Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Filme foto in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Andi P

Andi P

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.10.2007
Pe cei care inca mai trageti pe film, vreau sa va intreb ce fel de filme folositi, de unde le luati si la ce preturi!?

Edited by Andi P, 17 October 2007 - 00:55.


#2
muset

muset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.09.2007
E un pozar la mine in zona (pe str Lotus), de acolo iau filmele si acolo le si prelucrez. De obicei optez pt Fuji.

#3
Andi P

Andi P

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.10.2007
Mai multe detalii se poate te rog sa-mi dai, pentru ca sunt in criza de filme, in afara de Fuji 100, Kodak Gold 200 si T-MAX 400 (care-s toate niste gherle), n-am gasit nimic.
Apropo, n-am auzit de nici o strada Lotus in Timisoara, pe unde e?

Edited by Andi P, 18 October 2007 - 00:00.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
Daca NU sunt expirate, tinute la cald, expuse prost, duse tarziu la developat, developate prost, cele trei filme mentionate mai sunt sunt FOARTE BUNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Problemele mentionate mai sus le poti avea cu toate filmele, nu doar cu cele trei.

Eu nu am avut probleme cu aceste filme niciodata, chiar daca le-am folosit de f. multe ori .

Atentie de unde le iei, cum le expui, unde, cum si cu ce le developezi, etc.

Kodak Gold de 200 ASA este filmul negativ color preferat al meu - nu m-a dezamagit niciodata la culori si expunere, doar granulatia este putin mai mare, dar nu ma supara pana la A4, insa am fost mereu atent de unde l-am cumparat, cum l-am expus si unde si in ce l-am developat.
Nu developa Kodak Gold in substante Fuji - este dezastru la culori !
Cel mai multumit am fost de developarea in substante Agfa la culori, mai putin la granulatie dar prefer de departe Agfa.
Inca se produc substante Agfa.
Chiar si filmele Fuji prefer sa le developez in Agfa, insa oricum Fuji este mai rece la culori, mai putin potrivit pt. oameni.
Fuji are insa granulatie f. fina.
Exista si filme negative color Fuji mai neutre la culori, dar tot reci mi se par, fara atmosfera potrivita pt. oameni. Sunt insa f. bune pt. multe subiecte.

De la Fuji se gasesc diapozitive color Fuji Provia 100F si 400F, dar trebuie sa vezi pe unde le developezi in Bucuresti sau afara...si sa vezi bine cum le expui pt. ca dia are latitudine mica de expunere.

Kodak T-MAX are granulatie f. fina si latitudine de expunere chiar exagerat de mare, dar ca la toate celelalte trebuie sa fi atent cum este developat si in ce, etc.

In Bucuresti poti sa gasesti si filme B&W Ilford, de ex. Delta de 100 ASA , dar se gasesc pana la 3200 ASA, cat si alte filme Kodak si Fuji, inclusiv filme color Fuji  de 800 si 1600 ASA.
Filme Agfa nu prea mai gasesti - nu se mai fabrica.
Fuji Neopan B&W nu prea mai gasesti in Buc. poate doar la comanda.
Poti comanda si pe net, chiar la magazine din tara sau Buc. si le primesti prin curier.
Spor.

Edited by loock, 18 October 2007 - 08:42.


#5
Andi P

Andi P

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.10.2007
Merci pentru input-ul despre filme!
Daca ar fi dupa mine, as folosi numai Ilford, dar nu se gasesc  si de aia intrebam de unde fac rost de filme pasionatii clasicului, in Timisoara!?

Edited by Andi P, 21 October 2007 - 05:13.


#6
muset

muset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.09.2007
Str Lotusului, actualmente Silistra, Calea Lipovei

#7
Andi P

Andi P

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.10.2007
Aha, Silistra stiu, doar ca e lunga.
Unde pe Silistra, mai spre piata sau in partea cealalta?
Merci anticipat!

#8
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
color folosesc agfacolor100 pe care il prefer clar fuji-ului superia200 (100 n-am incercat). mi se pare mult mai ok cand vine vorba de pozat (multa) piele :P
alt argument personal ar fi faptul ca am prins mai demult o mega-oferta si acum am vreo 15 in frigider (cu toate ca daca intru in ele in ritmul de pana acum le termin pana in iarna).

pe a/n am tras cu agfa apx100 si acum pe fomapan100. ambele mi-au placut si pentru nivelul la care sunt acum singurul dezavantaj pe care l-am sesizat probabil ca e ISO-ul (prefer de la 400 in sus. the grainier the better :) )

[ foma se gaseste in tg mures sau prin comanda la preturi chiar ok (7-8RON bucata) ]

developatul pentru a/n il fac acasa/camera de camin, iar scanatul+developatul color la fuji-kodak in mall (singurii de calitate din cati am incercat in tm).

o sa pun si niste sample-uri daca e cineva curios  ;)

#9
Andi P

Andi P

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.10.2007
Da, te rog pune sample uri...
Cu fetele de la Photoshop din mall lucrez si eu si imi place ca imi scaneaza filmul  de mai multe ori, daca ceva nu iese ok. Is de treaba gagicile. :)
Fomco cred ca sunt distribuitorii de la Tg. Mures... si as lua de la ei Ilford.
Cat despre Agfa, stiam ca nu mai fac filme... poate am inteles gresit, totusi de unde ai cumparat Agfa?
Fuji are o tenta de verde care imi convine de multe ori si eu oricum inca sunt in faza de teste la filme. :rolleyes:
Merci McShean si astept sample urile alea. ;)

#10
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
sample-urile erau mai degraba comparatie intre scanurile de la fuji din centru, sooter's (STAY AWAY!!!) si fuji/kodak din mall.

teste de film nu am pentru ca am tras in conditii diferite deci ce am nu e suficient de relevant. pot totusi sa spun ca fuji are e prea verde pentru gustul meu si nu se asorteaza asa bine cu tonurile pielii.

#11
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

Quote

the grainier the better
cum sa facem "arta" altfel, nu? :P

#12
docman3

docman3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.09.2007

View Postgrig_jr, on Oct 22 2007, 16:00, said:

cum sa facem "arta" altfel, nu? :P

ma grig, topicul se cheama filme foto in Timisoara.
Ce te doare pe tine grija despre parerea si modul de exprimare fotografica a unui om?

Spune-i omului mai bine unde gaseste filme, daca tot esti din oras.
Ce naiba aveti mai de in loc sa ajutati dati cu cataroaie de plictiseala?

=================
revenind.
Agfa nu stiu in ce masura in tara se mai gaseste, afara (Franta, Germania) e destul de prezent pe la toate magazinele mai mari. Cred ca stocul era suficient de mare ca sa acopere ceva timp nevoile. Implicit nu m-ar soca sa se gaseasca inca in tara (fiind destul de ieftin).

Nu stiu in ce masura va poate ajuta, insa de tinut minte daca va intereseaza vreodata, eu de aici le iau
www.photostock.fr
E un mos simpatic, zicea ca trimite oriunde in Europa prin posta daca exista interesati.

Salutari de departe.

#13
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
probabil ca dupa prea mult feșăn si glamur iti intra imaginea cristal in sange. nu-i si cazul meu totusi (you should know better). pe digital ma feresc si eu de ISO mare dar sa nu uitam ca cineva inteligent a introdus doi termeni pentru definirea 'impuritatilor' si as spune ca e ceva diferenta intre noise si grain.

#14
muset

muset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.09.2007
Str Silistra, chiar langa piata, intr-un parter de bloc, urci cateva trepte, langa ghereta de paine "Florian" .
Eu acolo imi prelucrez pozele, si mai cer sfaturi fotografului de acolo, si imi da informatii interesante.

#15
Andi P

Andi P

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.10.2007
Merci tuturor pentru raspunsuri.
muset o sa merg si unde spui tu sa vb. cu tipul de acolo.
docman3 merci de site.
mcShean, danke de impresii si de sample-uri pe messenger.
grig, stiu de unde iti iei tu filmele si nu ajung prea curand acolo. :D

#16
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
docman, as fi tentat de un topic: "de ce trebuie sa fie blurata si grainy as hell ca se se poata numi arta?". Probabil din cauza de ceva acrela de vitis vinifera, dar cred ca e deja ras-discutata tema. Nu pot sa dau sfaturi despre filme foto in Timisoara pentru ca nu mi le iau de aici si mi le procesez si scanez acasa.

#17
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postgrig_jr, on Oct 23 2007, 09:13, said:

docman, as fi tentat de un topic: "de ce trebuie sa fie blurata si grainy as hell ca se se poata numi arta?". Probabil din cauza de ceva acrela de vitis vinifera, dar cred ca e deja ras-discutata tema. Nu pot sa dau sfaturi despre filme foto in Timisoara pentru ca nu mi le iau de aici si mi le procesez si scanez acasa.

Grig, daca nu ai nimic util de spus, de ce atati spiritele?

#18
Andi P

Andi P

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.10.2007

Quote

Nu pot sa dau sfaturi despre filme foto in Timisoara pentru ca nu mi le iau de aici si mi le procesez si scanez acasa.
Intamplator... :whistling:

Hai mah grig, nu fi rau cu oamenii care incearca sa ajute!

Edited by Andi P, 23 October 2007 - 09:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate