Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17835 replies to this topic

#10225
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postgushpi, on 07 iulie 2020 - 08:13, said:

ciudat, de obicei un grad histerezis este acceptabil...
Și eu cât am zis că am? Pun 28, el duce camera la 26,5 și uneori la 26, plus vânticelul care dă senzație de și-mai rece. Mi se face frig dreq. Apoi dacă-l pun la 29,5 să se mai oprească naibii, urmează să doarmă ca porcu în timp ce mi se fac 30+ (fără vânt, deci simțiți din plin) și iar tre' să umblu manual.

Dar cu ventilație constantă e mult mai bine, setat la minimul de noapte (semilună-și-brăduț). Chiar dacă și pe aia o duce la 0 când simte că și-a atins temperatura. Cumva totuși reacționează mai bine, cam la 1 grad histereză.

Iar cu ventilație constantă și baleierea continuă a ușii/eleronului merge aproape perfect, cred că e în +/- 0,5 grade, cât are precizie și telecomanda.

Se pare că uitasem că e ca iarna dar invers: pe cât posibil intervenția termică trebuie să vină imediat lângă zona-problemă și să acționeze în sens invers: iarna aerul cel mai rece e lângă geam și tinde să coboare => punem calorifer fix sub geam, care va încălzi aerul și-l va face să urce. Vara aerul cel mai cald e lângă geam și tinde să urce => punem AC fix deasupra geamului și-l setăm să sufle direct în jos. Problema fiind că așa va sufla cam direct pe oameni și nu va fi suportabil. Deci următoarea cea mai bună opțiune e să sufle variabil ca direcție. (În scenariul inițial îl pusesem să sufle orizontal în lungul tavanului. No bueno.)

Edited by donjoe, 07 July 2020 - 11:42.


#10226
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
salut, am o nedumerire , cam care sunt consumurile medii ale aparatelor de aer conditionat  pe incalzire dar si pe racire , 9k si 12k btu ,consumul ambelor unitati interna+externa.

intentionez sa imi pun doua aparate AC unul care va merge la partier pe incalzire in general si altul pe racire sus in mansarda , precizez ca am un sistem fotovoltaic si am uneori energie in exces pe care as putea so folosesc vara in general pentru racire, dar si iarna pentru incalzire, momentan am si centrala pe gaze si lemne deci AC ul va fi folosit exclusiv cand e energie in exces.
ce imi recomandati.
multumesc.

Edited by marius_vfp, 12 July 2020 - 12:10.


#10227
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012
-deoarece vei utiliza AC-urile când produci fotoelectric (ziua), și temperatura exterioară va fi moderată (nu minus 15, ci în jur de minus 5...0*C)
-astfel nu ai nevoie de aparate AC cu performanțe de minus 15*C
-dacă citești numa' fo 10 pagini în urmă, vei afla ce recomandă gașca încălzitorilor cu AC, numai că tu vei alege aparate din aceeași clasă, dar cu o treaptă mai ieftine (să zicem AC-uri bune la -10*C)
-cei care utilizează exclusiv AC-uri tre să fie pregătiți pt orice iarnă grea, dar tu ai și soluția gaze+lemne
-ai grijă, nu supradimensiona necesarul! (dacă ai dormitor de 3x4 nu pui AC de 12000 Posted Image )
-oricum mai bine pui 3...4 aparate răspândite conform casei tale, decât 2 uriașe în 2 colțuri opuse Posted Image

PS: am vorbit numai despre încălzire, deoarece „rece” știu toate AC-urile să facă!
PPS: pune unitățile exterioare pe sud-est, astfel ele vor putea fi încălzite (iarna) de eventualul soare și vor sta-n degivrare mai puțin, iar vara ele nu vor fi-n soare după-amiaza - când ai nevoie de răcoare!

Edited by gushpi, 13 July 2020 - 08:37.


#10228
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
mersi gushpi, deocamdata studiez piata , referitor la dimensionarea necesarului sigur nu va fi mare , vreau sa le montez strict pe hol  cate unu pe fiecare nivel, partier si mansarda, suprafata ar fi undeva la 120-130m patrati si circa 400m cubi de aer , deci chiar daca pun si de 12000btu eu zic ca e  suficient ,

totusi dupa un mic studiu  vad ca cele de 9000 btu ar consuma undeva la 850w pe incalzire si 1kw cele de 12000btu la un cop de 3.6-3.8, ceea ce nu mi se pare foarte mult chiar e putin si pot sustine timp bun acest consum pe timp indelungat .

#10229
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
consuma atata doar pana ce se atinge temperatura setata in incaperea respectiva,dupa care moduleaza pana la 250-350 de wati( al meu de 7000 btu la -10 grade imi lua 230 wati )  avand in vedere ca la tine curentul este aproape gratis as lua jos in living un AC de 18000 BTU si sus unul de 12000 BTU cu o garantie mare de  minim 5 ani , nu esti nevoit sa dai multi bani pe unul A+++, caldura de jos o sa urce si la etaj

#10230
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
eu astept octombrie/noiembrie si apoi iau 2 Daikin FTXC. Acum este "sezon" de AC si au urcat preturile la montaj de la 3-400 ron la 700.

#10231
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012
stai la rând, că am aceeași politică... economică :P
dar io oscilez între daikin ftxm sau fujitsu asyg

#10232
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
marius_vfp nu monta aparatele pe hol cu intentia de a incalzi indirect si camerele. Nu e o solutie buna la racire, dar la incalzirea cu AC e chiar proasta. Ti-a spus mai sus cineva foarte bine, pune aparate mai multe de putere mica nu mari si putine.

#10233
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Valioglu74 ai montate ac-uri pe hol și e nașpa la încălzire, vb din expert sau din auzite?

#10234
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
Am si pe hol si in camere pentru ca le folosesc mai ales la incalzire. Pe hol nu puteam sa nu pun pentru ca este un hol central al casei scara e deschisa si incalzeste si holul de la etaj si baile.
De multe ori holul e mai in centrul casei pentru ca este o camera de trecere intre celelalte camere, baie, intrare, etc Dar iarna ai nevoie sa incalzesti mai mult camerele in extremitatile casei deoarece peretii exteriori pierd caldura si e mai frig.
Tot din experienta proprie am observat ca e mai confortabil sa ai mai multe aparate raspandite in camere decat unul mai mare. Am de 9000 si 18000 btuh. E diferenta mare de zgomot si curenti de aer.

#10235
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Vara cred ca majoritatea aparatelor de ac au consum mic. Acum depinde si de temperatura interioara. Am avut cateva zile calduroase vara aceasta si a trebuit sa dau drumu la etaj la 2 ac de 9000 btu. Consumul nu sarea mai sus de 2A asta avand in vedere ca mergea si combina frigorifica si un tv plus maruntisurile.
Iarna in schimb am aproximat la 4 ac-uri , o medie pe ianuarie de 1,3 kwh , aproximativ 950kwh , 2 x12000 btu +2x9000 btu la o suprafata de 120mp2 cu inaltime medie de 2.5m la temperatura interioara de 22-23C. Probabil anul acesta o sa fie mai putin la mine deoarece casa era inca umeda deoarece a fost termonata total abea in 25 noiembrie si a durat putin pana s-au uscat peretii.
Aparate pentru a ajuta centrala sau semineul, eu zic sa mergi pe ceva in intervalul 1800-2500 lei. Mai mult nu are rost sa dai mai ales ca ai surplus de energie si in acest interval de bani gasesti Ac-uri cu clasa a++ racire si a+ incalzire.

#10236
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postdudu76, on 13 iulie 2020 - 12:58, said:

consuma atata doar pana ce se atinge temperatura setata in incaperea respectiva,dupa care moduleaza pana la 250-350 de wati( al meu de 7000 btu la -10 grade imi lua 230 wati )  avand in vedere ca la tine curentul este aproape gratis as lua jos in living un AC de 18000 BTU si sus unul de 12000 BTU cu o garantie mare de  minim 5 ani , nu esti nevoit sa dai multi bani pe unul A+++, caldura de jos o sa urce si la etaj
salut, 350w sunt frectii , daca asta ar fi consumul total al ambelor unitati ar fi perfect.  da curentul,e aproape gratis , atunci voi cauta sa merg pe unitati mai mari adica 12000 nu 9000 .

precizez faptul ca la mine partierul e open spaces mai putin baia , deci  casa practic e aproape un patrat cu laturile de 8 pe 9metri impartita pe 4 camere  , jos am doar baia cu usa, restul e deschis total, iar sus e aproape identic numai ca fiecare camera are usa iar casa scarii comunica cu partierul , circulatia aerului se face foarte usor , eu stau in permanenta cu usile deschise mai toata casa deci am temperatura aproape identica peste tot , casa e izolata bine la exterior si la tavanu mansardei , deci cele 2 ac-uri pe care as vrea sa le pun pe hol nu vor incalzi doar holul, aerul circula prin toata casa si va incazi interiorul . faptul ca bagi o cantitate de caldura gratis in casa aduce aport termic  si costuri mai mici cu gazu .

cam care sunt costurile per metru liniar de traseu, ca am cam circa 4m  intre unitati .

View Postvalioglu74, on 13 iulie 2020 - 15:46, said:

marius_vfp nu monta aparatele pe hol cu intentia de a incalzi indirect si camerele. Nu e o solutie buna la racire, dar la incalzirea cu AC e chiar proasta. Ti-a spus mai sus cineva foarte bine, pune aparate mai multe de putere mica nu mari si putine.
salut, inteleg ideea, insa asa cum spuneam la mine cam totul e deschis , de exemplu anul acesta daca au fost 2 zile in care as fi avut nevoie de ac pe racire , seara dupa ce se lasa soarele rabatez geamurile dimineata pe la 6:30 le deschid total apoi la maxim 9 le inchid ,  momentan se mertine o temperatura constanta de circa 23 pana la 25 grade ,

iarna pe incalzire nui baiu ca incalzesc holul ideea e ca intra o cantitate de caldura care imi micsoreaza consumul la gaz , fiind totul deschis aerul circula si am o temperatura uniforma .

#10237
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
o instalare ca la carte(pompa de vid, detector freon,suporti de 24000, 3 ml conducte (am 25-26 cm intre UE si perete) am platit 600 lei , de obicei pentru fiecare metru in plus platesti intre 80-100 lei

#10238
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Eu am un ac pe hol, îl folosesc pt încălzire diferența dintre hol și celelalte spatii e de 1.5 grade, hol mare-15mp

#10239
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
Eu am 40 de metri patrati insumati pe cele doua holuri de la parter si etaj plus baile. Aceste spatii sunt incalzite de un aparat de 18000 btu.

#10240
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Mie cel de pe hol încălzește o suprafață de 80 mp, 12000btu

#10241
sdp83

sdp83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.07.2020
Salutare!
Doresc sa achiziționez un AC pentru a încălzi o garsonieră de 25m². Neapărat 12.000btu
Piteti sa îmi recomandați ceva bun din experienta voastră?
Am pus ochii pe chinezăriile de la Gree, respectiv Amber și Muse, care ar încălzi pana la temperaturi de -24 de grade. Dar nu prea știu dacă pot avea încredere în chestii chinezești.

Și ar mai fi Daikin FTXM35M. Asta este cu 1000 de lei mai scump decât cele doua menționate mai sus și încălzește doar pana la - 15 grade.
Merita diferența de preț?

Aveți recomandări mai bune?
Multumesc!

#10242
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.02.2011

View Postsdp83, on 26 iulie 2020 - 05:50, said:

Salutare!
Doresc sa achiziționez un AC pentru a încălzi o garsonieră de 25m². Neapărat 12.000btu
Piteti sa îmi recomandați ceva bun din experienta voastră?
Am pus ochii pe chinezăriile de la Gree, respectiv Amber și Muse, care ar încălzi pana la temperaturi de -24 de grade. Dar nu prea știu dacă pot avea încredere în chestii chinezești.

Și ar mai fi Daikin FTXM35M. Asta este cu 1000 de lei mai scump decât cele doua menționate mai sus și încălzește doar pana la - 15 grade.
Merita diferența de preț?

Aveți recomandări mai bune?
Multumesc!
Cu Daikini nu dai gres daca te hotărăști să l achiziționez soft optimizat,consum electric mai redus.
Gree Amber sigur este și acesta foarte bun mă uit că Amber UE are 45 kg iar daikin 32, nu poate sa fie doar tabla acea diferența .
Așa că pe oricare ai alege nu ai cum sa dai gres.Totul depinde de pierderile de căldură care le are locuință și gradul de izolație.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate