Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Interdictii de fotografiere

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
arata-ne si noua biblioteca, aici nu interzice nimeni postatul.

#20
Atena_atenne

Atena_atenne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.09.2008

View Postralcr, on Sep 4 2008, 16:35, said:

arata-ne si noua biblioteca, aici nu interzice nimeni postatul.




probabil ai impresia ca exagerez...ok, caut in arhiva si postez biblioteca :P

#21
mutirips

mutirips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Ridic si eu o problema pe tema asta, mult discutata de altfel dar fara nici o rezolvare "legala".

Diferenta intre taxa foto de amatori, si taxa foto pt. profesionisti.

Am fost pus in situatia in care un gardian s-a luat de mine in Targoviste la turnul Chindiei, cum ca aveam trepied(ru) si camera profesionala. In viziunea lui eu eram profesionist si faceam fotografii pentru o revista medievala (probabil pentru ca eram insotit de prietena care era imbracata intr-o aliura mai medievala). Mi-a cerut biletul de taxa foto, i l-am aratat (era pt. amatori) l-a mai rupt si el intr-un colt putin si a zis "da, e bine".

Clar un ageamiu, biletele "pro" arata altfel (le-am comparat cu ale unui tip care chiar facea fotografii in scop comercial acolo).

Intrebarea e urmatoarea: Cum demonstrez ca fotografiez "pentru mine" ? Urmeaza sa ma duc la vulcanii noroiosi, unde nu am chef sa dau o taxa de 500 ron... undeva la un maxim 10 ron as fi multumit, dar vreau sa ma cert bine cu ei, pentru ca o sa am "model" si lumini pe stative, dar tot amator o sa fiu pentru ca nu scot nici un ban din fotografiile alea.

#22
mecca

mecca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.04.2007
Daca te ajuta cu ceva, eu am fost de doua ori si am fotografiat la vulcani si nu m-a intrebat nimeni nimic, nici de amator, nici de profesionist. Din pacate nu aveam decat aparatul, un obiectiv si blitzul (on-camera), deci nu stiu cat s-ar compara cu situatia ta.

#23
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postmutirips, on Sep 6 2008, 12:38, said:

Ridic si eu o problema pe tema asta, mult discutata de altfel dar fara nici o rezolvare "legala".

Diferenta intre taxa foto de amatori, si taxa foto pt. profesionisti.

Am fost pus in situatia in care un gardian s-a luat de mine in Targoviste la turnul Chindiei, cum ca aveam trepied(ru) si camera profesionala. In viziunea lui eu eram profesionist si faceam fotografii pentru o revista medievala (probabil pentru ca eram insotit de prietena care era imbracata intr-o aliura mai medievala). Mi-a cerut biletul de taxa foto, i l-am aratat (era pt. amatori) l-a mai rupt si el intr-un colt putin si a zis "da, e bine".

Clar un ageamiu, biletele "pro" arata altfel (le-am comparat cu ale unui tip care chiar facea fotografii in scop comercial acolo).

Intrebarea e urmatoarea: Cum demonstrez ca fotografiez "pentru mine" ? Urmeaza sa ma duc la vulcanii noroiosi, unde nu am chef sa dau o taxa de 500 ron... undeva la un maxim 10 ron as fi multumit, dar vreau sa ma cert bine cu ei, pentru ca o sa am "model" si lumini pe stative, dar tot amator o sa fiu pentru ca nu scot nici un ban din fotografiile alea.

El trebuie sa demonstreze ca fotografiezi in scop comercial si nu ca fotografiezi pentru tine . Asa merge treaba intr-o tara civilizata si democrata. Ce spui tu sunt apucaturi primitivo/neocomuniste/... . Tu spui adevarul pana cineva nu demonstreaza contrariul (esti nevinovat pana nu se demonstraza ca esti vinovat si nu invers!). Daca umblu cu Ferrari sau Porsche nu inseamna ca-s pilot de curse, nu, si acest fapt nu va face ca , de exemplu ca taxa de parcare / ora sa fie mai mare decat pentru cel cu Loganul, sau taxa pe autostrada romaneasca (inexistenta) sa fie mai mare decat cel cu Trabant.
La fel depeapsa pentru depasirea vitezei legale cu, sa zicem 5km/h, va fi sanctionata identic cu cel ce-o depaseste cu un Matiz.
" Liberté, Égalité, Fratenité " zice sloganul unei tari. Da, uitai, asta nu-i romanica.

#24
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
Ceva interesant:

http://www.krages.co...aphersRight.pdf

#25
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Dar in supermarketuri de ce e interzisa fotografierea? Tot din cauza de furat "vitrina? Am vazut asta si prin strainataturi. (aia macar aveau semn de foto interzis).

#26
mecca

mecca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru ca esti in incinta unei proprietati private. Supermarketul nu e bun public. Fiecare poate sa faca ce vrea cu supermarketul lui ( inclusiv sa iti interzica tie sa fotografiezi ). E foarte logic raspunsul la intrebarea asta, nu iti trebuie notiuni de drept.

Edited by mecca, 08 September 2008 - 15:41.


#27
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
si se mai adauga si faptul ca ai putea sa spionezi preturile lor ca sa le raportezi concurentei

#28
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postbilder, on Sep 8 2008, 19:31, said:

si se mai adauga si faptul ca ai putea sa spionezi preturile lor ca sa le raportezi concurentei

Telefonul mobil (cu camera incorporata) ajunge pentru asa ceva ;)

#29
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Sunt x metode de a spiona preturile :lol: Iei un carnetel si notezi tot ce e in supermarket... sau pui telefonul pe inregistrare si incepi sa bolborosesti cifrele :lol:

#30
Traceur

Traceur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.11.2006

View PostLoox, on Aug 26 2008, 23:22, said:

Pana la urma a reusit cineva sa gaseasca articolele din codul penal/civil referitoare la restrictii/drepturi de fotografiere? As vrea si eu o sinteza numai buna de printat si pastrat in rucsac! :)

Oare are putea sa ne ajute cei de pe Juridic aici?

#31
zelda

zelda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.06.2008
O situatie care pe mine m-a amuzat: am fost cu o prietena in Paris, si a vizitat toate cimitirele cu persoane renumite. Impresionant cum arata acolo un cimitir si cum nimeni nu fura statuetele de pe morminte. La intoarcere s-a dus sa viziteze la fel si cimitirul Belu, dar acolo a avut o surpriza: paznicii i-au interzis fotografiatul, si nu era deloc vorba de fotografiat profesional...avea un aparat micut, compact. Mi-a povestit foarte dezamagita.

#32
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
sa fie mai atenta si sa faca poze cand nu sunt paznicii imprejur

#33
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
In caz ca va bate vreun gand sa va plimbati prin parcul Bordei, aveti grija sa nu folositi aparate "d'alea" fara autorizatie. M-am luat la contre cu o doamna gardian (paznic, usier, liftier - nu stiu titulatura exacta) duminica trecuta. Nu prea i-a mers; a reusit doar sa ma indispuna putin dar, surprinzator, sa ma si faca sa zambesc (poate un zambet amar avand in vedere gradul de prostie de care se da dovada la noi pana chiar si in parcurile publice). Un coleg mi-a povestit despre o intamplare asemanatoare in parcul de la Eroilor. In cazul acesta a venit si o oarecare explicatie: ordin de la sefu' paznicilor.

#34
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.11.2007
Revenind la ce ai voie sau nu sa pozezi.  Eram intr-o intersectie incredibil de aglomerata din cauza unor lucrari la carosabil si acolo 4 militieni imparteau de zor amenzi celor care mergeau pe linia de tramvai, separatia fiind cu linie continua, in loc sa dirijeze un pic circulatia. I-am pozat, si ca sa se inteleaga am facut o serie mai mare de poze lucru ce le-a atras atentia. A venit unu la mine si mi-a zis "domle mata nu stii ca e interzis sa pozezi politisti", eu i-am zis ca atata timp cat ei sunt pe domeniu public si nu in sediul lor, am dreptul sa pozez cat vreau, mai ales ca nu li se vedea fata. M-a amenintat ca daca nu incetez cu pozatu are dreptul sa confiste aparatura pentru ca ei se aflau in acel moment in misiune, cica. Am incetat bineinteles m-am intors si am plecat. Cand a vazut ca nu il bag in seama mi-a zis ca ei au un serviciu care se ocupa sa vada daca o sa apara pozele pe internet si daca o sa apara or sa ma dea in judecata.  Inca nu am postat pozele, dar nu de frica judecatii lor ci din lipsa de timp, probail le voi posta cat de curand, am vorbit cu cineva care lucreaza la ziar ca fotograf si intr-adevar nu poti poza in locatii private, institutii ce au caracter de securitate, insa in orice loc sau institutie publica fara interdictii exprese poti poza. Legat de pozatul militienilor se poate in orice situatie atat timp cat prin poza nu desconsipri persoana sau nu periclitezi misiunea.

#35
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Off: pandururadu, tu ai sunat acum cateva zile la Guerrilla sa povestesti faza asta?

#36
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa fotografiezi pe domeniu public cat vrei, daca in zona respectiva nu se specifica clar ca nu ai voie. Dar problema se pune daca ai voie sa publici fotografiile in care apar persoane ce pot fi usor identificate. Ca persoana ai dreptul de autor asupra imaginii tale si din cate stiu eu trebuie sa ai acordul persoanei respective ca sa publici fotografia. De ce oare revistele de specialitate cand organizeaza concursuri foto cer Model Release pt. persoanele care apar in fotografii ?? Persoana a carei imagine o publici te poate da in judecata dar mare lucru nu castiga, eventual platesti o amenda contraventionala.

Problema e ca majoritatea oamenilor nu cunosc legislatia iar cei de la ziare si televiziuni arunca mereu gogoasa cu domeniu public.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate