Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

printare simultana 2 imprimante

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
Hmmm, nu cred ca merge. In printer pool, cand dai listare spre o imprimanta care deja are job de efectuat, comanda pleaca spre alta din retea pana gaseste una disponibila. Ori aici, comanda pleaca spre LPT-ul unde e imprimanta, il gaseste ocupat, si dupa aia unde se duce ?  Cealalta imprimanta cum o conectezi ?

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Sersoft  -> io zic sa-i lasam pe ei ... spun ca se pricep .

#21
mahmur

mahmur

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2004
@cspot: io zic sa te rezumi la subiect. nu discutam cine e expert in sarme sau nu, ci cautam solutii.
multam.

@sersoft: si daca una e pe USB 1 si cealalta pe USB 2?

#22
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
Nu stiu ce sa-ti spun. Nu am incercat niciodata treaba asta. Si nici nu am timp sa testez. Problema e ca si in printer pool, tu nu dai o comanda care iese pe toate imprimantele, ci dai o comanda care iese pe o singura imprimanta, dar care nu are job atunci si o gaseste disponibila. Ori tu vrei sa iti iasa aceiasi comanda in acelas timp pe ambele imprimante.  :confused:

#23
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
cod: http://community.bor...0,16367,00.html

mai itzi trebuie cineva sa perie codul shi sa-l compileze ...

btw: sunt convins ca exista shi hardware care iti face asta  ... trebuie doar sa cauti

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
PreTXT , nu a zis nimeni ca nu se poate face ceva soft . De bani nu a zis nimeni nimic . Asa ca stau si ma intreb ... !!

#25
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
@offtopic

Quote

Originally posted by cspot
Apropo ! Pe acceasi idee as vrea sa fac o retea din trei calculatoare . N-as putea lega firele intre ele ? De ce dracu' sa dau 1 bulion pe un hub , cand totul se poate face din sarme ?


apropo ! cat dai shi te invatz cum sa faci :drac: ? fara sa foloseshti sarme :D ....  BNC, anyone ?

@ontopic
anyway, ideea generala era ca se poate face shi daca sapi un pic mai mult sunt convins ca gasesti shi o solutie completa, free of charge ;)

#26
mahmur

mahmur

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2004
@cspot: am zis eu de bani chiar la inceputul topicului:
"PS: mentionez ca nu ma pricep la programare deloc. imi trebuie un soft gata facut (eventual pe bani). "

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
whaw ...scuze

#28
mahmur

mahmur

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2004
@PreTXT: daca tu gasesti o solutie completa pe netul asta (chiar si free of charge), eu ti-o platesc.

@sersoft: vreau sa imi iasa pe ambele imprimante, dar nu ma deranjeaza sa iasa decalat. (adica primeste o imprimanta comanda de print, iar cealalta din pool, care e libera, primeste si ea, decalat, aceeasi comanda de print). nu ma deranjeaza deloc daca e decalat.

#29
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
Pai solutia ar fi ca dupa ce lansezi prima comanda sa dai imediat alta care sa plece spre imprimanta disponibila ... dar ai zis clar la prima solutie pe care ti-am sugerat-o :

QUOTE]Originally posted by mahmur
@sersoft: nu vreau asta. vreau sa dau UN SINGUR click de mouse si sa mearga printul la amandoua. nimic altceva. [/QUOTE]

... asa ca ... nu prea stiu ce sa zic ... ma mai gandesc  :confused:

Poate totusi reusesti ceva cu soft-ul recomandat mi sus de preTXT !

#30
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
http://www.linuxprin...2q2/002153.html

INTELLIscribe is an LPR Print Client enabling you to seamlessly send documents to printers and print servers anywhere in the world using the TCP/IP Internet protocol. It's very easy to set up and use and includes excellent documentation to get you up and running quickly. You need only supply a valid IP address for the printer in order to gain this functionality.Features include print destination balancing, round-robin printing, fail-over printing, reduced server demand, easy reprint, archiving, drag-and-drop, automated setup, print consolidation, and more.INTELLIscribe incorporates the Shared Print Activator. INTELLIscribe shared printing transforms users print environment into a print distribution center and supports shared printers. This merges Windows network printing with TCP/IP printing elevating the entire print environment.A handy wizard interface allows you to add as many virtual printers as you like and to associate real remote printers with the virtual printers. INTELLIscribe runs in the background from the system tray, seamlessly redirecting the virtual printer output to the remote printers.INTELLIscribe also offers the ability to print a single file or job to multiple printers or print servers simultaneously. This is called Broadcast Printing. Example uses include: If you have a single document that you wish multiple users to receive or to send the print job to the printer and a folder at the same time for archiving.You can employ an included command-line interface to automatically print during low-impact hours, print filenames, and send files across a network. INTELLIscribe runs on all Windows platforms, enabling Windows 95 and 98 IP Printing capabilities.

http://www.intellisc...oftwaresite-lpr respectiv http://www.brooksnet...faq/410-07.html

also
http://www.eprintdri...stprinting.html

need I search more?
$99 respectiv $69... sunt si ieftine.

Quote

@PreTXT: daca tu gasesti o solutie completa pe netul asta (chiar si free of charge), eu ti-o platesc.

Se aplica si la mine? :D

#31
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
@alice: la intelliscribe ma uitam shi eu (win solutions) dar vezi ca se aplica numai la network printers ... omu' vrea imprimantele conectate locco .... :D

mai vin shi eu cu unu:

http://www.bigsys.com/Software/Raptor/

#32
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Question:
I want to utilize the broadcast printing feature in INTELLIscribe. What are the requirements and how do you configure the Virtual Printer Port?

Answer:
The requirements are simple.


Install the software on a Windows-based system. All versions from Windows 95 to Windows Server 2003 are supported.
Your printers must be attached directly to the network and have TCP/IP support. Or, if you have a software LPD print server such as our RPM Remote Print Manager, the printer can be attached to the computer where the software is installed.
Each printer needs to be the same model, or understand a common printer language such as PCL or Postscript.


#33
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
my mistake ;)

how about this:
http://www.download....8-10237961.html

e deja testat ...easy to use

#34
mahmur

mahmur

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2004
mai, mi-ati fost de mare ajutor. hotarati-va cine ia premiul. ultima solutie a lui preTXT mi se pare cea mai buna. o sa incerc softul de pe download.com

multam inca o data.

#35
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
da nishte acatiste sa ne creasca banda la net shi megahertzii la procesoare ....in rest, spor ....

#36
mahmur

mahmur

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2004
@preTXT: multam

@alice: multam si tie pentru
http://www.eprintdri...stprinting.html

softul ar fi fost bun daca nu era pentru imprimantele de retea si daca, la free trial, as putea sa downloadez Broadcast-ul care ma intereseaza.

later edit: am incercat softul gasit de preTXT pe download.com, am dat jos trial-ul si...MERGE!
declar subiectul inchis.
va multumesc tuturor foarte mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate