Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Aspersoare, Irigare, Drenaj Gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

 kingmax, on 21 ianuarie 2016 - 10:20, said:


Apa este de la retea si are presiune de aproximativ 2,5 - 3 bari.


Pai nu cred ca presiunea asta e suficienta. Gandeste-te ca un rotor functioneaza la 2,5 bari, adica are debitul de lucru la presiunea aia. Si nu e doar un sprinkler, vor fi mai multe, deci pe masura ce iti creste debitul consumat presiunea din sistem iti va scade sub nivelul presiunii de lucru

#38
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

 godaro, on 21 ianuarie 2016 - 12:18, said:

...pe masura ce iti creste debitul consumat presiunea din sistem iti va scade sub nivelul presiunii de lucru
Din câte cunosc eu, tocmai de aia irigarea se face alternativ, pe zone, nu simultan pe toată suprafața.

#39
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu va mai dati destepti... Folosirea apei potabile pentru irigatii este interzisa (legea 241/2006). Acum nu stiu daca e caz penal sau doar contraventie sau cum o fi dpdv legal. Asta teoretic ca practiv faci cam ce vrei tu la tine in curte.

#40
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007
cata - multumesc!
Digix - tocmai pt ca doresc sa fac irigare alternativ am impartit in 3 zone

Apa e de la retea, se va plati si nu va fi folosita pentru a iriga solarii sau in interes comercial...se va iriga o suprafata mica, la nevoie.
Ma intereseaza daca e cineva amabil sa-mi faca niste calcule la lungimile pe care le am la teava sa stiu ce dimensiuni sa folosesc sa nu am pierderi de presiune si cum trebuiesc pozitionate pe cele 3 zone sprinklere.

#41
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
In functie de concentratia de clor din apa , s-ar putea sa descoperi ca apa din retea nu e foarte potrivita pentru irigat .

#42
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Alte idee!
http://www.gardena.c...life/my-garden/

#43
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Si eu tot pe Gardena mi-am proiectat singur instalatia. F. bun softul ala. Il incurajez pe @initiator la putina implicare.

#44
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Te pot ajuta chiar cei de unde iei componentele cu proiectul, doar le cumperi marfa nu?

#45
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Da, dar de regula vanzatorii care sunt si proiectanti au interesul sa te incarce. Mai ales daca te miros ca nu ai habar deloc despre subiect. De aia incurajez implicarea directa: merita sa schitezi un proiect in baza unei documentari prealabile si apoi vanzatorii n-au decat sa-l tuneze. Acum 3 ani in urma eram warza pe forum intreband in stanga si in dreapta cum e cu presiunea si debitul. Nu stiu cat de multe am inteles, dar mi-am facut singur instalatia si am pus singur seminte, gazonul fiind des si uniform dupa 2 ani. Eu recomand oricui sa intre pe site ul gardena si sa isi faca singur proiectul. Ca idei de baza:
-sa nu ramana nicio bucata de teren ne-udata. ideal ar fi ca fiecare aspersor sa fie udat de un alt aspersor, dar asa ceva este f. costisitor
-niciun aspersor sa nu bata in pereti. Ideal ar fi sa nu bata nici pe alei, dar la fel, ar fi f. costisitor de implementat
-trebuie neaparat determinata curba de presiune-debit a sursei de apa. De ex. la mine sistemul functioneaza la un debit de aprox. 1000l/h si o presiune de 2,5 bari. Valorile astea sunt critice pentru determinarea nr. de ramuri (si a necesarului de teava) precum si pentru buna functionare a sistemului. Gandeste-te ca sub 2 bar un rotor nici nu mai iese din pamant.

Curaj, ca se poate!

#46
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

 dreaQ, on 21 ianuarie 2016 - 12:50, said:

Nu va mai dati destepti... Folosirea apei potabile pentru irigatii este interzisa (legea 241/2006). Acum nu stiu daca e caz penal sau doar contraventie sau cum o fi dpdv legal. Asta teoretic ca practiv faci cam ce vrei tu la tine in curte.

http://www.dreptonli...republicata.php


1) Apa potabila distribuita prin sistemele de alimentare cu apa este destinata satisfacerii cu prioritate a nevoilor gospodaresti ale populatiei, ale institutiilor publice, ale operatorilor economici si, dupa caz, pentru combaterea si stingerea incendiilor, in lipsa apei industriale.


.
(4) Utilizarea apei potabile in alte scopuri decat cele mentionate la alin. (1) este permisa numai in masura in care exista disponibilitati fata de necesarul de apa potabila al localitatilor, stabilit potrivit prescriptiilor tehnice in vigoare.

Unde pana mea vezi tu contraventie sau caz penal.

#47
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 cspot, on 21 ianuarie 2016 - 10:58, said:

Vrei sa faci irigatii cu apa de la retea ? Putina puscarie nu vrei ?

Citesc si ma minunez de prostia altora!

#48
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 kingmax, on 21 ianuarie 2016 - 10:20, said:


Sa mai discutat putin subiectul in topicul Pompe submersibile / Hidrofoare. Numai ca acolo problema se punea un pic invers: Ce pompa sa-mi cumpar ca sa duca aspersoarele xxx

Tu ai deja o pompa, dar cu niste caracteristici necunoscute si acum vrei sprinklere pentru ceva ce nu cunosti.

Parerea mea este ca:
- Prima data sa te decizi (ipotetic) cam ce sprinklere vrei sa-ti cumperi, ca sa le aflam caracteristicile.
- Apoi sa-ti montezi undeva un manometru si sa faci niste teste ca sa vezi pina la ce debit poate acoperi reteaua astfel incit sa nu-ti scada presiunea sub 2,5bar (sau cit or cere sprinklerele ce crezi ca le vei cumpara)

Dupa cum spuneau si alti inaintea mea, sprinklerele nu prea merg la presiune mica. Dupaia le mai trebuie si un debit destul de maricel. Deaia majoritatea pun cam 3 bucati pe o ramura.

#49
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007
Va multumesc.
Am sa ma "si cu softul" de la gardena.
Florin, sistemul il montez la o casa unde am apa de la retea(e casa cumnatului meu)... o sa-i fac testele necesare de presiune si debit, fac rost de caracteristicile sprinklerelor si revin....

#50
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007
Va salut!
In primul rand multumesc mult pentru link-ul catre Gardena...am invatat multe chestii interesante.
In final am conturat instalatia, am dimensionat-o, zic eu, cat mai echilibrat si am ajuns la stadiul de a alege conductele de legatura.
Ce situatie am:
- ramura 1 - Lungime 28 ml; necesar 11l/min, 1BAR
- ramura 2 - Lungime 27 ml; necesar 9l/min, 1BAR
- ramura 1 - Lungime 24 ml; necesar 18l/min, 1BAR
- nu am reusit sa masor presiunea dar umplu o galeata de 20l in 45-50sec(problema e ca teava care vine din coloana principala e de 32, apoi urmeaza robinet si un stut cu furtun de vreo 30m de 1/2...eu voi pune acolo un T si voi merge cu 32 spre casa si 32 spre caminul pentru irigatie asa incat cred ca debitul va fi mult mai mare)

Ce doresc:
-as vrea sa stiu daca e ok sa fac traseele principale din PEHD 32 urmand ca in dreptul fiecarui sprinkler sa pun un teu redus si sa ma conectez cu furtun de 1/2".
- nu stiu cum se fac calculale in ceea ce priveste caderea de presiune la distantele care le am si din acest motiv am dimensionat instalatia pentru 1 BAR....la intrare am 2,5 BAR cel putin
Multumesc

Attached Files



#51
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Mi se pare mie sau ai zone neacoperite? Este critic sa acoperi fiecare palma de gazon, ideal di 2 parti.

Si ala 1 bar "ddimensionat" de unde l-ai scos? ala se calculeaza

Edited by godaro, 29 January 2016 - 16:27.


#52
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007

 godaro, on 29 ianuarie 2016 - 16:26, said:

Mi se pare mie sau ai zone neacoperite? Este critic sa acoperi fiecare palma de gazon, ideal di 2 parti.

Si ala 1 bar "ddimensionat" de unde l-ai scos? ala se calculeaza

Stii, de obicei sunt "pasnic" si nu raspunsd la provocari, dar decat sa-mi cauti mie greselile gramaticale nu crezi  ca ar fi fost mai corect sa ma ajuti cu niste exemple de calcul sau niste recomandari.
Asta cred ca e scopul acestui forum! Daca asa e atunci rog pe cei mai binevoitori decat colegul godaro  sa ma ajute.
Pe el il rog sa mediteze la cum a scris cu ceva timp inainte...ca sa-i fie mai usor ii voi ingrosa. Eu am extras ideile din ceea ce a spus(si ii multumesc pt asta) si am inteles ca atat eu cat si altii scriem in mare graba, rupandu-ne din putinul timp pe care il avem ca sa ajutam pe altii!

 godaro, on 21 ianuarie 2016 - 15:26, said:

Da, dar de regula vanzatorii care sunt si proiectanti au interesul sa te incarce. Mai ales daca te miros ca nu ai habar deloc despre subiect. De aia incurajez implicarea directa: merita sa schitezi un proiect in baza unei documentari prealabile si apoi vanzatorii n-au decat sa-l tuneze. Acum 3 ani in urma eram warza pe forum intreband in stanga si in dreapta cum e cu presiunea si debitul. Nu stiu cat de multe am inteles, dar mi-am facut singur instalatia si am pus singur seminte, gazonul fiind des si uniform dupa 2 ani. Eu recomand oricui sa intre pe site ul gardena si sa isi faca singur proiectul. Ca idei de baza:
-sa nu ramana nicio bucata de teren ne-udata. ideal ar fi ca fiecare aspersor sa fie udat de un alt aspersor, dar asa ceva este f. costisitor
-niciun aspersor sa nu bata in pereti. Ideal ar fi sa nu bata nici pe alei, dar la fel, ar fi f. costisitor de implementat
-trebuie neaparat determinata curba de presiune-debit a sursei de apa. De ex. la mine sistemul functioneaza la un debit de aprox. 1000l/h si o presiune de 2,5 bari. Valorile astea sunt critice pentru determinarea nr. de ramuri (si a necesarului de teava) precum si pentru buna functionare a sistemului. Gandeste-te ca sub 2 bar un rotor nici nu mai iese din pamant.

Curaj, ca se poate!

PS: Nu stiu ce ai inteles tu din specificatiile de la Gardena dar din ce am vazut eu acestea functioneaza intre 1 si 6 bari. Am atasat si specificatiile pentru fiecare din ele daca ajuta la calculul a ceea ce am cerut eu.
O seara placuta!

Attached Files



#53
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Imi pare rau ca te ai suparat. Scriu de pe telefon si mi au iesit 2 de d. Nu am avut in intentie sa te persiflez, voiam doar sa indic faptul ca determinarea presiunii de lucru se face prin calcul si nu e ceva ce stabilesti tu a priori.

Daca ti ai propus sa operezi la 1bar, desi mie mi se pare putin, va trebui sa determini ce debit disponibil ai la acel 1 bar. Pana acum ai stabilit ca la P de 0 bar ai Qmax de 1400l/h, adica un capat al curbei

Ps: niciun, nicio chiar se scriu legat, dar intr-adevar, nu asta e scopul acestui topic.

Pace!?

Edited by godaro, 29 January 2016 - 18:04.


#54
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007
Pace!
Poate am gresit si eu ca m-am aprins asa repede...scuze!
Revin dupa ce masor sursa de apa.
Weekend placut!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate