Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfaturi luna de miere

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#217
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
eu as alege pt luna de miere o destinatie mai exotica, acum depinde de buget, bali(indonezia) ar fi una din ele, dar o sa ajungi pe la 3000 e, odata e luna de miere  :P

#218
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postbogdan_galetuse, on 15th June 2009, 17:17, said:

eu as alege pt luna de miere o destinatie mai exotica, acum depinde de buget, bali(indonezia) ar fi una din ele, dar o sa ajungi pe la 3000 e, odata e luna de miere  :P

Hehehehe ... daca as fi si eu nepotul matusii Tamara :)) - cu buget pe masura ... crede-ma ca as fi ales o destinatie mult mai exotica :)
initial ne gandisem la Grecia - Creta, Santorini, etc - dar am zis la fel ca tine "o data e luna de miere" si am mai plusat putin la "buget" si la destinatii - si am ajuns la cele din Spania. So, ... poate cineva sa-mi dea recomandari/amanunte (recente) despre destinatiile mentionate in postul anterior?

#219
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postaditzu.tm, on 15th June 2009, 15:41, said:

Oameni buni,
am nevoie de ajutorul si recomandarile voastre. Vrem sa mergem in luna de miere in Spania - ceva gen: Mallorca, Ibiza, Gran Canaria, Tenerife, Menorca, Lanzarote. Am citit sute de posturi (mai vechi sau mai noi), de pe net, am vazut si o gramada de poze ... greu de ales. Greu de ales dintre insulele mai sus mentionate, dar ce sa mai zic de statiuni ori hoteluri. :( Cum ziceam e vorba de luna noastra de miere, adica vrem sa fie ceva deosebit: frumos, peisaje frumoase, plaja cu nisip (exclus pietris sau mal stancos), servicii de calitate, hoteluri de calitate (2-3-4 stele). Vrem o zona/statiune linistita si nu prea - adica nici sa nu poti dormii noaptea de chefuri si muzica data la maxim, dar nici sa fie o statiune de pensionari. Ce ne recomandati?? Voi pe unde ati fost? M-ar interesa parerile celor care au fost recent.
Noi suntem din Timisoara, prin urmare ne intereseaza si ce legaturi/zboruri ati folosit. Exista chartere directe Timisoara-Mallorca, spre exemplu, sau e cu escala. Apoi as vrea sa aud pareri si de la cei care au riscat putin si au mers pe cont propriu - adica facand rezervari direct de pe net - la hotel, iar biletul de avion si l-au cumparat singuri - nu prin vreo agentie.
Astept cu interes recomandarile voastre! Merci.

Daca ar fi sa fie doar ceva exotic, as alege Maldivele..... Daca m-as gandi mai bine si daca vorbim de o perioada de macar 10 zile, as merge pe o combinatie italo-spaniola, pentru variatie.... as opta pentru cateva zile la Venetia si restul la Ibiza, de exemplu, sau Paris+Ibiza. Pentru luna de miere parca se potriveste mai bine Venetia, asa ca as zice, pe cont propriu, zbor Timisoara-Venetia cu Wizzair (nu ne-ai spus perioada, insa chiar si in august sunt multe zile in care un zbor Timisoara-Venetia costa 39 ron + 10 euro/taxa bagaj...), stat in Venetia 3 zile, apoi mers cu trenul Venetia-Milano (eventual cu oprire cateva ore la Verona, balconul Julietei ca tot e luna de miere!), luat avion EasyJet catre Ibiza, stat in Ibiza 5-7 zile (in San Antonio sau Santa Eularia, sa zicem), apoi revenire Ibiza-Valencia cu Vueling si Valencia-Timisoara cu Wizzair (eventual cu o plimbarica prin Valencia daca permite timpul) sau traversare cu vaporul Ibiza-Mallorca la sfarsitul perioadei, plimbare prin Mallorca, apoi avion Palma de Mallorca-Valencia cu AirBerlin si Valencia-Timisoara cu Wizzair. Depinde cat de dinamici sunteti, daca vreti doar sa leneviti pe plaja, sub palmier, sau v-ar tenta si un pic de plimbareala....

Hotarati-va unde si cand si apoi cautam hoteluri si avioane....

#220
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postfly_dream, on 16th June 2009, 11:36, said:

Daca ar fi sa fie doar ceva exotic, as alege Maldivele..... Daca m-as gandi mai bine si daca vorbim de o perioada de macar 10 zile, as merge pe o combinatie italo-spaniola, pentru variatie.... as opta pentru cateva zile la Venetia si restul la Ibiza, de exemplu, sau Paris+Ibiza. Pentru luna de miere parca se potriveste mai bine Venetia, asa ca as zice, pe cont propriu, zbor Timisoara-Venetia cu Wizzair (nu ne-ai spus perioada, insa chiar si in august sunt multe zile in care un zbor Timisoara-Venetia costa 39 ron + 10 euro/taxa bagaj...), stat in Venetia 3 zile, apoi mers cu trenul Venetia-Milano (eventual cu oprire cateva ore la Verona, balconul Julietei ca tot e luna de miere!), luat avion EasyJet catre Ibiza, stat in Ibiza 5-7 zile (in San Antonio sau Santa Eularia, sa zicem), apoi revenire Ibiza-Valencia cu Vueling si Valencia-Timisoara cu Wizzair (eventual cu o plimbarica prin Valencia daca permite timpul) sau traversare cu vaporul Ibiza-Mallorca la sfarsitul perioadei, plimbare prin Mallorca, apoi avion Palma de Mallorca-Valencia cu AirBerlin si Valencia-Timisoara cu Wizzair. Depinde cat de dinamici sunteti, daca vreti doar sa leneviti pe plaja, sub palmier, sau v-ar tenta si un pic de plimbareala....

Hotarati-va unde si cand si apoi cautam hoteluri si avioane....

exotic (dar si mult mai scump in acelasi timp) ar mai fi Mauritius, Bora-Bora, Bali, ... si lista poate ontinua. :) Nu ... clar nu vrem sa cheltuim atat. Optam pt. Spania, dar oscilam - pe de-o parte intre Mallorca sau Ibiza si pe de alta parte Tenerife sau Grand Canaria. Am citit multe posturi - despre toate locatiile mentionate, dar nu ma hotari. E vorba totusi de luna noastra de miere - vrem sa petrecem frumos. In Tenerife, dar si in unele statiuni din Gran Canaria, am auzit ca sunt plaje cu "pietris vulcanic" - nu ne-ar incanta asa ceva. Adica am vrea o plaja cu nisip fin, cazare la un hotel ok de 3-4 stele, care sa nu fie foarte departe de plaja. De asemenea am vrea sa fie si o statiune dinamica, nu de pensionari, ... sa nu ne plictisim, sa avem ce vizita. Cei care ati fost in Gran Canaria, Tenerife, Mallorca, Ibiza - ce ne recomandati ??
Cum ziceam suntem din Timisoara, prin urmare am vrea sa folosim ceva rute de zbor de aici, sau macar din Budapesta. Din Timisoara am vazut WizzAir care zboara pana la Barcelona ... Ce optiuni as avea de-acolo?
Am vazut ca mai sunt tineri care merg in luna de miere ... cum ati luat excursia - rezervari pe net/pe cont propriu, sau prin agentii? Ce recomandati?

#221
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008

View Postaditzu.tm, on 16th June 2009, 16:52, said:

exotic (dar si mult mai scump in acelasi timp) ar mai fi Mauritius, Bora-Bora, Bali, ... si lista poate ontinua. :) Nu ... clar nu vrem sa cheltuim atat. Optam pt. Spania, dar oscilam - pe de-o parte intre Mallorca sau Ibiza si pe de alta parte Tenerife sau Grand Canaria. Am citit multe posturi - despre toate locatiile mentionate, dar nu ma hotari. E vorba totusi de luna noastra de miere - vrem sa petrecem frumos. In Tenerife, dar si in unele statiuni din Gran Canaria, am auzit ca sunt plaje cu "pietris vulcanic" - nu ne-ar incanta asa ceva. Adica am vrea o plaja cu nisip fin, cazare la un hotel ok de 3-4 stele, care sa nu fie foarte departe de plaja. De asemenea am vrea sa fie si o statiune dinamica, nu de pensionari, ... sa nu ne plictisim, sa avem ce vizita. Cei care ati fost in Gran Canaria, Tenerife, Mallorca, Ibiza - ce ne recomandati ??
Cum ziceam suntem din Timisoara, prin urmare am vrea sa folosim ceva rute de zbor de aici, sau macar din Budapesta. Din Timisoara am vazut WizzAir care zboara pana la Barcelona ... Ce optiuni as avea de-acolo?
Am vazut ca mai sunt tineri care merg in luna de miere ... cum ati luat excursia - rezervari pe net/pe cont propriu, sau prin agentii? Ce recomandati?

rezervari se pot face prinacest site, sont ok si nu iau bani de pe card, doar verifica daca e ok(cardul), plata se face la receptie, te-as sfatui sa mergeti la barcelona si de acolo va descurcati, stati 2-3 zile si plecati la mallorca, cu ferry sau avion(au curse destule bar-mal).

ar mai fi varianta costa brava(pe continent) si acolo e dragut, oamenii in spania sunt veseli, asa ca recomand.

Eu aproximez ca o sa cheltuiti cam 2000 euro, daca va place ploaia, in aceasta varianta alegeti thailanda, acum e sezon ploios(ploua 1 ora/zi) dar ofertele sunt atragatoare, gasisem phuket cu 799 euro /pers cazare, avion si demipensiune(10 zile)

succes

#222
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postbogdan_galetuse, on 17th June 2009, 13:27, said:

rezervari se pot face prinacest site, sont ok si nu iau bani de pe card, doar verifica daca e ok(cardul), plata se face la receptie, te-as sfatui sa mergeti la barcelona si de acolo va descurcati, stati 2-3 zile si plecati la mallorca, cu ferry sau avion(au curse destule bar-mal).

ar mai fi varianta costa brava(pe continent) si acolo e dragut, oamenii in spania sunt veseli, asa ca recomand.

Eu aproximez ca o sa cheltuiti cam 2000 euro, daca va place ploaia, in aceasta varianta alegeti thailanda, acum e sezon ploios(ploua 1 ora/zi) dar ofertele sunt atragatoare, gasisem phuket cu 799 euro /pers cazare, avion si demipensiune(10 zile)

succes

merci de info!
luna de miere va fi in a doua jumatate a lunii septembrie.
cam la 2000 - 2500 euro ne gandisem si noi.
la Barcelona ne gandeam sa stam 2-3 zile pe drumul de intoarcere, adica inainte de a ne reintoarce in TM.

#223
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postaditzu.tm, on 16th June 2009, 16:52, said:

Optam pt. Spania, dar oscilam - pe de-o parte intre Mallorca sau Ibiza si pe de alta parte Tenerife sau Grand Canaria. Am citit multe posturi - despre toate locatiile mentionate, dar nu ma hotari. E vorba totusi de luna noastra de miere - vrem sa petrecem frumos. In Tenerife, dar si in unele statiuni din Gran Canaria, am auzit ca sunt plaje cu "pietris vulcanic" - nu ne-ar incanta asa ceva. Adica am vrea o plaja cu nisip fin, cazare la un hotel ok de 3-4 stele, care sa nu fie foarte departe de plaja. De asemenea am vrea sa fie si o statiune dinamica, nu de pensionari, ... sa nu ne plictisim, sa avem ce vizita. Cei care ati fost in Gran Canaria, Tenerife, Mallorca, Ibiza - ce ne recomandati ??

In Mallorca plaja este gen Mamaia (noi am fost in zona El Arenal, hoteluri langa plaja, palmieri, intrare in apa tot pe nisip fin, Aquapark cu nebunii destul de aproape, foarte multi turisti germani, care chefuiesc cu carnati, munti de bere si fotbal in 80% dintre terase si baruri pana dimineata, mai mult mi-ar fi placut sa stam la Magaluf, unde te lovesti mai mult de englezi, iar arhitectura are o tenta mai... arabeasca), in Ibiza plajele nu sunt chiar atat de largi, ci cam ascunse in golfuri, am testat partea estica a insulei, incepand de la orasul Ibiza, abia mai tarziu am aflat ca zona vestica este mai interesanta, in special San Antonio - aveam eu un fix cu Cafe del Mar - insa presupun ca multitudinea de localuri confera o nota destul de galagioasa locului). In Tenerife nu am ajuns inca, dar nu prea ma inspira pentru ca, din cate m-am informat, cam 90% din timp se petrece pe plaja acolo, ceea ce nu ma incanta, macar in Mallorca am vizitat fabricile de prelucrare a perlelor, niste pesteri.....

Dintre cele enumerate de tine, as recomanda 2-3 zile in Barcelona (nu in Costa Brava, acolo este un fel de Eforie a noastra), 4-5 in Mallorca, iar restul in Ibiza (2-3?).  

Quote

Cum ziceam suntem din Timisoara, prin urmare am vrea sa folosim ceva rute de zbor de aici, sau macar din Budapesta. Din Timisoara am vazut WizzAir care zboara pana la Barcelona ... Ce optiuni as avea de-acolo?
Am vazut ca mai sunt tineri care merg in luna de miere ... cum ati luat excursia - rezervari pe net/pe cont propriu, sau prin agentii? Ce recomandati?

Noi am fost prin agentie, insa aceea a fost efectiv prima noastra iesire in afara granitelor Romaniei (in 2005), nu stiam ce si cum, plus ca nu exista inca posibilitatea zborurilor low-cost din ultima vreme. Astazi nu mai stau pe ganduri, merg 100% pe cont propriu, dar cu toate aranjate de acasa (transport, cazare, plan de vizitare). Aveti Wizz din Timisoara la Barcelona, respectiv din Budapesta in Mallorca, cautati perioada care va convine, rezervati biletele de avion, apoi gasiti cazarea, este simplu. Ca sa fie mai convenabil, puteti lua avionul Wizz Budapesta-Mallorca, mergeti apoi in Ibiza, pe urma in Barcelona (cu Vueling, ClickAir sau Ryanair) si de acolo la Timisoara cu Wizz.

P.S. Chestia aia cu Phuket la 799 euro /pers merita luata in considerare.......  ;)  

Poza 1: Faleza in El Arenal (Mallorca)
Poza 2: Plaja in El Arenal (Mallorca)

Attached Files


Edited by fly_dream, 17 June 2009 - 15:13.


#224
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008

View Postaditzu.tm, on 17th June 2009, 14:46, said:

cam la 2000 - 2500 euro ne gandisem si noi.

mai incerc odata sa te scap de europa.

uite un buget:

2 bilete budapesta-bangkok=1200 euro cu egypt air
cazare 3-4 zile la bkk pe khaosan road 20 e camera=80 euro
transfer la kosamet 10 euro
stat 4-6 zile  30 euro bungalou =200 euro
plecat koh chang 20 euro
stat 5-6 zile x 30 euro/bung=200
intors bkk 30 euro
eventual mai stat 2 zile pe khaosanx20 euro= 40

pana acum avem 1600 aprox
400 sunt suficienti 2 saptamani pt mancare/plimbat etc
asadar cu 2000 ai o vacanta excelenta cu 2500 esti rege in thailanda.

taxa viza 25X2
+ mai rogi un prieten sa te arunce la budapesta

am fost anul trecut si am luat din nou bilete in dec/ian

uite si ceva foto, poate te conving

Attached Files



#225
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postbogdan_galetuse, on 17th June 2009, 16:37, said:

mai incerc odata sa te scap de europa.

uite un buget:

2 bilete budapesta-bangkok=1200 euro cu egypt air
cazare 3-4 zile la bkk pe khaosan road 20 e camera=80 euro
transfer la kosamet 10 euro
stat 4-6 zile  30 euro bungalou =200 euro
plecat koh chang 20 euro
stat 5-6 zile x 30 euro/bung=200
intors bkk 30 euro
eventual mai stat 2 zile pe khaosanx20 euro= 40

pana acum avem 1600 aprox
400 sunt suficienti 2 saptamani pt mancare/plimbat etc
asadar cu 2000 ai o vacanta excelenta cu 2500 esti rege in thailanda.

taxa viza 25X2
+ mai rogi un prieten sa te arunce la budapesta

am fost anul trecut si am luat din nou bilete in dec/ian

uite si ceva foto, poate te conving

Well ... ai reusit sa-mi atragi atentia - mai ales ca ai pus si poze :)). Mai am un coleg de birou, care a fost prin Singapore, Thailanda si Malayesia si a zis ca s-ar intoarce oricand acolo; si sa aleg Thailanda - fara discutie - pt luna de miere. Ufff ... grea decizie de luat - pt ca vrem ceva care sa fie deosebit, exotic, fascinant, atragator. Daca stau sa ma gandesc, Europa e destul de accesibila si "vizitabila" :) si cu alte ocazii, in alte concedii.
Da-mi te rog mai multe amanunte despre Thailanda. Pt cate zile ati fost voi, prin agentie de turism sau pe cont propriu? Zborul Budapesta - Bangkok e zbor direct, sau cu escala pe undeva? Cat dureaza zborul? Obiective de vizitat, mancaruri de incercat :) - chestii din astea. Recomanzi bani cash sau carti de credit (ce tip/de la ce banca)?

Merci anticipat pt raspunsuri! ;)

#226
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
daca ai banii astia sfatul este sa alegi thailanda
o singura luna de miere ai in viata (acuma zic in varianta ideala :lol: ), si la barcelona poti merge intr-un concediu obisnuit

daca iti ies traseele cu budapesta si rezervarile acolo, nu sta pe ganduri

neaparat sa ne puneti poze cand va intoarceti!


CASA DE PIATRA

#227
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postaditzu.tm, on 18th June 2009, 14:15, said:

Ufff ... grea decizie de luat - pt ca vrem ceva care sa fie deosebit, exotic, fascinant, atragator. Daca stau sa ma gandesc, Europa e destul de accesibila si "vizitabila" :) si cu alte ocazii, in alte concedii.

Yes, yes, yessssssssssssssss.... now you've got it!!! Luna de miere trebuie sa fie ALTFEL, speciala, romantica, de vis!!! In Spania puteti zbura aproape in orice weekend de cand cu avioanele low-cost, mergeti in Thailanda acum si cu siguranta veti avea amintiri fascinante! Daca va este teama sa incercati pe cont propriu si daca exista sejururi organizate la un pret acceptabil si va convine si programul, se poate si asa, ma gandesc ca v-ati simti mai in siguranta cu ceva "aranjat" 100%. Pe de alta parte, daca tineti la libertatea absoluta de miscare, alegeti varianta pe cont propriu, sunt multi useri pe-aici care au "bantuit" zona respectiva si va pot ajuta.

Sa ne spuneti ce ati decis, porumbeilor!!!

P.S. In loc de Egypt Air din Budapesta, cred ca merge Air Berlin din Bucuresti cu escala intr-un oras german, ma uit la preturi acum.

Edited by fly_dream, 18 June 2009 - 13:29.


#228
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007
Later edit: Este scump cu Air Berlin (doar drumul de la Berlin la Bangkok costa 600 euro/persoana dus-intors) si acum am vazut ca esti din Timisoara. Cu Egyptair ar fi cam asa (orele sint cele locale):

17 septembrie (de exemplu)

Budapesta - Cairo (16:45-20:10)
Cairo - Bangkok (22:00-11:55)

1 octombrie

Bangkok - Cairo (0:45-5:00)
Cairo - Budapesta (12:25-16:00)

Pret total: 560 euro/persoana.

Am gasit inca ceva, dar a auzit cineva de Blu Express? Un drum dus-intors Roma - Bangkok este circa 360 euro/persoana....

18 septembrie (de exemplu)

Timisoara - Roma (13:30-14:25) cu Wizzair
Roma - Bangkok (22:40-14:40) cu Blu Express

3 octombrie

Bangkok - Roma (19:30-3:00) cu Blu Express
Roma - Timisoara (15:00-17:55) cu Wizzair

Pret total: 360 euro + 64 euro = 424 euro/persoana.

Edited by fly_dream, 18 June 2009 - 14:09.


#229
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postvirgil67, on 18th June 2009, 14:24, said:

daca ai banii astia sfatul este sa alegi thailanda
o singura luna de miere ai in viata (acuma zic in varianta ideala :lol: ), si la barcelona poti merge intr-un concediu obisnuit

daca iti ies traseele cu budapesta si rezervarile acolo, nu sta pe ganduri

neaparat sa ne puneti poze cand va intoarceti!


CASA DE PIATRA

mda, cam banii astia ar fi alocati pt luna apicola :)
nu era vorba numai de Barcelona. Barcelona era acel "via" - in traseul nostru. Destinatia era una din insulele Canare: Tenerife sau Gran Canaria; iar in Barcelona urma sa facem, la intoarcere, un popas de 2-3 zile si sa vizitam unele obiective, mai importante.
Dar Thailanda suna extrem de bine iar Bogdan :) a mai pus si niste poze ... si niste tarife - si, cum ziceam, mi-a acaparat atentia.  :lol:
Intr-adevar un avion direct din Budapesta ar fi OK. Un drum cu escala in Munich sau Frankfurt cred ca ar fi mai scump si categoric mai lung ca durata. Si asa cred ca Budapesta - Bangkok dureaza vreo 7-8 ore.

Merci mult pt urarile de bine :) O sa share-uim si poze cand ne vom intoarce ... indiferent unde vom alege sa petrecem luna de miere  ;)

#230
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postaditzu.tm, on 18th June 2009, 15:09, said:

Intr-adevar un avion direct din Budapesta ar fi OK. Un drum cu escala in Munich sau Frankfurt cred ca ar fi mai scump si categoric mai lung ca durata. Si asa cred ca Budapesta - Bangkok dureaza vreo 7-8 ore.

Nici zborul din Budapesta nu este direct, are escala la Cairo, dar parca as avea incredere mai mare in Egyptair decat in acea companie Blue Express.... mai ales ca vorbim de zboruri pe distanta mare....

Relativ la orar.... sa facem un calcul: daca pleci din Budapesta la 16:45, asta inseamna 17:45 ora Romaniei, de ajuns ajungi la Bangkok la 11:55 ora lor, adica 7:55 ora noastra, deci in total (cu escala la Cairo inclusiv) se pierd pe drum cam 14 ore, insa o data te insori, nu?

Edited by fly_dream, 18 June 2009 - 14:20.


#231
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postfly_dream, on 18th June 2009, 15:08, said:

Later edit: Este scump cu Air Berlin (doar drumul de la Berlin la Bangkok costa 600 euro/persoana dus-intors) si acum am vazut ca esti din Timisoara. Cu Egyptair ar fi cam asa (orele sint cele locale):

17 septembrie (de exemplu)

Budapesta - Cairo (16:45-20:10)
Cairo - Bangkok (22:00-11:55)

1 octombrie

Bangkok - Cairo (0:45-5:00)
Cairo - Budapesta (12:25-16:00)

Pret total: 560 euro/persoana.

Am gasit inca ceva, dar a auzit cineva de Blu Express? Un drum dus-intors Roma - Bangkok este circa 360 euro/persoana....

18 septembrie (de exemplu)

Timisoara - Roma (13:30-14:25) cu Wizzair
Roma - Bangkok (22:40-14:40) cu Blu Express

3 octombrie

Bangkok - Roma (19:30-3:00) cu Blu Express
Roma - Timisoara (15:00-17:55) cu Wizzair

Pret total: 360 euro + 64 euro = 424 euro/persoana.

Merci fly_dream, dar ... sunt singurele variante? :(
sa vedem ce spune Bogdan ... ce e cu acel "Budapesta - Bangkok" ... si evident care e continuarea pana la Phuket (ce statiune ?!?).
Trebuie de asemenea sa cautam ruta cea mai OK, sa facem un total - banii cheltuiti pe drum, ca sa vedem la ce ne bagam ...

#232
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postaditzu.tm, on 18th June 2009, 15:21, said:

Merci fly_dream, dar ... sunt singurele variante? :(
sa vedem ce spune Bogdan ... ce e cu acel "Budapesta - Bangkok" ... si evident care e continuarea pana la Phuket (ce statiune ?!?).

Acel Budapesta - Bangkok de care spune Bogdan este cu compania Egypt Air, acolo am gasit si eu zborurile de mai sus, asa sunt toate, au escala la Cairo, este companie egipteana. Uite adresa si incearca si tu:

http://www.egyptair.com

Din cate stiu, zbor direct-direct nu cred sa existe si chiar daca ar fi ar costa o gramada. Este OK si asa, nu se sta mult in aeroport.

#233
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
nu te sfatuiesc sa faci legaturi cu lowcost, alege egypt air, chiar daca e cu escala, eu am cumparat bilet cu egypt air in 29 dec, stau o luna, cel mai bine ma suni, bem o cafea si-ti explic, este foarte usor si f ieftin, am f pe cont propriu si nu e complicat, daca sti sa mergi pe motor ai avantaj mare, call me 0723207351
keep

#234
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postfly_dream, on 18th June 2009, 15:30, said:

Acel Budapesta - Bangkok de care spune Bogdan este cu compania Egypt Air, acolo am gasit si eu zborurile de mai sus, asa sunt toate, au escala la Cairo, este companie egipteana. Uite adresa si incearca si tu:

http://www.egyptair.com

Din cate stiu, zbor direct-direct nu cred sa existe si chiar daca ar fi ar costa o gramada. Este OK si asa, nu se sta mult in aeroport.

... si asa atingem 3 continente :) - dar suna bine.
sase - a intrat Bogdan :P


View Postbogdan_galetuse, on 18th June 2009, 15:36, said:

nu te sfatuiesc sa faci legaturi cu lowcost, alege egypt air, chiar daca e cu escala, eu am cumparat bilet cu egypt air in 29 dec, stau o luna, cel mai bine ma suni, bem o cafea si-ti explic, este foarte usor si f ieftin, am f pe cont propriu si nu e complicat, daca sti sa mergi pe motor ai avantaj mare, call me 0723207351
keep

pe motor ?!?! pai nu mergem cu avionul ?!? :) - glumesc  ;)
hai ca te sun ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate