Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8643 replies to this topic

#7273
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
@subway_guru
Stai, ca nu inteleg despre ce scrii...
Daca este despre prunul Andreea, afla ca dupa ultima ploaie si-a revenit. Frunzele putin ingalbenite pe margini, azi arata superb, un verde viu si - nu stiu cum sa-l descriu - sanatos si cumva, solid. Are cresteri noi, ceea ce este ok avand in vedere ca parul Packhams Triumph inca este singurul pom plantat inaintea lui cu luni de zile care nu are. Dar vorba lui @Gabiroa, ala are un aspect de milog cum rar gasesti...
In rest toti pomii sunt ok, mai putin un cires Stella. Aici cred ca Roman e "divina"... Ciresul nu a intrat in vegetatie, dar portaltoiul da. Altoiul este uscat, portaltoiul e ok si creste. Asa ca o sa-l scot si inlocuiesc. Ca daca pana acum nu am cresteri din altoi, astept degeaba...

Edited by adip1962, 18 July 2022 - 19:48.


#7274
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postsubway_guru, on 18 iulie 2022 - 19:00, said:

@adip
De multe ori cand am cumparat plante la ghiveci m-am trezit cu musafiri vegetali neinvitati pe langa planta de baza, unii mai interesanti, altii nu prea, asa ca atentie marita la ce-ti bagi in gradina fara voia ta!
Posted Image

Aia vegetali nu-s asa de speriat, ceilalti pot sa fie mult mai problematici. Ca buruieni...m-am dat batuta, in fiecare an a aparut ceva nou in gradina, ma chinui un an sa starpesc una, anul viitor apare alta belea. Nu-i bai cu buruienile, noi le privim pe toate ca dusmani dar nu-s chiar asa...nu le mai numi buruieni ci plante din flora spontana si poate ti se schimba un pic perceptia asupra lor. Posted Image

Sau te refereai la fungi?

Edited by claudia313, 18 July 2022 - 19:53.


#7275
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Postclaudia313, on 18 iulie 2022 - 19:51, said:

Aia vegetali nu-s asa de speriat, ceilalti pot sa fie mult mai problematici. Ca buruieni...m-am dat batuta, in fiecare an a aparut ceva nou in gradina, ma chinui un an sa starpesc una, anul viitor apare alta belea. Nu-i bai cu buruienile, noi le privim pe toate ca dusmani dar nu-s chiar asa...nu le mai numi buruieni ci plante din flora spontana si poate ti se schimba un pic perceptia asupra lor. Posted Image

Sau te refereai la fungi?

Ma bag si eu pe aici...la mine au venit cu oua mici si albe care in cateva zile s-au schimbat in "miscatori" si mi-au ros vreo doi copaci.
A trebuit sa schimb pamantul de tot.

#7276
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004

View Postclaudia313, on 18 iulie 2022 - 19:46, said:

Si la mine tot parguite sunt, nu sunt coapte suficient

Cred ca ai inteles gresit, am zis ca ar fi trebuit sa fie la inceput de coacere acum daca ar fi fost Sulmona dar, de fapt, eu le-am terminat de cules de acum trei saptamani. De aici am tras concluzia ca nu e ce trebuie caisul asta. Nu e rau caisul, ba e chiar foarte bun si asa cum e, dar vreau si un cais sau chiar doi pe care sa-i culeg incepand de acum si sa fie ok ca si gust. Nu ma intereseaza productie. Din acest motiv am intrebat de caisii tarzii. Am tras concluzia din comentarii ca Sulmona (cel adevarat nu ce am eu) si Umberto ar fi ok.

#7277
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
M-am referit la faptul ca odata cu planta dorita aduci si pamantul din ghiveci cu tot ce e viu in el.

Edited by subway_guru, 19 July 2022 - 08:54.


#7278
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Acum am inteles.
Numai ca prunul Tuleu Timpuriu a fost cumparat cu radacina libera, plantat pe 17.11.2021 si a facut ppv la 2 luni de la intrarea in vegetatie, iar toti pomi la ghiveci plantati sunt bine merci. Nu inseamna ca nu or fi si exceptii.

In alta ordine de idei as dori un sfat.
In fata casei, am o peluza de vreo 5-600 mp. Cam un sfert din aceasta suprafata este umeda mai mereu. Ieri am cosit si sub cei 15-20 cm de vegetatie (majoritatea zorele si alte plante agatatoare de coase, din care ieseau buruieni de 50 cm), pamantul era ud. Apa asta trebuie cumva captata, dar de niste pomi/copaci ornamentali cu radacini superficiale, de vigoare mica, maxim 4 m inaltime, care sa nu-mi obtureze peisajul (dealurile impadurite dinspre sud).
Daca aleg pomi, nu as putea planta decat caisi, piersici sau nectarini, carora am observat ca le place apa (cel putin pe mirobolan). Meri si peri am deja prea multi... Ce portaltoi m-ar asigura ca nu cresc mai inalti de 4 m?
As putea merge pe copacei ornamentali, dar care este ala care nu depaseste 4 m inaltime?
Orice as alege, cam de 3 bucati as avea nevoie.
Ce parere aveti?
Multumesc.

Edited by adip1962, 19 July 2022 - 18:49.


#7279
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Cotzi, nu stiu ce soi o fi, eu am facut greseala sa-l plantez la strada, cu gandul sa-l conduc inalt.
Caise mai plate asa, pulpa subtire si cam uscata, poate si din cauza ca nu le-am rarit iar apa le-am dat o singura data, acum 5 zile.

Dar incep sa se coaca abia de acum incolo, cand tuica de carmela si alti caisi de deja gata.


Adi, sumac?

#7280
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Am uitat sa pun pozele

Attached Files



#7281
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
@adip
Ai destui pomi fructiferi. Sfatul meu e sa pui niste arbori/arbusti ornamentali cu flori si/sau frunzis interesant care sa-ti creeze un peisaj atractiv.

#7282
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Merci, asa cred ca o sa fac.

#7283
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
M-a rupt seceta in baragan, Lehliu.
Asa ca m-am apuca sa fac un sistem de irigare pt alunii din dotare. Imi lua 4 ore sa-i ud pe toti.
Am 4 randuri ( 60 de metri lungime) de pomi a cate 15 bucati pe rand .
Tras teava pehd de 32 in care m-am mufat cu teava de 20 pe fiecare rand, dat gauri cu burghiu de 2mm, iata ce a iesit.

p.s. nu sunt cam amarati alunii? plantati in toamna..

Attached Files


Edited by URZI, 20 July 2022 - 07:57.


#7284
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Postadip1962, on 20 iulie 2022 - 06:42, said:

Merci, asa cred ca o sa fac.
Sumacul ar fi potrivit, pentru ca inainte sa se inalte se intinde pe orizontala. E un pom frumos, conurile alea rosii sunt interesante si dureaza mult, iar toamna e o feerie de culori, frunzele schimband culoarea de la verde la galben si rosu aprins. Un curcubeu. Sigur l-ai remarcat prin curtile din vecini, sau in drum spre casa.
Poate fi folosit ca si condiment, ca e acrisor.

Dar: e balarios rau. Scoate puieti in draci din radacinile pe care le intinde la suprafata - o sa vezi ca le intinde pe la vro 5cm adancime sau chiar mai putin. Partea buna e ca se smulg/tund usor.
Avand radacinile in felul asta ma gandesc ca se descurca bine cu absorbtia apei din sol.

#7285
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Se mai numeste otetar rosu? Daca da, am avut. 2. Drajona la greu...  2 ani m-am chinuit pe urma cu drajonii. Acum am magnolie acolo.
O las pe sotie sa decida. Pe urma, daca nu-mi place sa am pe cine critica... :)
Multumesc.

#7286
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View PostURZI, on 20 iulie 2022 - 07:55, said:

... teava de 20 pe fiecare rand, dat gauri cu burghiu de 2mm...
Daca tot ai gaurile de 2 mm infige acolo niste ciupercute de irigare
Poti controla debitul ca sa se infiltreze apa treptat, sa nu mai faci baltile alea
Am mai propus solutia asta acum vreo doi ani si mai ca nu mi-am luat bataie pe aici dar crede-ma, functioneaza

#7287
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Ca tot venii vorba de irigare, în primăvara o sa îmi fac și eu ceva asemănător în livadă.
Voi de câte ori pe săptămână/luna udați și aproximativ câți litri de apa?
Ciupercile alea de 70 litri/h merg puse direct în pehd de 20?

Edited by tal3ntat, 20 July 2022 - 13:37.


#7288
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Azi am plantat un nuc. Abia de pe la 25-30 cm adancime, pamantul a inceput sa fie mai negru, respectiv mai umed. La inceput, prima casma, recunosc ca mi-a fost greu cu toate cele 95kg ale mele sa bag casmaua in pamant. E seceta...
Toti pomii si nu numai ei dau semne de lipsa de apa. Pana si la vita de vie au inceput frunzele de jos sa paleasca.
Colectez apa de ploaie in 3 cuburi de 1000 l si-o fosa de vreo 2-3 mc si pana diseara, toate-s pline.
Nu am cum face un sistem de irigatii, este imposibil sa ud toti pomii, asa ca ma axez pe cei plantati in toamna sau anul asta. Ud cu furtunul din cuburi prin cadere de la unul la altul.
Ma mai ajuta roua, dar taman ce-am cosit. E ciudat sa vezi iarba cosita in ziua precedenta cum se marunteste sub picioare...
Ziceam inainte de o suprafata umeda... este uscata si deja crapata.
Va invidiez...
Poate ploua luni...

#7289
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
graurii au inceput sa manance caisele si smochinele, dupa ce inainte au mancat ciresele.
ma tenteza sa dau o fuga pana in Ucraina sa cumpar o mitraliera

am alta alta varianta mai pasnica sa protejez fructele?
PS: copacii au cam 4-5 metri

#7290
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Plase. Eu am protejat ciresii pe mahaleb care tot pe la 4-5m sunt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate