Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

FIREFOX 3.0

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#37
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View PostSE7EN, on Dec 20 2007, 00:13, said:

Gaurile de securitate rezolvate rapid in firefox ?  :lol: Asta da gluma. Au fost gauri in securitate care n-au reusit sa le rezolve nici in cativa ani, cu siguranta rapiditatea nu e punctul lor forte. Serios, unii parca sunteti spalati pe creier, e greu sa vedeti realitatea printre atatea laude la adresa maretului firefox.
unii il folosesc pt ca s-au obisnuit cu el , chiar daca suntem constienti ca are buguri. dar ce opera nu are :D ?

#38
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Postthe_angel, on Dec 20 2007, 11:31, said:

unii il folosesc pt ca s-au obisnuit cu el , chiar daca suntem constienti ca are buguri. dar ce opera nu are :D ?
La Opera sunt reparati imediat gandacii.
Mie mi'a placut Firefox pana la versiunea 2. Versiunea 1.5 avea buguri peste care puteam trece cu vederea, dar versiunea 2 pe langa faptul ca nu a reparat problemele versiunii precedente a adaugat altele noi. Iar cerintele de sistem ar trebui schimbate pe site-ul lor cam de mult timp. Cica 256 de RAMi - ce gluma buna.

#39
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

de ce folosesti FF daca sustii ca e atat de naspa ?

Quote

unii il folosesc pt ca s-au obisnuit cu el , chiar daca suntem constienti ca are buguri. dar ce opera nu are
Nu folosesc firefox, folosesc opera care e peste orice browser la ora actuala fara nici un dubiu. Folosesc firefox pe linux uneori, atat, pe windows evident ca nu.
Singura problema cu opera care de fapt o problema a oricarui browser care nu e bazat pe ie e faptul ca intotdeauna vor exista site-uri la care unele meniuri, formulare etc nu vor aparea corect. Problema e a celor care au creat siteurile optimizate doar pentru ie si nu a celorlalte browsere.

#40
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Dar de ce nu schimbati titlul topicului si spuneti : Firefox 3.0 - cel mai prost browser" sau - "Firefox 3.0 - topic pentru antireclama" , sau "Firefox - browserul cu care o lume intreaga a fost fraierita" .  Ceea ce descopera cei de la secunia - sunt gauri de securitate care este posibil sau nu sa fie exploatate de baieti destepti dar nu inseamna ca asta se va si intampla intotdeauna. Multumita lor insa aceste gauri de securitate se rezolva de cele mai multe ori sau se incearca rezolvarea lor.

#41
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Eu zic asa: calmati-va. Nu are rost discutia asa in contradictoriu. Din cate imi aduc aminte, exista topic special pentru Firefox vs. Opera si ma mira extrem de mult ca Se7en, un Moderator, continua o discutie fara sfarsit (si Off-Topic pe deasupra)!  <_<

Da, Firefox are bug-uri si gauri de securitate. Si, la fel, DA, si Opera, si IE (6,7, 9, 299) au bug-uri si gauri de securitate. Mai exact, ORICE pe lumea asta are bug-uri si gauri de securitate. PUNCT!

Pana la urma, scopul unui browser nu este sa tina un calculator curat, asta fiind treaba soft-uri specializat (AV, FW, Antispy, etc...) care, de asemenea, pot avea bug-uri si gauri de securitate (paradoxal, nu?  :D ) Treaba unui browser este sa ofere o experienta placuta pe web, insa experienta asta se obtine cu ajutorul unor metode ce pot fi exploatate de malware/hackeri/etc...

Gaurile de securitate nu sunt numai in browser, ci si in motoarele Java, Flash, etc... si totusi nu vad pe nimeni spunand Nu mai folositi Java pentru ca riscati sa <whatever>, pentru simplul motiv ca nu exista alternative. La browsere exista alternative gramada, si atunci toata lumea sare in sus ca browser-ul meu e cel mai cel, cel mai asa, cel mai pe dincolo.

Parerea mea: browser-ul cel mai bun este ala cu care te impaci cel mai bine, ala pe care stii sa-l folosesti si sa-l configurezi. Fiecare ofera avantaje si dezavantaje, atat la securitate, cat si la functionalitate.
Personal, eu folosesc Firefox 2.0.0.11, cu No-Script. Folosesc si IE-Tab, pentru site-urile care au nevoie de IE (cum ar fi cele cu ActiveX).
Am folosit si Opera o vreme (cred ca pe vremea Opera 6, daca nu ma insel), insa nu-mi placea datorita interfetei prea incarcate (din cauza acelui banner). Stiu ca de atunci s-au schimbat multe, insa m-am obisnuit cu Firefox si nu am de gand sa-l schimb. Si sunt foarte sigur ca cearta din topic-ul asta nu va face pe vreun user sa se schimbe de la Firefox la Opera, sau invers.

Edited by alexcrist, 20 December 2007 - 15:37.


#42
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
oricum...utilizatorul e cel care influienteaza produsul...daca el e multumit si raspunde pozitiv la feedback....rezultatele vor fi multumitoare ;)

#43
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postcrysty2k5, on Dec 20 2007, 15:46, said:

oricum...utilizatorul e cel care influienteaza produsul...daca el e multumit si raspunde pozitiv la feedback....rezultatele vor fi multumitoare ;)

Sa nu uitam ca IE si Firefox sunt cele mai folosite browsere la ora asta si deci e normal sa aiba mai multe gauri de securitate decat Opera .
E normal ca "hecarii" (sau "producatorii" de virusi , spyware , trojeni etc.)  :)  sa atace cu "creatiile" lor cele mai folosite browsere , pentru a produce "pagube" cat mai mari.

#44
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
injurati, injurati... ca e gratis.
nici macar nu e lansat oficial si gata, v-ati si gasit sa dati cu el de pamant.
e foarte bun opera, n-am ce zice, dar eu vreau sa vad toate paginile de web si nu maintereseaza a cui e vina. cui nu-i convine sa trimita un mail la administratorii paginilor respective sa le adapteze pentru opera. si am o intrebare:
ce versiune e opera si ce versiune e firefox ? huh ? 9 fata de 3 (beta si asta).

mda, buna comparatie.
uite ce scrie pe site-ul oficial:

Attached Files


Edited by bodi, 21 December 2007 - 08:51.


#45
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
1.Nu injuram.
2.Mai invata sa scrii :)
3.Opera a aparut inainte de mozilla firefox de aceea e la versiunea 9 si nu la 3 cum e FF-ul.
4.Firefox a preluat motorul de la vechiul Netscape.Nu l-a facut singur.
5.Randarea paginilor aiurea tine si de cei care fac site-urile si ridica in slavi FF-ul si uita sa optimizeze cum trebuie aceste pagini si pentru alte browsere nu doar pentru Opera,neindeplinind standardurile cerute.
6.Mai citeste si aici anumite lucruri ce arata ca FF nu e chiar asa de grozav precum pare.
7.Da intr-adevar e beta inca dar au fost informatii cum ca e plin de erori,iar cand va fi gata va fi eliberat cu vreo 80% din erori nereparate inca.
8.Iar aceasta discutie aprinsa trebuia continuata aici.

#46
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View PostNexus11, on Dec 21 2007, 12:41, said:

2.Mai invata sa scrii :)
3.Opera a aparut inainte de mozilla firefox de aceea e la versiunea 9 si nu la 3 cum e FF-ul.
4.Firefox a preluat motorul de la vechiul Netscape.Nu l-a facut singur.
5.Randarea paginilor aiurea tine si de cei care fac site-urile si ridica in slavi FF-ul si uita sa optimizeze cum trebuie aceste pagini si pentru alte browsere nu doar pentru Opera,neindeplinind standardurile cerute.
7.Da intr-adevar e beta inca dar au fost informatii cum ca e plin de erori,iar cand va fi gata va fi eliberat cu vreo 80% din erori nereparate inca.

n-am inteles ce am gresit cand am scris - poate imi explici tu... ce anume am de invatat ?
opera a aparut inainte de firefox - de acord, n-am zis ca nu. stiu ca motorul este de la netscape. care-i legatura ?
tocmai am spus mai sus ca nu ma intereseaza a cui e vina. vreau sa vad paginile asa cum au intentionat creatorii lor, chiar daca ei sunt vinovati ca nu le-au optimizat si pentru alte browsere.

#47
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Ai scris 2 cuvinte legate si dupa "." deobicei se incepe cu litera mare,ceea ce nu prea am vazut la tine.Si eu pot sa imi fac un site,acesta poate ajunge mare si il fac cum imi tuna mie ca asa vreau eu ca "FF rulz" si restul is varza.Aia mai trebuie sa si gandeasca atunci cand fac un site,dar bineinteles ca asta nu conteaza pentru multi atunci cand "FF rulz" :)

LA MULTI ANI IN 2008.

#48
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
aaa, aia e gresala de tastare. am la servici o tastatura care e certata cu tasta space. daca nu o pocnesc bine, nu prea o ia in considerare.
in legatura cu literele mari...  :P  asa m-am obisnuit, pentru a scrie mai repede (nu, nu folosesc mirc sau ceva de genul, mie de la sms-uri mi se trage). obiceiul se pastreaza numai pe forumuri. sper ca oricum se intelege ce scriu. gramatica inca stiu, desi am terminat liceul cam acum 13 ani.

poate nu m-am facut eu inteles in legatura cu ff-ul. nu am zis ca e cel mai bun sau ca opera e prost. dar, datorita faptului ca majoritatea site-urilor sunt optimizate pentru ff si ie, te forteaza sa le folosesti pe astea doua. ca sa fim obiectivi, nu cred ca exista browserul suprem. toate au bug-uri, scapari, gauri de securitate. si pe deasupra de toate astea, au fani care sunt mai mult decat obisnuiti cu unul din ele si e foarte greu sa fortezi o trecere de la unul la altul.

La Multi Ani !

#49
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
saptamana viitoare BETA 3

http://news.softpedi...tes-78221.shtml

crysty2k5 ;)

#50
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Nu ii inteleg pe altii de ce critica FF-u. Daca e prost nu il folosi ca nu te forteaza nimeni.
De criticat il critici atunci cand il folosesi si nu iti convine ceva la el. (si atunci ai obtiunea "incearca altceva").
Ai dat de bug`uri poti sa le raportezi.
Si stati linistiti ca si opera are bug`uri.

Site-urile sunt optimizate cum vrea administratorul si asta e dreptul lui nu crezi ?! Sau il forteaza Gigel sa faca adminu ce vrea el cu site.
Ai fost vreodata fortat sa iti varuiesti camera in care stai in rosu. Cred ca nu. Asta depinde de decizia fiecaruia. Decizie ca sta si in alegerea unui browser sau in decizia ce OS sa instalam pe PC, sau decizia de a face ceva anume.
Asta inseamna diversitate, asta inseamna ca avem intelect sipersonalitate. Asta era ... piu.. imi scapa cuvantul personalitate. :D

Un utilizator va trece pe Opera sau altceva cand opera va fi cu 30% peste ceea ce se afla pe piata sau poate sa ii ofere ceea ce nu pot oferi celelalte browsere.
Inca nu este, chiar daca pare, si totusi toate tin de gust.

Nu stiu dar daca toti am folosi opera, de ce nu am avea acelasi model de masina la ascara ?
Acelasi model de vila ? Aceasi imbracaminte. Aceasi culoare preferata. Aceasi femeie iubita. Aceasi Personalitatea. Aceasi....

#51
contact_vali

contact_vali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 09.07.2007
La faza cu "aceeasi femeie iubita" ai cam exagerat, nu crezi? Gandeste-te numa cum ar fi sa iubim toti aceeasi femeie! Cu restul - aceeasi vila, masina, aceleasi haine etc. -  sa zicem ca mai inteleg, da cu femeia.......

#52
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
A fost un exemplu`.

#53
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007
deci folosesc firefox de cand am renuntat la dial -up ;) . singurul lucru de care sunt nemultumit este consumul urias , cateodata colosal de memorie. nu stiu de ce se intampla asa ceva. am ultima versiune de firefox si m-am trezit la un moment dat 270 MB consum. e ceva , nu? si atentie nu era versiune beta :lol:

#54
contact_vali

contact_vali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 09.07.2007
@Fratello
Am glumit! Sper ca nu te-ai suparat!
On topic: Am incercat varianta beta si am renuntat la ea deocamdata, deoarece nu incarca cum trebuie unele pagini. De exemplu, pe pagina de la acdsee, am incercat sa iau acdsee pro varianta trial pentru 30 de zile si nu imi indica butonul de download trial version. Aceeasi pagina in firefox 2 se incarca fara nici o problema. Ca aspect imi place mai mult versiunea 3. Cand vor pune la punct toate problemele, o sa trec cu siguranta la aceasta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate