Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Termopane... !help!

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
Merci de sfaturi...dar deja am facut contractul la Ambient...sper sa fie ok...
Sper sa vin si cu pareri despre ei aici.
Bafta

#38
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

 355, on Nov 15 2007, 18:33, said:

Merci de sfaturi...dar deja am facut contractul la Ambient...sper sa fie ok...
Sper sa vin si cu pareri despre ei aici.
Bafta


Ma intereseaza si pe mine...
Vino cu tot ce ar fi de folos:
cat de repede au lucrat, au lasat mizerie, ce calitate e tamplaria sticlaria

multam

#39
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

 gogoroiu, on Nov 15 2007, 22:07, said:

Ma intereseaza si pe mine...
Vino cu tot ce ar fi de folos:
cat de repede au lucrat, au lasat mizerie, ce calitate e tamplaria sticlaria

multam
m-au sunat astazi si mi-au spus ca joi vin si monteaza ferestrele:D
cum termina de instalat o sa vin aici cu detalii;)

#40
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
si uite-asa am ajuns sa am si eu ferestre ca lumea la casa...
Ce sa va spun...cei de la Ambient Group, unde am facut comanda, au venit chiar cu 15 minute mai devreme decat au zis. Tamplaria este de 5 camere(ce am comandat eu), este solida, frumoasa, geamuri Low-E fara argon, clare. Baietii au urcat totul pana la usa, au demontat ferestrele vechi si le-au montat pe cele noi in cateva ore...pe la ora 15 era totul gata. Totul este sa stai cu ochii pe ei, pentru ca daca ii lasi nesupravegheati iti trantesc tocurile cand le urca, tocul de la baie l-au pus vizibl stramb(desi ei au un aparat de masura...sa vada daca este drept), dar inca nu era bagata final spuma si s-a rezolvat cand i-am zis celui care il monta.
O problema este ca atunci cand au pus si la balcon tamplaria, ca sa o sprijine pe ceva au bagat niste pene, care nu le-au mai scos, si acum am ceva probleme...adica s-a infiltrat apa:|. Este bine sa insistati sa le scoata la final si sa bage spuma...sa nu faceti greseala sa le lasati acolo.
Inca o problema este ca se face condens pe geamuri si se scurge pe jos....si de aceea tin un geam lateral tot timpul crapat...sa nu se mai faca umezeala:(
Ce sa mai zic...:-? Astept intrebari si sfaturi:P

ps: imi cer scuze ca am intarziat cu acest post;)

Edited by 355, 27 November 2007 - 11:30.


#41
doru35

doru35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.08.2005
A facut cineva comanda de geamuri mari (pentru casa), pe structura metalica, cu usi glisante?

#42
nea_nellu

nea_nellu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.12.2007
Am lucrat in domeniu ceva timp...asa ca pentru orice intrebare de genul de care? cum? cat? si de ce?... sunt disponibil. Ca si completare: am lucrat la o firma foarte mare si foarte pretentioasa asa ca am invatat destul de multe despre termopane.

#43
raluca_dem

raluca_dem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2007
mi/am pus termopane...nanana...numai ca atunci cand ne/am apucat sa taiem spuma ca sa izolam am descoperit mari gauri goale in interiorul spumei...... in unele locuri zau ca vad exteriorul.....si daca nu se vede bate vantul....

ne/am gandit sa cumparam noi un spray cu spuma si sa umplem, dar nu gasesc dracovenia aia de pistol....si nici habar nu am cum se numeste spuma aia....

mai pot sa incarc cu ceva ??? nu de alta da vine ninsoarea in bucuresti si ajungem sa ne batem cu bulgari de zapada in casa.

#44
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005

 raluca_dem, on Dec 13 2007, 13:11, said:

mi/am pus termopane...nanana...numai ca atunci cand ne/am apucat sa taiem spuma ca sa izolam am descoperit mari gauri goale in interiorul spumei...... in unele locuri zau ca vad exteriorul.....si daca nu se vede bate vantul....

ne/am gandit sa cumparam noi un spray cu spuma si sa umplem, dar nu gasesc dracovenia aia de pistol....si nici habar nu am cum se numeste spuma aia....

mai pot sa incarc cu ceva ??? nu de alta da vine ninsoarea in bucuresti si ajungem sa ne batem cu bulgari de zapada in casa.
vezi ca gasesti la bricostore un spray cu spuma la care nu iti trebuie pistol.........costa pana in 10 lei dar nu mai stiu ce marca este.......vezi pe la vopsele ca eu acolo am gasit

#45
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
Pentru izolarea dintre termopan si perete ai nevoie de un spray cu spuma poliuretanica (cred ca asa ii zice). Sunt tuburi ca alea de spray pentru gandaci si au o teava care se ataseaza spray-ului. Si eu stiu ca am vazut tuburi din astea pe la materiale de constructii.
Sper sa nu ma insel, dar parca se da in asa fel incat sa stii ca a intrat in toate gaurelele insa nu se indeasa prea tare pentru ca tocmai aerul din spuma izoleaza. daca nu are loc sa se extinda bulele de aer cica ar conduce frigul. O tai la 24 de ore dupa aplicare si tencuiesti peste.

#46
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
Ai mare grija cu spray-urile astea daca nu ai mai folosit. Lipeste pe rama de pvc, in locul unde vrei sa completezi spuma, ceva gen banda de transfer ... sa nu ajunga spuma pe rama ca nu prea o mai cureti.

La fel de bine sa fii atenta ca se umfla foarte mult. Trebuie sa pui numai un firicel in orificiile respective. In 10 minute se umfla de nu te vezi. !!! Atentie, NU trebuie sa umpli gaura in momentul in care folosesti spray-ul!!!

Ai grija sa nu iti ajunga pe mina .... se curata greu !!!!

Si mai sint multe avertismente.

#47
raluca_dem

raluca_dem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2007

 karcotashu, on Dec 13 2007, 13:51, said:

Ai mare grija cu spray-urile astea daca nu ai mai folosit. Lipeste pe rama de pvc, in locul unde vrei sa completezi spuma, ceva gen banda de transfer ... sa nu ajunga spuma pe rama ca nu prea o mai cureti.

La fel de bine sa fii atenta ca se umfla foarte mult. Trebuie sa pui numai un firicel in orificiile respective. In 10 minute se umfla de nu te vezi. !!! Atentie, NU trebuie sa umpli gaura in momentul in care folosesti spray-ul!!!

Ai grija sa nu iti ajunga pe mina .... se curata greu !!!!

Si mai sint multe avertismente.


MULTUMESC  de atentionari, sunt binevenite.......

#48
nea_nellu

nea_nellu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.12.2007
1 De obicei montatorii pun multe firme intr-o lumina proasta datorita lipsei de profesionalism...gaurile din spuma poliuretanica sunt un caz frecevant in domeniu...
2 Asa cum au zis si cei de mai sus spuma pentru asa ceva se gaseste din belsug pe la toate colturile. atentie insa ca sunt mai multe tipuri ( de interior, de exterior...de obicei cele care sunt destinate exteriorului au desenat si niste ferestre pe ele)...
3 referitor la volumul de spuma care trebuie intorus in fiecare gaura...cam 40% din volumul acesteia se umple..depinde de spuma. Dupa 24 de ore se poate taia...
4 Ca un sfat...imediat cum tai spuma cheama si un zugrav sa iti zideasca glafurile...spuma se distruge relativ usor in conditii de ploaie...daca mai si ingheata..

#49
giugiarro

giugiarro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.05.2004
Eu nu recomand sub nici o forma firma FENSTER Construct cu sediul in bv Lacul TEI(langa fostul restaurant magura).
Au folosit profile VEKA care sunt ok ...cu toate ca am inteles ca ar fi turcisme.
Instalarea a fost sub orice critica,masuratorile le-au luat f prost,folosesc cea mai proasta spuma,au gresit 3 geamuri(au zis ca le schimba in 2 zile si s-a facut 1 luna si tot nu le-au schimbat).
Si cireasa de pe tort a fost ca in contractul initial scrie clar 12m2 care i-am  platit,si la instalare s-au prezentat cu alta fisa de 10m2 la acelas pret,A FOST CEVA INCREDIBIL.
Am inchis ochii la toate celelalte si am cerut macar diferenta  de 2 m2 sa o returneze,mi-au zis nici o sansa dati-ne in judecata.
ca urmare am contactat un avocat si urmam procedura.
Concluzie fenster construct cu sediun in bulevardul LACUL TEI sunt de cacat.

Edited by giugiarro, 13 December 2007 - 21:27.


#50
mihai12345

mihai12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 26.03.2007
Spuma costa peste 10 lei tubul.
Se da cu capul in jos(adica fundul tubului in sus)Si se agita inainte.
Se uda geamul(tocul) si betonul ca sa adere mai bine si sa faca priza mai repede.
Sunt tot felul de spume. Care se umfla de 20(sa zicem) de ori s altele care se maresc de 2 ori.
Daca l-ai folosit odata , 99% se va usca. Adica il arunci(daca nu i-l termini)

#51
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007

 355, on Nov 27 2007, 11:30, said:

si uite-asa am ajuns sa am si eu ferestre ca lumea la casa...
Ce sa va spun...cei de la Ambient Group, unde am facut comanda, au venit chiar cu 15 minute mai devreme decat au zis. Tamplaria este de 5 camere(ce am comandat eu), este solida, frumoasa, geamuri Low-E fara argon, clare. Baietii au urcat totul pana la usa, au demontat ferestrele vechi si le-au montat pe cele noi in cateva ore...pe la ora 15 era totul gata. Totul este sa stai cu ochii pe ei, pentru ca daca ii lasi nesupravegheati iti trantesc tocurile cand le urca, tocul de la baie l-au pus vizibl stramb(desi ei au un aparat de masura...sa vada daca este drept), dar inca nu era bagata final spuma si s-a rezolvat cand i-am zis celui care il monta.
O problema este ca atunci cand au pus si la balcon tamplaria, ca sa o sprijine pe ceva au bagat niste pene, care nu le-au mai scos, si acum am ceva probleme...adica s-a infiltrat apa:|. Este bine sa insistati sa le scoata la final si sa bage spuma...sa nu faceti greseala sa le lasati acolo.
Inca o problema este ca se face condens pe geamuri si se scurge pe jos....si de aceea tin un geam lateral tot timpul crapat...sa nu se mai faca umezeala:(
Ce sa mai zic...:-? Astept intrebari si sfaturi:P

ps: imi cer scuze ca am intarziat cu acest post;)
ce sticla LOW-E ti-au pus daca curge,  la LOW-E nu are voie decit 2 degete de la rama geamului(doar in partea de jos are voie sa apara)  se poate verica si de tine daca e  LOW-E ia o bricheta aprindeo linga sticla termopana trebuie sa vezi in sticla reflexia lumini de bricheta(de fapt se vad 4 flacari )una dintre ele  a doua sau a treia trebuie sa aibe alta nuanta fata de celelalte daca sint toate la fel atunci tiau tras teapa ai platit una si au pus alta. uitate pe oferta ce au scris cu sau fara LOW-E daca au scris cu si au pus fara atunci fale reclamatie
am lucrat in domeniu si noi luam teapa de la fabricantul de sticla, pina cind a vazut ca le verificam la cind le aducea.
astept sa va ajut si cu sfaturi pe toti ce au nevoie de ele

#52
nea_nellu

nea_nellu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.12.2007
Hmmm...aprinde o bricheta...vezi x reflectii dintre care prima este galbena, a teria verde...etc...nu ti se pare ca pentru o persoana "neinitiata" lucrurile asta sunt cam fara sens?? cea mai simpla modalitate de a testa un geam low-e este urmatoarea: iei o veioza, un bec...ceva de genul si il aduci in apropierea geamului termopan...pe cealalta parte a geamului pui mana...vei simti o anumita temperatura; schimbi partile si repeti procesul...caldura emisa de bec va fi diferita de pe o parte pe cealalta...adica ai geam low-e; daca nu...inseamna ca este float.
La majoritatea firmelor alaturi de oferta de pret vei primi si o fisa tehnica cu datele exacte ale tamplariei; nu conteaza ce scrie pe oferta...conteaza ce scrie pe fisa tehnica; ea este cea care iti spune cum si ce fel este tamplaria si geamul.

#53
nea_nellu

nea_nellu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.12.2007
Da...repet: cantitatea de spuma va fi egala cu 40% din volumul gaurii pe care vrei sa o umplii...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate