Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8065 răspunsuri în acest subiect

#7777
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018

View PostNFS01, on 06 mai 2024 - 17:52, said:

Depinde de cafea,daca nu ai nici un fel de conservare,naturala sau nu aromele se poerd repede in cazul cafelei din valul 3.Testata de mine prajita in ibric mai mare

Nu știu la ce ”conservare naturală” faci referire.

#7778
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.449
  • Înscris: 16.03.2011

View Post_R_A_D_U, on 06 mai 2024 - 18:21, said:



Nu știu la ce ”conservare naturală” faci referire.
Azot,illy,izzo folosesc acest tip de ambalare,nu stiu ce efect poate avea pe cafeaua 3 wave

#7779
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018
Nu știu. Eu, imediat ce desfac pungile, pun în borcănele câte 18g. Când vreau un espresso, doar aleg tipul cafelei, torn în râșniță, macin, pregătesc pucul, extrag și beau.Fișier atașat  IMG_0099.jpg   356,98K   4 download-uri

#7780
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.388
  • Înscris: 27.10.2005
Presiunea maximă e aia pe care o vezi când pui o sită blind (fără găuri). E presiunea cu circuitul practic închis, când toată apa iese pe la supapa de suprapresiune. De extras, dacă râșnești foarte gros, probabil că poți extrage și la 1 bar și-un pic, când apa doar spală în trecere niște bucăți mari de cafea. Dar în condițiile astea probabil extragi vreo 200 de ml în 30 de secunde și nu vrei asta.

#7781
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.868
  • Înscris: 13.11.2006

View Post_R_A_D_U, on 06 mai 2024 - 18:19, said:

Fină pe dracu! În 20 de secunde umpli ceașca...
Ceasca de espresso, din clip, se umple pe jumatate, se vede clar in filmare.
Cat despre cele 20 de secunde in care se umple ceasca, sunt 16 secunde tot clipul.
Pot seta cat timp sa curga sau/si pot opri manual curgerea.
Ce se vede in clip, numai posirca nu o pot numi.
Hai sa incercam sa intelegem ca sunt mai multe tipuri de aparate de facut cafea, pentru mai multe categori de oameni.
Unii dintre voi duceti totul la absurd, mai ales ca m-ai trimis sa citesc articolul ala din linkul de mai devreme, o aberatie din punctul meu de vedere, demontabila pas cu pas, in ceea ce ma priveste :P

View Postbx3m, on 06 mai 2024 - 18:20, said:

- apropo de asta, fugi de aia care ti-au vandut ECM dar iti dau cafea prajita de luni ca fiind buna Posted Image
Nu fug de nimeni, ma informez si testez pe banii mei, iar concluziile uneori le pun si aici.
Cafeaua o primesc cand merg cu colete la prajitorie, proaspata, nu stiu de unde ai luat ideea ca primesc cafea veche.
Faptul ca eu nu reusesc sa o beau toata repede si trec doua luni, este altceva, cafeaua e garantata 1 an de zile, ma refer la cea din poza la care faci referire.
Data viitoare o sa stau sa rasneasca in fata mea si o sa testez la semiautomat, pana acum nu mi-am pus niciodata problema asa, pentru ca la automat am luat cafeaua din magazine de pe raft.
Acum dupa achizitia recenta, da, o sa tin cont de parerea voastra si o sa testez ce scrieti aici.
Cantarul a plecat spre mine de cateva ore, o sa ajunga saptamana asta si ma voi apuca serios de teste, deocamdata nu stiu unde am pus cantarul de bucatarie, care si ala e digital...

Este normal sa urce presiunea pana la 9 bari, sau am macinat prea fin?

https://photos.app.g...kDb4aYHcx58LyVA

#7782
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.288
  • Înscris: 02.06.2008
8-9-10 bari e ceea ce trebuie. Cat despre cafea, este un lucru stiut - proaspat prajita, lasa vreo 7-10 zile la degazat, apoi calitatile ei sunt vizibile maxim 6 saptamani de la prajire. Nu consumi atat de repede, atunci iei mai putina, si faci in asa fel incat sa nu ramai fara.
Nimic din ceea ce iti dam noi nu sint “aberatii”, si doar pentru ca zici tu ca le poti “demonta” nu inseamna decat ca aplici “tot ce zboara se mananca, avioanele zboara, deci se mananca”. Mai ai drum lung pana sa poti demonta ceva din domeniul asta, si chiar si atunci, exista o teorie, pe care mai intai ti-o insusesti (sau nu, in caz tau, vad ca te incapatanezi) apoi adaptezi la ceea ce iti place tie. Intr-un final, nu exista “espresso gresit”, exista asta doar pentru unii, in vreme ce fiecare face fix ce ii place lui. Dar, chiar si asa, tu poti picta dupa pofta inimii dar asta nu inseamna ca teoria culorilor e o aberatie, doar ca tu nu vrei sa o urmezi. Intelegi ce zic?

#7783
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 19:32, a scris:

Ceasca de espresso, din clip, se umple pe jumatate, se vede clar in filmare.
Cat despre cele 20 de secunde in care se umple ceasca, sunt 16 secunde tot clipul.

Da, sunt 16 secunde de filmare dar ”procesul facerii” ține 10 secunde pentru juma de ceașcă (începe la secunda 1 și se termină la secunda 11). Din linkul tău:Fișier atașat  10sec.jpg   76,11K   4 download-uri
Prin deducție, am zis 20 secunde pentru toată ceașca...

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 19:32, a scris:

...
Unii dintre voi duceti totul la absurd
...
Ia spune, cum e cu absurdul?

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 19:32, a scris:


Ce se vede in clip, numai posirca nu o pot numi.

Tu poți zice ce vrei, noi tot poșircă o numim...

De curiozitate, câți ml are acea ceașcă?

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 19:32, a scris:


Este normal sa urce presiunea pana la 9 bari, sau am macinat prea fin?

Este normală presiunea. Cât ai pus în PF, cât ai scos?

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 19:32, a scris:

...
Data viitoare o sa stau sa rasneasca in fata mea ...

Să o prăjească...

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 19:32, a scris:

...
... cafeaua e garantata 1 an de zile, ma refer la cea din poza la care faci referire.

Cu cafea de 1 an ”garantată” va ieși o pișoarcă mamă-mamă...

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 19:32, a scris:

...
Acum dupa achizitia recenta, da, o sa tin cont de parerea voastra si o sa testez ce scrieti aici.
Dacă nu ne crezi, doar spune și nu te mai stresăm!

#7784
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.868
  • Înscris: 13.11.2006

View Postbx3m, on 06 mai 2024 - 19:41, said:

8-9-10 bari e ceea ce trebuie. Cat despre cafea, este un lucru stiut - proaspat prajita, lasa vreo 7-10 zile la degazat, apoi calitatile ei sunt vizibile maxim 6 saptamani de la prajire. Nu consumi atat de repede, atunci iei mai putina, si faci in asa fel incat sa nu ramai fara.
Nimic din ceea ce iti dam noi nu sint “aberatii”, si doar pentru ca zici tu ca le poti “demonta” nu inseamna decat ca aplici “tot ce zboara se mananca, avioanele zboara, deci se mananca”. Mai ai drum lung pana sa poti demonta ceva din domeniul asta, si chiar si atunci, exista o teorie, pe care mai intai ti-o insusesti (sau nu, in caz tau, vad ca te incapatanezi) apoi adaptezi la ceea ce iti place tie. Intr-un final, nu exista “espresso gresit”, exista asta doar pentru unii, in vreme ce fiecare face fix ce ii place lui. Dar, chiar si asa, tu poti picta dupa pofta inimii dar asta nu inseamna ca teoria culorilor e o aberatie, doar ca tu nu vrei sa o urmezi. Intelegi ce zic?

Sa inteleg ca trebuie sa astept 7-10 zile de la cumpararea cafelei proaspat prajite, pana sa o consum, sau sa merg pe incredere si sa cumpar cafea prajita cu 7 zile in urma, daca vreau sa fac azi un espresso? Care e varianta optima?

Ai interpretat gresit, eu ma refeream la linkul dat de Radu, in care se scrie cateva aberatii despre automate, aberatii care le pot demonta, daca vrei neaparat (aberatiile, nu tot articolul).
Parerea mea este ca in articol se aplica ”tot ce zboara se mananca” cand se vorbeste despre automate.
Sau ma rog, daca aproape 10 ani fara reparatii inseamna ”fiabilitate scazuta, interventii scumpe in service”, atunci da, autorul are dreptate, de exemplu.

View Post_R_A_D_U, on 06 mai 2024 - 19:51, said:


Ia spune, cum e cu absurdul?

Tu poți zice ce vrei, noi tot poșircă o numim...

De curiozitate, câți ml are acea ceașcă?
Ce pot sa spun, ai dreptate, poti numi posirca ceva ce nu ai testat, dar altii nu o pot numi altcumva, doar pentru ca au testat acel ceva.
Poti spune ca ceva este slab calitativ, dar altii nu pot spune ca te inseli, desi iti demonstreaza ca te inseli.
Poti spune ca ceva este murdar/mucegait, dar nu vrei sa intelegi ca acel ceva trebuie curatat pentru a fi curat.
Poti spune multe, iar cand cineva te contrazice, aplici metoda cu posirca :D

Nu ma refer la tine, ci la acel articol hilar in care am vazut un automat mucegait, in care se scrie ca automatul nu este fiabil, desi pot demonstra la orice ora contrariul, ca unele automate nu sunt asa cum sunt prezentate acolo unde m-ai trimis sa citesc minunatia.

Acum sa nu intelegeti ca nu imi place espresso facut la semiautomat, deocamdata este prea tare, dar cu ajutorul vostru o sa reusesc sa il fac bun candva.

Dar si asa, nu ma voi dezice de automatul meu, care inca face cafea, nu posirca :D

#7785
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 20:10, a scris:

Sa inteleg ca trebuie sa astept 7-10 zile de la cumpararea cafelei proaspat prajite, pana sa o consum, sau sa merg pe incredere si sa cumpar cafea prajita cu 7 zile in urma, daca vreau sa fac azi un espresso? Care e varianta optima?

6-7 zile, suficient. Poți lua de 7 zile râșnită sau, dacă au DOAR proaspătă, poți încerca direct. Va fi ok produsul, dar după 7 zile își deschide mai multe arome.

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 20:10, a scris:

Dar si asa, nu ma voi dezice de automatul meu, care inca face cafea, nu posirca :D
Ia spune, te-ai lămurit cum e cu ălea 10 secunde din clipul tău de 16? Este adevărat că în 20 umpli cana? Nu ai zis câti ml are ceașca...

#7786
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.388
  • Înscris: 27.10.2005
Am inceput sa fac lobby la nevasta pentru Bianca. Am avut de asteptat pentru un ristretto si 2 cappuccino astazi, pentru mine, cumnata si nasa pentru ca a trebuit sa fac intai cafeaua, dupa aia sa astept sa ating temperatura pentru abur si pe urma sa spumez doua ture de lapte :). Vedem cum merge.

#7787
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 20:10, a scris:

Ce pot sa spun, ai dreptate, poti numi posirca ceva ce nu ai testat, dar altii nu o pot numi altcumva, doar pentru ca au testat acel ceva.
Poti spune ca ceva este slab calitativ, dar altii nu pot spune ca te inseli, desi iti demonstreaza ca te inseli.
...
Ca să te lămuresc că poate crezi că a(ve)m ceva cu tine și poșirca aia... Îți pun un video ”explicit”: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XEo3lf0-nxY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ok, acum poți face diferența dintre CREMA unui espresso adevărat și spuma acelei poșirci de la automat? Dacă da, mergem mai departe, dacă nu, ne oprim aici...

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 20:10, a scris:


Poti spune multe, iar cand cineva te contrazice, aplici metoda cu posirca Posted image

Mai vizionează o dată... În timpul vizionării poți prepara ”un espresso” la acel automat (incorporabil)  apoi fă un versus ... Ai văzut, nu i-am mai zis poșircă. :P

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 20:10, a scris:


Nu ma refer la tine, ci la acel articol hilar in care am vazut un automat mucegait, in care se scrie ca automatul nu este fiabil, desi pot demonstra la orice ora contrariul, ca unele automate nu sunt asa cum sunt prezentate acolo unde m-ai trimis sa citesc minunatia.
Articolul ăla a fost scris de Liviu, adminul de pe espressomanforum. Dacă tu zici că poți ”demonta” ok, ai fi singurul care o poate face. În această situație poțiu primi un premiu. Apropo, pe forumurile din străintate, ai citit să vezi, au păreri apropiate de ceea ce susții tu sau de ce zicem noi, amărâții...

Iar peste ceva timp să sperăm că te vom găsi cu o postare AICI

#7788
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.868
  • Înscris: 13.11.2006

View Post_R_A_D_U, on 06 mai 2024 - 20:15, said:

6-7 zile, suficient. Poți lua de 7 zile râșnită sau, dacă au DOAR proaspătă, poți încerca direct. Va fi ok produsul, dar după 7 zile își deschide mai multe arome.

Ia spune, te-ai lămurit cum e cu ălea 10 secunde din clipul tău de 16? Este adevărat că în 20 umpli cana? Nu ai zis câti ml are ceașca...
O sa caut cat mai proaspata, mersi de sfat.

Am masurat ceasca si intra cca 80 ml.
Se umple in functie de macinatura, mai repede sau mai incet.
O sa iti trimit alte clipuri in privat daca e nevoie.

Uite inca un test, care ceasca la ce aparat este facuta?

Fișier atașat  cafea.jpg   143,65K   6 download-uri

Dupa ce raspunzi iti pun si video sa vezi ca te inseli.

Radu, nu mai insista cu versus, nu am sustinut niciodata ca automatul este peste un semi sau ca face o cafea mai buna, am spus si sustin in continuare ca unele automate nu fac posirca sau apa aia chioara la care tot faceti voi referire.

Editat de DY2, 06 mai 2024 - 21:09.


#7789
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018
Știu ce vrei să zici dar, momentan, e irelevant răspunsul meu! Asta pentru că nu jucăm după regulile jocului... Pentru început, ia o cafea prăjită cât mai proaspăt (maxim de o lună), cântărește 18g, râșnește și scoate 45-50ml în 25 secunde. Și vorbim atunci...

Editat de _R_A_D_U, 06 mai 2024 - 21:12.


#7790
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.868
  • Înscris: 13.11.2006
Pai de ce nu jucam dupa regulile jocului?
Ai o poza cu doua cafele,care unde este facuta?
Este simplu, mereu spui ca stii cum trebuie sa arate o posirca, iar eu vreau sa iti demonstrez cu poze si video ca te inseli.
Hai sa facem mai simplu, pune o poza cu o ceasca de espresso dupa golire, sa vedem cum arata crema ramasa in interiorul cestii de cafea, poate asa inteleg si eu la ce te referi cand spui posirca.

#7791
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 21:08, a scris:

...
Radu, nu mai insista cu versus, nu am sustinut niciodata ca automatul este peste un semi sau ca face o cafea mai buna, am spus si sustin in continuare ca unele automate nu fac posirca sau apa aia chioara la care tot faceti voi referire.
În comparație cu un espresso făcut cu un manual, ORICE ”produs” scos de un automat este încadrat la poșircă. Sau ciorbiță de cafea dacă te deranjează cuvântul poșircă. Noi la asta facem referire. Și asta deoarece cu un automat nu ai aromele, cremozitatea și corpul unui espresso adevărat. Dacă era cum zici tu, TOATE (absolut toate) cafenelele care se respectă aveau acele  automate.
Nu mai vreau să abordăm acest subiect deoarece alunecăm în ridicol. În schimb, tu poți rămâne cu părerea ta...

#7792
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.868
  • Înscris: 13.11.2006
Ok, ramanem fiecare cu parerile noastre, dar eu prefer sa spun doar ca prin comparatie, espresso facut la semi, iese mai bun si mai cremos decat la automat, nu pot sa reduc totul la extreme ca tine.
Acum, sa iti arat si de ce:

Asa arata o ceasca pe interior, dupa ce beau posirca/ciorbita facuta la al meu automat:

Fișier atașat  posirca.jpg   234,26K   9 download-uri

Acum hai sa vorbim in continuare despre manuale/semi.

#7793
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.288
  • Înscris: 02.06.2008
Desi ma cred mare si tare, stii ce as face eu cu Ferrari de formula 1? L-as baga in primul gard… cel putin la prima iesire pe pista…

#7794
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.173
  • Înscris: 16.10.2018

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 21:33, a scris:

...dar eu prefer sa spun doar ca prin comparatie, espresso facut la semi, iese mai bun si mai cremos decat la automat...
Păi asta e normalitatea...

Vizualizare mesajDY2, pe 06 mai 2024 - 21:33, a scris:


Asa arata o ceasca pe interior, dupa ce beau posirca/ciorbita facuta la al meu automat:

posirca.jpg

Depinde de cât de repede o bei de la preparare... Uite cum e la mine, luată la foc automat:Fișier atașat  IMG_1552.JPG   217,23K   7 download-uri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate