Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Sfaturi luna de miere

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#235
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postaditzu.tm, on 18th June 2009, 15:41, said:

... si asa atingem 3 continente :) - dar suna bine.
sase - a intrat Bogdan :P




pe motor ?!?! pai nu mergem cu avionul ?!? :) - glumesc  ;)
hai ca te sun ...

salut,

ma bag si eu in seama, desi vad ca ai parte de sfaturi de nota 10, dar macar ca si varianta de rezerva iti sugerez o Portugalia (daca vrei neaparat insula, Madeira - nu am fost, dar precis nu e rau). Poti sta in Cascais, Estoril, sau altele mai mici din zona, e tare de tot oceanul. Nici accesul nu e complicat din Timisoara.
Sa fiti sanatosi si sa aveti o viata frumoasa!

#236
aditzu.tm

aditzu.tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2006

View Postdenky, on 18th June 2009, 16:25, said:

salut,

ma bag si eu in seama, desi vad ca ai parte de sfaturi de nota 10, dar macar ca si varianta de rezerva iti sugerez o Portugalia (daca vrei neaparat insula, Madeira - nu am fost, dar precis nu e rau). Poti sta in Cascais, Estoril, sau altele mai mici din zona, e tare de tot oceanul. Nici accesul nu e complicat din Timisoara.
Sa fiti sanatosi si sa aveti o viata frumoasa!

Salutare si merci!

... am sa tin cont si de recomandarile tale, mai ales ca mai am un prieten ce mi-a recomandat Portugalia. Zicea el ca serviciile sunt cam aceleasi ca in Spania, dar preturile mai mici.
am inceput sa citesc deja postul despre Thailanda ;) iar Asia incepe sa ma atraga din ce in ce mai mult :).

#237
Bufi

Bufi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2009
Buna la toata lumea  :)
Tot citesc si eu de ceva vreme, atat topicul asta cat si altele de pe forum incercand sa aleg o destinatie pentru luna de miere.
Ca si buget ne situam cam pe acolo cu aditzu.tm - 2.000-2.500eur si am vrea un sejur de 14 zile. Am vrea sa plecat cat mai repede dupa nunta respectiv pe 7-8 sept.
Mi s-a parut interesanta propunerea voastra - Thailanda, insa din cate m-am interesat eu in sept, este sezonul ploios....si ce sa zic...luna de miere - luna de miere dar parca nu ne dorim sa stam doar in camera de hotel  :P  Si cam asta e situatia cu majoritatea locurilor mai exotice si cat de cat accesibile ca si pret. Drept pentru care, momentan incercam sa gasim oferte pt Portugalia fie Algarve sau Cascais si insulele Azore.
Voi ce parere aveti ? Orice sucestii sunt binevenite !

#238
irinaririna

irinaririna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.04.2008
Caut si eu ceva pentru luna de miere(august 2010). Mi-ar place foarte mult o croaziera, pretul sa fie intre 2000-2500 euro. A fost cineva?

#239
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005

View Postirinaririna, on 20th July 2009, 17:14, said:

Caut si eu ceva pentru luna de miere(august 2010). Mi-ar place foarte mult o croaziera, pretul sa fie intre 2000-2500 euro. A fost cineva?
Despre croaziere gasesti mai multe detalii aici pe forum.
Iar oferte gasesti mai jos:
TUI Cruises si un pont de la colegul nostru ice cube: MERKUR.
Toate bune.

#240
irinaririna

irinaririna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.04.2008
Am intrat si am rasfoit topicul aferent. Multumesc.

#241
travelling_peach

travelling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.06.2007

View Postaditzu.tm, on 16th June 2009, 16:52, said:

exotic (dar si mult mai scump in acelasi timp) ar mai fi Mauritius, Bora-Bora, Bali, ... si lista poate ontinua. :) Nu ... clar nu vrem sa cheltuim atat. Optam pt. Spania, dar oscilam - pe de-o parte intre Mallorca sau Ibiza si pe de alta parte Tenerife sau Grand Canaria. Am citit multe posturi - despre toate locatiile mentionate, dar nu ma hotari. E vorba totusi de luna noastra de miere - vrem sa petrecem frumos. In Tenerife, dar si in unele statiuni din Gran Canaria, am auzit ca sunt plaje cu "pietris vulcanic" - nu ne-ar incanta asa ceva. Adica am vrea o plaja cu nisip fin, cazare la un hotel ok de 3-4 stele, care sa nu fie foarte departe de plaja. De asemenea am vrea sa fie si o statiune dinamica, nu de pensionari, ... sa nu ne plictisim, sa avem ce vizita. Cei care ati fost in Gran Canaria, Tenerife, Mallorca, Ibiza - ce ne recomandati ??
Cum ziceam suntem din Timisoara, prin urmare am vrea sa folosim ceva rute de zbor de aici, sau macar din Budapesta. Din Timisoara am vazut WizzAir care zboara pana la Barcelona ... Ce optiuni as avea de-acolo?
Am vazut ca mai sunt tineri care merg in luna de miere ... cum ati luat excursia - rezervari pe net/pe cont propriu, sau prin agentii? Ce recomandati?

Buna,

Noi am vrut in Tenerife pt luna de miere. Dar a fost faza de anul trecut cand a dat faliment Futura si ne-am reorientat. Am ales Malaga. Am fost prin agentie, ca voiam sa fie totul ok cu transferuri si tot.
A meritat Malaga, adica a fost un sejur f f misto. pacat ca a plouat, noi am plecat in ultimele zile din Septembrie. Dar malaga merita luata in considerare pt luna de miere. Ai plaja, ai si ce face: o Granada, o Sevilla, un Gibraltar. Deci recomand! ca pret a fost cam scump vreo 700E de persoana parca.

#242
mihaiela_jian

mihaiela_jian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.02.2009
LUNA  DE MIERE IN ZANZIBAR-TANZANIA  E CEVA DE VIS ,PE O PLAJA VIRGINA DOAR  TU SI EL

#243
cuminte_ro

cuminte_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.04.2008
Cand am zis doamnei mele hai sa facem nunta parea SIMPLU;  intre timp a devenit o chestie monstruoasa care ne solicita extrem. Vrem sa stam 7-10 zile linistiti dupa ce se intampla intamplarea asa ca pentru 27-28 sept cautam variante.

Cel mai fain ar fi sa gasim o plaja unde sa stam cu burta la soare dar la inceput de octombrie e complicat. Am ales Venetia ca e romantic. Ajungem pe Treviso dintr-un singur zbor sau e obligatoriu schimbul la Budapesta? Plecare de pe Sibiu, Cluj sau Timisoara zic.

O alta intrebare ar fi de cazare: pe Lido sau chiar in Venetia? Cum iesim mai bine? Nu vreau sa stam pe Murano/Burano iar  Lido de Jesolo e departe. Giudecca da, intra in calcul.

Suntem si naturisti/nudisti/swingeri asa ca daca e de stat la soare noi preferam sa stam goi. E posibil acolo? Exista plaja de nudisti? Daca mai vin 2 in perioada noastra (28 sept-6 oct) facem cu masina si impartim costurile.

In concluzie: de unde avem zbor direct pe Treviso? e mai ieftin pe Lido si/sau Giudecca sau ne cazam in Venetia? daca e vreme unde facem nudism?

#244
cuminte_ro

cuminte_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.04.2008
M-am sucit; Venetia e scumpa in oct asa ca alegem Barcelona cu wissair de pe timisoara
Ceva sugestii?

Am inteles ca si de pe Cluj avem varianta.
Suntem in prospectiune...orice recomandare e bine primita.

#245
maryus_cd

maryus_cd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2006
pentru luna de miere in perioada 3 august 2010- 10 august 2010 ce recomandari faceti?
ca si informatii- am vrea ceva exotic, de bun gust , cu tratatie buna
- buget aprox 1000 euro/tanara familie cu tot cu transport cheiltuieleile de buzunar nu sunt incluse...
astept pareri

#246
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmaryus_cd, on 6th October 2009, 22:41, said:

pentru luna de miere in perioada 3 august 2010- 10 august 2010 ce recomandari faceti?
ca si informatii- am vrea ceva exotic, de bun gust , cu tratatie buna
- buget aprox 1000 euro/tanara familie cu tot cu transport cheiltuieleile de buzunar nu sunt incluse...
astept pareri

Sa fiti sanatosi si norocosi in viata!
Din pacate, mult exotism in 1000 euro cu tot cu avion nu cred sa incapa decat la variante de zbor low-cost. Mai taie din banii de buzunar si adauga-i dincoace, poate iese mai bine. Eu iti sugerez Portugalia, in bugetul asta, mergeti la ocean.
Din nou, bafta in viata!

View Postcuminte_ro, on 9th September 2009, 20:37, said:

M-am sucit; Venetia e scumpa in oct asa ca alegem Barcelona cu wissair de pe timisoara
Ceva sugestii?

Am inteles ca si de pe Cluj avem varianta.
Suntem in prospectiune...orice recomandare e bine primita.

Salut,

Venetia e scumpa oricand, Barcelona merita cu varf si indesat, inarmati-va cu mult curaj pt zbor, pe ruta asta e plin de neamuri proaste (la un zbor de acum vreo luna au fumat in avion chiar stiind ca vor fi arestati la aterizare!)
Bafta

#247
irinaririna

irinaririna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.04.2008
O fi  Venetia scumpa dar este frumoasa. Noi am vizitat-o intr-o zi (cat s-a putut vizita) ca nu am fost cazati acolo.
Inca o varianta pentru luna de miere este Punta Canadin Republica Dominicana. Am auzit ca este superb.

#248
diananico

diananico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.06.2009

View PostBufi, on 24th June 2009, 15:37, said:

Buna la toata lumea  :)
Tot citesc si eu de ceva vreme, atat topicul asta cat si altele de pe forum incercand sa aleg o destinatie pentru luna de miere.
Ca si buget ne situam cam pe acolo cu aditzu.tm - 2.000-2.500eur si am vrea un sejur de 14 zile. Am vrea sa plecat cat mai repede dupa nunta respectiv pe 7-8 sept.
Mi s-a parut interesanta propunerea voastra - Thailanda, insa din cate m-am interesat eu in sept, este sezonul ploios....si ce sa zic...luna de miere - luna de miere dar parca nu ne dorim sa stam doar in camera de hotel  :P  Si cam asta e situatia cu majoritatea locurilor mai exotice si cat de cat accesibile ca si pret. Drept pentru care, momentan incercam sa gasim oferte pt Portugalia fie Algarve sau Cascais si insulele Azore.
Voi ce parere aveti ? Orice sucestii sunt binevenite !
unde ai fost pana la urma? si eu am vrut Thailanda dar din cauza sezonului ploios am renuntat si am mers in Zakynthos. A fost foarte bine si acolo dar tot imi doresc sa ajung in Thailanda la un moment dat

#249
peter_k

peter_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.07.2007

View Postdiananico, on 9th October 2009, 14:08, said:

unde ai fost pana la urma? si eu am vrut Thailanda dar din cauza sezonului ploios am renuntat si am mers in Zakynthos. A fost foarte bine si acolo dar tot imi doresc sa ajung in Thailanda la un moment dat
In loc de Thailanda puteti alege Malaezia. Cel putin pe coasta de est puteti merge si vara / toamna. Noi am fost anul acesta pe insulele Perhentian, o destinatie superba despre care gasiti multe detalii pe forum (multumiri lui Imperator, varucristea, si multi altii). E un pic mai greu de ajuns acolo decat in Thailanda, dar merita efortul. E un loc mult mai ocolit de majoritatea turistilor, si peisajul e superb. Preturile sunt de asemenea foarte decente, si e o destinatie excelenta pentru snorkeling / scuba diving.

#250
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
In Noiembrie am fericitul sau nefericitul eveniment in care imi pun piulita pe deget;fiind ocupat cu munca, luna de miere o sa o facem in periaoda sarbatorilor;mai exact vrem sa plecam pe 23 Decembrie si sa revenim pe 30 in tara;in afara de Viena ce imi recomandati?ceva pe langa tara deoarece eu am o problema cu avioanele prin urmare vom merge cu masina;bugetul pentru cazare si plimbari ar fi in jur de 2000 euro.
Multumesc

Edited by Groh, 19 October 2009 - 09:07.


#251
oap

oap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 11.05.2007
Ia si tu un compas, pune un capat pe localitatea de resedinta si capatul celalalt pe vienna. Traseaza un cerc cu originea in localitatea de plecare si apoi vezi ce te tenteaza din interiorul cercului. succesuri

#252
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Salutare.
Readuc la viata acest thread din motive lesne de inteles : ma insor.
Si cum orice eveniment d-asta vine insotit de mare cheltuiala, ma gandesc unde sa mai sparg inca vreo 2000 - 2500 euro. Nunta va fi la inceputul lui iulie si datele disponibile pentru plecare ar fi 8-9-10-11 iulie cu o sedere de aproximativ 8 - 12 zile. Intentia ar fi de a merge intr-un loc mai deosebit (atentie, fraza cliche-istica la orizont) ca doar o data e luna de miere.
Momentan am in vizor urmatoarele variante : Tenerife, Gran Canaria, Malaga, Ibiza, Barcelona +Salou, Thailanda si lista ramane deschisa. Noi am dori un loc relaxant, cu plaja, temperaturi nu foarte ridicate dar si cu un peisaj frumos si in afara plajei. Eu sunt pasionat de fotografie si ar avea un avantaj si locurile cu ceva camera-appeal. Nu suntem mari petrecareti deci cred ca o zona plina de cluburi nu ar fi paradisul vanat de noi.
Orice sugestie sau indrumare este binevenita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate