Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Legal sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
Salut,
Treaba sta in felul urmator. Sa presupunem ca la mine vine cineva sa ii fac un site care urmeaza sa fie folosit in chestii mai putin legale. Adica eu ii fac siteul, il trimit lui si e treaba lui ce face cu el. Eu risc ceva?

#2
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Daca stai sa te gandesti putin, nu ar trebui sa ai nicio problema. Practic orice script de pe piata poate fi folosit in scopuri ilegale. Ce ma opreste sa iau un IPB si sa-l folosesc pentru descarcarea de warez, de exemplu. Cred ca doar proprietarul/administratorul site-ului poate fi tras la raspundere pentru continutul site-ului.

#3
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005

View Postavramseby, on Oct 27 2007, 15:10, said:

Salut,
Treaba sta in felul urmator. Sa presupunem ca la mine vine cineva sa ii fac un site care urmeaza sa fie folosit in chestii mai putin legale. Adica eu ii fac siteul, il trimit lui si e treaba lui ce face cu el. Eu risc ceva?
Daca e saltat de politie si chestionat, tu ce crezi? Se ajunge la tine.
Si cred ca are destule "facilitati" extra acel site, ca sa poti afirma ca nu stiai la ce va fi folosit.

Deci probabil e minim tainuire, daca nu complicitate.

Edited by submit, 27 October 2007 - 14:34.


#4
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
se pare ca parerile sunt impartie. practic nu am de ce sa fiu vinovat deoarece acel site nu il folosesc eu. eu creez scriptul si il predeau proprietarului...hmm

#5
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
In cel mai rau caz, poti sa-i pui sa semneze ca le-ai predat scriptul functional si ca sunt singuri responsabili de modul in care-l folosesc.

#6
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
si eu m-am gandit la asa ceva dar daca toata treaba nu este facuta la notar cu martor este egala cu zero

#7
exeu

exeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.10.2007

View Postavramseby, on Oct 27 2007, 15:51, said:

si eu m-am gandit la asa ceva dar daca toata treaba nu este facuta la notar cu martor este egala cu zero
Sunt trecut prin astfel de experiente.
Treaba sta in felul urmator. O sa intri si tu in belele cu politia ( desi daca este site cu continut romanesc mai este pana atunci) dar o sa reusesti sa scapi.
Cand zicea ca el vrea scriptul respectiv, asigura-l prin intermediul unui notar, sau daca nu exista niciun act cum ca tu i-ai fi facut acel site atunci efectiv nu are ce sa iti faca.

#8
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
nu cred ca are rost sa ma bag in rahat pentru 200 de euro...ideea e ca eu nu vreau sa am probleme deloc. de scapta sigur o sa scap dar eu nu vreau sa intru in nimic deloc...

Edited by avramseby, 27 October 2007 - 16:14.


#9
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
alte pareri? thx

Edited by avramseby, 27 October 2007 - 18:48.


#10
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
Daca stiai de la inceput sa scriptul o sa fie folosit in scopuri ilegale atunci o sa ai si tu belele. La noi, codul penal pedepseste infractiunile comise cu intentie. Ca tu ai conceput un script care va fi folosit la activitati ilegale, asta este deja o intentie de a comite o infractiune. Daca nu stiai nimic despre modul in care va fi folosit scriptul, atunci nu patesti nimic, chiar daca ajunge politia la clientul tau.

#11
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View PostStefanD, on Oct 28 2007, 11:38, said:

Daca stiai de la inceput sa scriptul o sa fie folosit in scopuri ilegale atunci o sa ai si tu belele. La noi, codul penal pedepseste infractiunile comise cu intentie. Ca tu ai conceput un script care va fi folosit la activitati ilegale, asta este deja o intentie de a comite o infractiune. Daca nu stiai nimic despre modul in care va fi folosit scriptul, atunci nu patesti nimic, chiar daca ajunge politia la clientul tau.
deci mai bine imi vad de treaba mea B)

Edited by avramseby, 28 October 2007 - 13:27.


#12
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
E o problema de ETICA cam atat

Eu unu nu as lua acel proiect

#13
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
nici eu nu iau

Edited by avramseby, 28 October 2007 - 16:59.


#14
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
il vreau eu ca sa ii cer 1000-2000 pt un site de 100-200E
comision de risc

#15
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme. scuze ca nu am rasp. pe mess, dar nu eram online. Treaba sta cam asa din punctul meu de vedere. Absolut orice script poate fi folosit in scopuri legale sau ilegale. Este fix problema celui care administreaza aplicatia, nu a celui care o creeaza. Hai sa luam problema asa: tu iei 10 clase, si construiesti un sistem de distributie warez cu ajutorul lor. Nu vad de ce eu, creatorul claselor, as putea fi tras la raspundere pt ce faci tu cu ele. Mi se pare ilogic. Eu doar am construit un framework, nu am pus informatia acolo. deci nu ma intereseaza ce faci tu cu el. Daca in schimb eu particip la administrare sau maintainance, atunci e alta problema. Altfel cred ca nu e o problema.

Poti zice mai exact ce face scriptul? (btw, daca stii ca o sa fie folosit pt warez, ai putea cere un pret mai mare).

#16
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
nu e un script , aduce mai mult a phising

#17
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postxnoise, on Oct 29 2007, 20:16, said:

nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme. scuze ca nu am rasp. pe mess, dar nu eram online. Treaba sta cam asa din punctul meu de vedere. Absolut orice script poate fi folosit in scopuri legale sau ilegale. Este fix problema celui care administreaza aplicatia, nu a celui care o creeaza. Hai sa luam problema asa: tu iei 10 clase, si construiesti un sistem de distributie warez cu ajutorul lor. Nu vad de ce eu, creatorul claselor, as putea fi tras la raspundere pt ce faci tu cu ele. Mi se pare ilogic. Eu doar am construit un framework, nu am pus informatia acolo. deci nu ma intereseaza ce faci tu cu el. Daca in schimb eu particip la administrare sau maintainance, atunci e alta problema. Altfel cred ca nu e o problema.

Poti zice mai exact ce face scriptul? (btw, daca stii ca o sa fie folosit pt warez, ai putea cere un pret mai mare).
salut. scriptul este un fel de magazin online, ca sa zic asa, va fi folosit pt comercializarea unor smecherii. am inteles ca daca eu nu stiam de la inceput cum va fi folosit scriptul nu aveam probleme insa mi s-au parut dubioase unele chestii si am insistat sa fiu lamurit in ceea ce priveste site-ul si ce urma ca el sa faca... :confuzzled:

#18
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002

View Postavramseby, on Oct 29 2007, 21:37, said:

salut. scriptul este un fel de magazin online, ca sa zic asa, va fi folosit pt comercializarea unor smecherii. am inteles ca daca eu nu stiam de la inceput cum va fi folosit scriptul nu aveam probleme insa mi s-au parut dubioase unele chestii si am insistat sa fiu lamurit in ceea ce priveste site-ul si ce urma ca el sa faca... :confuzzled:

Chestia ca tu stiai de la inceput la ce o sa se foloseasca, trebuie dovedita mai intai. Si, teoretic, e cuvantul tau impotriva cuvantului aluia care te implica.

D.p.d.v. legal, eu zic ca nu-s probleme. Moral, e alta poveste...

Edited by bogdanar, 29 October 2007 - 23:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate