Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PC Garage - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#559
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004

View PostArgent, on 17 ianuarie 2018 - 22:28, said:

Ma uit prin partea de livrare pc garage si este ceva vreo gluma? Vor 12 lei sa platesti cash la livrare si inca 12 lei sa poti deschide coletul?
Taxa de ramburs o percepe curierul, nu  magazinul. S-a mai explicat asta de cîteva ori pe paginile precedente.
Cealaltă taxă reprezintă contravaloarea unui serviciu suplimentar, nu te obligă nimeni să-l achiziționezi. Deși e în avantajul tău să verifici integritatea fizică a produsului achiziționat ca să nu mai pierzi timpul ulterior cu retur, garanție etc. Dacă nu e în regulă (ai un monitor sau un televizor, să zicem, și ajunge spart) curierul întocmește un proces verbal de constatare, îl împachetează la loc și îl returnează magazinului, urmînd ca tu să primești alt produs.

#560
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si daca vine produsul spart si nu verificati asta vreo 15 minute in fata curierului, tot nu-i problema, mai puteti cumpara inca unul ca sa aveti piese de schimb.


Quote

Am achizitionat de la PC GARAGE un televizor in data de 24.11.2017. In data de 25.11.2017 mi-a fost livrat, cu deschiderea coletului la livrare. Am verificat cutia, am scos televizorul, totul parea in regula. Problema a intervenit cand am instalat televizorul. L-am bagat in priza si display-ul era spart pe interior. Nu functiona. Atunci am vazut ca si cutia era putin lovita intr-un colt. Tin sa precizez ca la verificarea produsului ecranul era intact. Nu s-a vazut vreo urma sau sa fie spart.
Imediat am facut sesizare pe site celor de la PC GARAGE.
Deschidere colet la livrare pentru mine inseamna sa verific ce e in colet – ca e intreg, ca nu are lovituri, ca nu este spart, etc. Nu am analizat cutia milimetru cu milimetru. Plus ca lovitura era putin vizibila.
Luni, 27.11.2017 m-am prezentat la sediul PC GARAGE si mi s-a spus ca nu e vina lor si ca produsul nu poate fi schimbat. Chiar managerul a spus ca nu aveam cum sa-mi dau seara ca e display-ul spart, pentru ca se vede doar daca il bag in priza, iar eu la verificarea coletului nu aveam voie sa-l bag in priza.
Atitudinea managerului ( Razvan Pop) a fost lipsita de profesionalism. Efectiv mi-a intors spatele si a plecat…..
Am mai incercat sa am un dialog cu ei, ieri, in sensul gasirii unei solutii, iar raspunsul l-am postat mai jos, ceva de genu’ „sa mai platesc televizorul inca o data”.
Moral, ma simt pacalit, inselat. Nu pot sta linistit atata timp cat am platit un produs si imi este livrat cu vicii ascunse. Fiecare leu dat pe acest televizor a fost muncit!!!
„Data: 2017-12-06 12:49:54
De la: GT
Mesaj: Buna ziua,
Va multumim pentru mesaj, pentru aceasta situatie, dvs. ati fost informat atat verbal cat si in scris ca „Din pacate PC Garage nu poate da curs cererii dumneavoastra de retur in aceste conditii insa va poate oferi urmatoarea posibilitate pentru a finaliza cererea de retur: 1. Aducerea produsului la conformitate iar costurile sunt egale cu cele de achizitie (1998.99 lei) ”
http://www.e-magari....na-pcgarage-ro/

Edited by pstdgt, 09 July 2018 - 16:47.


#561
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postdarkzone, on 22 ianuarie 2018 - 15:22, said:

Taxa de ramburs o percepe curierul, nu  magazinul. S-a mai explicat asta de cîteva ori pe paginile precedente.
Cealaltă taxă reprezintă contravaloarea unui serviciu suplimentar, nu te obligă nimeni să-l achiziționezi. Deși e în avantajul tău să verifici integritatea fizică a produsului achiziționat ca să nu mai pierzi timpul ulterior cu retur, garanție etc. Dacă nu e în regulă (ai un monitor sau un televizor, să zicem, și ajunge spart) curierul întocmește un proces verbal de constatare, îl împachetează la loc și îl returnează magazinului, urmînd ca tu să primești alt produs.
Este ciudat sa mai regasesti o asemenea taxa la un magazin online.

Deci ce alte magazine gen emag ofera gratuit, adica transport gratuit si desfacere produs... pcgarage te pune sa platesti in plus?

#562
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004
Nimic nu e gratis pe lumea asta, sînt doar tehnici de marketing. Foarte probabil la alte magazine acele taxe sînt disimulate în prețul altor produse si/au servicii. Ce se ”pierde” dintr-o parte se ”căștigă” din alta. E o practică des întîlnită în comerț, de orice tip.

#563
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostArgent, on 22 ianuarie 2018 - 21:40, said:

Este ciudat sa mai regasesti o asemenea taxa la un magazin online.

Deci ce alte magazine gen emag ofera gratuit, adica transport gratuit si desfacere produs... pcgarage te pune sa platesti in plus?

Este perfect normal intr-o tara de jepcari. Eu zic ca sunt prea mici taxele. Da faliment pcgarage cu asa taxe de mici. Eu as propune sa se dubleze astea. Daca nu-ti permiti sa platesti cu un card si vrei cash.. inseamna ca esti fraier deci platesti taxa aia imbecila.

#564
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Nu va ambalati, ca presimt ca se ajunge la cearta si pe urma hopa sare suspendu.

#565
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
As dori sa fac o comanda, merita sa platesc cu cardul pentru transport gratuit ? Sau o sa fie tepari gen emag sa am apoi de ma rugat de ei sa imi trimita comanda ?

#566
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
io platesc intotdeauna inainte, de dragul celor 12 lei. nu am avut surprize pana acum. ieri am luat un ssd, apare stoc 10+ bucati, dar am primit mail ca dureaza 48 de ore in plus livrarea, ca-l aduc de la furnizor. asta e, stiu ca nu renunt, ca am folosit si un voucer de 90 lei.

#567
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostTruculMagic, on 06 martie 2018 - 19:50, said:

As dori sa fac o comanda, merita sa platesc cu cardul pentru transport gratuit ? Sau o sa fie tepari gen emag sa am apoi de ma rugat de ei sa imi trimita comanda ?
Depinde. Mie mi s-a intamplat sa le anulez o comanda tocmai pentru ca ma puneau sa mai astept, au trecut mai bine de doua saptamani fara sa-mi returneze banii.

Edited by gumball3000, 06 March 2018 - 19:58.


#568
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postslai, on 06 martie 2018 - 19:54, said:

io platesc intotdeauna inainte, de dragul celor 12 lei. nu am avut surprize pana acum. ieri am luat un ssd, apare stoc 10+ bucati, dar am primit mail ca dureaza 48 de ore in plus livrarea, ca-l aduc de la furnizor. asta e, stiu ca nu renunt, ca am folosit si un voucer de 90 lei.
Pana la urma a plecat in aceesi zi ssd-ul. Imi inchipui ca nu le gaseau in depozit, ca el pe site a aparut tot timpul cu stoc 10+. Atunci or fi comandat de la furnizor altele si apoi le-au gasit pe ale lor, ca parca nu cred ca aprovizionau aia pc-garaju' in cateva ore.

#569
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgumball3000, on 06 martie 2018 - 19:57, said:

Depinde. Mie mi s-a intamplat sa le anulez o comanda tocmai pentru ca ma puneau sa mai astept, au trecut mai bine de doua saptamani fara sa-mi returneze banii.

Nu am mai comandat. Era doar o bucata si cand sa finalizez comanda, mi-a aparut ca nu mai e disponibil. Niste ram DDR3L era.

#570
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Am vazut ca au organizat concursuri cu ocazia celor 10 ani de PCGarage pe forumul lor. Interesant este ca unul dintre moderatori a reusit sa castige 2 vouchere cu ocazia asta Posted Image

Attached Files


Edited by DeuxEx, 17 March 2018 - 11:33.


#571
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Nu doar ca e mare moderator dar este si un mare habarnist care sufera de el sonic123 ala. In legatura cu concursurile.. a mancat stiti voi ce cand era mic. De aia are noroc. Nu s-a multumit ca a castigat sistem de 6000 de lei anul trecut la concurs.


Attached File  sonic123 mygarage2.png   560.08K   60 downloads

Attached File  sonic123 mygarage1.png   240.26K   61 downloads

Hai sa zicem ca are noroc, dincolo de calitatea lui ca om ori ca moderator. Nu cred ca se preteaza sa matraseasca concursurile. Pur si simplu asa a fost sa fie.

Edited by -koss-, 17 March 2018 - 15:17.


#572
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Sa castigi de 2 ori intr-o singura runda mi se pare batator la ochi...

#573
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Din partea mea sa castige si de 100 de ori. Nu ma intereseaza. Oricum sonic123 asta aduce contributie incomensurabila informatiilor tehnice si utile in onlineul romanesc. Mai are putin si devine un guru tech cu recunoastere internationala Posted Image .

Edited by -koss-, 17 March 2018 - 15:38.


#574
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
In ultimul timp se pare ca pcgarage a luat-o razna de tot cu produsele, cu refuzul garantiei pe te miri ce motive si cu produse ajunse la clienti cu defecte din fabricatie ori sparte/distruse. Sper sa-i umfle ANPC cu amenzile si cumparatorii jepcuiti sa-si recupereze prejudiciile intr-un fel sau altul. I-a cumparat emag degeaba ca de cand i-a cumparat s-a ales praful de ei... Ce a fost pcgarage... si ce a ajuns.. A ajuns o gasca de nesimtititi, a ajuns de rasul lumii, din pacate Posted Image

Edited by -koss-, 24 March 2018 - 23:38.


#575
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Poate modelul de business e ca pcgarage sa fie fratele rebel al lui emag.Posted Image

#576
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
darkzone e capu' rautatilor, dar sunt o gramada de slugi care sufla-n coarne

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate