Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Ati mai cumparat de pe strawberry.net?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
moulon

moulon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.04.2005
In sfarsit au venit. Eu am fost plecat din tara, pachetul comandat pe 10.12 a venit pe 29.12 la oficiul postal unde sunt arondat si le-am ridicat ieri fara nicio plata suplimentara. Chestia cu faxul mi-au cerut-o si de la o firma de booking online pentru un hotel la Viena. E o metoda a lor de securitate si de a proteja adevaratul client. Parfumurile sunt OK, mi le-au ambalat ca de cadou si ieri m-am dat pe la 17:00 cu parfumul la inchietura mainii, am facut un dus + spalat pe maini de cateva ori si acum cand scriu la aceasta ora se simte destul de bine. Pe mine m-au convins si sunt mai mult ca sigur ca intarzierea se datoreaza comenzilor mari de sarbatori.

Si pentru toti cei care citesc asta La Multi Ani! si un an nou mai bun.

#38
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Mi-a venit si mie comanda sapt trecuta si toate parfumurile erau gift wrapped.  :thumbup:

#39
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
am facut comanda acum 2 saptamani si am ramas mirata :))
comanda facuta intr-o duminica si miercuri deja imi venise avizul sa ajung la posta sa ridic coletul! deci asa rapizi au fost  :coolspeak:
toate frumos impachetate si produsele sunt ok.  :rolleyes:

#40
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Ati mai comandat recent de pe site? Mie mi s-a retras ceva mai mult de pe card decat era valoare inscrisa pe colet si a trebuit sa achita la posta si 24% din valoarea coletului pt taxe vamale + inca 3 lei nu mai stiu pentru ce. Tipa de acolo mi-a zis sa pastrez chitantele, ca cei de la strawberrynet returneaza aceste taxe. Asa a fost si la voi?

Edited by Jaqueline, 15 January 2011 - 22:31.


#41
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007

View PostJaqueline, on 15th January 2011, 22:31, said:

Ati mai comandat recent de pe site? Mie mi s-a retras ceva mai mult de pe card decat era valoare inscrisa pe colet si a trebuit sa achita la posta si 24% din valoarea coletului pt taxe vamale + inca 3 lei nu mai stiu pentru ce. Tipa de acolo mi-a zis sa pastrez chitantele, ca cei de la strawberrynet returneaza aceste taxe. Asa a fost si la voi?
Jaqueline, deduc din mesajul tau ca ai comandat numai cosmetice (nu si parfumuri) si, in cazul asta, coletele vin de la Hong Kong. Daca comandai si [parfum si cosmetice, coletul venea de la Malmo (Suedia) si-l primeai la of. postal de cartier unde nu mai aveai nimic de plata. In ceea ce primeste suma inscrisa pe colet, strawberrynet trece intotdeauna o suma mai mica decat cea reala, tocmai pentru a descuraja vamesii de la a percepe taxe pentru sume atat de mici. Insa unii sunt mai catolici decat Papa  :deadtongue: .  Pentru rambursarea TVA trebuie sa completezi formularul de   aici Bafta!

#42
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postmiki68, on 16th January 2011, 09:01, said:

Jaqueline, deduc din mesajul tau ca ai comandat numai cosmetice (nu si parfumuri) si, in cazul asta, coletele vin de la Hong Kong. Daca comandai si [parfum si cosmetice, coletul venea de la Malmo (Suedia) si-l primeai la of. postal de cartier unde nu mai aveai nimic de plata. In ceea ce primeste suma inscrisa pe colet, strawberrynet trece intotdeauna o suma mai mica decat cea reala, tocmai pentru a descuraja vamesii de la a percepe taxe pentru sume atat de mici. Insa unii sunt mai catolici decat Papa  :deadtongue: .  Pentru rambursarea TVA trebuie sa completezi formularul de   aici Bafta!
Da, intr-adevar, am comandat numai cosmetice si coletul era trimis din Hong Kong. O sa completez forumularul si sper sa-mi returneze banii. Multumesc mult de raspuns. :)

#43
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View PostJaqueline, on 16th January 2011, 16:11, said:

Da, intr-adevar, am comandat numai cosmetice si coletul era trimis din Hong Kong. O sa completez forumularul si sper sa-mi returneze banii. Multumesc mult de raspuns. :)


Ce valoare a avut coletul tau incat ti s-a perceput tva-ul?
Eu stiam ca la valori peste 45euro se percepe tva.

A comandat cineva fonduri de ten de pe strawberry? sunt originale? a comparat cineva cosmeticele comandate cu cele din magazine?
sa am incredere sa comand?

#44
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostB0gdan9, on 9th May 2011, 18:00, said:

Ce valoare a avut coletul tau incat ti s-a perceput tva-ul?
Eu stiam ca la valori peste 45euro se percepe tva.

Era in jur de 150 ron. Am completat formularul, am atasat poza chitantei si mi-au returnat banii cam in 2 saptamani.

#45
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View PostJaqueline, on 9th May 2011, 23:25, said:

Era in jur de 150 ron. Am completat formularul, am atasat poza chitantei si mi-au returnat banii cam in 2 saptamani.

Ma bucur sa aflu ca ti-au returnat tva-ul.

Multumita de produse? originale 100%?

#46
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010

View PostB0gdan9, on 10th May 2011, 22:04, said:

Ma bucur sa aflu ca ti-au returnat tva-ul.

Multumita de produse? originale 100%?
am comandat si eu de la ei.originale 100%,foarte multumit ! mie pachetul mi-a venit din suedia,la hong kong e sediul firmei,asa mi-a zis tipul care m-a sunat de la ei.

#47
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postunderrated, on 10th May 2011, 22:13, said:

am comandat si eu de la ei.originale 100%,foarte multumit ! mie pachetul mi-a venit din suedia,la hong kong e sediul firmei,asa mi-a zis tipul care m-a sunat de la ei.

Tocmai am dat si eu o comanda. In cate zile ti-a venit coletul? A ajuns la posta normala, nu la cea vamala,nu? (daca a venit din Suedia)

Am inteles ca doar atunci cand comanzi parfumuri sau cand coletul contine si un parfum, pe langa cosmetice, iti este trimis din Suedia.

Ai mai platit alte taxe? (tva etc?)

#48
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostB0gdan9, on 10th May 2011, 22:04, said:

Ma bucur sa aflu ca ti-au returnat tva-ul.

Multumita de produse? originale 100%?
Eu comandasem niste farduri. O trusa am dat-o cadou, pe alta am pastrat-o, dar nu prea am folosit-o. Oricum, a fost ok. Acum ceva timp am dat comanda de parfumuri cu o prietena (pe adresa ei) si mi s-au parut originale. Chiar o sa mai comand.

#49
jack girl

jack girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 21.07.2006
eu comand la ei de peste 2 ani parfumuri, farduri, sampoane, creme...de toate.
toate au fost originale si mereu au ajuns in maxim 10 zile (cu exceptia perioadei de sarbatori). de regula stau mai mult la posta romana decat fac pe drum.
cand le trimit din suedia, vin la posta locala, cand le trimit din HK, ajung la vama.
nu cred ca e regula ca parfumurile vin din suedia, iar cosmeticele din HK, cred ca vin de pe unde le au.
dar mie de ex de cate ori iau deodorant mi-l trimit din HK... nu stiu exact si nici nu conteaza. interesant e ca ultima comanda din HK a ajuns mai repede chiar decat cele din suedia.
mi se pare ciudat ce ziceati voi mai sus cu tva si alte acte... pe mine m-au taxat de fiecare data corect, nu am avut evenimente de genul acesta.

apropo, pentru cosmetice, la unele produse preturile sunt mai mici pe lookfantastic.com (site din uk, tot cu produse originale - mai nou fara taxe de transport)

spor la shopping.

#50
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007

View PostB0gdan9, on 9th May 2011, 18:00, said:

A comandat cineva fonduri de ten de pe strawberry? sunt originale? a comparat cineva cosmeticele comandate cu cele din magazine?
sa am incredere sa comand?

N-am mai trecut de mult pe aici, insa chiar daca a trecut o luna, sper sa-ti fie de folos raspunsul meu.
Am comandat doua fdt (in comenzi diferite), unul C.Dior - Diorskin Nude si un CK  - Infinite Matte si sunt foarte bune. De asemeni, am primit cadou de la ei un fdt mousse Gosh care e cat se poate de ok. Eu nu am avut niciodata dubii asupra originalitatii produselor. Inainte de a comanda ma informez despre produsele dorite la mag. Sephora si n-am observat niciodata diferente intre aspectul/calitatea si produselor/ambalajelor.

#51
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Ce se intampla cu posta romana?

Am urmarit comanda - de pe strawberrynet.com mi s-a dat un tracking pe un site al curierului local, scrie pe siteul lor ca a ajuns in romania, a trecut de customs, am un tracking number valabil pe posta-romana.ro, dar cand il caut primesc mesaj ca respectivul cod nu exista. Inseamna ca mi l-au dat prost sau ca intra in sistem cu intarziere? Mi se pare aberant sa am un cod inainte de a exista in baza de date a postei romane.

#52
wildf

wildf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2006

View Postnile, on 12th August 2011, 12:29, said:

Ce se intampla cu posta romana?

Am urmarit comanda - de pe strawberrynet.com mi s-a dat un tracking pe un site al curierului local, scrie pe siteul lor ca a ajuns in romania, a trecut de customs, am un tracking number valabil pe posta-romana.ro, dar cand il caut primesc mesaj ca respectivul cod nu exista. Inseamna ca mi l-au dat prost sau ca intra in sistem cu intarziere? Mi se pare aberant sa am un cod inainte de a exista in baza de date a postei romane.

Si eu am patit acelasi lucru, comanda a plecat de la ei (Suedia) de pe 4 August .Pe siteúl de tracking DirectLink arata ca a trecut de Vama romanesca  pe 13 August, insa in baza de date a Postei Romane nimic.Am sunat si la informatii si imi spune ca numarul de cod nu exita la el.Deci ce naiba fac?

#53
MZalex

MZalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2011
Buna! Am comandat si eu un parfum Kenzo Homme, pe data de 13, si astazi a fost livrat chiar la domiciliu. Codul de tracking a inceput sa fie valid pe site-ul postei romana dupa 2-3 zile de la intrarea in tara a coletului( cand pe site-ul directlink scrie "Customs cleared and lodged with local delivery agent"). Cu cateva scapari trackingul facut de posta romana a functionat bine, si in dimineata aceasta ultima oprire a coletului a fost oficiul postal din localitate( Predat la factor - Plecat din Tranzit "Localitate"), si apoi dupamasa a sosit la domiciliu. Nu au fost necesare plati suplimentare( coletul venind din Suedia deci UE, fiind parfum), parfumul original, si cosmeticele cadou pareau la fel. Foarte multumit de tot, si cu siguranta voi mai comanda de la strawberry.net. Sper ca informatiile va sunt de folos!

#54
DustyRose

DustyRose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.02.2013
Eu una am inceput sa fac cumparaturi de pe Strawberry de mai bine de un an si sunt atat de multumita de serviciile lor incat aproape lunar plasez cate o comanda - asa am si eu acces la cosmetice de calitate ridicata fara a fi nevoita sa platesc preturi ridicol de mari, care incearca sa acopere si taxele de import, chiria pentru spatiu, etc. Imi aduc aminte faptul ca prima data cand am plasat o comanda la ei, mi-au cerut o copie dupa factura de utilitati, pentru a se asigura de faptul ca eu sunt posesoarea de drept a cardului bancar - lucru care mi s-a parut laudabil. Dupa aceasta verificare de siguranta, nu au mai fost necesare date suplimentare/ explicatii la comenzile urmatoare. Mi se par o companie de profesionisti.. Sper sa va ajute aceasta opinie...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate