Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

cam cat?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
wizardtm

wizardtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.06.2005
am de facut pentru un instalator de gaze naturale proiecte ... adica el imi da pe foaie si eu le fac in autocad

doua planse, o schita de apartament cu conductele pe acolo si o schema izometrica.

puteti sa imi spuneti cam cat ar trebui sa ii cer pentru fiecare proiect?

#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postwizardtm, on Oct 13 2007, 16:20, said:

am de facut pentru un instalator de gaze naturale proiecte ... adica el imi da pe foaie si eu le fac in autocad

doua planse, o schita de apartament cu conductele pe acolo si o schema izometrica.

puteti sa imi spuneti cam cat ar trebui sa ii cer pentru fiecare proiect?
Ia-i 300.000 - 400.000  de proiect sa-l ai de client.

#3
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
da cam 30 40 de ron pe plansa ii ok..:) adica nah pt schema izometrica iai 20 si pt plan plan apartament iai 40 ca ai mai mult de lucru

#4
wizardtm

wizardtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.06.2005
multumesc pt replyuri :D

#5
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006

View Postwizardtm, on Oct 14 2007, 19:21, said:

multumesc pt replyuri :D
depinde cat de detaliata e plansa.
Mai bine gandeste in cate ore faci proiectul si inmulteste cu tariful tau si gata.
Pai io dc as fi fost platit pe plansa(30lei) muream de foame. De o sapt ma chinui la o plansa si cel putin 2 zile imi mai ia s-o termin.Asta doar dc departamentul de arhitectura nu schimba ceva :worthy:

Edited by orio, 05 November 2007 - 21:27.


#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Orio are dreptate....m-am ocupat si eu de desenare Acad pentru proiecte de liceenta care includeau cladiri, sisteme , anexe ...etc . si pretul era in functie de complexitatea desenului...degeaba vrea clientul pe A2 daca ai de tras doar un chenar ...si alta e cand ai de trasat mii de entitati.

#7
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
dai pt gaze naturale ii destul 30- 40 de ron ca alea is suuuper simple... is doar un plan parter necotat si 2 -3 lini pe acolo.. bieinteles ca se poate sa fie si mai complexa.. da dacai numa instalator.. sigur nu face el hale si etc

#8
wizardtm

wizardtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.06.2005
ce e drept sunt destul de simple, nu stau cu zilele, in cateva ore e gata si in timpul asta mai fac si alte chestii (messenger and stuff)  :P

#9
AutoHit

AutoHit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 08.12.2007
Te uiti la un ceas si apreciezi cam cat ai lucrat la o plansa, apoi ai un tarif orar stabilit de Tine si vezi ce iese. In principiu la ceea ce tine de autocad n-am idee cat sa fie acum o ora de lucru, ca nu am mai lucrat de mult, dar categoric nu m-as apuca de lucru fara un minim de 25 LEI pe ora de lucru.

P.S. Degeaba tarifezi la format (A4 sau A2 sau...), daca la un A4 complex lucrezi 5h (pe zeci de layere, bla bla bla ....). Apoi mai depinde e client (iti e prieten, il vrei de client si pe viitor, vrei sa spuna si la altii ca e multumit de ce i-ai facut, e cu bani la greu etc. cel mai bine te apreciezi Tu singur).


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate