Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ati mai cumparat de pe strawberry.net?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
am facut comanda acum 2-3 saptamani de 2 parfumuri de pe strawberry.net. si de atunci imi tot cer fel de fel de confirmari de identitate, ultima fiind o factura de plata la utilitati prin fax. Ceea ce, ca sa fiu sincera, nu am chef sa le trimit pt. ca imi imaginez ca faxul pana in Asia e scump.

pe de o parte ii inteleg, ca romanii sunt tzepari si probabil au mai patit-o.

dar daca a mai comandat cineva de la ei, ce alte chestii mai cer? eu, una deja ma asteptam sa primesc coletul si cand colo....
si asa am impresia de cei 60 de dolari deja au fost retrasi de pe card... asa ca, ce tot imi cer confirmari de identitate?

#2
goesalajan

goesalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 10.06.2004
Nu vor să le trimiți factura scanată pe mail? Banii chiar dacă i-au retras or să-i pună la loc pe card dacă nu se finalizează comanda. La mine au fost mai îngăduitori, mi-au cerut doar CVV2, codul de pe spatele cardului.

#3
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
si mie la fel...doar cvv2 si atat...

#4
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
le-am trimis acel cod de securitate de doua ori, si spun ca nu se potriveste... !! nu inteleg ce nu se potriveste, este acel cod din 3 cifre de la semnatura, de pe dosul cardului...

nu, nu vor pe mail, de altfel nici nu-mi raspund la mailurile mele, imi tot trimit zilnic acel mesaj in care sunt kindly rugata sa le trimit factura de utilitati pe fax la nr. xyxyxy   asta e, eu am renuntat la comanda. nu-mi convine, ca si asa imi trimiteau cele 2 parfumiri separat si mai aveam de platit nu stiu ce taxa pt. ca unul era fragrance si trebuia ambalat separat.

m-am gandit ca pt. ca acel card e in lei. dar este un Visa electron de pe care de 3 ani scot euro cand plec prin cele tari. am scos si in Atena si in italia si in Austria bani de pe el.

Edited by Dari@, 10 November 2007 - 16:45.


#5
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Sunt originale produsele? :D

#6
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007
Trimite-le ultimul extras de cont al cardului cu care ai facut plata, scanat, prin mail. Eu asa am procedat si a fost ok.

#7
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postoz666, on Nov 10 2007, 17:31, said:

Sunt originale produsele? :D

da.

pt. miki:
  asa o sa fac. deocamdata nu am primit extrasul de cont, dar asa voi face. e o idee buna.

#8
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007

View PostDari@, on Nov 10 2007, 21:16, said:

da.

pt. miki:
  asa o sa fac. deocamdata nu am primit extrasul de cont, dar asa voi face. e o idee buna.
Pai, trimite-l pe cel de luna trecuta. Nu spuneam de cel in  care apare suma trasa de strawberry, ci unul, cel mai recent pe care sa se vada numele, adresa, nr. cont si, bineinteles denumirea bancii.

#9
monalicious

monalicious

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2007

View PostDari@, on Nov 9 2007, 14:20, said:

am facut comanda acum 2-3 saptamani de 2 parfumuri de pe strawberry.net. si de atunci imi tot cer fel de fel de confirmari de identitate, ultima fiind o factura de plata la utilitati prin fax. Ceea ce, ca sa fiu sincera, nu am chef sa le trimit pt. ca imi imaginez ca faxul pana in Asia e scump.

pe de o parte ii inteleg, ca romanii sunt tzepari si probabil au mai patit-o.

dar daca a mai comandat cineva de la ei, ce alte chestii mai cer? eu, una deja ma asteptam sa primesc coletul si cand colo....
si asa am impresia de cei 60 de dolari deja au fost retrasi de pe card... asa ca, ce tot imi cer confirmari de identitate?
Si eu am dat de greu!!! Am facut comanda si  nu reusesc sa le mai raspund la mailul in care imi cereau cvv-ul! Am postat topic nou in care m-am plans dar nu am gasit inca o solutie. Nu merge si gata!

#10
TataMare

TataMare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.09.2006

View PostDari@, on Nov 10 2007, 16:43, said:

...Visa electron de pe care de 3 ani scot euro cand plec prin cele tari. am scos si in Atena si in italia si in Austria bani de pe el.

Chiar daca ai scos bani de la ATM (bancomat) in strainatate, cu acel card nu se pot face plati prin internet (sau face rezervari la hotel, sau tranzactii offline). Cu un card Visa Electron nu se pot face decat tranzactii la ATM sau la POS (point of sale - unde iti trece cardul prin aparat pt a scana banda magnetica). Pentru plati prin internet ai nevoie de un card embossat (cu literele si cifrele scrise in relief).

#11
happywolf

happywolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.12.2007
Unele banci au introdus de curand un nou cod de siguranta pentru carduri si nu si-au avertizat clientii. Am patit si eu luna asta cand am vrut sa cumpar ceva de la Amazon cu un mastercard mondo, operatie ce am mai facut-o in urma cu cateva luni. De data asta nu am reusit si pana la urma am cerut lamuriri la banca. A trebuit sa completez pe loc un formular cu limita de suma pentru tranzactii pe internet si din momentul acela a mers.

#12
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View PostTataMare, on Dec 31 2007, 11:31, said:

Chiar daca ai scos bani de la ATM (bancomat) in strainatate, cu acel card nu se pot face plati prin internet (sau face rezervari la hotel, sau tranzactii offline). Cu un card Visa Electron nu se pot face decat tranzactii la ATM sau la POS (point of sale - unde iti trece cardul prin aparat pt a scana banda magnetica). Pentru plati prin internet ai nevoie de un card embossat (cu literele si cifrele scrise in relief).

In afara de faptul ca esti total offtopic, ai mai uitat sa specifici ca aceasta este, de fapt, numai parerea ta, insa nu acesta este adevarul, poti sa cumperi ce vrei de pe net cu Vise Electron iar cardul embosat era necesar odata pt. alta lucruri, nu pt. cumparaturi pe net.
ON In momentul cand mi-au cerut, prin mail, sa le trimit cvv-ul am anulat comanda.  Daca vrei neaparat sa cumperi de pe strawberrynet poti sa folosesti si intermediari la plata, gen PayPal, unde nu te mai intreaba de nimic.

#13
bstdevelopment

bstdevelopment

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.04.2006
Daca vrei preturi mult mai bune - comanda parfumuri de pe www.extremeperfumes.com. Vestea proasta e ca accepta doar paypal dar nu e o problema daca ai card - poti sa-ti faci usor un cont.  Eu am luat un singur poeme (lancome) si tot am iesit cu mult mai ieftin decat l-as fi luat din romania.

Nasol e ca trebuie sa astepti o saptamana sa-ti ajunga comanda.

#14
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
extremeperfumes e site romanesc toata ziua, ia da un whois. Adica tu vrei sa comand parfumuri de fitze de pe un site din romania?!

#15
TataMare

TataMare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdcr, on Dec 31 2007, 14:47, said:

In afara de faptul ca esti total offtopic, ai mai uitat sa specifici ca aceasta este, de fapt, numai parerea ta, insa nu acesta este adevarul, poti sa cumperi ce vrei de pe net cu Vise Electron iar cardul embosat era necesar odata pt. alta lucruri, nu pt. cumparaturi pe net.
ON In momentul cand mi-au cerut, prin mail, sa le trimit cvv-ul am anulat comanda.  Daca vrei neaparat sa cumperi de pe strawberrynet poti sa folosesti si intermediari la plata, gen PayPal, unde nu te mai intreaba de nimic.

Asa cum ii spune si numele, "Visa Electron", poate fi folosit numai pt tranzactii electronice, adica numai la ATM si POS. NU poti face plati prin internet. Nu poti inchiria masini cu el.

#16
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

View PostTataMare, on Mar 5 2008, 11:44, said:

Asa cum ii spune si numele, "Visa Electron", poate fi folosit numai pt tranzactii electronice, adica numai la ATM si POS. NU poti face plati prin internet. Nu poti inchiria masini cu el.
Tata mic ești un bleg.
Am un VS Electron si poate fi utilizat si pentru retrageri de numerar. Chiar si pentru plati pe Internet. Stai jos.

Edited by PixulMeu, 06 March 2008 - 00:21.


#17
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005

View PostPixulMeu, on Mar 6 2008, 01:19, said:

Tata mic ești un bleg.
Am un VS Electron si poate fi utilizat si pentru retrageri de numerar. Chiar si pentru plati pe Internet. Stai jos.


Corect, si eu am tot Visa Electron de la BCR si merge pe net brici. Am cumparat cu el si de pe strawberry, godaddy + alte cateva situri din ro

#18
TataMare

TataMare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.09.2006
Observ ca anumite banci (nu multe) au activat si optiunea de a putea face plati pe internet, asa cum reiese din comparatia din linkul de mai jos:
http://www.vreaucard...s=visa electron

Pe vremea mea, cu Electron nu puteai sa faci tranzactii pe internet. In orice caz, domnule "PixulMeu", nu toate platformele de decontari ale platilor prin internet accepta tranzactii cu Electron iar ATM este ceea ce se intelege popular prin bancomat... adica retrageri de numerar.

In prezent eu am renuntat la platile cu cardul si car cu mine diverse obiecte pentru a face schimburi in natura. Merge chiar si pe net.

Edited by TataMare, 11 March 2008 - 13:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate