Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Radio Scanner si Frecventele Alocate In Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
705 replies to this topic

#685
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.11.2009

View PostProfix45, on 22 februarie 2024 - 23:21, said:

Multumesc pentru raspunsuri! Astept sa vad si sa aud ceva, atunci cand ISS ajunge pe la noi.
Intre timp, astept ceva frecvente utile, poate e cineva carw face asta si pe la noi.
De asemenea, cam cand emit radioamatorii? Sa stiu si eu sa ascult, poate mai invat cate ceva��!
Multumesc!
Radioamatorii emit zilnic dimineaţa între 6-7 pe Rolink - 439,1 MHZ la Târgovişte .

#686
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Pe 439.1MHz ii auzi tu, dar ei emit pe alta frecventa.

#687
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.11.2009

View Postvestale, on 23 februarie 2024 - 11:28, said:

Pe 439.1MHz ii auzi tu, dar ei emit pe alta frecventa.
Pe 439,1 MHZ îi ascultă oricine din Târgovişte ! Nu discutăm de emisie ci de recepţie şi nu de o legătură directă (one to one), ci de o reţea de repetoare care "leagă" mai multe regiuni.

Attached Files


Edited by mie1dor, 23 February 2024 - 11:40.


#688
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Nu discutam despre emisie si totusi predicatul este "emit" ?

#689
Profix45

Profix45

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2024
Ieri pe la 9.30 a trecut ISS pe zona Sibiu-Pitesti-Bucuresti. S-a auzit si pe la targoviste pret de 1minut. Ce e interesant, e ca vorbeau in italiana😬
Oare in Dambovita nu sunt radioamatori sau incepatori asa mai ca mine?🤔

#690
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
@Profix45: sunt mulţi radioamatori şi amatori în Districtul 9. Într-o zi o să schimb şi eu prefixul, HI.

În rest, amatorilor de ascultat şi comparat ce aud cu rig-urile proprii sau pentru care nu au rig-uri proprii, condiţii de întins antene, etc, vă recomand webSDR-urile din YO (ca http://websdr.yo3ggx.ro:8765/)
şi din lume, concentrate pe http://websdr.org/

Ca radioamatori sau doar amatori, recomand cu căldură urmărirea zonelor de unde lungi, medii şi scurte, fiind în continuare mult mai populate (şi mai interesante, în opinia mea) decât tot spectrul de peste 50Mhz.
Şi recomand şi banda CB, care în general în RO şi în lume rămâne o cocină dar războiul din ukraina împreună cu situaţia de maximum solar în car ne aflăm, oferă posibilitatea unor recepţii interesante, mai ales pentru vorbitorii de limbi slavone sau destul de interesaţi să lege un traducător ca Google Translate la radio.

#691
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@yo6ial ce posturi de radio mai emit pe unde lungi?
Nu gasesti receptoare radio noi care sa stie si aceea banda frecventa, nu mai spun de nivelul interferentelor prezent oriunde este energie electrica si cateva alimentatoare cu surse in comutatie.
In 28MHz am facut QSO-uri dincolo de Atlantic saptamanile trecute, cu sarma potrivita si mai putini de 100W putere in ea. In VHF si UHF am peste 4000 de QSO-uri facute de pe varfuri munte. Acum o saptamana si jumatate am receptionat si vorbit pana in Odesa, eu fiind undeva prin Orientali la 1700m si cu o statie portabila si un mic YAGI in 4 elementi de nici 200grame. Iar distanta maxima atinsa in VHF e undeva pe la 1000km, dar in FT8 cu 50W.

@Profix45 ce ai receptionat nu au fost astronauti, ci radioamatori ce foloseasu repetorul de acolo. Vezi videoul de aici cu ceva explicati si atentie la efectul Doppler si "actualizarea" frecventei la receptie.

#692
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
Multe! Întinde mai tare sârma afară și vezi.
Iar cu qrm-ul, e și o chestiune de igienă electromagnetică personală. Filtre peste filtre, decuplări și ecranaje, pământări și vânat bucle de masă... e de lucru dar se poate. Nu perfect dar ai dreptate, e mizerabil din pricina surselor de zgomot din împrejurimi. Numai iluminatul stradal îmi aduce plafonul de zgomot cu 20db+ în sus.

Orice rtx hf pentru radioamatori, de regulă are rx de la 100khz, altele de la 10. Evident, trebuie antene, nu merge cu telescopica sau cremwurst-ul.

Radiourile comerciale sunt în general pentru recepție locală, eventual națională.

Dar se găsesc scannere și rtx-uri mai noi și mai vechi și e plin de sdr-uri pentru orice buget.

în spectrul radio este activitate interesantă permanentă de la dc în sus. :)

#693
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Da, intind sarma pana devine egala cu lungimea de unda, sa am de un dipol, nu?
Eu am grija de problemele locale, dar nu pot opri energia electrica in tot orasul.
Am facut receptie cu succes  a lui SAQ, am echipamentele se sincronizeaza in fiecare zi pe DCF77, dar sa pun un transceiver de minim 5-6 sute de euro sa fac receptie la Antena Satelelor, parca imi da cu virgula.

#694
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajvestale, pe 27 februarie 2024 - 13:52, a scris:

Da, intind sarma pana devine egala cu lungimea de unda, sa am de un dipol, nu?
Nu prea. Exista o diagrama a curentului si tensiunii ori la o lungime de unda trebuie sa stii de unde sa culegi, asa mai degraba se foloseste jumatate de lungime de unda cu punctul de captare in centru.
https://www.electron...-voltage-01.svg

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2024 - 14:12.


#695
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Da, normal ca o "tai" in doua, dar vorbim de unde lungi, lungi si de 2000m.
Se folosesc "lungiri" electrice si pentru antene de radioamatori de 1,8MHz, d-apoi la 153KHz.

#696
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
Pentru recepție optimă recomand o antenă suficient de lungă să facă contact cu antena postului de recepționat, hi.


Magnetic loop sau long wire îs suficiente, în general. ;)

#697
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salut, intrebare: Cat de ok e sa prinzi toate canalele analogice pe diferite frecvente, de exemplu 152.7 MHz? Bineinteles, doar sunetul, dar daca dau o scanare pe o banda mai mare le gasesc pe majoritatea si sunt in sincronizare cu cele de pe TV. Abonamentul e la Nextgen.

#698
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
Să mă bați dacă înțeleg ce vrei să zici...
Cum adică "cât de ok e(...)"?

Ce este o bandă mai mare? Adică mai largă sau frecvențe mai mari/înalte?

Sunetul posturilor de televiziune analogică, că înțeleg că te referi la recepția cu un radioreceptor conectat la cablul coaxial al furnizorului local de televiziune, se află la 5.5mhz distanță de semnalul video și este modulat în frecvență. Semnalul video este cu modulație de amplitudine.

Edited by yo6ial, 07 March 2024 - 23:15.


#699
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i ecranat bine cablul din casa sau imprejurimi. Ca nu-l captezi de la distante mari sa incurce pe altii.

#700
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Poate capta de la alt operator de  CATV, nu neapărat al lui. Lipsa terminatori pe la dustribuitoare, amplificatore date la maxim, cabluri proaste si foarte proaste.
Vedeti cum e R6 sau chiar R6x ocupat in banda de radioamatori de VHF.

#701
Dimitry0723

Dimitry0723

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2024
Cine ma poate ajuta cu o lista de frecvente uhf/vhf

#702
Zizuu

Zizuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.03.2006
Salutare! Exista vreo lista de frecvente pt Buzau?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate