Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Interdictii de fotografiere

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
B)  In afara de unitatile militare si obiectivele strategice, care ar fi locurile in care e interzis fotografiatul in Romania ? Si, dupa caz, pe ce baza e interzis (lege, regulament intern, pofta inimii...) ? Vi s-a intimplat sa vreti sa fotografiati ceva intr-un loc si sa fiti apostrofati ca nu e voie ?

#2
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Salutare,

Fotografiatul este interzis in metrou si in statiile de metrou (nu stiu pe baza carei legi dar sunt atentionari la intrarea in anumite statii), in garile CFR, in supermarketuri (proprietati private). Din cate stiu conform unei anumite legi este interzis sa fotografiezi vilele demnitarilor.

Eu am fost apostrofat intr-o gara de catre seful garii, dar pana la urma am ajuns la un consens (mi-a dat permisiunea sa fotografiez atata timp cat nu atrageam atentia...).

Daca nu ma insel garile CFR/ liniile de cale ferata sunt considerate obiective strategice - de interes national.

Toate cele bune,
Vlad

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmeowth, on Nov 15 2007, 16:07, said:

B)  In afara de unitatile militare si obiectivele strategice, care ar fi locurile in care e interzis fotografiatul in Romania ? Si, dupa caz, pe ce baza e interzis (lege, regulament intern, pofta inimii...) ? Vi s-a intimplat sa vreti sa fotografiati ceva intr-un loc si sa fiti apostrofati ca nu e voie ?

Poti poza oriunde nu ai semn de "pozatu` interzis" - cu exceptia momentelor cand te afli pe o proprietate privata, unde iti trebuie acordul proprietarului.

#4
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
asta crezi tu florinele. e ca si pe sosea. daca un tampit a furat semnul stop, dar tu stii ca vii de pe un drum fara prioritate, opresti. du-te tu in aeroport, unde a furat unu semnul cu fotografiatul interzis si spune-le ca ce, daca n-au semn...

#5
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Mie mi s-a intimplat pe o strada comerciala, ziua in amiaza mare  ^_^  Vroiam sa-i fac iubitei o poza, fara sa-mi imaginez ca e vreo problema daca in fundal apare o parte din vitrina unui magazin. Pina sa reglez eu aparatul, un angajat al buticului a aparut linga mine, iritat ca ii fur ideea amenajarii vitrinei. Nu m-am putut intelege cu el si am renuntat, oricum n-aveam chef de cearta atunci, dar motivul mi s-a parut stupid.

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005

View Postskin311, on Nov 16 2007, 07:29, said:

asta crezi tu florinele. e ca si pe sosea. daca un tampit a furat semnul stop, dar tu stii ca vii de pe un drum fara prioritate, opresti. du-te tu in aeroport, unde a furat unu semnul cu fotografiatul interzis si spune-le ca ce, daca n-au semn...

Daca la un aeroport le-a furat semnu` de interzicere a pozatului ,atunci mai bine calatoresti pe jos.Cine stie ce alte piese s-au mai furat pe acolo, o aripa, un cauciuc....
Problema este asa:
-Daca te afli pe domeniul public poti poza orice te inconjoara, daca nu exista o interdictie afisata in acest sens.Poti poza chiar si oamenii - insa aici, pentru folosirea imaginilor ai nevoie de acordul lor, sau de orice fel de plata facuta catre ei ( de ex ii oferi o bere sau o inghetata ca a stat la pozat).
-Cine iese din magazin si iti interzice sa-i pozezi vitrina iti incalca libertatea de exprimare garantata de constitutie, prin urmare savarseste o ilegalitate.Poti intra in polemica cu persoana respectiva fara probleme, ba chiar poti sa chemi si politia.Daca nu vrea sa-i faci poze la vitrina n-are decat sa nu o mai afiseze public(sa puna hartii, gard de 5 m...etc).
-Daca nu exista indicatoare care sa interzica fotografiatul si cineva (cazul lui skin) vine si iti spune ca nu ai voie, atunci trebuie sa aduca dovezi in aceste sens. BTW, aeroporturile sunt un soi de proprietate privata, de unde si nevoia de acord din partea conducerii.
-Nu poti poza fara acord in interiorul unei proprietati private - de exemplu cand te afli intr-un magazin.

Evident ca de multe ori esti pus in situatia de-a lasa de la tine atunci cand dai de bodyguarzi cu 2 neuroni - insa o hartiuta cu paragrafe din lege poate face minuni in prezenta politiei.Practic daca la un moment tii neaparat sa dovedesti ca ai dreptate chemi un agent si-i bagi sub nas hartia cu legea. In plus, la cate un cap-sec din asta ii poti explica foarte frumos ca daca vrei neaparat poze  le poti face de la 200m, fara sa-si dea seama.....sau pentru suprafete mai mari exista satelitii....samd

#7
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Salut,

Ar fi foarte utila o hartiuta cu legea si chiar m-am gandit sa am una dupa mine, in caz de ceva. Dar stie cineva care este legea respectiva (sau legile respective)?

LE: Am gasit ceva: http://www4.pmb.ro/w...wnld/hot585.htm

Vlad

Edited by vladimirchira, 16 November 2007 - 19:04.


#8
iceland

iceland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.11.2007

View Postmeowth, on Nov 15 2007, 15:07, said:

B)  In afara de unitatile militare si obiectivele strategice, care ar fi locurile in care e interzis fotografiatul in Romania ? Si, dupa caz, pe ce baza e interzis (lege, regulament intern, pofta inimii...) ? Vi s-a intimplat sa vreti sa fotografiati ceva intr-un loc si sa fiti apostrofati ca nu e voie ?


Referitor la foto de portrete...Tre sa ceri permisiunea omului din cate am inteles. Voi cereti?

#9
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Salut,

Din cate stiu nu ai nevoie de permisiunea omului, dar ai nevoie de model-release in cazul in care vrei sa publici fotografiile.

Vlad

#10
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
lacurile de acumulare sau hidrocentralele nu ai voie sa le pozezi , asta o stiu din proprie experienta
in gari am pozat de mai multe ori , bine doar liniile si nu s-a luat nimeni de mine

#11
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

View Postvladimirchira, on Nov 18 2007, 14:11, said:

Salut,

Din cate stiu nu ai nevoie de permisiunea omului, dar ai nevoie de model-release in cazul in care vrei sa publici fotografiile.

Vlad
FALS.

Ai nevoie de release de la persoanele a caror fata se poate distinge clar intr-o fotografie pe care intentionezi sa o folosesti comercial.

Edited by grig_jr, 22 November 2007 - 12:47.


#12
Dan Mero

Dan Mero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2006

View Postmeowth, on Nov 15 2007, 09:07, said:

B)  In afara de unitatile militare si obiectivele strategice, care ar fi locurile in care e interzis fotografiatul in Romania ? Si, dupa caz, pe ce baza e interzis (lege, regulament intern, pofta inimii...) ? Vi s-a intimplat sa vreti sa fotografiati ceva intr-un loc si sa fiti apostrofati ca nu e voie ?
Legile romaniei sint cam trase cu prastia  :D
Am fotografiat in aeropoarte internationale.... si nu imi aduc aminte sa fi vazut vre-un semn cu fotografiatul interzis .
Am fotografiat baze si echipament militar, oricum ce se vedea nu era important ... si ce era important nu se vedea.
Gari si cai ferate ? Le fotografiaza altii de pe sateliti asa ca ce sa mai vorbim.
In ce priveste mini-camere de fotografiat in ochelari, pachete de tigari, valize diplomat, etc ... pe alea cine le vede ?

Chestia cu "sa nu imi pozezi magazinul ca im furi ideea" :) , pai asta chiar e tare, pai de ce ai mai facut vitrina ? nu sa o vada lumea? hehe.

Nu e voie sa fotografiezi in muzee, ca lumea nu o sa mai mearga la muzeu daca vede exponatele pe net.... dar am fost si in muzee unde se putea fotografia.

Nu ai voie sa fotografiezi in cazinouri, .... "privacy". Se fotografiaza in cazinourile din Las Vegas de nai aer:). M-a apostrofat unu de la Security ca n-am voie sa fotografiez jucatorii.... dar restul e OK... pai cu un 12x de la etaj poti sa fotografiezi pe oricine si nu isi da seama nimeni :)

Cred ca idea asta cu fotograful(hot, spion) apartine secolului XX, si e cam depasita.  

In casa omului nu ai voie sa fotografiezi... dar daca esti in afara proprietatii si folosesti un teleobiectiv, si omul nu isi trage jaluzelele .... te-ai facut paparazi si cistigi si un ban :)

Edited by Dan Mero, 05 December 2007 - 22:00.


#13
AndreiRO

AndreiRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.10.2007
salut
in spatiul public e voie sa pozezi ce vrei si pe cine vrei, iar daca vrei sa publici o poza iti trebuie acordul (scris) pesoanelor din cadrul respectiv  
spatiu privat doar cu acordul propritarului si aici intra cam tot ce iti poti imagina

#14
Dan Mero

Dan Mero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2006

View PostAndreiRO, on Dec 7 2007, 17:48, said:

salut
in spatiul public e voie sa pozezi ce vrei si pe cine vrei, iar daca vrei sa publici o poza iti trebuie acordul (scris) pesoanelor din cadrul respectiv  
spatiu privat doar cu acordul propritarului si aici intra cam tot ce iti poti imagina
Si binenteles exista o lege care protejeaza imaginea unei persone fizice, sau a unui spatiu privat/comercial?
Daca DA, posteaza si tu un link catre legea respectiva, sau fa referinta la Legea/Codul/enunt ...
Vorbim aici din cunostinta de cauza? etica profesionala? principii proprii? sau din auzite?

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Putin off topic: nu ai voie sa faci poze in barurile de strip-tease (cel putin daca e patronu' acolo). Eram cu niste prieteni straini intr-o astfel de locatie (astia nu se dezlipeau de aparat).

#16
Dan Mero

Dan Mero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2006

View Postedy_wheazel, on Dec 7 2007, 22:34, said:

Putin off topic: nu ai voie sa faci poze in barurile de strip-tease (cel putin daca e patronu' acolo). Eram cu niste prieteni straini intr-o astfel de locatie (astia nu se dezlipeau de aparat).
Fiind intr-o proprietate privata "barul", trebuie sa obtii permisiunea proprietarului pentru a fotografia :)

#17
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postvladimirchira, on Nov 16 2007, 20:01, said:

Ce anume din carnatul ala e despre fotografie? :D Da si tu un copy-paste te rog.

Pana la urma a reusit cineva sa gaseasca articolele din codul penal/civil referitoare la restrictii/drepturi de fotografiere? As vrea si eu o sinteza numai buna de printat si pastrat in rucsac! :)

#18
Atena_atenne

Atena_atenne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.09.2008

View Postmeowth, on Nov 15 2007, 16:07, said:

B)  In afara de unitatile militare si obiectivele strategice, care ar fi locurile in care e interzis fotografiatul in Romania ? Si, dupa caz, pe ce baza e interzis (lege, regulament intern, pofta inimii...) ? Vi s-a intimplat sa vreti sa fotografiati ceva intr-un loc si sa fiti apostrofati ca nu e voie ?



da, am patit-o de nenumarate ori si in tara si in strainatate...ce imi amintesc acum repede...crematoriul cenusa din parcul tineretului, m-am certat o gramada cu paznicul si tot am facut poze, sacre coeur din paris, nu ai voie sa faci poze inauntru, dar tot am facut, manastrirea escorial , in spania, e de o frumusete magica biblioteca, bineinteles ca nu ai voie sa faci poze dar cum nu sunt ascultatoare niciodata... am facut...au fost o gramada de locuri, dar la ce bun aparatul foto daca nu ai voie sa faci poze? hehe

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate