Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

smoothwall?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
intrebare...am pus pe server ipcop si de pe orice pc as intra pe net si caut la "my ip" raspunsul este 1 singur ip si anume acela de net desi fiecare pc are ip propriu-static.......de ce?sunt ascunse ip-urile in spatele ipcop(ip raspuns nu este unul si acela cu ip-ul server-ului)...oare mirc-ul o sa mai mearga pe toate sau este ca si cum ar fi o intreaga retea de 192...  pe un singur ip si nu vor merge mai mult de 2-3 mirc-uri

#38
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
hai baieti poate imi da si mie cineva un raspuns...............luni macar

#39
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
ok am verificat si da,nu ma pot conecta cu mai mult de 3 max 4 mirc-uri desi am ip-uri reale......ce pot face in acest sens?

...am mai citit pe net si am inteles ca,,cauza este nat....mai citesc...cred ca mai exact masquerading...dar poate ma insel....

#40
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
hai mai baieti dati-mi si mie un sfat.....chiar nu mai e nimeni pe aici pe la networking...care sa stie.....tyby poate tu cate-am laudat ca ajuti pe toata lumea si acum nu imi zici si mie nimic

#41
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
stai ushor, ca nu arde ... personal, nu am folosit ipcop deci nu am cu ce sa te ajut. Tyby se intoarce zilele astea, iar daca altcineva shtie fii sigur ca te va ajuta ... so, wait.

#42
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
ufff ... asa-s oamenii ... cand ii ajuti, esti Painea lui Dumnezeu, cand nu, om mai al draq' nu se poate!.

Imi cer scuze ca mi-am luat si eu un concediu bi-NEmeritat ... si l-am si prelungit pe motive tehnice cu 2 zile (am plecat sa pun benzina si m-am ales cu ceva ciocane in etriere, placute de frane schimbate, un cilindru de frana nou, niste rulmenti noi pe spate :( ) - dar asta e alta poveste ...

IPCop nu am folosit, dar se pare ca la tine face un static NAT ... si degeaba ai matale o clasa de IPuri, ca tot printr-unul iesi ...

in principiu - nu vad rezolvarea problemei cu diversele mini-distrouri de linuz gen IPCop, Smoothwall etc .... nush daca stiu sa faca routare clasica si firewall respectivele ...

O sa verific si, DACA am vesti, revin ...

#43
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
k tyby nu te supara ca nu am vrut sa zic nimic de rau doar ca nu ma ajuta nimeni de cateva zile.....oricum am rezolvat m-a ajutat cineva.....iata  cum am facut:

am intrat cu WinScp in /etc/rc.d si am editat rc.firewall modificand aici:# Outgoing masquerading
/sbin/iptables -t nat -A RED -o $IFACE -j MASQUERADE si anume am pus un # in fata comenzii pt anulare apoi am intrat cu Putty si am dat    iptables -F -t nat   si apoi am executat scriptul rc.firewall:/etc/rc.d/rc.firewall si s-a rezolvat

asta pentru cine mai are nevoie....daca aveti ceva de adaugat ...chiar va rog

#44
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
... si pe mine ma roade problema asta, pentru 1 club de net
Sa renunt la IP private pe statii doar pentru mIRC ? DAMN

Nu inteleg 1 chestie: de ce pe site la mIRC scrie ca se permit 2 clone
de la acelasi IP si totusi merg cite 4 maxim cinci (folosind NAT, proxy, ...) ?!?

A incercat cineva cu NetBoz (www.netboz.net) ???
Pareri despre el?

O posibila solutie:
Am vazut ca WinRoute are optiunea de Advanced NAT.
Ce ma gindesc eu asa pe moment, ca nu am unde sa testez acum (daca e aiurea nu dati cu bita pls):
NIC1 = 10.0.0.1 (privat)
NIC2 = x.x.x.x; y.y.y.y; z.z.z.z (adica mai multe IP pe o placa - mere si in w98se din registri) (publice)

Reguli de genul: daca de la 10.0.0.2 - 10.0.0.5 fa NAT pe x.x.x.x
daca de la 10.0.0.6 - 10.0.0.9 fa NAT pe y.y.y.y
etc.

Eu zic ca e mai nasol sa protejezi toate statiile (10-12) decit una singura cu fw si nat, etc.
In plus multi ISP (daca nu chiar toti) au reguli de genul daca flood ramii fara net una bucata ora!
La clubul asta unde am fost eu in vizita cum toate erau pline de troieni, viermi si alte gongi nu aveau net cam deloc (ma rog aveau vreo citeva minute).

Le-am cirpit eu 1 pic, si o sa le fac mai bine cind am timp (ei sint acum la inceput)

Ma OFTICA la culme ca doar pentru mIRC sa trec la IP publice pe toate statiile
(va fi naspa la share-uri, aplicatii contor, etc.); Chiar nu exista vreo solutie?

Si fara mIRC (club la sat) toti surferii fac spume, sint morti fara IRC ... :-(

hoping ...

#45
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
eu am rezolvat problema acum nu stiu cat de bine va proteja firewall-ul toate ip-urile(fata de unul singur)...chiar sunt curios...oare va scadea in eficacitate?

#46
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Nu inteleg 1 chestie: de ce pe site la mIRC scrie ca se permit 2 clone
de la acelasi IP si totusi merg cite 4 maxim cinci (folosind NAT, proxy, ...) ?!?

???

#47
the_mask1

the_mask1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.08.2007
Am un Smoothwall 3.0 si am setat VPN-ul pentru conexiuni prin client. Problema este ca nu gasesc un client de VPN pentru Smoothwall. Prostia aia din windows nu merge.
A facut cineva asa ceva?

#48
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008
Vezi aici www.thegreenbow.com .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate