Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8643 replies to this topic

#2899
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
E o idee si o sa tin cont. Mai ramane sa fac rost de niste altoaie ceva soi bun.

#2900
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Ma lamureste cineva cu ce ulei sa dau in toamna pe pomi?

#2901
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Confidor oil sau Nuprid oil sau alt produs asemanator pe care il au la magazin.

#2902
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ceri ulei horticol si iti dau ei ce au acolo.


#2903
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
De ce in toamna? Primavara se aplica tratamentul cu ulei horticol.

#2904
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Nu mai inteleg nimic. Putem face o schema a stropirilor generale? (Primavara/Vara/Toamna/Iarna). Cel putin una care sa nu priveasca particularitati ci doar generalitati. Ar fi un punct de plecare pt mine si probabil si pt altii. Ingrijesc 30 de pomi tineri, sau cel mult incerc..

#2905
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Uleiul horticol se aplica in perioada de repaus vegetativ si actioneaza asupra oualor si larvelor de acarieni, afide si alte dobitoace care ierneaza in sau pe pom(in pom inseamna scoarta, diverse crapaturi, muguri etc..)Actioneaza atat prin sufocarea creata de pelicula uleioasa cat si prin "otravire" daca e un produs uleios care contine si insecticid, cele uzuale contin imidacloprid. In trecut se foloseau si uleiuri vegetale simple, emulsifiate pt a putea fi aplicate, cu rezultate destul de bune.

Administrarea atat a cuprului cat si a uleiului se poate face atat toamna tarziu, inainte de venirea iernii, cat si primava devreme imediat inainte de intrarea in vegetatie.
Ambele perioade au importanta lor, e adevarat ca uleiul aplicat primavara este foarte eficient mai ales daca e dat dupa activarea ganganiilor, actiunea sa fiind foarte buna mai ales in cazul celor moderne care contin si otrava.
Totusi, si tratamentele de toamna au rolul lor pentru ca actiunea este una de lunga durata, in special aceea de sufocare in cazul uleiului.
si cuprul actioneaza maibmult timp, dezinfectand in buna masura pomul si ramanand prezent in cazul in care unele ciuperci pot continua sa actioneze in ferestrele de zile foarte calde din sezonul rece, uleiul are rol dublu, pe de o parte sufoca si pe de alta parte protejeaza cuprul care se da cu cateva zile inainte...cuprul e spalat de precipitatii mai greu daca peste el exista o pelicula uleioasa.

De multe ori nu e totuna sa ai o incarcatura de paraziti si daunatori mult mai mica in primavara mai cu seama tinand cont de faptul ca primavara timingul e foarte important in cazul acestui tratament...sa nu mai spun ca in cazul multora dintre noi timpul alocat pomilor e lutin, primavara de multe ori vremea e capricioasa si nu doar ca poti rata momentul optim dar poti rata chiar tratamentul tu totul, weekendul asta e frig , weekendul urmator ploua desi e cald si deja saptamana urmatoare e prea tarziu.

Toamna tarziu de multe ori vremea e blanda, actiunea tratamentelor in timpul iernii inseamna o dezinfectare si o imputinare semnificativa a daunatorilor, ce e facut ramane bun facut, nu costa o avere in cazul micului proprietar de curte sau minilivada....
cu atat mai bine daca si primavara ai timp si conditii sa aplici tratamentul, omori ce a mai ramas...

Eu  am constatat ca aplicarea tratamentului de toamna, atat a cuprului cat si a uleiului, da rezultate foarte bune.

In cazul celor care se ocupa serios de pomicultura un tratament in plus, chiar daca ieftin comparativ cu altele, poate insemna niste costuri semnificative...in plus ei nu prea rateaza momentul optim pentru ca sunt permanent in livada, mai ales primavara..unii aplica doar un tratament dar sunt destui care fac doua tratamente..
ca fapt divers, nu doar ca fac tratamentele astea dupa venirea toamnei, unii chiar aplica tratamente de fertilizare de tip stropire chiar in lipsa frunzei sau pe un metabolism foarte lent al plantei cand inca mai exista ceva frunza.
filososia lor este ca planta continua sa absoarba diverse inclusiv prin scoarta si ca practic planta nu intra in repaus absolut iar putinul ala care ajunge in planta pe aceasta cale face in multe cazuri diferenta intre o recolta buna si una excelenta.
desigur ca pt noi, amatorii, astea pot fi lucruri mult prea avansate insa putem sa luam in considerare principiul...plantele  dar si restul vietatilor, inclusiv parazitii si daunatorii, nu mor toamna pt a se naste primavara, "amortesc" ceea ce inseamna ca putem actiona asupra lor si atunci cand pare ca nu prea are rost.


Cam asa gandesc eu si cam asa fac...mai ales de cand am ratat tratamente primavara din cauza vremii si circumstantelor si am constatat cat de importante sunt tratamentele la negru, prefer sa fiu sigur  ca macar unul a fost aplicat si de aia stropesc si toamna.

Edited by parintele, 07 September 2016 - 21:33.


#2906
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Are idee cineva ce soi de par este acesta ? Pomul este pletos cu ramuri lasate . Sunt pere de iarna cred . Deja sunt dulci dar tari .

Attached Files



#2907
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
S-ar putea sa fie soiul Monica.

#2908
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Vad la cineva soiul Monica dar nu prea seamana https://vanradu.sunp....ro/Pere_Monica
Mai degraba ar fi acest soi https://vanradu.sunp....ro/Par_Maicuta .

#2909
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Poate fi si soiul Euras.

#2910
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Cine ma poate ajuta cu acest par? Cateva frunze au devenit maronii, ce ar putea sa aiba? Multumesc.

Attached Files



#2911
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Arsura bacteriana. Curata toate frunzele afectate si stropeste cu un produs pe baza de cupru 50%, la alegere Funguran, Champ, Coppermax, etc, concentratie 0,2% ( adia 20 grame /10 litri apa)

#2912
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
"Arsura bacteriana" este una si aceeasi boala cu "Focul bacterian"? Am inteles ca pentru mar/par/gutui poate fi fatala, iar interventia se face prin taieri extinse pana la 50cm fata de zona afectata. Intreb pt ca am si eu 2 peri afectati. Initial am crezut ca este monilioza dar...

#2913
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Nu este aceeasi boala.
Arsura bacteriana produsa de bacteria Pseudomonas syringae.
Frunzele mai intai se ingalbenesc si apoi se brunifica. In urma atacului frunzele se usuca si cad, iar fructele raman mici, nedezvoltate. Aparitia infectiei este favorizata de prezenta picaturilor de apa pe frunze si temperaturi intre 10º- 30º C.
Se curata frunzele afectate si se stropeste pomul.
Focul bacterian produs de bacteria Erwinia amylovora.
Boala se poate observa imediat in timpul sau dupa inflorire, florile sunt atacate, apoi sunt atacate frunzele si lastarii.
Lastarii cu frunze afectati se rasuscesc si se usuca.
Se indeparteaza lastarii si frunzele afectate si se stropeste pomul.

Niciuna din boli nu trebuie neglijate.

#2914
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Tema de gandire:

Am un amic a carui sotie s-a procopsit cu o casa batraneasca si un teren in delta. Ca sa nu lase terenul parloaga,cum e acum,omul vrea sa-si puna ceva pomi,si stiind ca eu am m-a intrebat ce-i recomand. Treaba e ca terenul este nu nisipos, ci extrem de nisipos, si recunosc ca m-a prins in offside,n-am stiut ce sa-i spun,a ramas ca ma interesez. Pe net chiar n-am gasit mare lucru referitor la aceste soluri.

Deci ce soiuri de pomi fructiferi ar merge pe un sol foarte nisipos? Din orice specie. Eventual si ce portaltoi.

Hai,sa vedem care stie... Cine ajuta primeste o bere.  :)

#2915
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@DDuras. Eu am un sol nisipos (spre foarte Posted Image ) - lunca Dunarii, langa orasul Oltenita.
Piersicul/Nectarinul, merge sigur, toate soiurile cultivate in RO - se mentioneaza si in literatura de specialitate si am experimentat personal.
Eu am soiurilie: Redheaven, Amalia, Splendid, Flacara, Superba de toamna, Triumf, Crimsongold, Fantasia, Tina, Nectared.
Vad ca la mine au prins foarte bine pe un astfel de sol si prunii. Soiurile: tuleu gras, ana spath, record, president, stanley, diana, fortune.

Dar sa stii ca eu nu am facut vreun studiu de sol sau soiuri inainte sa ii pun ci m-am riscat pur si simplu cu aceste soiuri. Acum sunt anul 2 si vad ca merg bine.
Ar mai fi de precizat faptul ca eu am irigatie picatura si in perioadele calde pomii primesc 10 l apa o zi da una nu.

Pe un astfel de sol se preteaza foarte bine si vita de vie, evevtual hibrid si nu mai ai grija stropirilor, desi de preferat ar fi soiurile nobile.

Edited by luciadevis, 19 September 2016 - 11:59.


#2916
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multam !
De alte specii stii ceva? Mar,par,cires,cais...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate