Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8642 replies to this topic

#2953
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postdombix, on 06 octombrie 2016 - 20:11, said:

.Cu inducerea in repaus fortat nu sunt eu nelamurit(convins ca este OK pentru pomi)

Pai nu este chiar de dorit dar ne bazam pe planta ca isi face treaba si se straduie sa supravietuiasca diverselor traume :))
Evident ca e mai bine sa iei dintr-o pepiniera verificata, unde stii sigur ca recolteaza puietul la momentul potrivit dar nu stiu daca gasesti acea pepiniera...

#2954
rooney14

rooney14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.05.2014
Decat sa luati de la magazine din astea mai bine luati de pe la vreo pepiniera din Aiud, au si pret mai mic si pomi de calitate mai buna.

#2955
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Toti pepinieristii defoliaza chimic...pomii desfrunzesc singuri uneori foartr, foarte tarziu, nici macar prima bruma setioada nu ii defoliaza, cine are pomi stie ca uneori la inceput de decembrie unii pomi din unele specii sunt inca infrunziti..
practic nu prea ai cum sa plantezi toamna fara sa defoliezi la unele specii/soiuri.
cand mai esti si pepiniera si ai de scos hectare de puiet, sortat, depozitat, ambalat, livrat, etc...ce favi, omul cand mai cumpara, cand mai planteaza?

In principiu asta e o practica uzuala si foarte ok daca e facuta cum trebuie, "asa se face".
problemele nu sunt adesea din cauza defolierii ci a celorlalte operatiuni...depozitarea in special...cand tu il tii obligat de imprejurari la 20 de grade sau mai mult, uneori in aer uscat sau in vant care pe aer uscat accentueaza efectul..normal ca pomul ala poate fi compromis.


#2956
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Mi-a inflorit un visin zilele acestea... si ma uit la el ca omul primitiv la fulger. Imi spulbera si mie cineva "minunea" din cap?

#2957
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
A inflorit visinul din cauze independente de el. Ori i-au mancat frunzele omizile si atunci el se apara sa supravietuiasca, sa lase urmasi sau au fost variatii mari de temperatura cu intervale reci si el a inteles ca urmeaza primavara si trebuie sa infloreasca. Deci variatiile astea de temperatura si turbulenta climatica data de incalzirea globala ne vor lasa fara fructe si fara hrana. Asa ca cei ce spun ca incalzirea climatica e un moft ar trebui sa mai mediteze si sa se gandeasca la consecinte.

#2958
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Am inteles ca taierile la pomi ar fi bine sa se faca toamna din mai multe motive . Voi le faceti toamna/primavara ?

#2959
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postciprianned, on 11 octombrie 2016 - 00:59, said:

Am inteles ca taierile la pomi ar fi bine sa se faca toamna din mai multe motive . Voi le faceti toamna/primavara ?
Cine spune ca toamna e mai bine sa faci taieri?
Eu stiu ca toamna se inlatura doar ramurile bolnave, rupte; taierilor de fructificare, le- as spune ...STOP.
Daca totusi doriti sa faceti aceasta lucrare,  ar trebui sa stiti ca doar la semintoase se poate face, dar numai dupa caderea totala a  frunzelor. Una peste alta, exista riscul ca, datorita gerului, mugurele de langa taietura sa inghete; nu mai spun ca e posibil ca pomul intreg sa fie afectat de ger, in urma taierii.
Prin urmare, la inceputul lunii februarie, daca va mananca miinile so foarfeca Posted Image, daca nu mai sunt anuntate geruri, se poate incepe taierile.

Edited by iancuMIC, 11 October 2016 - 16:17.


#2960
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postciprianned, on 11 octombrie 2016 - 00:59, said:

Am inteles ca taierile la pomi ar fi bine sa se faca toamna din mai multe motive . Voi le faceti toamna/primavara ?

Ai inteles gresit.

#2961
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
In gradina de 1000m2 ,  in care vreau sa plantez pomi fructiferi(pruni,pere, mere, piersici) pentru familie a fost plantat acum 6 ani lucerna, dar care a disparut aproximativ 60% si au iesit diferite buruieni in special perene  printre care predomina troscotul. Ce ma sfatuiti sa ar (ogor) pamantul pentru a mai pieri din buruieni si afana pamantul sau sa-l las asa, sa plantez pomii si sa-l intretin prin cosire cu motocoasa cu fir ?
Ma gandeam sa ar, sa plantez pomii si la primavara sa insemantez trifoi pitic, dar ma va incurca pomii plantati nu voi mai putea sa bag utilaje pentru insamantarea trifoiului pitic.
Cum considerati ca e mai bine?

#2962
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Salut

am niste pomi plantati anul trecut si acum am observat pe unii din ei foarte mult clei. Pe toata tulpina, de sus pana jos si e inca sub forma de gelatina. Ar trebui sa-l dau jos, sau sa-i stropesc cu ceva?

#2963
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Ciresi?

#2964
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Am un cires plantat in toamna 2014 la care n-am reusit sa-i formez conoana (nu ca as vrea ceva foarte artistic dar macar sa fie). In primavara l-am scurtat la 80/90cm, si a crescut un singur lastar. Primavara din acest an am scurtat un pic din acel lastar si a crescut din tot tot unu. Acum am o varga de vreo 2 metri...oare are de gand sa continue in acest fel? Cum as putea sa incerc sa-i formez o coroana?

Edited by Salieri99, 13 October 2016 - 14:48.


#2965
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Trebuia ciupit varful acelui lastar, vara, fortandu-l sa ramifice.

#2966
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Sa dau timpul inapoi e cam greu...ce as putea sa fac acum, adica la primavara?

#2967
iomar

iomar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2016
Acum câteva zile m-am gândit să plantez în curtea de la ţară trei peri. Cum focul bacterian este destul de prezent în zonă, mi-am zis să încerc nişte soiuri rezistente sau măcar tolerante la Erwinia. Citisem despre câteva soiuri noi, omologate recent la ICDP Mărăcineni: Paramis (2008), Paradise (2010) şi Paradox:
http://www.icdp.ro/?...oare-genetica-2
Le-am scris un email cu cererea mea, mi-au răspuns prompt, zicându-mi că nu comercializează aceste soiuri. Am rămas foarte dezamăgit, probabil au la vânzare Williams, Cure, Conference. Mi-aş fi dorit ca, ditamai staţiunea de cercetare, să comercializeze cele mai noi soiuri, creaţii proprii, soiuri cu care se laudă pe hârtie. Acum mă întreb care e rostul lor, cui se adresează rezultatul muncii lor? Mie mi se pare că e o bătaie de joc, să fii staţiune de cercetare şi să-mi spui că n-ai soiurile pe care tocmai tu le-ai creat. Dezamăgitor!!!

#2968
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

View PostSalieri99, on 14 octombrie 2016 - 15:44, said:

Sa dau timpul inapoi e cam greu...ce as putea sa fac acum, adica la primavara?
tai scurt lastarul, la 4-5 muguri

#2969
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012

View Postterravitis, on 14 octombrie 2016 - 15:49, said:

tai scurt lastarul, la 4-5 muguri

Daca as taia lastarul crescut acest an, as avea oricum o tulpina de cel putin 1.50m. Daca tai din nou la 1m sau mai jos ar mai da alti lastari? O sa incerc oricum sa revin cu o fotografie in urmatoarele zile.

Edited by Salieri99, 14 October 2016 - 15:57.


#2970
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pe zi ce trece ma conving mai tare ca noi astia de avem cu totul alte meserii nu vom putea invata corect modul de ingrijire (taieri, tratamente etc) al pomilor. Cu toate astea am retinut ceva ce a scris un coleg cu mai multe pagini in urma: "orice taiere e mai buna decat nici o taiere". Asta e de mare valoare pt mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate