Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8641 replies to this topic

#7255
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Cu nacela. Totodata il reduci din inaltime cu drujba si ai si lemn de cires numai bun pentru afumat slanina si carnatii la iarna.

#7256
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View Posttil, on 13 iulie 2022 - 11:28, said:

Vorba lui Adi: cu scara si drujba. Pui scara, tai craca - atentie sa nu tai craca de sub scara - te dai jos si culegi.

Varianta mea e explicata recent, aici pe topic. Cu scara de constructii cu trei tronsoane. Ajungi foarte sus si ai acces direct la varfurile ramurilor, acolo unde sunt fructele. Dezavantajul e ca daca e sa cazi, cazi de acolo, de foarte sus.
Cu scara sprijinita de pom sau prin catarare in pom nu ajungi la varfurile ramurilor.

https://forum.softpe...2#entry29132207
De acord cu scara, dar ar trebui sa o tot mut, ca-i destul de lat copacul. Alta problema.

#7257
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View Postcotzi, on 13 iulie 2022 - 17:17, said:

Cu nacela.
Cel mai bine. Doar ca trebuie sa inchiriez camion cu nacela.

#7258
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,527
  • Înscris: 27.01.2012
Pui drujba pe el la inaltimea convenabila, lasi ramurile de jos in pace, anul urmator taieri in verde la lastarii lacomi si fasonarea ramurilor de jos…irigi ca sa-l ajuti sa-si revina din soc.

Edited by subway_guru, 15 July 2022 - 14:32.


#7259
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Si dai din greu cu cosorul si apoi cu mastic pe taieturi.

Edited by AlexD2, 15 July 2022 - 22:04.


#7260
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă era acasă, pt a putea ciumpavi pomul cum vrea, îl tăia și planta 5 pe g6... Peste 2 ani începea sa mănânce cireșe, peste 3 îl durea burta șamd.
Fiind la "servici", va raciti gura degeaba cu taiat, Mastic și alte cele.
Care alte cele oricum sunt glume, în general sunt glume și cu atât mai mult în contextul în care pomul e cât China, face cireșe negre și mici.
Probabil ca e un franc, foarte "spre sălbatic"... Ciorasc, pădure..
Sa te apuci sa rai la ala e de Balaceanca.
N-ai tu lanț la drujba cât poate el sa crească.
Te bagi sluga la o gloaba total inutil.


Ma rog, fiecare le stie pe ale lui, eu rămân consecvent ideii ca și mahalebul e o aberație dpdv al taliei...
Poate la un prun de țuică, poate la un par tot parțial de țuică...poate..in rest, cu excepția mărului pomii trebuie sa fie abordabil cu minim de efort... Cais, Piersic ij general pot fi ținuți dsca ii lucrezi bine de mici, mărul e prostul pământului, mai greu sa nu îl poți ține chiar pe 106 fiind...

Viata e scurta, sănătatea e de aur iar pomii trebuie sa fie o placere o distracție, nu corvoada și cu atât mai puțin prilej de nenorociri.


#7261
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Dintre caisii care se coc dupa jumatatea lunii iulie pana in august, ce soiuri aveti si merita un loc in livada? Ar fi trebuit sa am un Sulmona dar se pare ca nu e, s-a copt primul anul asta, la sfarsit de iunie.... Soiurile romanesti gen Olimp, Litoral, Selena, Sirena, le are cineva?

#7262
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Am eu Olimp... E scuturat demult.... Anul asta au inflorit toți odată, s-au cam copt toți odată... Plus minus câteva zile în ce privește maximul perioadelor însă a fost suprapunere de te ia durerea de masele.



#7263
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View Postsubway_guru, on 15 iulie 2022 - 14:30, said:

Pui drujba pe el la inaltimea convenabila, lasi ramurile de jos in pace, anul urmator taieri in verde la lastarii lacomi si fasonarea ramurilor de jos…irigi ca sa-l ajuti sa-si revina din soc.
Asta e copac adevarat, ditai ciresul. Ramurile incep de pe la 2 metri. In plus nu e pe proprietatea mea, cred ca e proprietate publica acolo; daca ma apuc cu drujba ma trezesc cu primaria pe cap.

#7264
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View Postcotzi, on 16 iulie 2022 - 08:15, said:

Dintre caisii care se coc dupa jumatatea lunii iulie pana in august, ce soiuri aveti si merita un loc in livada? Ar fi trebuit sa am un Sulmona dar se pare ca nu e, s-a copt primul anul asta, la sfarsit de iunie.... Soiurile romanesti gen Olimp, Litoral, Selena, Sirena, le are cineva?
Cauta o pepiniera prin apropiere, ca sa fie aclimatizati pomii. Intreaba la ei de soiuri. Altfel risti sa iei un pom cu parametri buni pentru ce vrei, dar invatat cu alt tip de clima si sa-l faci cel mult planta de apartament/pom de Craciun.

#7265
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Intr-adevar si la mine s-au copt "aproape" de-odata si ciresii din toate soiurile dar la cais parca a fost mai ok. Au fost mai pe rand, asa... Ideea e ca as vrea doi caisi tarzii, unul sa-l culeg pe final de iulie si unul prin prima decada din august dar sa aiba si gust bun. Asa din descrieri toti sunt buni. As vrea recomandari de la colegi care au pe rod caisi tarzii.

#7266
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Umberto, eu am mai zis pe forum despre soi, este mai tarziu (anul trecut pe la 26iulie prima fructa) soiul doar ca anul asta se grabeste putin si el parca fata de ceilalti ani, rezistent la ingheturile tarzii si nu-l ataca furnicile comparativ cu Dacia (pe care-l gaureste inainte de coacere ca un burghiu). Tot ce am incercat sa altoiesc cu lastari din acest soi a prins cam peste tot (afinitate buna cu orice ragalie de port).
Nu exceleaza ca arome dar este peste orice caisa cumparata din comert fara discutie (Dacia sau Sulmona cred ca sunt peste Umberto calitativ).
Se incarca ca prostu, trebuie rarire sa ai calibru, dar daca faci rarire calumea chiar se vede diferenta si poti obtine fructe comparativ de mari ca la Dacia.
Ce imi place mie la Umberto si cred ca este prima chestie de pe lista, nu se aglomereaza coroana si nu prea ai ce curata la el, sta aerisit, iar daca-l formezi de mic, te joci cu el.

Stima.

#7267
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Ok, mersi!

#7268
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postcotzi, on 16 iulie 2022 - 08:15, said:

Dintre caisii care se coc dupa jumatatea lunii iulie pana in august, ce soiuri aveti si merita un loc in livada? Ar fi trebuit sa am un Sulmona dar se pare ca nu e, s-a copt primul anul asta, la sfarsit de iunie....

La mine Sulmona acum se coace, ieri am mancat prima caisa. Nu s-a copt niciodata mai repede de jumatatea lui iulie

#7269
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
E clar ca al meu nu e Sulmona. Daca nu gresesc esti din jud. Cluj, deci esti in avans fata de mine la Suceava cam cu o saptamana in medie din ce am observat eu de-a lungul anilor. Asadar, la mine ar fi trebuit sa fie abia parguite... Ok, mersi de raspuns!

#7270
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Am mai zis, anul asta a fost talmes balmes pt multe samburoase. Pomii au fost dereglati grav de vremea din iarna.
În opinia mea este irelevanta "zona" în asemenea condiții, mai degrabă contează microclimatul.
Poti fi în zona întârziată și sa fi avut variații ma tinde temperatura, temperaturi mari in iarna, și poți fi în zona mai avansata, sau normala, unde microclimatul sa fi fost mult mai apropiat de normal în iarna.

În zona întârziată poți avea coacere timpurie, am constatat și o înflorire și dezvoltare etapizata deși nu e specifica soiului, în vreme ce în cazul celalalt sa meargă lucrurile normal și per total situația sa fie pe dos  în multe cazuri, raportat la cum ar trebui sa fie..

Parca am mai zis, eu înflorire pe creșterea din vârful La starului, la samburoase, nu am văzut... Nici dominanta apicala zero și anticipati full încă din primăvară de zici ca pomii erau toți piersici nu am văzut...

Este un an atipic, dereglat rău, nu as lua de bun ceea ce constat anul asta la unele soiuri....
Am asa o vaga senzație și ca în viitor cam asa va fi, haos.



#7271
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,527
  • Înscris: 27.01.2012
@adip
De multe ori cand am cumparat plante la ghiveci m-am trezit cu musafiri vegetali neinvitati pe langa planta de baza, unii mai interesanti, altii nu prea, asa ca atentie marita la ce-ti bagi in gradina fara voia ta!
Posted Image

Edited by subway_guru, 18 July 2022 - 19:02.


#7272
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postcotzi, on 18 iulie 2022 - 16:25, said:

E clar ca al meu nu e Sulmona. Daca nu gresesc esti din jud. Cluj, deci esti in avans fata de mine la Suceava cam cu o saptamana in medie din ce am observat eu de-a lungul anilor. Asadar, la mine ar fi trebuit sa fie abia parguite... Ok, mersi de raspuns!

Da, in jud. cluj dar intr-o zona racoroasa, cu ceva curenti printre dealuri. Deci saptaana aia e destul de relativa.  Si la mine tot parguite sunt, nu sunt coapte suficient incat sa culeg multe,,,bine, nici nu sunt decat foarte putine. Daca nu greseam concentratia la ultima stropire si sa dau doza de soc nici astea nu erau la ce ravagii a facut si face anul asta monilioza,

Oricum, cum zice si parintele, vremea e atat de haotica incat cam dispar momentele de referinta pe care le aveam pe vremuri.

Edited by claudia313, 18 July 2022 - 19:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

AlexD2

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate