Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit
 

recomandare scule basic ptr. fotografie semi-profesionala

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postgrig_jr, on Oct 31 2007, 15:09, said:

Daca iti iei flashuri externe nu te mai intere asa mult trepiedul. :D

Concentreaza-te pe lumini. Site-ul de pe care sunt linkurile ce ti le-am dat livreaza in .ro. Pe incercate, nu din auzite. Iar de preturi nu mai zic nika, poti vedea si tu.

Ai idee cum aflu costul de transport? Nu stiu germana si cam greu sa ma descurc pe site-ul ala, l-am tradus cat de cat cu google languages dar tot nu m-am prins cum iti calculeaza taxele de transport

#20
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004
M-am prins cum aflu - trebuie sa adaug ceva in cos si sa-mi fac cont; problema e ca atunci cand iti faci cont nu poti sa alegi Romania, ca sa iti spuna care e taxa de trasport. Sigur livreaza si in ro?

#21
codrinantonovici

codrinantonovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.10.2006
a folosit cineva blitz-uri walimex pana una alta? desi livreaza si in RO pentru ca firma cu care lucreaza ei poate trimite si in RO, cei de la walimex-shop.at nu au mai trimis nimic in romania pana acum, dupa spusele lor...ceva pareri pe probate despre firma asta care pare oricum made in asia? preturile sunt ok, insa daca e sa nu fie fiabile, mai pun o cheltuiala in plus la buget si ma gandesc la ceva basic de la hensel...si poate o mostenire :))

#22
alex_tm

alex_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 12.12.2006
eu ti le recomand...  folosesc de vreo 6 luni valimexuri

#23
codrinantonovici

codrinantonovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.10.2006
multumesc de raspuns.am vazut ce faci si faci foarte bine.prin urmare e ok.

#24
danilo68

danilo68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2008

View Postgrig_jr, on Oct 31 2007, 13:20, said:

Sunt incepator, am cumparat un Canon 400D cu obiectivul din Kit.Te rog da-mi niste sfaturi cu privire la niste carduri mai ieftine, daca trebuie sa iau filtre si ce carti mi-ar fi de folos ca sa invat si eu ceva.

#25
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006
Ok.
Din cate am cantarit si am intrebat stanga dreapta, plus informatiile de aici cu informatiile de pe situri de lumini, ma gandesc ca cel mai portabil si mai eficace pentru ce mi-ar trebui mie ( fotografie de studio/outdoor ) cred ca o sa-mi iau blitz-uri.
Deja am un blitz ( SB600 ) de care sunt foarte multumit si as vrea sa-l iau si pe al doi-lea, ca sa am si lumina cheie.
Ce-mi recomandati? sa merg tot pe SB600 ( nu prea m-as arunca la SB800 e cam scump), sau puteti sa-mi dati o alta recomandare? O sa le declansez wireless, cu flash-ul de pe D80-ul meu, cea mai ieftina metoda.

Asadar, merita sa iau inca un sb600 sau exista si alte flash-uri mai ieftine care sa faca acelasi lucru? Declansare wireless si TTL? nu vreau sa dau bani pe triggere de 100 eur buc, sau sa intind fire de colo colo (sb 600 nu are priza pc-sync :( )

Merci mult!

#26
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nu exista.
daca nu ai bani de 800 fol. un 600 insa ai grija ca avind putere mai mica sa-l ajustezi corect
ce sa faci cu priza la sb600? mai bine iti iei un slave clasic, si alea de ~1mil sunt ok, nu investesti in SB-uri sa le tii pe manual

Edited by sorin79, 26 February 2008 - 11:50.


#27
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006

View Postsorin79, on Feb 26 2008, 12:49, said:

nu exista.
daca nu ai bani de 800 fol. un 600 insa ai grija ca avind putere mai mica sa-l ajustezi corect
ce sa faci cu priza la sb600? mai bine iti iei un slave clasic, si alea de ~1mil sunt ok, nu investesti in SB-uri sa le tii pe manual
Stai un pic ca nu prea mai inteleg. Daca folosesc sb600, pot avea TTL, corect? In cazul in care folosesc blitz-ul pe manual ( ceea ce nu e cazul la mine ptr ca sunt incepator ) e mai bine sa iau niste blitz-uri de 1 mil. Btw, da-mi si mie un indiciu, unde gasesc d-alea de 1 mil, care sa se declanseze wireless, poate la o adica ma mai gandesc...

Merci!

#28
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
la ce fel de poze vrei sa folosesti blitz?

#29
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006

View Postsorin79, on Feb 26 2008, 13:49, said:

la ce fel de poze vrei sa folosesti blitz?
Am in vizor portrete, glamour, nunta, produs.
Ma gandesc sa acopar o paleta cat mai mare.

#30
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
atunci stai departe de altceva decit sb600/800

#31
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006

View Postsorin79, on Feb 26 2008, 16:31, said:

atunci stai departe de altceva decit sb600/800

merci!

#32
adrian_79

adrian_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.01.2008
Va rog recomandati-mi un obiectiv si un blitz pentru pozari in interior
ex:
- mobila
- pardoseli, scari ....
- evenimente, nunti ....

pentru Canon eos 400D EF-S 18-55 mm

Buget: cam 2000 de lei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate