Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7659 replies to this topic

#4195
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Detalii: vazut in Selgros Pantelimon.

#4196
vlad-20cmrecords

vlad-20cmrecords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.03.2007
Tocmai ce am fost sa verific in Cluj, si nu am gasit oferta.

#4197
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@vlad-20cmrecords pai si ai lasat-o asa? Du-te la receptie clienti, le arati poza cu oferta si intreabai daca nu pot aduce din alt magazin!

#4198
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Salut,gasesc ceva mai bun in 1000 RON pentru un espressor decat De'Longhi Dedica? Va fi folosit cam doua luni pe an (2 cafele pe zi,in mare parte latte,pentru  atunci cand sunt acasa in RO).Cafea voi cumpara doar boabe si rasnita pe loc.
Sau recomandati un automat?Momentan detin un De'Longhi Scultura si e ok,la zi cu decalcifierea si curatarea etc etc.
Multumesc !

Edited by bronxxx, 24 August 2019 - 11:10.


#4199
girti

girti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2007
Buna ziua! Va rog sa-mi recomandati un expresor pana in 1500. Ma orientasem catre
Espressor automat Philips EP3221/40, cr parere aveti? Puteti sa-mi recomandati si altul.

#4200
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Bronxxx, cumpără un espressor semi automat ( Gaggia Classic), învață să frotezi laptele (nu e foarte greu, eu am învățat într-o zi, e drept că am consumat ceva săpun de vase :) ) și să ai poftă.

#4201
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Salutare. Ma bate la cap prietena sa cumparam un expresor, insa eu nefiind cafegiu(beau f.rar ) nu ma pricep, din ce vad pe la diversi furnizori aceste expresoare se impart in doua mari categorii: manual si automat. Ce inseamna manual si ce inseamna automat? Cum e bine sa fie modelul, ce model mi-ati recomanda? Un buget decent, evident...

#4202
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Automat = pui in rezervoare ingredientele, îi dai drumul, selectezi ce vrei si apeși un buton.
Manual. Rasnesti cafeaua separat, presezi cafeaua cu un tamper, montezi portafiltrul in espressor si apeși pe buton.

#4203
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Valmont43, on 16 septembrie 2019 - 09:26, said:

Ce inseamna manual si ce inseamna automat? Cum e bine sa fie modelul, ce model mi-ati recomanda? Un buget decent, evident...
Manual, folosesti cafea deja macinata sau o macini tu si o tonri manual intr-un cap de preparare. In general cel manual este folosit de cei pasionati de cafea, in tandem cu o rasnita de calitate sau de cei care cauta un aparat f ieftin ( cei pasionati chiar daca folosesc aparate manuale, sunt aparate f scumpe, nu sunt din aceiasi categorie cu cei care cauta ieftin)
Automat, foloseste cafea boabe, are rasnita incorporata, tu apesi doar un buton pt a face cafeaua.
Ce inseamna buget decent la tine? Pt mine un buget decent pt un aparat de cafea e 2000 de lei, pt tine s-ar putea sa fie mult mai jos.

#4204
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cele mai bune rezultate sunt la manual, dar și costă mai mult

#4205
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sunt omul butoanelor, nu stau sa rasnesc, prefer automata Posted Image

#4206
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Pai si buget?

#4207
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Nu-ti lua Siemens, ca al meu EQ.6 sta de mai bine de o luna (din nou) in service si nu-i mai dau de cap. Acum cred ca s-a infundat si infuzorul.

#4208
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 robylup, on 16 septembrie 2019 - 10:52, said:

Pai si buget?
Undeva la 1500-2000 zic eu ca doar nu imi deschid cafenea Posted Image

#4209
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
https://www.emag.ro/...w/pd/DNT7KNBBM/
Iti recomand sa il iei pe cel resigilat la 1700 de lei :)

#4210
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Va rog sa imi recomandati si mie un espressor automat, buget: 1500-1600 lei. Chiar nu stiu la ce detalii sa ma uit cand vine vorba despre aceste aparate. De acesta ce ziceti?

#4211
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
O intrebare, poate banala, dar nu ma pricep: cum faci sa-ti bagi zaharul in expresorul automat la cappucino ? Chiar si la espresso normal, fara sa amesteci la urma cu lingurita ?

#4212
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

 leonardusius, on 16 septembrie 2019 - 18:49, said:

O intrebare, poate banala, dar nu ma pricep: cum faci sa-ti bagi zaharul in expresorul automat la cappucino ? Chiar si la espresso normal, fara sa amesteci la urma cu lingurita ?
Zaharu nu se pune in niciun espressor ! Se pune doar in ceasca sau cana. Ca sa nu strici spuma, o idee ar fi sa pui zaharu in cana sau ceasca goala, inainte de a face cafeaua si se lasa acolo si lingurita si apoi dupa ce se face capuccino sau espresso, se mesteca dar usor. Desigur ca pentru a face chestia asta, va trebui sa faci intai un capuccino sau espresso si sa pui apoi zaharu, ca sa stii la viitoarele cafele identice ca dozaj de apa si cafea, cat zahar sa pui (inainte). Eu asa fac.

 Valmont43, on 16 septembrie 2019 - 10:30, said:

Sunt omul butoanelor, nu stau sa rasnesc, prefer automata Posted Image
Daca tot iei automat, ia sa faca TOTUL automat, adica inclusiv capuccino. Ca nu toate cele automate fac asta! Ca exemplu poti lua ceva gen acest De Longhi https://m.emag.ro/es...b/pd/DVHKZNBBM/
Il poti gasi si ceva mai jos ca pret la diferite promotii.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate