Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Radio Scanner si Frecventele Alocate In Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
705 replies to this topic

#667
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
va salut!
O intrebare poate stupida.
Oare cat de periculoasa este o antena ground plane prinsa de o scandura inalta  si prinsa de casa ? Este un pic peste acoperis. Langa este un nuc foarte inalt.
Intreb pentru ca nu are nicio impamantare sau ceva si imi e cam frica sa nu fie vreodata lovita de trasnet. Firul, un coaxial rg58, mai trece si pe langa o teava de gaz..

#668
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Pai si paratrasnetul cladirii e acel nuc, nu?
Ai masurat rezistanta si a dat sub cei 10ohmi ceruti de legislatia in domeniu?
Daca in loc de scandura era o teava ingropata bine si conectata la electrozi era mai bine, pana atunci poti decupla antena de la statie/scanner cand nu o folosesti si nu o folosti cand sunt sanse de furtuna.

#669
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postvestale, on 28 mai 2023 - 22:18, said:

Pai si paratrasnetul cladirii e acel nuc, nu?
Ai masurat rezistanta si a dat sub cei 10ohmi ceruti de legislatia in domeniu?
Daca in loc de scandura era o teava ingropata bine si conectata la electrozi era mai bine, pana atunci poti decupla antena de la statie/scanner cand nu o folosesti si nu o folosti cand sunt sanse de furtuna.

Nu este vreun paratrasnet langa casa..
Nu folosesc sdr-ul tot timpul, de obicei tin chiar cablul cu tot cu conector afara.

#670
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Nucul este paratrasnetul (natural) in cazul tau... Posted Image

#671
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postvladuzz7, on 28 mai 2023 - 17:31, said:

antena ground plane
Exista si "folded ground plane" in care exteriorul cablului il legi la pamant: https://encrypted-tb...PNwpcTJCuG45w

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2023 - 11:11.


#672
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postchris_dvb, on 30 mai 2023 - 10:56, said:

Nucul este paratrasnetul (natural) in cazul tau... Posted Image
Da, teoretic pana sa apara antena conectatat la SDR.
E foarte posibil ca nenea trasnetul sa gaseasca rezistenta mai mica pe calea antena, cablu, SDR, laptop/PI (la care e conectat SDR_ul) si partea de alimentare a dispoztivului respectiv. Si atunci iti "bagi dusmanul" in casa.
In practica fie desfacut cablul de RF si tinut la distanta, fie instalat un paratrasnet adevarat.

#673
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu te baza pe nuc. Am avut un eveniment cu o antena de tv, montata la streasina unei baraci la inaltimea de 2m in padurea Snagov si fulgerul a lovit un stejar de vre-o 15m, aflat la 4-5m de antena. A indus in antena curent destul sa arda cateva componente in tv.

#674
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Salutare

Are cineva o lista cu frecventele care se pot auzi in Bucuresti pe un scanner 13MHZ - 1GHZ ?
Din prea mult timp liber am o chinezarie VHF/UHF si imi place sa ascult cand se cearta gunoierii, de exemplu.
Pentru cine este interesat, putem schimba frecvente in PM

#675
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
ANCOM-ul sigur are si cu dovezi.
Pentru dimnesiunile Bucurestiului e cam greu de acoperit tot, ce se aude in nord, e posibil ca in sud sa nu mai functioneze pe aceeasi frecventa.

#676
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Foarte util, multumesc pentru nimic.

#677
nilf40f

nilf40f

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.05.2007
Buna
Am si eu o intrebare scanerele radio sunt doar pentru receptie sau pot si emite. Caut ceva care sa impace si capra si varza,adicasi frecventele CB ( tir) si cele de taxi de exemplu .
Am gasit un Albrecht AE69 2H, dar nu stiu daca poate si emite. Sau altceva, dar sa fie portabila.

Edited by nilf40f, 20 February 2024 - 09:26.


#678
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Daca e scaner, doar scaneaza frecvente pentru receptie, nu face/poate si emisie, altfel ar fi transceiver.

#679
Profix45

Profix45

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2024
Seara buna!
Cineva din Dambovita? Mai exact , Targoviste?
Ma intereseaza ceva frecvente ce se mai pot asculta. Taxi banuiesc ca sunt toti pe aplicatie acum..
In afara de cfr, pe la 146.225/146.250, nu am mai prins nimic. Anul trecut mai prindeam cate o locală, insa nu am mai reusit..
Si inca ceva: Cum fac sa ascult statia spatiala, anume sa aflu cand e p’aci?
Multumesc, sanatate tuturor!!!

#680
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Exista aplicatii pe telefon, dar si cateva site-uri pe internet, precum https://www.n2yo.com/?s=25544 si poti vedea acolo cand si cat de sus trece pe deasupra ta.
Aici poti vedea situatia si celorlati sateliti folositi de radioamatori, si daca dai click pe numele lor, aflii si frecventa pecare emit, dar si tipul modulatiei

#681
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostProfix45, on 20 februarie 2024 - 23:30, said:

Seara buna!
Cineva din Dambovita? Mai exact , Targoviste?
Ma intereseaza ceva frecvente ce se mai pot asculta. Taxi banuiesc ca sunt toti pe aplicatie acum..
In afara de cfr, pe la 146.225/146.250, nu am mai prins nimic. Anul trecut mai prindeam cate o locală, insa nu am mai reusit..
Si inca ceva: Cum fac sa ascult statia spatiala, anume sa aflu cand e p’aci?
Multumesc, sanatate tuturor!!!
eu sunt la 35km nord de Bucuresti si prind destul de multe taxiuri. Prin aeroportul otopeni etc

#682
Lord_Paul

Lord_Paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.11.2015

 Profix45, pe 20 februarie 2024 - 23:30, a scris:

Seara buna!
Cineva din Dambovita? Mai exact , Targoviste?
Ma intereseaza ceva frecvente ce se mai pot asculta. Taxi banuiesc ca sunt toti pe aplicatie acum..
In afara de cfr, pe la 146.225/146.250, nu am mai prins nimic. Anul trecut mai prindeam cate o locală, insa nu am mai reusit..
Si inca ceva: Cum fac sa ascult statia spatiala, anume sa aflu cand e p’aci?
Multumesc, sanatate tuturor!!!

Pentru ISS, setezi frecvența 438.550 UHF. De preferat, să-ți iei o antenă mai mare, o Nagoya N771. Cauți pe Google, "where is ISS now" și poți intra pe primele e link-uri afișate, unde vezi stația în timp real și care îi va fi următoarea orbită peste 1,5 ore. Când se apropie de România, poți asculta convorbirile pentru scurt timp, semnalul pierzându-și intensitatea din cauza deplasării rapide a stației. Baftă!

#683
Lord_Paul

Lord_Paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.11.2015

 Lord_Paul, pe 22 februarie 2024 - 06:39, a scris:



Pentru ISS, setezi frecvența 438.550 UHF. De preferat, să-ți iei o antenă mai mare, o Nagoya N771. Cauți pe Google, "where is ISS now" și poți intra pe primele e link-uri afișate, unde vezi stația în timp real și care îi va fi următoarea orbită peste 1,5 ore. Când se apropie de România, poți asculta convorbirile pentru scurt timp, semnalul pierzându-și intensitatea din cauza deplasării rapide a stației. Baftă!

P.S. Dacă nu reușești cu frecvența scrisă de mine mai sus,atunci încearcă 437.800, tot în UHF!

#684
Profix45

Profix45

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2024
Multumesc pentru raspunsuri! Astept sa vad si sa aud ceva, atunci cand ISS ajunge pe la noi.
Intre timp, astept ceva frecvente utile, poate e cineva carw face asta si pe la noi.
De asemenea, cam cand emit radioamatorii? Sa stiu si eu sa ascult, poate mai invat cate ceva😇!
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate