Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Nelamurire cu politia

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Nu mai scriu aici ce parere am despre Politia romana si despre porcii care lucreaza aici.

In seara asta m-au oprit si pe mine prima data ca am carnet din ianuarie. Au incercat sa imi caute nod in papura. Prima data au vrut sa imi dea amenda ca nu am certificat de inmatriculare si sa imi ia permisul. Am gasit totusi certificatul de inmatriculare la masinii ca era pus de taicameu si dupa aia au zis ca nu aveam centura. E adevarat nu aveam centura, greseala mea.

Masina este putin julita pe portiera de la sofer in usa de la garaj. Dar e putin, aproape ca nu se cunoaste. Si pentru cacatul ala de julitura mi-au luat certificatul de inmatriculare. Au zis ca trebuai sa declar in 48 de ore incidentul bla bla.

Acuma de amenda nu e problema ca am bani sa o platesc. Dar faza este ca au rupt certificatul de inmatriculare si mi-au lasat doar pagina cu reviziile tehnice. Au voie sa il rupa asa? Spuneti-mi si mie cei caere l-ai avut confiscat.

Au zis ca sa ma duc maine la politie sa dau o declaratie cum am busit masina sa imi dea autorizatie de reparatie si dupa aia sa ma duc la nus ce camera sa imi dea certificatul. Ce parere aveti?

#2
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
@morpheusdj: "Dar faza este ca au rupt certificatul de inmatriculare si mi-au lasat doar pagina cu reviziile tehnice....."

Ma indoiesc sa cred ca ti-au ruspt certificatul de inmatriculare ... este un act si nu au acest drept ... deci poate ai inflorit un pic aici , dar asta chiar nu cred ca se poate intampla... orice tablagiu cu 2 clase stie ce e ala certificat si ca asta nu se rupe sau arunca si nu se ia , decat in baza unor legi ...

#3
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Xfil3s, cum sa iti explic ca sa ma intelegi mai bine. Certificatul de inmatriculare are 3 pagini fata verso. Ultima pagina este goala pe o fata si pe cealalta sunt stampilele de la reviziile tehnice ale masinii. Eu au rupt pe marginea multimei pagini. Pagina cu revizia tehnica mi-au lasat-o mie iar pe primele 2 le-au pastrat ei.

Gaborul l-a rupt si l-a bagat in masina. A zis ca tre sa ramana la el. Eu n-am zis nimika ca nu stiam care e treaba dar totusi mi s-a parut aiurea ca a rupt certificatul. In fine, sper sa il iau maine inapoi ca altefl imi pun si eu relatiile in functie si il ia mama dracului pe gaborul ala nenorocit.

#4
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 17.10.2003
Cum sa-l rupa ma, ce era cotorul de la biletul de intrare la cinema?

#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Nu va mai impacientati. In mod normal acea fila e separata, e o anexa si intr-adevar poate fi rupta. Chiar husa aia ce o dau la certificat, daca va uitati cum e impartita, e pt a separa fila de revizii tehnice

#6
Ducu_P

Ducu_P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.06.2004
Vor mai dura cativa ani pana cand Politia se va transforma.Nu autoritatea in sine este de vina , ci cei care o aplica.Deci nu mai dati vina pe Politie degeaba ca ei au facut niste reguli pentru o buna conduita.Daca unii politisti sunt fara prea multa carte, si mai sunt si badarani , in mod cert se va schimba in urmatorii ani pt ca acestia murdaresc numele Politiei.
Exclus coruptia!

#7
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
si eu imi bag ceva in gabori
m-a picat un kkt de gabor pentru cica am cam fortat intrarea pe banda .....
asta dupa ce cauta scuze sa ma pice
m-a pus la bord sa-i zic 3 kkturi,
parcarea am facuta perfecta statea si se uita la fiecare banda s avada cum ma incadrez.... si culmea la sfarsit in masina au fo cam 10 secunde de liniste dupa care zice :
-Cand ai plecat ai plecat cam fortat!
21 puncte, neacordare de prioritate.... stii unde ?
O zi buna !

asta ca nici nu s-a uitat la buletin si toate alea cand a intrat in masina.


astia is magari
am condus PERFECT nici cea mai mica abatere nu am avut si m-a picat .. .bagamiash p. ...... nu le mai ajung banii .. daca asi putea sa am vreo cateva mii de euroi sa le bag asha in GAT in timp ce imi zice ca am picat !  sa le indes sa le ajunga ca deacum is porci .. .auziti mai motive din astea .....

data care vine cand mai dau examenul le arat eu condus de sa se kke pe ei de frica !!!!!

#8
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Nu ar trebuii sa te mire. Eu am picat pentru ca "a vazut" el semaforul rosu cand era verde.....Nu ai ce sa le faci. Pana la urma am aranjat ca nu se putea altfel.

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by xfil3s
Ma indoiesc sa cred ca ti-au ruspt certificatul de inmatriculare ... este un act si nu au acest drept ... deci poate ai inflorit un pic aici , dar asta chiar nu cred ca se poate intampla... orice tablagiu cu 2 clase stie ce e ala certificat si ca asta nu se rupe sau arunca si nu se ia , decat in baza unor legi ...


nu te indoi man, ca mi-au facut si mie asta, cu toate ca era greseala lor ... si mi-au trimis talonu' la Galati, sa-i puna aia o stampila ...

bineinteles, mi-au dat si o dovada, valabila 15 zile ... iar talonul a ajuns la mine in 45  :mad:

am mers vreo 5-6 zile cu dovada expirata, ca eram plecat prin tara si nu aveam cum sa stau la Udriste dupa coada aluia de mi-l luase ... pana la urma am ajuns la el, i-am explicat ce si cum (facusem deja 2 drumuri la Galati special pentru certificat !!!). Noroc ca omu' a fost super de treaba  :OK: si mi-a scris pe dovada (cu stampila si semnatura) ca e valabila pana la rezolvarea problemei ... Mi-a aratat si condicutza, conform careia talonul meu era plecat de la ei de 2 saptamani ...

Urmarea?! la o luna jumate mi-am recuperat jumatea de certificat de la Galati (NEMODIFICATA !!!) cu mentiunea Politiei din Galati:

Sa le zici alora cand or sa mai faca "glume" de-astea sa imi **** ****! Mie, personal!

:drac: Nice one!

#10
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Nu m-am lovit de asa ceva, ca nu rezistam psihic sa vad cum rupe bucati din el.... Cred ca saream sa il bat, nu puteam sa ma abtin...

Oricum, faze cu Politia nu prea am avut desi merg de sparg prin tara cu masina, adica doar una geniala. M-au prins cu detector si au vrut sa m-il "confiste".... Oricum, facuse greseala sa-mi dea actele inapoi si sa-mi zica ca e totul OK. Si cand a vazut detectorul a vrut "sa mai vorbim despre ce am eu in geam... acolo".

M-am (facut ca nu l-am auzit), m-am urcat in masina, si am demarat... Dumnezeu cu mila... Oricum, am strans o frica ca m-or opri... :)

#11
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Ca tot se vorbeste de politistii astia de la noi!!! Daca esti in bucuresti cu masina care are numar de inmatriculare altu decat de Bucuresti esti victima!!!
Cel putin asa mi s-a intamplat mie!!
Am trecut intr-o intersectie pe galben si ei au venit in tromba dupa mine, cu sirene faruri etc! Am oprit dupa care mi-a cerut actele, ca imi ia permisu(asa era atunci) si eu le-am argumentat ca am trecut pe galben si asta nu reprezinta nici o infractiune, la care el de sub mustata asa imi zice ca, domn'le stai sa vezi ca de fapt rotile din spate erau pe rosu!!!!!!!!!!!
Atunci am luat foc si am avut gura mai mare decat ei, si m-au lasat in pace!!
Anyway sunt niste nesimtiti si japcangii!!!
Asta e una din multele intamplari de acest gen!!!!

#12
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
@Matrixu: Nu ai voie sa treci nici pe galben asa ca putea sa te amendeze in voie.

#13
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
daca treci pe galben se considera k ai fortat culoarea. guess what?de multe ori amenda

#14
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Nu esista.. :drac:

Daca treci pe galben dupa ce in prealabil fusese verde, se numeste ca "nu mai puteai opri in conditii de siguranta"....  

Fortarea culorii e de la Rosu la Galben si apoi la Verde...

Stiu asta de la politist de circulatie... De aia i-au si dat drumul...

#15
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

Quote

Originally posted by laurentiu907
Nu esista.. :drac:

Daca treci pe galben dupa ce in prealabil fusese verde, se numeste ca "nu mai puteai opri in conditii de siguranta"....  

Fortarea culorii e de la Rosu la Galben si apoi la Verde...

Stiu asta de la politist de circulatie... De aia i-au si dat drumul...
  

:nu:  :nu:  :nu:

Trecere pe galben este absolut interzisa. Daca vrei, o sa caut si in regulament si-ti citez. Exista o singura exceptie insa, trecerea pe galben in conditiile in care nu se mai poate opri in siguranta. Adica esti la un metru de semafor, ai 50 km/h si se pune galben. Aici, clar nu ai vina. Dar daca esti la 10 metri, se pune galben si tu o calci si treci... esti bun de plata.

#16
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by azertiti
Nu ar trebuii sa te mire. Eu am picat pentru ca "a vazut" el semaforul rosu cand era verde.....Nu ai ce sa le faci. Pana la urma am aranjat ca nu se putea altfel.


pe mine m-a picat pentru ca dadeam de permis la 18 ani si conform gandirii lui " mai aveam timp " !!

#17
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by johnny bravo
:nu:  :nu:  :nu:  

Trecere pe galben este absolut interzisa. Daca vrei, o sa caut si in regulament si-ti citez. Exista o singura exceptie insa, trecerea pe galben in conditiile in care nu se mai poate opri in siguranta. Adica esti la un metru de semafor, ai 50 km/h si se pune galben. Aici, clar nu ai vina. Dar daca esti la 10 metri, se pune galben si tu o calci si treci... esti bun de plata.


johnny, de curiozitate: la 50 km/h in cati metri opresti ?

#18
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

Quote

Originally posted by cutler
pe mine m-a picat pentru ca dadeam de permis la 18 ani si conform gandirii lui " mai aveam timp " !!


Da cati ani crezi ca aveam :)
Au fost mai multe motive in gandirea lor: lipsa spagii, 18 ani, par lung...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate