Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8680 replies to this topic

#4429
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Părinte la ce spui balot?sa fie oare pământul care se tine de radacini?

Deci ii dau bataie cu mutatul..daca înghețul nu l afectează.. mulțam de sfat👌

#4430
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Da. Balot de pamant. Daca trebuie sa-l transporti mai multi metri si balotul e mare foloseste-te de roaba nu-l tarai ca se poate sfarama balotul.

#4431
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Poze din timpul operatiunii:

Din păcate doua poze mai explicite au extensia dng(asa mi trebuie daca umblu cu chinezarii��) si nu mi da voie sa le ,,urc"
Ma asteptam sa aiba rădăcina mai lunga(parca ar fi arbust nu prun)...ochiometric cam cat e lama la lopata ...or mai fi ramas sa zic 5 ...6 cm in pamant rupte la scos... portaltoiul cred ca e de vina ,sper sa se ,,reprinda"

Attached Files


Edited by willrock252000, 19 February 2019 - 18:55.


#4432
aladin82

aladin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.01.2007
Salutare din nou.
Anul trecut am observat ca pomii fructiferi au fost plini de furnici. Voi ai avut acesta problema? Dacă da cum ați rezolvat?
Numai bine.

#4433
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Le distrugi "ferma" de afide (purici) stropind pomii cu pricina cu un insecticid gen Calypso, Mospilan etc.

#4434
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010
Apropo de furnici: am vazut in Dedeman (probabil sunt peste tot) niste benzi cu lipici care se aplica la baza pomilor.
A folosit cineva cu succes? Merita sa incerc oare? Sau e munca in zadar!
Unii spun ca-si fac belitele pod peste...

Stima

#4435
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Antifurnici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5q8eqrP5pgg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4436
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,524
  • Înscris: 28.12.2010
Am cumparat azi un cires Stella. Deocamdata l-am pus in garaj pentru ca se anunta ger si vant puternic in week-end. Vreau sa il pun saptamana viitoare. Intre timp pregatesc groapa. Imi place cum are coroana formata are 4 sarpante orientate perfect si la o inaltime buna.Sper ca si radacina sa fie ok. Vreau sa intreb cum sa ii formez coroana adica sa ii scot axul central sau sa il scurtez numai ca sa formez un alt etaj anul acesta.

Attached Files



#4437
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
Eu n-as forma cires de genul asta cu ax.
Ai grija sa nu rupi mugurii de pe anticipate.


#4438
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
De ce parinte? La mine toti ciresii sunt cu ax si nu vad sa se planga de acest lucru. Asta nu inseamna neaparat ca si altii trebuie sa faca ca si mine dar, daca am gresit m-ar interesa care e punctul tau de vedere.

 gabiroa, on 20 februarie 2019 - 10:59, said:

Am cumparat azi un cires Stella.

Foarte bine ai facut. E un bun polenizator si face fructe destul de mari. Pe ce portaltoi este?

Edited by cotzi, 20 February 2019 - 16:51.


#4439
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Si eu i-am facut pe ai mei cu ax central pe toti, dar am unul Boambe de Cotnari care creste prea viguros si cred ca daca il faceam sub forma de vas era mai bine.
Deci astia cu vigoare mare nu cred ca este bine sa fie cu ax central, pentru ca vor creste prea viguros si o forma de vas cu 3-4 sarpante cred ca ar fi mai buna.

Edited by Vincentiu_1981, 20 February 2019 - 17:36.


#4440
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Pai, parca acum cateva saptamani se vehicula pe aici idea ca, oricat de viguros e pomul poate fi tinut in frau. Chiar si altoit pe salbatic. Nu mai stau sa sap pe care topic a fost discutia.... Ai mei sunt majoritatea pe Mahaleb. Inca nu ma sperie "vigoarea" lor la 5 ani majoritatea si unul de 12 ani.

#4441
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Vicentiu,  ce te retine sa-i scurtezi axul central la 2,5 m. Il opresti instant din crestere.

Edited by calinus68, 20 February 2019 - 17:49.


#4442
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Problema este ca la acel cires al meu de exemplu este foarte greu sa-i domolesc cresterile, iar lastarii au tendinta de a creste prea vertical, ceea ce nu-i bine.
La fel, aceeasi problema si la niste caisi vigurosi, este greu de controlat cresterea, pentru ca chiar daca lastarii sunt taiati in ce fel vreti, ei vor creste in acelasi mod.
Apoi cu cat taiem mai mult, cu atat cresterile vor fi mai viguroase, deci ar trebui ca la astfel de pomi taierile sa fie cat mai putine si sa fie facute mai degraba in perioada de crestere vegetativa si o ultima taiere as zice in vara, care sa genereze noi lastari spre sfarsitul perioadei de crestere vegetativa, care sa fie mai scurti in scopul de a-si forma un mugure terminal acei lastari, iar anul urmator sa nu se taie in uscat, ci tot in verde.
Cred ca asta ar fi o buna strategie pentru domolirea cresterilor.

#4443
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,524
  • Înscris: 28.12.2010
Am vazut la un italian mikovel care are un canal pe youtube ca indoia ramuri verticale si zicea ca ele daca stau pe orizontala isi domolesc tendinta de crestere vegetativa si dezvolta formatiuni de rod. Dar el parca explica asta la mar si par nu stiu daca e valabil si la cires

 cotzi, on 20 februarie 2019 - 16:50, said:

De ce parinte? La mine toti ciresii sunt cu ax si nu vad sa se planga de acest lucru. Asta nu inseamna neaparat ca si altii trebuie sa faca ca si mine dar, daca am gresit m-ar interesa care e punctul tau de vedere.



Foarte bine ai facut. E un bun polenizator si face fructe destul de mari. Pe ce portaltoi este?
Acum m-am uitat este pe mahaleb are eticheta galbena si scrie ceva de S.C. Levy cred ca sunt de la Ciumburud
Credeti ca 4 metri e putin intre el si un alt cires Van iar pe axa cealalta fata de un par Packham's Triumph?
Deja incep sa nu mai am spatiu as fi vrut sa fie mai mare tarlaua dar asta e.
Probabil ca indiferent cat pamant ai tot nu-ti ajunge si  le pui in ghiordele ( vezi superba colectie de ghivece a Parintelui )

Edited by gabiroa, 20 February 2019 - 20:43.


#4444
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Aplecarea ramurilor merge la orice specie si are aceleasi efecte de domolire a cresterilor.
Distanta de 4 m intre ciresi vigurosi este cam mica, iar mahalebul imprima vigoare mare.

#4445
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
@Cotzi

Nu e nimic "rau" insa eu consider ca fiind si asa  o specie viguroasa la care e migalos sa recoltezi  samd... e mai complicat sa lucrezi cu ax. Depinde si de soi putin dar in general as merge spre ceva de gen tufa spaniola, e mai greu de format sa poata fi usor gestionata mai tarziu( trebuie facuta baza mai larga) insa dupa o vreme e clar mai usor sa il lucrezi.
Vasul e cumva o forma de compromis intre ax si tufa, practic e o distributie a vigorii care in mod evident iti permite sa ramai in timp la inaltimi mai acceptabile.
Sa stai la 3.5m cocotat pe scara cu orele ca sa adubi ciresele nu mi se pare acceptabil

Am avut ciresi cu ax si din fericire m-a ajutat si cresterea, ramurile cresteau simetric si omogen, cu insertii oblice aproaoe orizontale...te poti misca bine la un asemenea pom insa am avut si altii care aveau insertii ascutite si era chin.

Eu oricum tind spre abordari mai "moderne"...lasand la o parte portaltoiul mai slab daca e posibil, prefer formele aplatizate, prefer lucrul cu lastari micsti in locul buchetelor samd...insa in cazul cuiva care nu stie ce si cum e complicat sa intri in astfel de detalii.

Deci nu e rau, pur si simplu consider ca e mai potrivit...daca altii lucreaza pe ax si li se potriveste tioul asta de conducere e foarte ok.

Cat despre tinut in frau, nu stiu care era discutia. Detaliile pot schimba problema in mod radical.
Da, se poate spune ca talia poate fi controlata dar nu oricum si nu oricat sau in orice privinta.
Daca arnri fost atat de simplu nu se mai agitau astia sa creeze atatia portaltoi de vigoare slaba, nu.
Uneori e imposibil, foarte greu sau nu "merita" sa "tii in frau"..
Depinde, in privinta asta sa generalizezi poate fi inselator.

#4446
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
Merge si sa apleci verticalele, cu sfori sau peturi cu apa dar tot mai trebuie sa si tai.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate