Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aspersoare, Irigare, Drenaj Gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
redrose

redrose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.12.2006
Stiu ca e iarna deja si nimeni nu se mai gandeste la irigat gradina , dar imi fac planuri pentru primavara  si am nevoie de un sfat.Vreau sa realizez un minisistem de irigat si m-am lovit de urmatoarea problema : pe o conducta subterana am instalat  4 aspersoare tip gardena. Problema e ca nu am presiune suficienta pe conducta si nu ajunge apa decat la primul aspersor . Exista vreun produs ( pompa , electrovalva , etc.) care sa mareasca presiunea apei astfel incat sa ajunga in cantitati egale la toate aspersoarele? Ce anume sa cer in magazine?

   Va multumesc!

#2
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006

View Postredrose, on Nov 11 2007, 23:24, said:

Stiu ca e iarna deja si nimeni nu se mai gandeste la irigat gradina , dar imi fac planuri pentru primavara  si am nevoie de un sfat.Vreau sa realizez un minisistem de irigat si m-am lovit de urmatoarea problema : pe o conducta subterana am instalat  4 aspersoare tip gardena. Problema e ca nu am presiune suficienta pe conducta si nu ajunge apa decat la primul aspersor . Exista vreun produs ( pompa , electrovalva , etc.) care sa mareasca presiunea apei astfel incat sa ajunga in cantitati egale la toate aspersoarele? Ce anume sa cer in magazine?

   Va multumesc!

La 4 aspersoare e imposibil sa nu mearga cu orice hidrofor..sau pompa ..plecand de la 500w puterea acesteia; apa ar trebui sa ajunga la aspersoare insa in functie de puterea pompei va rezulta raza jetului pe fiecare aspersor. Teava ta subterana trebuie sa asigure un debit mai kmare decat cele 4 asp[ersoare la un loc.  Sa nu se fi infundat teava dupa primul aspersor...  poate a inghetat.

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Hop si eu cu o intrebare! Cu toate ca este iarna, m-am gandit pentru anu' viitor sa fac un sistem gen "picatura", asa cum am vazut prin tarile calde, ca irigau maslinii.
Ce ziceti, pentru o gradina de aprox. 100 m2 ar da randament (la fiecare radacina cate o picatura de apa, ca cea chinezeasca)?
Are cineva dintre voi?
Imi puteti da vreun sfat despre materialele folosite  :huh: ?

#4
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postredrose, on Nov 11 2007, 23:24, said:

Stiu ca e iarna deja si nimeni nu se mai gandeste la irigat gradina , dar imi fac planuri pentru primavara  si am nevoie de un sfat.Vreau sa realizez un minisistem de irigat si m-am lovit de urmatoarea problema : pe o conducta subterana am instalat  4 aspersoare tip gardena. Problema e ca nu am presiune suficienta pe conducta si nu ajunge apa decat la primul aspersor . Exista vreun produs ( pompa , electrovalva , etc.) care sa mareasca presiunea apei astfel incat sa ajunga in cantitati egale la toate aspersoarele? Ce anume sa cer in magazine?

   Va multumesc!

Citeste prospectul aspersoarelor si scrie: debitul in fc. de presiune.
Ce debit are pompa in fc. de presiune.
Ce diametru si lungime are conducta ta subterana pana la primul, al doilea al treilea si al patrulea aspersor?
Cred ca conducta are un diametru interior prea mic sau sunt strangulari pe undeva.
Daca debitul pompei este suficient pt. debitul celor 4 aspersoare atunci pui 3 robineti (preferabil cu ventil) la primele 3 aspersoare si ii inchizi proportional pt. a obtine acelasi debit pe fiecare aspersor.

#5
redrose

redrose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcipaul, on Dec 1 2007, 23:00, said:

Citeste prospectul aspersoarelor si scrie: debitul in fc. de presiune.
Ce debit are pompa in fc. de presiune.
Ce diametru si lungime are conducta ta subterana pana la primul, al doilea al treilea si al patrulea aspersor?
Cred ca conducta are un diametru interior prea mic sau sunt strangulari pe undeva.
Daca debitul pompei este suficient pt. debitul celor 4 aspersoare atunci pui 3 robineti (preferabil cu ventil) la primele 3 aspersoare si ii inchizi proportional pt. a obtine acelasi debit pe fiecare aspersor.


Merci baieti , acum am inteles ! Ce sa fac , I'm just a girl , nu ma pricep :rolleyes:

#6
floare_de_camp

floare_de_camp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2008
Nu stiu daca postez unde trebuie dar mi-ar prinde bine putin ajutor.
Am de rezolvat urmatoarea problema: se da un teren de 100 mp (terenul este patrat) si 4 aspersoare cu raza de 2m (pot stropi in cerc sau semicerc). O bucata de teren se considera udata doar dupa ce e stropita 30min (dar nu neaparat de un singur aspersor). Trebuie scris algoritmul de miscare pt aceste aspersoare astfel incat sa avem eficienta cat mai mare (timp de udare minim, pierderi de apa minime, sa nu existe zone neudate sau inundate). N-am nici cea mai vaga idee cum ar treb sa arate un astfel de algoritm. Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc anticipat

#7
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postfloare_de_camp, on Jul 19 2008, 13:40, said:

Nu stiu daca postez unde trebuie dar mi-ar prinde bine putin ajutor.
Am de rezolvat urmatoarea problema: se da un teren de 100 mp (terenul este patrat) si 4 aspersoare cu raza de 2m (pot stropi in cerc sau semicerc). O bucata de teren se considera udata doar dupa ce e stropita 30min (dar nu neaparat de un singur aspersor). Trebuie scris algoritmul de miscare pt aceste aspersoare astfel incat sa avem eficienta cat mai mare (timp de udare minim, pierderi de apa minime, sa nu existe zone neudate sau inundate). N-am nici cea mai vaga idee cum ar treb sa arate un astfel de algoritm. Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc anticipat

Nu poti uda toata suprafata aia patrata cu 4 aspersoare stationare cu raza de 2m. Tu vrei sa pui din alea cu sanie?
Tu ai nevoie de norma de udare pe mp nu de timp de udare. Aspersoarele dau diferite norme in fc. de forma udata, duza, presiune, suprapunere.
Aveau aia de la aspersoarele Hunter un program de pozitionare a aspersoarelor. Da cautare, ca acum ma asteapta gradina  :D

#8
floare_de_camp

floare_de_camp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2008
stiu ca nu le poti uda cu unele stationare...ne-a zis ca le putem muta cum vrem si sa nu tinem cont de presiune si chestii din astea, sa le consid constante. Stiu ca lipsesc multe date dar ce sa fac....asta-i problema pe care ne-au dat-o la facultate =))

#9
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postfloare_de_camp, on Jul 19 2008, 15:05, said:

stiu ca nu le poti uda cu unele stationare...ne-a zis ca le putem muta cum vrem si sa nu tinem cont de presiune si chestii din astea, sa le consid constante. Stiu ca lipsesc multe date dar ce sa fac....asta-i problema pe care ne-au dat-o la facultate =))

Deci, teorie. Ideea e ca ele sunt mutate manual (cu rotirea semicercului de udara) sau cu sistemul ala cu sanie pe care il plimbi tu cum vrei. Ai 4 sanii?

#10
floare_de_camp

floare_de_camp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2008
pai....daca asa se pot plimba alea at avem si 4 sanii :D
se vedem ca e problema gandita la 5dim, nu?  :lol:  si noi trebuie sa o rezolvam

Edited by floare_de_camp, 19 July 2008 - 14:32.


#11
alinrizea

alinrizea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2009
Mi-am construit o casa intr-o zona in care pamantul este argilos. Din acest motiv (toamna si primavara cand ploua mult) apa balteste (terenul nu are panta suficienta pentru a asigura scurgerea naturala). Cum as putea rezolva situatia?

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Faci niste canale colectoare de jur imprejur.
Stiu pe cineva care si-a ingropat niste tevi colectoare, insa nu stiu exact ce si cum.

P.S. Nu mai posta acelasi subiect de mai multe ori.

#13
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postalinrizea, on 11th October 2009, 08:22, said:

Mi-am construit o casa intr-o zona in care pamantul este argilos. Din acest motiv (toamna si primavara cand ploua mult) apa balteste (terenul nu are panta suficienta pentru a asigura scurgerea naturala). Cum as putea rezolva situatia?

daca e argilos nu are cum sa se scurga(face parte din categoria terenurilor cu umflari si contractii mari,adica retine dar si cedeaza lent apa).acele tevi sint de fapt tuburi perforate care disipa apa in pamant,dar nu reprezinta o solutie ptr. cazul de fata.....in plus iarna cind e ger se acumuleaza si apa capilara(se cheama termoosmoza).solutia cea mai ieftina este intr-adevar ....santul de adincime variabila,dar cu panta mica de pina la 2% altfel pamantul "se spala",adica se antreneaza partuculele de pamant formind ravene de adincime mai mare.

#14
micutul24

micutul24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2005
Salut,

Am achizitionat un rezervor din plastic 1/1/1 m(din acela cu grilaj metalic) si as vrea sa-l instalez pentru a uda o gradina de 1000 mp.As vrea un sfat la ce inaltime sa-l pun ca sa am suficienta putere(din caderea apei) pentru a uda gradina.
Si daca tot am deschis subiectul stie cineva de unde pot lua un adaptor pentru orificiul de scurgere de la 3 toli la 1 tol sau ceva la care sa pot cupla un furtun.


Multumesc,

Andrei

#15
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Daca vrei doar udare simpla, fara aspersoare, si nu ai diferenta de nivel prin gradina, atunci 3 m ar fi suficienti pt o irigatie decenta.

#16
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Daca am inteles eu bine, rezervorul ala plin are peste tona.. nu e ceva ce sa poti agata cu 2 dibluri
Din cate am vazut, rezervoarele astea se monteaza pe sol, langa burlanul de scurgere pentru a prelua din apa de ploaie, si 'distributia' se face cu o pompa mica

#17
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
se poate pune si pe un schelet metalic. am vazut la mine in sat asa ceva. are 4 metri inaltime.

#18
micutul24

micutul24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2005
Multumesc.
Oricum trebuie sa-i fac un soclul care sa tina 1 tona de apa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate