Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8643 replies to this topic

#2917
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Da, am si celelalte specii mentionate de tine, mai precis: cires, visin, cais, par si mar.
Toate se dezvolta foarte bine, doar ca eu in postarea anterioara le-am mentionat pe cele situate in partea foarte nisipoasa a terenului.
Ciresii si perii cu merii  i-am plasat in partea mai putin nisipoasa, iar la mijloc sunt visinii si caisii.
Deasemeni, am plantat mure si zmeura, la fel, se dezvolta foarte bine.

Dar repet, mare atentie, eu am irigatie foarte bine pusa la punct si cred ca este esentiala. In plus si terenul este marginit de un parau care functioneaza pentru toata zona ca si canal de irigatie. Sunt convinsa ca are o contributie asupra panzei freatice.

Pe un astfel de sol nisipos, foarte bine merge cultura capsunului dar la fel, esentiala este irigatia.

Edited by luciadevis, 19 September 2016 - 14:43.


#2918
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Da,problema cu irigarea. Intuiam eu...

Numai ca omul nu va locui acolo. Va merge si el cand va putea,deci irigarea constanta iese din discutie. D'aia ma gandeam si eu ca treaba e mai complicata.
L-am intrebat si pe Marius Roman ce soiuri din ce are la vanzare ar merge pe nisipuri. Raspuns: toate daca sunt irigate bine.  Merci. Posted Image

Deci ar atrebui soiuri care sa descurce mai mut singure ... Eventual ajutate in primul an sa se prinda.

#2919
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Deci inteleg ca problema se pune ca va da pe acolo ocazional, dar se gandeste ca va avea gradina plina de pomi fructiferi pe rod.

Irigarea se asigura foarte bine printr-o automatizare cu o mica investitie. Ideea este ca daca dai pe acolo ocazional oricum nu ai rezultate.
Daca ai pomi ar trebui sa stii foarte bine ca pomii trebuie stropiti, toaletati, intretinuti, monitorizati permanent. Altfel nu faci nimic, asta este clar.
Soiuri care se descurca singure nu exista, in cazul pomilor altoiti.
Poate doar daca pune niscai salbaticiuni gen corcodus, piersic de vie, etc.
Cel mai bine sa puna vita hibrida.

Edited by luciadevis, 19 September 2016 - 16:50.


#2920
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Da doamna mea,asta cu ingrijirea i-am spus-o si eu. Stiu care-i treaba cu pomii,am si eu destui. Ceea ce nu stiu e treaba cu nisipul.

Eu zic ca daca ar merge acolo de 1,hai de 2 ori pe luna (asa cum intentioneaza) ar reusi sa-i duca cat de cat in privinta ingrijirii.(cu exceptia unor situatii exceptionale,poate)- Nu sa faca cine stie ce productie,dar sa aiba si el de unde sa manance o fructa. Sincer sa fiu si eu am perioade in care sunt atat de aglomerat ca nu ajung mai des de 2-3 ori pe luna in livada mea,si e ok chiar si asa.
Il mai instruesc eu,ii mai dau o carte sa citeasca, nu asta e problema, ci CE SA PLANTEZE IN NISIP ! Si sa nu ude la 2 zile.

Alte pareri?

Edited by DDuras, 19 September 2016 - 17:02.


#2921
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Ce specii/soiuri ai? In ce zona esti?
Ai luat pomii de la Marius Roman?

#2922
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Am din toate, cativa luati si de la el. Dar nu pomii mei sunt subiectul discutiei.

#2923
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Cel mai bun sfat pe care poti sa il dai prietenulu tau este sa mearga la tara cu fructe cumparate si acolo se ocupa doar de gratar si bere........

#2924
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDDuras, on 19 septembrie 2016 - 16:59, said:

Alte pareri?


#2925
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
@hersorin:

Pare a fi soiul Decana Comisiei

Edited by scaiba, 19 September 2016 - 22:07.
Am adus postul la o forma mai clara.


#2926
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Să vadă ce soiuri de pomi fructiferi produc pe plan local in zona prin grădinile vecinilor si sa ia soiuri de pomi asemanatoare.
Soiurile altoite pe Mahaleb sunt rezistente la seceta dar nu rezistă la baltirea apei

#2927
andrudav

andrudav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.02.2008
Salut tutoror,

As vrea sa fac o toaletare a unor pruni si meri intr-o gradina undeva la tara (poze atasate). S-au inaltat foarte mult si nu s-a ocupat nimeni de ei ani de zile. Este ok toaletarea acum in toamna dupa ce ies din vegetatie sau e mai eficient in primavara?

Multumesc de raspunsuri

Edited by andrudav, 20 September 2016 - 13:10.


#2928
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Dacă nu sunt pe rod sau nu mai au rod prunii îi poți tăia de acum că fac parte din familia sâmburoaselor. La meri dacă sunt pe rod trebuie să aștepți să le cadă frunzele ca să îi poți tăia sau în ferestrele cu temperaturi pozitive ale iernii

#2929
andrudav

andrudav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.02.2008
Si Prunii si merii au avut rod anul asta.

Ma gandeam sa astept sa iasa din vegetatie si pe la final de octombrie sa ii curat.

Vazand pozele ceva sfaturi in cam cum ar trebui facuta toaletarea?

merci
Andrei

#2930
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Vazand pozele.. care nu sunt.

#2931
andrudav

andrudav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.02.2008
Ups,

Nu s-au incarcat .

Scuze.

Le adaug aici.

merci Andrei

Attached Files



#2932
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostEternalPain, on 20 septembrie 2016 - 12:35, said:

Să vadă ce soiuri de pomi fructiferi produc pe plan local in zona prin grădinile vecinilor si sa ia soiuri de pomi asemanatoare.
Soiurile altoite pe Mahaleb sunt rezistente la seceta dar nu rezistă la baltirea apei
Aha. Deci specii altoite pe malaheb.
Multam!

#2933
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Cires si visin doar, pe mahaleb!

Edited by cotzi, 20 September 2016 - 20:28.


#2934
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Acestea se aseamana cel mai bine . Si marime si culoare si descriere . Am unele pere tot spre jumate de kg . https://vanradu.sunp...Alexander_Lucas

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate