Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

PC Garage - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#577
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Dau comanda de un Aer conditionat de la ei, pe 28 Mai, pe 29 apare ca a plecat din hub-ul din Galati. Nici pana acum nu a ajuns. PcGarbage e in silentio stampa. Produsul platit in avans.

Din cate vad pe aici, cred ca o sa anulez comanda... urasc firmele mizerabile la garantie.

#578
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Esti constient ca problema e la firma de curierat si ca magazinul ti-a trimis la timp produsul si cam si-a facut datoria fata de tine, nu? Dupa ce pleaca de la magazin coletul, nu mai depinde de ei livrarea, problemele de livrare le discuti cu firma de curierat. Macar ai sunat la curier?

#579
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Problema e la ei. La Fan oricum nimeni nu raspunde.

Aceeasi problema cu eMag cu Sameday > sun la curier stau 30 minute in telefon, nu au reusit sa ma ajute. Scriu la Emag, in 2h ma suna curierul ca au pregatit livrarea.

Suportul PCG este oricum jenant. Ultima data cand mai cumpar de la ei.



#580
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Cumparati de la pcgarbage dar o faceti pe riscul vostru. Am ajuns de pomina cand cumparam ceva de la un magazin online romanesc sa ne riscam.

#581
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Comanda platita in avans, coletul disparut din 29 Mai.

Imi spun ca imi vor da banii (1630 ron) CAND ajunge retur la ei.

Pai daca nu se mai stie nimic de colet de atunci? Eu cand primesc banii platiti in avans? In iarna? Niciodata?

Sa nu mai zic de atitudinea nepasatoare a celor de la Customer Support.

Never again - o sa le cer sa-mi stearga datele - #GDPR

#582
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
He he... si daca ei iti dau acum banii si printr-o minune te trezesti cu coletul a doua zi, atunci sa fie primit, nu?Posted Image
#logicaderomania

Cel mai probabil coletul tau a ajuns intr-un depozit Fan Courier(poate chiar in localitatea ta) si nu a fost inca scanat. Am patit asa chiar cu Fan Courier, colet de la alt magazin. Coletul meu era ajuns la Fan din orasul meu dar nu l-au scanat pentru ca acel curier de pe zona mea era in concediu si nimeni nu i-a preluat coletele. Am sunat zilnic la Bucuresti ca sa insiste la depozitul din localitate si nu s-a rezolvat nimic pana nu a revenit curierul din concediu.

#583
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Eu cu pcgarage n-am avut probleme cu produsele sau curierii. Am avut noroc cu ele, fara defecte sau probleme. Am cumparat de 3 ori de la ei, de doua ori mai consistent, iar ultima data un telefon. Intotdeauna de la sediu. Ce nu mi-a placut...
Si cand spun nu mi-a placut, chiar m-a dezgustat treaba asta. In primul rand, la ei pe site nu vezi decat review-uri de cinci (5) stele. Foarte foarte rar cate unul de patru stele. Nu am stat sa ma benoclez chiar la toate, dar eu de trei nu am vazut. Unde nu vedeti review-uri deloc, sa intelegeti de ce, ca eu am inteles.
Concret, dupa ultimul telefon cumparat, am mai intrat de cateva ori pe site, fiind interesat de alte produse. Tot imi aparea un pop-up si eram invitat sa fac un review la telefonul luat de la ei. Era cam agasant, eu de regula nu-mi pierd vremea cu chestii din astea, dar de data asta mi-am zis, de ce nu? Bun, scriu, era o parere mai pe larg, fara trivialitati, cu puncte bune si slabe, ce mi-a placut, ce nu mi-a placut...deci sa fiu clar, nu erau 4 randuri aruncate flegmatic in care desfiintam produsul, dau submit si trebuia sa fie validat de un nene bagator de seama de pe la ei. Dupa 10 zile, ma uit de curiozitate, care mai e stadiul acelui review...tot in asteptare. Nu era bun, pentru ca era doar de trei stele, parerea mea personala asta e si nu poate fi schimbata, o fi subiectiva, dar e a mea, pentru ca totul pe lumea asta e personal, ei nu se deranjeaza decat pentru cinci stele. Pai daca asta inteleg ei prin dreptul la opinie si review, asa am zis si eu atunci, ca voi evita acest magazin, iar de citit review-uri la ei chiar ca nu mai vad rostul...
Si uite cum de la un nimic, eu nu voi mai cumpara de la ei !
Bun, si alte chestiuni marunte, dar care nu ar fi contat niciodata, cel putin pentru mine, comportamentul total neprofesional al tanarului de la livrarea produsului, felul in care arata sediul ala al lor numit "showroom" cica. Ce showroom viseaza ei nu stiu, ca e gol si pustiu...maruntisuri...


#584
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Am primit refund.

All in all.. Ma bucur ca a fost o problema cu curierul, si ca cei de la PCG nu au fost  prompti. Am citit o gramada de review-uri si cam toata lumea e nemultumita de acest magazin. Prefer sa dau mai mult... dar sa am garantie la produse :)



#585
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Se pare ca s-au adeverit comenariile antevorbitorilor de aici de pe forum. PC Garage nu mai este un magazin de incredere, asa cum era acum cativa ani...

Am cumparat un parfum de 105 lei, iar dupa 3 zile observ ca pretul a scazut cu 30 lei.

Le trimit mesaj si le spun ca vreau diferenta de pret, in caz contrar o sa fac retur.

Acestia imi raspund ca nu pot sa imi dea diferenta de pret, iar eu completez cererea de retur.

De aici incepe distractia. Am completat deja 3 cereri de retur, toate au fost refuzate pe motivul de mai jos:

PC Garbadge said:

Buna ziua,
Cu regret va informam ca solicitarea dumneavoastra de returnare a fost respinsa. Motivul este cel putin unul din lista urmatoare:
Solicitare dublata de o alta aprobata.
Produsul este exclus de la cele acceptate la returnare Produse fara drept de returnare.
Termenul de 14 zile de la primirea produselor a fost depasit.
Daca considerati ca va incadrati in termenii legali ai OG 34 / 2014 va rugam sa completati o noua solicitare de returnare folosind campul observatii pentru detalii suplimentare.

Le-am facut reclamatie pe site-ul ANPC, pe motiv ca nu imi accepta returul. Acum asteptam reactia "autoritatilor".

Edited by N4S, 13 June 2018 - 18:39.


#586
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

 Xlander, on 06 iunie 2018 - 12:57, said:

Eu cu pcgarage n-am avut probleme cu produsele sau curierii. Am avut noroc cu ele, fara defecte sau probleme. Am cumparat de 3 ori de la ei, de doua ori mai consistent, iar ultima data un telefon. Intotdeauna de la sediu. Ce nu mi-a placut...
Si cand spun nu mi-a placut, chiar m-a dezgustat treaba asta. In primul rand, la ei pe site nu vezi decat review-uri de cinci (5) stele. Foarte foarte rar cate unul de patru stele. Nu am stat sa ma benoclez chiar la toate, dar eu de trei nu am vazut. Unde nu vedeti review-uri deloc, sa intelegeti de ce, ca eu am inteles.
Concret, dupa ultimul telefon cumparat, am mai intrat de cateva ori pe site, fiind interesat de alte produse. Tot imi aparea un pop-up si eram invitat sa fac un review la telefonul luat de la ei. Era cam agasant, eu de regula nu-mi pierd vremea cu chestii din astea, dar de data asta mi-am zis, de ce nu? Bun, scriu, era o parere mai pe larg, fara trivialitati, cu puncte bune si slabe, ce mi-a placut, ce nu mi-a placut...deci sa fiu clar, nu erau 4 randuri aruncate flegmatic in care desfiintam produsul, dau submit si trebuia sa fie validat de un nene bagator de seama de pe la ei. Dupa 10 zile, ma uit de curiozitate, care mai e stadiul acelui review...tot in asteptare. Nu era bun, pentru ca era doar de trei stele, parerea mea personala asta e si nu poate fi schimbata, o fi subiectiva, dar e a mea, pentru ca totul pe lumea asta e personal, ei nu se deranjeaza decat pentru cinci stele. Pai daca asta inteleg ei prin dreptul la opinie si review, asa am zis si eu atunci, ca voi evita acest magazin, iar de citit review-uri la ei chiar ca nu mai vad rostul...
Si uite cum de la un nimic, eu nu voi mai cumpara de la ei !
Bun, si alte chestiuni marunte, dar care nu ar fi contat niciodata, cel putin pentru mine, comportamentul total neprofesional al tanarului de la livrarea produsului, felul in care arata sediul ala al lor numit "showroom" cica. Ce showroom viseaza ei nu stiu, ca e gol si pustiu...maruntisuri...

Desi am multe contra celor de la PCGarage, aici tin sa te contrazic, am lasat 2 review-ri de 1* si mi le-au aprobat. Acum poate depinde si de numarul de produse(telefoane) de care vroiau sa scape.
Daca vrei sa vezi fata adevarata a celor de la PCGarage, intra pe forumul lor   -  Mygarage, Dragnea, Pol Pot, Mao Zedong, Idi Amin sunt mici copii.

#587
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
La magazine tot așa faci?

Când cumperi mâncare? Daca găsești în altă parte mai ieftin, sau daca se.ieftineste ceva  vrei diferență?

#588
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 zzhunt, on 13 iunie 2018 - 18:54, said:

La magazine tot așa faci?

Când cumperi mâncare? Daca găsești ĂŽn altă parte mai ieftin, sau daca se.ieftineste ceva  vrei diferență?
I-au raspuns cu tyganeala la cererea de tyganeala :))
Cat drac poate sa-ti faca gaura in bugetul de retentie clienti ca sa nu accepti sa-i oferi acolo macar un voucher pt comanda urmatoare?
Ce au facut ei aici a fost nu sa-i inchida usa clientului, ci sa-i infiga si un picior in dos.

Trebuia sa precizeze clar in cererea de retur ca e sigilat parfumul, in caz contrar nu aveau ce retur sa-i accepte si nici "santajul" cu anpc nu tine.

#589
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
parfumul in cauza este acesta https://www.pcgarage...-parfum-unisex/

el se livreaza exact asa cum il vedeti in partea stanga a pozei, intr-o cutie tubulara de carton, si un capac de aluminiu, si nu sigilat. asa l-am cumparat in trecut si din duty-free in afara tarii.

le-am mentiont ca acesta nu este folosit.

#590
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cam aiurea in cazul asta, cum se poate proba ca e nefolosit?

#591
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Aproape orice e mai scump la astia, de aia nu iau de la ei.

#592
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
E mai scump fiindca trebuie sa bage taxa de "comunisti" :). Acum onlineul e inca liber. Cumperi de unde vrei. Tepe poti sa-ti iei de oriunde cand ti-e lumea mai draga. Vad ca in ultimul timp incearca sa mai dreaga busoicul astia de la pcgarage.. dar daca continua cu mentalitatea de 2 lei post garantie, garantie, retururi, probleme comenzi.. nu au decat sa piarda clienti. Treaba lor, afacerea lor. Componentele de PC oricum le luam si din alta parte, daca este nevoie de ebay, nu-i bai.

#593
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sunt neprofesionisti , au chat insa ti se raspunde dupa niste "norme" , nu dupa ce le soliciti tu. Si mai incep si cu "numele meu e X si sunt angajat calificat sau ceva de genu" , pai stiu ca nu poate sa raspunda bunica pe chatul ala... Posted Image

#594
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Spaghete, on 13 iunie 2018 - 18:50, said:

Desi am multe contra celor de la PCGarage, aici tin sa te contrazic, am lasat 2 review-ri de 1* si mi le-au aprobat. Acum poate depinde si de numarul de produse(telefoane) de care vroiau sa scape.
Daca vrei sa vezi fata adevarata a celor de la PCGarage, intra pe forumul lor   -  Mygarage, Dragnea, Pol Pot, Mao Zedong, Idi Amin sunt mici copii.
Pai da, am intrat recent pe la ei si am vazut review-uri de 3 stele, ceea ce anul trecut prin vara, cand am surfat destul de intensiv pe la ei pe acolo, nici vorba, doar 4 (mai rar asa) si 5 stele. Sau zeci de produse fara, zero pe linie.
Asta e, astia sunt, cu ei mergem inainte...



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate