-i spui ca nu ai bani deloc,  te trimite la sinagoga?...nu cred, se uita chioras si slujeste ca n-are incotro.
In cazul in care o sa fie cu lista de preturi tre sa faca o baza de date ca a lui Google, particularizata :
Pentru babe fara venit – 3 kile de fasole
Taranii pana la  1 ha  de pamant agricol – 10 kile de porumb
Capsunarii -  10 euroi spanioli
Becali – 3 mil. usd + 4x4 pentru preot
si tot asa ca nu poti refuza pe nimeni.
Parca nu intelegi un lucru atat de simplu, veniturile declarate sunt ale Bisericii, cu ce sa-si mai faca parintele vila daca declara tot, apoi spagile la superiori, sunt atatea lucruri de rezolvat si tu vrei venituri declarate, vezi ca esti "nesimtit" astea sunt "taine" nu le stie oricine of, of, of…

#16
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 sorin2007, on Nov 30 2007, 09:01, said:

Nu e taxa oficiala de cununii.Da crestinu' cat vrea pentru orice serviciu religios si in mod normal se elibereaza chitanta pentru fiecare leu, poti sa decontezi daca sponsorizeaza  compania( :lol: ).
Se percepe taxa de obicei de la nasi.

http://www.nunti.ro/...religioasa.html

uite ce zice cineva de pe alt forum

Quote

noi am platit 50 ron taxa de cununie religioasa si 27 ron taxa de dispensa ca era in post - am primit chitante pt amindoua sumele

nasii au lasat cit au crezut ei (nu am intrebat cit)
Deci se percepe taxa speciala pentru cununia religioasa si sa elibereaza si chitanta... daca vrea preotul.

Edited by Megara, 30 November 2007 - 09:19.


#17
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 Megara, on Nov 30 2007, 09:10, said:

Se percepe taxa de obicei de la nasi.

http://www.nunti.ro/...religioasa.html

uite ce zice cineva de pe alt forum

Deci se percepe taxa speciala pentru cununia religioasa si sa elibereaza si chitanta... daca vrea preotul.
Ba nu, adica ba da se percepe taxa de la nasi, asa e obiceiul, dar nu e oficiala, in sensul ca nu e o lista cu preturi aprobata de Patriarhie pentru toate bisericile pentru servicii religioase, de fapt ce inseamna oficiala in cazul cultelor?

#18
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
E ca prostitutia nene, daca o facem legala si ii luam taxe o sa avem bani de carpit sanatatea.
La fel cu biserica, daca isi declara veniturile (si platesc sa zicem 16% impozit pe venit) o sa fie niste bani in plus pentru proiecte sociale.
Eu sunt de acord cu listele de preturi si cred ca mai bine li se da un formular de venit (ca ala de la banci).
Daca nu iese creditabil i se cere putin.
www.bor.ro/chestionar :lol:
Daca iese ca-i becalii sa plateasca cu sacosa.
Birocratia e buna mai daca stii s-o folosesti.
Dar mai bine vindem iluzii fara chitanta ca sa nu ne prinda nimeni.

Zicea Nicanor in alta parte ca Trinitas Tv o sa aiba si reclame... Ma intreb la ce?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate