Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Sfaturi luna de miere

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#199
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
fara egipt si tunisia,macar tie ti-a placut....lor nu cred ca la place...
pana la urma o sa plecam 4 -5 zile la Barcelona..suntem 5 -6 persoane....
si ramane sa plece ei in luna de miere la anul....unde sa fie plaja si sigur o sa aiba timp sa aleaga o destinatie buna...mai ales ca vine si vara....
mersi.

#200
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmoschino, on Mar 5 2009, 06:56, said:

fara egipt si tunisia,macar tie ti-a placut....lor nu cred ca la place...
pana la urma o sa plecam 4 -5 zile la Barcelona..suntem 5 -6 persoane....
si ramane sa plece ei in luna de miere la anul....unde sa fie plaja si sigur o sa aiba timp sa aleaga o destinatie buna...mai ales ca vine si vara....
mersi.
Vara nu e cel mai bun anotimp pentru vacante exceptand Europa, America de Nord (la nord de Atlanta), Brazilia si Indonezia

#201
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
mersi,oricum are un an intreg la dispozitie sa alege destinatia si anotimpul..

#202
coddot

coddot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.01.2006
Unde am putea merge pentru voiajul de nunta in luna mai, pe la inceput? Buget max 2000 euro. Noi am vrea sa ne relaxam undeva pe o plaja cu nisip alb dar sa putem si vizita in 2 zile din 10 ceva interesant/frumos gen parc national sau orase pitoresti.

Ne-am tot batut capul de cateva luni si inca nu am luat o decizie. Asa ca va cer ajutorul. Multumesc!

#203
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcoddot, on Mar 25 2009, 01:40, said:

Unde am putea merge pentru voiajul de nunta in luna mai, pe la inceput? Buget max 2000 euro. Noi am vrea sa ne relaxam undeva pe o plaja cu nisip alb dar sa putem si vizita in 2 zile din 10 ceva interesant/frumos gen parc national sau orase pitoresti.

Ne-am tot batut capul de cateva luni si inca nu am luat o decizie. Asa ca va cer ajutorul. Multumesc!

Pt inceputul lui mai si bugetul respectiv cred ca Egiptul (cam periculos in ultimul timp, eu as mai astepta) sau Tunisia (cam "fumata" dar poate avea farmec), eventual Creta, Malta sau Cipru, peisajele sunt superbe, e si de vizitat, desi cred ca apa ar fi cam rece (pt asta trebuie sa va documentati). O solutie si mai buna ar fi sa abordati agentiile de turism sa vedeti ce au de oferit, poate va vine ideea instant. Casa de piatra!

#204
coddot

coddot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.01.2006

View Postbiancamch, on Mar 26 2009, 15:00, said:

Pt inceputul lui mai si bugetul respectiv cred ca Egiptul (cam periculos in ultimul timp, eu as mai astepta) sau Tunisia (cam "fumata" dar poate avea farmec), eventual Creta, Malta sau Cipru, peisajele sunt superbe, e si de vizitat, desi cred ca apa ar fi cam rece (pt asta trebuie sa va documentati). O solutie si mai buna ar fi sa abordati agentiile de turism sa vedeti ce au de oferit, poate va vine ideea instant. Casa de piatra!

Multumim Bianca! Am cercetat, am fost la agentii, am cautat pe net si cred ca in Creta am putea merge. In mai e inca verdeata (nu e totul uscat) desi apa inca nu e foarte buna, dar sper eu sa mearga avand in vedere ca am reusit in marea nordului sa ma balacesc. Oricum logodnica mea nu stie sa innoate iar eu prea putin.

Era si varianta cu Egipt, in sudul peninsulei Sinai sau exact peste canal pe partea africana. Insa cum ziceai poate fi si periculos insa e si dublu fata de Creta.

#205
luchass2505

luchass2505

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2009
Salut, vreau sa plec siu eu cu viitoarea mea sotie in luna de miere, intr-un loc exotic, drept pentru care am ales maldive sau seychelles.

Ce ne recomandati? ca buget undeva la 4000 e!

Multam si astept raspunsuri!

#206
Thot

Thot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.08.2006
Vrem sa ne facem si noi "luna" de miere (sunt de fapt 2 saptamani) undeva mai exotic. Ne gandeam sa mergem in Singapore, 2-3 zile dupa care in Bali, perioada ar fi prin august, dupa 15 august. Ma poate ajuta cineva cu ceva recomdari de facut de genul: cazare, avioane? Sau sa ne recomade un alt loc unde putem merge pe acolo? Vrem apa albastra, nisib alb si palmieri, :), dar sa si putem vedea cate ceva cand avem chef (un oras, un templu, etc.), nu doar nisip si apa, :).
Merci.

#207
Kalistas

Kalistas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.05.2008

View PostThot, on May 1 2009, 21:53, said:

Vrem sa ne facem si noi "luna" de miere (sunt de fapt 2 saptamani) undeva mai exotic. Ne gandeam sa mergem in Singapore, 2-3 zile dupa care in Bali, perioada ar fi prin august, dupa 15 august. Ma poate ajuta cineva cu ceva recomdari de facut de genul: cazare, avioane? Sau sa ne recomade un alt loc unde putem merge pe acolo? Vrem apa albastra, nisib alb si palmieri, :), dar sa si putem vedea cate ceva cand avem chef (un oras, un templu, etc.), nu doar nisip si apa, :).
Merci.

Hello, noi am fost in Mauritius si a fost absolut excelent. Plaja lata, nisip alb, apa limpede, pesti multicolori, o vegetatie impresionanta... de vizitat daca vroiai erau multe excursii interesante de vazut.

Drumul a fost mai lung si in consecinta si f obositor, insa a meritat pe deplin. insulele Mauritius sunt o tara fascinanta din multe puncte de vedere, are o populatie extrem de prietenoasa desi saraca, ce sa mai, nu am decat cuvinte de lauda.

Daca mai ai intrebari, iti voi raspunde cu mare placere.

#208
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
din pacate planurile noastre ptr. un sejur "de miere" in rep dominicana sau dus pe apa sambetei odata cu criza financiara :crybaby: . in noile conditii am fost obligati sa regandim si sa redimensionam bugetul alocat - astfel am ajuns la suma de 2000-2500 euro ptr. tot 2 persoane. ne intereseaza plaja, mare, eventual ceva de vizitat dar nu tinem neaparat, in regim AI de la 4* in sus. probabil in banii astia ne incadram la turcia si/sau grecia. orice sfat este binevenit si apreciat - eventual si nume de statiune / hotel nu doar de genul dute in turcia sau in grecia. multam fain de ajutor.

Edited by The_Mack, 11 May 2009 - 22:59.


#209
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Daca vrei neaparat AI atunci alege Turcia.
Daca vrei doar plaja , mare , eventual o croaziera , un spectacol seara si servicii bune atunci alege zona Antalya.
Daca vrei si ceva distractie gen cluburi , disco , baruri atunci alege Marmaris.
Nu stiu in ce perioada vrei sa mergi si cate zile vrei sa stai ca sa-ti spun si cateva nume de hoteluri care sa se incadreze in bugetul tau , pentru ca degeaba zic eu, "du-te la Rixos Premium Belek" ,  ca nu-ti ajung banii decat in octombrie.
Din pacate la majoritatea hotelurilor a expirat pe 30 aprilie reducerile "early booking" care ajungeau si la 25%.

Edited by ANDOX, 12 May 2009 - 16:33.


#210
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
pai perioada vrem sa fie dupa 28-29 iulie. da am banuit ca nu o sa mai prindem reduceri gen early booking fiind deja prea tarziu. am gandesc ca totusi oameni dispusi sa arunce in actuala situatie economica si financiara 2000 de euro, nu se gasesc chiar pe toate drumurile, si poate ceva discount-uri se mai pot obtine de la agentii chiar si asa tarziu. dupa cum am spus ne intereseaza sa mergem intr-o statiune care "imbina" fericit cele mai multe calitati si sa tina cont si de bugetul nostru - clar punem baza pe AI si minim 4* asta in condtiile in care am fost de multe ori in turcia cu munca si am vazut ca nici macar 4* la ei nu sunt 4*, asa ca nu-mi permit sa risc, plus ca nu vreau sa-mi lipseasca absolut nik de la botul calului cum se spune.

Edited by The_Mack, 12 May 2009 - 22:43.


#211
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu nu m-as duce intr-un AI in luna de miere.
Sa mananci de 3 ori pe zi la cantina all-inclusiv, sa stai intr-un mega hotel cu familii cu copii, bunici, bone, agitatie, smiorcaieli, oameni care se striga unii pe altii? Vei avea parte de astea mai incolo.

M-as duce intr-o statiune cu stil, as sta intr-un hotel mic, cochet si "personalizat", as lua cina in liniste la un restaurant romantic cu muzica in surdina pe malul marii...
Mi-as face program de voie ziua si noaptea, fara sa respect ore de masa, fara sa ma incadrez in niciun program impus de altii.
Mini-excursii in ritm lejer, incercat diverse plaje mai salbatice sau mai populate...

Unde? Cauta si vei gasi!

#212
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
dupa ce am consultat cateva oferte pe net, am ajuns la urmatoarea concluzie: in proportie de 60-70% ne-am hotarat sa mergem in antalya (zona Lara cred) la hotel Barut Lara 5* cu UAI in jur de 2000 euro ptr. 2 persoane cu avionul. despre hotel am intrat pe trip advisor si am vazut ca este clasat primul, deci sper sa fie OK. daca exista pe forum cineva care a fost la acest apreciem orice informatie. sau eventual daca aveti alte hoteluri mai eftine.

#213
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
nu a fost nimeni la acest hotel sau in aceasta statiune?

#214
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View PostThe_Mack, on May 14 2009, 11:12, said:

nu a fost nimeni la acest hotel sau in aceasta statiune?

Pentru Antalya incearca sa intrebi pe topicul de Turcia, sunt foarte multi care au fost acolo si te pot ajuta cu sfaturi.

#215
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
da ai dreptate. mersi frumos de ajutor.

#216
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006
Oameni buni,
am nevoie de ajutorul si recomandarile voastre. Vrem sa mergem in luna de miere in Spania - ceva gen: Mallorca, Ibiza, Gran Canaria, Tenerife, Menorca, Lanzarote. Am citit sute de posturi (mai vechi sau mai noi), de pe net, am vazut si o gramada de poze ... greu de ales. Greu de ales dintre insulele mai sus mentionate, dar ce sa mai zic de statiuni ori hoteluri. :( Cum ziceam e vorba de luna noastra de miere, adica vrem sa fie ceva deosebit: frumos, peisaje frumoase, plaja cu nisip (exclus pietris sau mal stancos), servicii de calitate, hoteluri de calitate (2-3-4 stele). Vrem o zona/statiune linistita si nu prea - adica nici sa nu poti dormii noaptea de chefuri si muzica data la maxim, dar nici sa fie o statiune de pensionari. Ce ne recomandati?? Voi pe unde ati fost? M-ar interesa parerile celor care au fost recent.
Noi suntem din Timisoara, prin urmare ne intereseaza si ce legaturi/zboruri ati folosit. Exista chartere directe Timisoara-Mallorca, spre exemplu, sau e cu escala. Apoi as vrea sa aud pareri si de la cei care au riscat putin si au mers pe cont propriu - adica facand rezervari direct de pe net - la hotel, iar biletul de avion si l-au cumparat singuri - nu prin vreo agentie.
Astept cu interes recomandarile voastre! Merci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate