Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

smoothwall?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
sa inteleg ca nu foloseste sau nu a folosit nimeni cele de mai sus?

astept cateva pareri

#20
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
stai man, ca-i duminica, si mai si muncim :) ... revin maine (sper) cu ceva detalii

1. ipcop mi-a placut

2. mnf - e pe bani - mandrake dupa ce si-a luat-o o data, o ia pe ocolite acum ... nu l-am vazut, oricum

3. 4. nu le stiu

5. pe asta as merge ... si distro, si suport ... e destul de matur zic eu ...

mai vbim ...

#21
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
ok tyby stiu ca e(era) duminica dar credeam ca mai da careva si pe la net...si mai stiam ca tu imi vei raspunde ca cel ma saritor la nevoie de pe forum(in sensul cel mai bun al cuvantului...chiar ma intreb cum de ai rabdare sa explici tuturor de atatea ori)....:) OFF TOPIC

ON in seara asta dau jos de pe net si clark connect home http://www.clarkconn...p/downloads.jsp daca stiti ceva despre el spuneti-mi si mie ca pare interesant

eu vreau cam multe dar asta e:sa fie usor de instalat,administrat,sa reziste in timp,sa fie cat mai bun....

si m-ar interesa f mult sa poata face filtrare dupa mac si sa poata da o anumita latime de banda....sunt curios daca vreuna din cele de mai sus stiu si chestiile astea(smoothwall din cate stiu eu nu face filtrare dupa mac)

#22
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

Quote

Originally posted by yuly
si m-ar interesa f mult sa poata face filtrare dupa mac si sa poata da o anumita latime de banda....sunt curios daca vreuna din cele de mai sus stiu si chestiile astea(smoothwall din cate stiu eu nu face filtrare dupa mac) [/B]

Nu stie, dar poti sa faci tu, sa implentezi. Pentru 20 de sisteme poti sa adaugi vre-o 21 de linii intr-un fisier si gata.
Nu lua si instala n distributii, ca le ametesti. Daca ai luat smoothwall ia si te tine de el, eu cu ajutorul lui am invatat ceva. Eventual iti cumperi si o carte de Linux. Dar pentru Smootwall gasesti suficient suport pe forumul lor, foloseste link-urile date de Tyby ca sunt foarte bune.
Asta iarna am stat si "m-am jucat" cu smoothwall, datorita firewall-ului sau puternic (ma ascundeam de ISP). Am luat si am citit pe forumul lor si am implemntat si restrictia la IP si MAC. Am facut si grafice pentru fiecare IP in parte. Si toate de pe calculatorul meu: un Putty deschis pe server, WINSCP-ul pentru upload si editare de fisiere si pagina html in care aveam totul pas cu pas scris.

#23
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Din ce stiu eu smoothwall nu are inclus in kernel limitarea de banda...e motivul pentru care eu am trecut la ipcop...care are exact ce are si smoothwall dar si htb inclus :D

#24
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002

Quote

Originally posted by Sato
Din ce stiu eu smoothwall nu are inclus in kernel limitarea de banda...e motivul pentru care eu am trecut la ipcop...care are exact ce are si smoothwall dar si htb inclus :D


un punct de vedere interesant si daca si pe ipcop poti implementa usor ca si pe smoothwall cum zice "vestale" se poate trece la ipcop

sunt curios insa si de celelalte distributii daca le-a incercat cineva

#25
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
@vestale da si tu un link ceva de unde ai facut(invatat)toate astea ca sa nu caut ca nebunul in tot forumul lor

#26
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
am pus smoothwall-ul pe picioare dar ce vreau eu sa intreb este daca trebuie instalate toate patch-urile sau este de ajuns ultimul?

#27
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Eu am urmat pasii de pe http://martybugs.net...ll/iptables.cgi pentru modificarea iptables (restrictii la MAC si IP). Si pe http://martybugs.net...hwall/ipac2.cgi ai pentru a face grafice pentru fiecare IP in parte, este mai complicat, dar merita.
In general face serverul up-date singur din cate stiu, cel putin ultima versiune. Daca nu are ultimul fix pus, ia-l de pe net si pune-l tu, e destul de usor.
In alocare dinamica de banda nu am ajuns sa lucrez. Dar in general repartitia o facea destul de corect. Era o banda de 96kbiti la 4 useri, si nu imi dadeam seama cand intrau si restul pe net.

PS: Presupun ca ai smoothwall express 2.0 pe server

#28
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
da am 2.0 mersi frumos de link reusisem intre timp sa dau de el mersi inca odata

ai idee daca astea merg si pe ipcop?

#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Nu stiu. Nu am folosit ipcop, pe acest threat am auzit de el petrnu prima data. Depinde cu ce pachete vine el, ce versiune de kernell are.

#30
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
kernel 2.4 atat am vazut eu

ar fi foarte interesanta o comparatie intre ipcop si smoothwal daca stie cineva

#31
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Pe site-ul de la Ipcop, pe pagina  Addons, la sectiunea Other Websites, uite ce am gasit:
Martin Pot has documented a number of modifications to Smoothwall 0.9.9, which should also work on IPCop 0.1.1. There are pages on adding a connect speed display, adding a red IP address display, bytes in/out, ad zapping, ip accounting and more. See http://martybugs.net/smoothwall/
Am observat ca IpCop se adreseaza celor care au conectii prin Dial-Up  si e inca tanar (ver 1.3) spre deosebire de Smootwall.

#32
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
De unde ai observat asta? Folosesc ipcop de 1 an pe retea de cablu si n-am avut probleme cu el.

Este tanar pentru ca initial a evoluat din smoothwall 1 cred. Insa smoothwall are interes sa tina dezvoltarea sub control pentru ca ei mai ofera si un produs 'pro' care e pe bani.

#33
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
sato pai daca il folosesti de 1 an ipcop zi-ne si noua ce are in plus(sau ce ai adugat tu daca ai adaugat ceva la el...filtrari,bandwidth manag...etc)

#34
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

Quote

Originally posted by Sato
De unde ai observat asta? Folosesc ipcop de 1 an pe retea de cablu si n-am avut probleme cu el.

Este tanar pentru ca initial a evoluat din smoothwall 1 cred. Insa smoothwall are interes sa tina dezvoltarea sub control pentru ca ei mai ofera si un produs 'pro' care e pe bani.


De pe site, din FAQ.
Comunitatea din sptele smoothwall-ului e mult mai mare. Dovada forumul destul de bun.
Cam greu se dezvolta Ipcop daca au ajuns abia la ver 1.3 si smoothwall-ul a avut 6 editii beta pentru versiunea 2. La smoothwall 2 sunt 3 fix-uri, la Ipcop sunt doar 9.
La versiunea Pro de la smoothwall ai multe chestii in plus (vezi la http://www.smoothwal...arison.gpl.html ). Si e mai bine asa unele chestii de baza sunt transferate la SmoothWall Express 2.0.

#35
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
ok m-am jucat putin si cu ipcop si cu smoothwall-CONCLUZII:sunt foarte asemanatoare se vede ca ipcop provine din smoothwall de fapt...la amandoua se pot aduce imbunatatiri numai ca la ipcop se pot face mult mai repede si mai usor deoarece are un "addons" unde poti face upload la addon-urile create si am gasit majoritatea si cu interfata grafica(gui) si poti seta f usor fara sa mai scrii linii de comanda ca in cazul smoothwal-ului....si ca sa fie o comparatie mai reala am ipcop instalat+addon-uri care este 95% la fel cu varianta comerciala de la smoothwall

diferenta in minus iopcop are kernel 2.4.24 iar smoothwall are kernel 2.4.26(nesemnificativ ca oricum vor fi update-uri)

si nu stiu cat de bun este firewall-ul pentru fiecare in parte dar cred ca sunt aproape la fel

#36
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
nu consider acest thread inchis deoarece mai astept pareri si despre celelalte distributii

mi s-a parut f interesant clarkconnect dar din cate am vazut varianta home merge doar 24 de ore si are multe chestii oprite......oare cum pot face rost de varianta office.......sa o pot "proba"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate