Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Tara Hategului

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
lexa261

lexa261

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.02.2009
Oau! Mi-a luat ceva sa rasfoiesc comentariile voastre referitoare la Tara Hategului si am ramas impresionata, tinand cont ca majoritatea ati fost prin aceasta zona pasager.  principalele obicetive turistice le-ati punctat, insa pe langa acestea zona este impanzita si de alte locuri frumoase, naturale, salbatice, ideale pentru picnicuri si de ce nu, pescuit. intinderea este brazdata dinspre localitatea Baru de raul strei, care serpuieste in dreptul localitatii Ohaba de sub Piatra pe langa pereti abrubti de stanca... aici vara malul apei este impanzit de corturi cu tineri rebeli, care din aceasta localitate isi incep drumul spre cabana Pietrele, si mai apoi, spre mirificul Retezat.

#20
GMG

GMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.02.2006
Alte pensiuni decat cele enuntate mai sus puteti sa recomandati? Am sunat la cele spuse pana acum, dar pentru 1 mai nu mai aveau camere libere :(  Vreau sa stau 2 nopti in zona si sa vizitez cat mai multe lucruri :)

#21
icemanxy

icemanxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 17.12.2007
Cine ma poate ajuta cu un traseu cat mai exact pana la cetatea de la Piatra Rosie? Din cate am aflat e ceva de genul Calan-Bosorod-Luncani Vale. La iesirea din Luncai Vale drumul principal continua inainte spre Cioclovina iar cel spre Piatra Rosie ar fi la stanga spre Alunu'... E corect? De la aceasta intersectie cam cati km ar fi pana unde as putea merge cu masina si apoi cam cat ar mai fi pe jos? pentru ca am inteles ca accesul e ceva de genul celui de la Blidaru, doar pe jos...  ;)

Multe multumiri anticipat!  :D

#22
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Salut,

Peste o saptamana ajung si eu in aceasta zona si ma intereseaza o remandare pentru o pensiune, doua.
Intentionez sa stau 3-4 zile, cu sotia, un baiat de 11 ani SI UN CATEL soricar (asa ca este si asta o restrictie...).

Va multumesc pentru recomandari,

spam.spam

#23
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Noi am vorbit aici: http://www.pensiuneaiancu.ro/index.php ...la telefon pareau oameni de treaba...poti incerca si tu !

#24
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Iti recomand pensiunea Tereza din Rau de Mori, da un search pe google sa vezi poze. E foarte frumoasa, curata, gradina draguta, gazda primitoare. Nu e vila noua si camerele nu sunt foarte mari, dar noi ne-am simtit foarte bine.

#25
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postdelsim, on 7th July 2009, 18:19, said:

Iti recomand pensiunea Tereza din Rau de Mori, da un search pe google sa vezi poze. E foarte frumoasa, curata, gradina draguta, gazda primitoare. Nu e vila noua si camerele nu sunt foarte mari, dar noi ne-am simtit foarte bine.

Salut,

Am remarcat si eu pensiunea dar am avut impresia ca are WC si baie la comun, asa este ?

spam.spam

#26
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Da, asa este ,sunt 2 bai la 3 camere parca. Depinde cum nimeresti noi din 4 zile , doar 1 au mai fost si celelalte camere ocupate, restul zilelor am fost singuri. E drept ca asta nu prea ne-a convenit nici noua, dar ne-a convenit comuna Rau de Mori  ca pozitie pentru caile de acces in Retezat.

#27
viss

viss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 06.06.2009

View Postdelsim, on 7th July 2009, 16:19, said:

Iti recomand pensiunea Tereza din Rau de Mori, da un search pe google sa vezi poze. E foarte frumoasa, curata, gradina draguta, gazda primitoare. Nu e vila noua si camerele nu sunt foarte mari, dar noi ne-am simtit foarte bine.


Am fost eu saptamana trecuta si e in renovare pensiunea, dar ne-a recomandat la o vecina si sunt cam aceleasi conditii doar ca pentru mancare am fost la pensiunea "Coada Lacului" tot in Rau de Mori. Noi am platit 75 Ron pe camera iar la "Coada Lacului" e 80 Ron, nu stiu cum sunt camerele acolo dar e si asta o optiune.

#28
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postviss, on 8th July 2009, 13:23, said:

Am fost eu saptamana trecuta si e in renovare pensiunea, dar ne-a recomandat la o vecina si sunt cam aceleasi conditii doar ca pentru mancare am fost la pensiunea "Coada Lacului" tot in Rau de Mori. Noi am platit 75 Ron pe camera iar la "Coada Lacului" e 80 Ron, nu stiu cum sunt camerele acolo dar e si asta o optiune.

Interesant...

Am sunat astazi la Pensiunea Tereza, i-am zis ca vreau sa ma cazez acolo, mi-a zis ca pana pe 19 iulie nu se poate, dar am rezervat, in principiu, din 20 iulie pentru 3 zile. Nu mi-a zis nimic la telefon ca ar fi in renovare, sau poate se bazeaza ca vor fi gata pana atunci...

spam.spam

P.S.: La Pensiunea Vilador sau la Pensiunea Florina, ambele din Poiana Marului a stat cineva?
Am vorbit la telefon la amandoua si par intresante ca locatii.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Edited by FlorinAndrei, 08 July 2009 - 23:38.


#29
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postspam.spam, on 9th July 2009, 00:35, said:

Interesant...

Am sunat astazi la Pensiunea Tereza, i-am zis ca vreau sa ma cazez acolo, mi-a zis ca pana pe 19 iulie nu se poate, dar am rezervat, in principiu, din 20 iulie pentru 3 zile. Nu mi-a zis nimic la telefon ca ar fi in renovare, sau poate se bazeaza ca vor fi gata pana atunci...

spam.spam

P.S.: La Pensiunea Vilador sau la Pensiunea Florina, ambele din Poiana Marului a stat cineva?
Am vorbit la telefon la amandoua si par intresante ca locatii.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Si noi trebuia sa stam la Vilador de pe 15 pana pe 17 dar am anulat rezervarea pentru ca o sa stam la niste prieteni in apropiere ( sigur o sa facem o excurise la Poiana Marului in acel weekend )
Ulterior am vrut totusi sa mergem acolo de Duminica seara, dar proprietarul mi-a spus ca atunci intra un grup de Canadieni si se ocupa toata locatia asa ca am lasat-o pe alta data si am rezervat la Iancu.

Toate feed-back-urile citite pe alte forumuri au fost pozitive asa ca daca sunt locuri in perioada pe care v-ati ales-o, eu la Vilador as sta.

#30
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Posthappyhippie, on 9th July 2009, 11:54, said:

Si noi trebuia sa stam la Vilador de pe 15 pana pe 17 dar am anulat rezervarea pentru ca o sa stam la niste prieteni in apropiere ( sigur o sa facem o excurise la Poiana Marului in acel weekend )
Ulterior am vrut totusi sa mergem acolo de Duminica seara, dar proprietarul mi-a spus ca atunci intra un grup de Canadieni si se ocupa toata locatia asa ca am lasat-o pe alta data si am rezervat la Iancu.

Toate feed-back-urile citite pe alte forumuri au fost pozitive asa ca daca sunt locuri in perioada pe care v-ati ales-o, eu la Vilador as sta.

Salut,

Ti-am raspuns si PM.
O sa stam la Vilador pe 17 si 18 si o sa mai intreb daca ramane vreo camera libera dupa ce vine acel grup.
Trebuie sa ma lamuresc si cu pensiunea Tereza: este functionala sau este in renovare...

spam.spam

#31
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
un sfat: daca va faceti singuri de mancare, luati-va provizii de acasa sau din Hateg. In Rau de Mori exista un singur magazin , sa zicem mai mare, dar si ala destul de prost aprovizionat si scuuump ca naiba. Mai sunt 2 magazine, de unde noi am luat doar paine, dar sunt gen cooperativa comunista combinata cu carciuma. Sunt praf, au numai chestii proaste si expirate, nu am gasit acolo nici macar cartofi.

#32
viss

viss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 06.06.2009

View Postspam.spam, on 9th July 2009, 11:14, said:

Salut,

Ti-am raspuns si PM.
O sa stam la Vilador pe 17 si 18 si o sa mai intreb daca ramane vreo camera libera dupa ce vine acel grup.
Trebuie sa ma lamuresc si cu pensiunea Tereza: este functionala sau este in renovare...

spam.spam

Probabil ca este functionala daca asa ti s-a spus la telefon, cand am fost noi avea doar un etaj functional si probabil era ocupat. :)
Cred ca te poti duce linistit iar daca nu oricum o sa gasesti unde sa stai acolo.

#33
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postviss, on 9th July 2009, 19:26, said:

Probabil ca este functionala daca asa ti s-a spus la telefon, cand am fost noi avea doar un etaj functional si probabil era ocupat. :)
Cred ca te poti duce linistit iar daca nu oricum o sa gasesti unde sa stai acolo.

Multumesc frumos pentru revenire.
Am vorbit din nou la Tereza si mi-a confirmat ca se inchiriaza doar camerele gata, la etajul in lucru nu "se misca" nimic de multa vreme.

E bine de stiut ca la Rau de Mori este greu cu aprovizionarea.

La Vilador in Poiana Marului a stat cineva ?
O sa mergem si acolo 2 zile si vroiam sa stiu cam la ce sa ma astept.

Am inteles ca Poaina Marului este o statiune in toata regula, mult mai animata ca Rau de Mori.
Interesant este ca tocmai aici la Poiana Marului, unde este aglomeratie de case, pare sa fie o pensiune mai mare (de Vilador este vorba), cu mai multe gradini, balta cu peste si alte amenajari, decat la Rau de Mori la Tereza, unde curtea pare destul de mica.

spam.spam

Edited by FlorinAndrei, 09 July 2009 - 20:08.


#34
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
La Poiana Marului am stat 4 zile de 1 Mai la pensiunea Mili . E cam cea mai tare din statiune, 4 margarete, facuta cu fonduri Sapard. Curte mare , teren fotbal cu nocturna, sala tenis de masa, foc de tabara.
Pret/ persoana 70 ron, mic dejun inclus.

#35
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postdana&ovi, on 10th July 2009, 10:25, said:

La Poiana Marului am stat 4 zile de 1 Mai la pensiunea Mili . E cam cea mai tare din statiune, 4 margarete, facuta cu fonduri Sapard. Curte mare , teren fotbal cu nocturna, sala tenis de masa, foc de tabara.
Pret/ persoana 70 ron, mic dejun inclus.

Da, pare tare frumoasa pensiunea Mili... Daca aflam mai din timp de ea, probabil ca am fi vrut sa stam si noi aici.

Vedeti ca puteti sa propuneti acesta pensiune pe lista dschisa la topicul cu "Pensiuni construite cu fonduri SAPARD", asa poate afla lumea mai repede de ea, daca voi ati fost multumiti de dotari si de servicii la Mili.

spam.spam

P.S.: O sa mergem si noi in inspectie pe acolo, cand vom fi la Vilador.

#36
draggabi

draggabi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2005
O intrebare pt toti: cum ajung de la tg- jiu la rau de mori si apoi la albac? Cine stie distante de la tg jiu la rau de mori si apoi la albac... Nu as vrea sa ocolesc prea mult in acest circuit decat daca e ceva de vizitat deosebit. Daca e posibila cazare pana in hateg sau in jurul hategului dar nu prea departe. Ma chinui de cateva ore bune dar nu reusesc sa fac traseul. De la albac plec spre maramures. Multumiri celor care pot sa ma ajute. Ceva cazari in acest traseu sunt binevenite, de asemeni si obiective turistice. Mentionez ca prima noapte voi sta la horezu si nu vreau sa fac prea mult pe drum si sa nu am timp de vizitat. Bafta la toti !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate