Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Termopane... !help!

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
camera mea (dormitor, extrema apartamentului) nu e izolata,  si e destul de frig cu centrala oprita (am 2 pereti exteriori). Mentionez ca nu m-am zgarcit la bani cand am cumparat fereastra, si sunt foarte mutumit de ea.

#20
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
QUOTE(toXXik @ Oct 16 2006, 16:52) <{POST_SNAPBACK}>
camera mea (dormitor, extrema apartamentului) nu e izolata,  si e destul de frig cu centrala oprita (am 2 pereti exteriori). Mentionez ca nu m-am zgarcit la bani cand am cumparat fereastra, si sunt foarte mutumit de ea.


Ideea e că bucata dinspre cameră nu ar trebui să se aburească din cauză că ar trebui să fie ȘI EA la temperatura camerei. Sticla din afară este mai rece, dar nu e expusă, teoretic deloc la căldură, datprită vidului dintre cele 2 sticle.

DAR (că întotdeauna este un dar), dacă căldura din cameră este excesivă, sau umiditatea e ridicată, este cam greu ca sticla să ajungă la temperatura la care să nu se producă condensul. Deci, aerisiți oameni buni camera, dați temperatura mai mică, sau scădeți în vreun fel temperatura camerei la una optimă.

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

DAR (că întotdeauna este un dar), dacă căldura din cameră este excesivă, sau umiditatea e ridicată, este cam greu ca sticla să ajungă la temperatura la care să nu se producă condensul. Deci, aerisiţi oameni buni camera, daţi temperatura mai mică, sau scădeţi în vreun fel temperatura camerei la una optimă.
cu alte cuvinte sa ajungem pana intr-acolo incat un geam termopan sa ne dicteze ce temperatura sa tinem in casa nu ? :D bravo ma...

#22
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postspare-me, on Oct 17 2006, 08:12, said:

cu alte cuvinte sa ajungem pana intr-acolo incat un geam termopan sa ne dicteze ce temperatura sa tinem in casa nu ? :D bravo ma...

Poi am ajuns până acolo încât aburii de pe un termopan de dictează confortul...

#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Poi am ajuns până acolo încât aburii de pe un termopan de dictează confortul...
si urmeaza sa sacrificam confortul nostru pentru confortul geamului, nu ?:)

#24
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postspare-me, on Oct 17 2006, 09:21, said:

si urmeaza sa sacrificam confortul nostru pentru confortul geamului, nu ?:)

Mi se depune praf pe mobilă => îmi izolez casa ermetic...merită, nu? :D

Eu în principiu consider că pentru câteva dimineți pe an nu merită dpdv financiar să achiziționezi un asemenea aparat. Am zis că nu mă bag la partea medicală că nu prea mă pricep. Oricum, scopul acelor aparate este în bucătărie, baie etc, unde e CLAR că ai aburi, aproape tot timpul când ești acolo. Dacă la om în sufragerie, în dormitor sau alte încăperi, sunt aburi de gabaritul băii, atunci e grav, și consider că termopanul ar trebuie să-ți fie ultima problemă.

Oricum, tu decizi dacă faci asta sau nu...eu aerisesc în fiecare dimineață, și uneori și în restul zilei. Nu mi se aburește, am spus mai sus de ce.

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Oricum, tu decizi dacă faci asta sau nu...eu aerisesc în fiecare dimineaţă, şi uneori şi în restul zilei. Nu mi se abureşte, am spus mai sus de ce.
nici mie...fara sa dardai sau sa fac eforturi speciale
dar eu am si un sistem de ventilatie foarte misto

#26
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

View Postdejayfx, on Jul 6 2004, 00:10, said:

daca vrei varianta cea mai ieftina, ia folie de staniol, din aia pt invelit alimente si pune-o pe geamuri pe interior.
Eu dupa ce am facut experiment am ajuns la concluzia ca trebuie pus pe exterior staniolul in cazul termopanului(eu am low-e). L-am pus pe interior si "prajeam oua" era mai rau ca inainte, asa ca l-am pus pe exterior cu cateva punctulete de pasta de dinti ca adeziv si minune! sticla adevenit la fel de rece aproape ca temperatura din camera, problema e ce-i fac cu geamurile la care nu ajung pe exterior. Cred ca am sa incerc si cu niste coala alba. Intradevar inainte cand aveam geamuri normale puneam cu superglue pe interior si era super dar vad ca in cazul termopanului la mine nu da rezultate pe interior si nu cunosc clar mecanismul.

#27
geoil

geoil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.10.2007
Am si eu o intrebare. Mi-am pus ferestre de termopan. Cei de la firma care mi le-au montat mi-au spus ca la 2-3 saptamani de la montare pot incepe ca fac reparatiile. In momentul de fata ferestrele sunt prinse in beton si e spuma poliuretanica (?) de jur imprejurul ferestrei. Mesteri care au montat geamurile mi-au spus ca firma lor au preturi ff mari pentru lucrari de genul constructiei glafurilor (?) si ca sa ma adresez unor mesteri. Tot ei mi-au spus ca fereastra trebuie incadrata cu material care sa aiba o grosime care sa depaseasca spuma si sa se "urce" 5-10 mm pe tamplaria de termopan. Eu nu ma pricep la astfel de lucruri dar am rugamintea cine stie si se pricepe sa-mi explice si mie ce am de facut, ca atunci can vor veni mesterii zidari sa nu ma tepuiasca. Am mai patit asta din cauza nestiintei mele si sincer nu ar fi o problema daca m-ar da banii afara din casa.

#28
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005
Salut. Am o intrebare referitoare la o cotatie care am obtinut-o pentru montaj termopan


E vorba de 3 ferestre la fiecare vreau ca un singur geam sa se deschida in 2 directii. Dimensiunile sunt aproximativ:

5.5 mp pentru toate 3 ferestrele.


Mi-a zis ca ma costa montatul + plasa insecte cu balamale 24.900.000 lei cu TVA cu geam LOW e. DAca vreau feronerie de alba culoare decat alba costa putin in plus adica cu 30% in plus ceea ce  mi se pare mult.


Cum vi se par aceste preturi ? Poate cineva sa imi recomande alt comerciant?

#29
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postradudaniel, on Oct 23 2007, 12:14, said:

Salut. Am o intrebare referitoare la o cotatie care am obtinut-o pentru montaj termopan


E vorba de 3 ferestre la fiecare vreau ca un singur geam sa se deschida in 2 directii. Dimensiunile sunt aproximativ:

5.5 mp pentru toate 3 ferestrele.


Mi-a zis ca ma costa montatul + plasa insecte cu balamale 24.900.000 lei cu TVA cu geam LOW e. DAca vreau feronerie de alba culoare decat alba costa putin in plus adica cu 30% in plus ceea ce  mi se pare mult.


Cum vi se par aceste preturi ? Poate cineva sa imi recomande alt comerciant?
pai feronerie sau timplaria pvc ?
pretul ar fi bun da depinde ce timplarie, sticla,feronerie

#30
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
pe mine m-a costat un geam din trei bucati (doua mobile, una oscilobatanta) si unul dintr-o bucata oscilobatanta -13 milioane - sticla tratata low e, feronerie baumit alba. e scump? care e diferenta dintre pvc si feronerie?

Edited by Nicanor, 30 October 2007 - 13:19.


#31
andren15

andren15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.01.2007

View PostNicanor, on Oct 30 2007, 14:18, said:

pe mine m-a costat un geam din trei bucati (doua mobile, una oscilobatanta) si unul dintr-o bucata oscilobatanta -13 milioane - sticla tratata low e, feronerie baumit alba. e scump? care e diferenta dintre pvc si feronerie?

Pai cum faci comparatie intre feronerie si PVC, ca sunt 2 kestii total diferite. PVC este materialul din care este confectionat profilul (adica tamplaria), iar feroneria este partea de elemente in miscare, indispensabila de altfel (adica balamalele si sistemul de inchidere al ferestrei (mecanismul).
Eu am dat pe 2 fereste triple (in total aprox 5 mp), una cu 2 deschideri si cealalta cu una singura, 1 plasa de tantarisi glafuri int/ext la ambele ferestre - 2100 Ron. Casa Noastra, tamplarie Veka, low-E+Argon. A iesit super, numai ca acum caut un mester sa-mi repare la spuma aia....caci trebuie facuta lucrarea cat mai curand, asa se recomanda.

#32
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
Aveti pareri despre aceste firme ? Ati lucrat cu ele ? Cum lucreaza ? Care e mai de caliate...mai ales a lucrarii, dar si a materialelor...
Va rog sa va dati cu parerea ca nu stiu ce sa decid.
Multumesc!

#33
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Dar la o garsoniera de montat  termopan aveti idee cat m-ar costa(aproximativ)? Sunt 2 geamuri la camera + usa care da in balcon si un geam simplu la bucatarie.
A facut cineva de curand operatiunea asta si m-ar putea ajuta cu niste preturi?

Multumesc.

#34
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postmiki3, on Nov 12 2007, 21:43, said:

Dar la o garsoniera de montat  termopan aveti idee cat m-ar costa(aproximativ)? Sunt 2 geamuri la camera + usa care da in balcon si un geam simplu la bucatarie.
A facut cineva de curand operatiunea asta si m-ar putea ajuta cu niste preturi?

Multumesc.
eu as zice,asa la o estimare superficiala,vreo 600 euroi.

#35
dutzu

dutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.11.2006
eu pe 4 geamuri : 1. 3 canate  2 fixe 1 oscilo,  2. 1 canata oscilo, 3. 2 canate 1 fix 1 oscilo, 4. geam +usa balcon  geam fix usa fixa , 2 dintre ele cu plasa tantari rulou, PVC rehau in 5 camere, feronerie roto nt 32 mil

#36
nicoleta20

nicoleta20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 20.04.2007

View Post355, on Nov 9 2007, 22:32, said:

Aveti pareri despre aceste firme ? Ati lucrat cu ele ? Cum lucreaza ? Care e mai de caliate...mai ales a lucrarii, dar si a materialelor...
Va rog sa va dati cu parerea ca nu stiu ce sa decid.
Multumesc!


Eu am lucrat in domeniu.... la o "filiala" ( sa ii spunem ) a Termoplast .

In principiu se lucreaza ok, dar trebuie sa fii putin intepat altfel risti sa iti mareasca putin pretul.
Daca rei sa iti pui termopane te sfatuiesc intai sa vizitezi showroom-urile respective , ceri o oferta de pret si astfel iti faci o oarecare idee despre felul in care isi vor respecta contractul.
Tamplaria este bine facuta, sticla la fel... deci probleme nu vor exista in aceasta privinta.
Cel mai simplu te duci in Complexul Bucuresti-Construct de pe Bd. Timisoara ( intre Valea Oltului si Valea Cascadelor ) si acolo vei gasi destule firme de tamplarie PVC si geamuri termopane.
Sper sa iti fie de folos acest sfat.


Bafta.

                  Nicoleta

Edited by nicoleta20, 15 November 2007 - 18:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate