Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Disperatii ce vor sa faca dreapta la verde intermitent

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#19
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Sile32 eu zic sa te uiti mai bine si la marcajele de pe jos si la ce scrie pe semnalul verde intermitent. :eek:

Si sa presupunem prin absurd ca ai avea dreptate. Tii neaparat sa enervezi 10 soferi din spate numai pt. ca tu vrei sa mergi drept de pe banda 1, desi ai la dispozitie banda 2 pentru asta?

PS: ai un Peugeot 407 negru? Daca da, te-am cam spurcat ieri in intersectia de la Perla. :P
La Perla, pe Dorobanti cum vii dinspre ASE sunt 3 benzi: banda 1 pt. facut la dreapta (verde intermitent), banda 2 si 3 pt. mers inainte. La stanga e interzis. Imbecilul de care vorbesc s-a trezit ca se baga de pe banda 3 (!!!!) pe banda 2 unde a fost ferit la timp de un Golf si fara sa se mai asigure trece pe banda 1 exact in fata mea. Idiotul incepe apoi sa mearga incet, evident nu avea de gand sa faca la dreapta. Isi da seama ca greseste (fara sa fie claxonat sau flashuit) si incearca sa iasa in fata randului de masini care asteptau pe benzile 2 si 3 cuminti la semafor. Logic a intrat pe trecerea de pietoni in timp ce acestia aveau verde. I-au umplut si astia gura cu niste carne, asta dupa ce-i urasem eu de mamica si de stramosi. :finger: Si asta nu neaparat pt. ca nu m-a lasat sa fac dreapta, ci pt. ca dupa ce ca mi-a taiat calea, tot el deschidea geamul sa ma injure.

Edited by batman, 11 October 2007 - 15:39.


#20
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006

 batman, on Oct 11 2007, 16:25, said:

Sile32 eu zic sa te uiti mai bine si la marcajele de pe jos si la ce scrie pe semnalul verde intermitent. :eek:
Si sa presupunem prin absurd ca ai avea dreptate. Tii neaparat sa enervezi 10 soferi din spate numai pt. ca tu vrei sa mergi drept de pe banda 1, desi ai la dispozitie banda 2 pentru asta?
....
PS: ai un Peugeot 407 negru? Daca da, te-am cam spurcat ieri in intersectia de la Perla. :P

Pe marcajul verde intermitent este un triunghi cu semnificatia cedeaza trecerea, sau ma rog pe unele.
Eu cred ca voi nu intelegeti ce inseamna INAINTE SI LA DREAPTA. Acel semafor intermitent nu iti da nici un fel de prioritate fata de nimeni, ba mai mult, iti creeaza obligatii (in intersectii, fata de cel din stanga, normal).
Aici este vorba numai despre banda 1 cu marcaje INAINTE SI LA DREAPTA (cu semafor intermitent la dreapta). Aveti dreptul sa executati neconditionat virajul la dreapta numai pe benzile EXCLUSIV pt DREAPTA, nu si pe primele. Pe cele exclusiv dreapta, intr-adevar nu au ce cauta cei care merg inainte, absolut deloc.
Cat despre marcaje, eu zic sa te mai uiti tu un pic pe jos, ca se pare ca jumatate din cei care ati postat aici nici macar nu ati inteles problema cum trebuie. Sunt doua situatii diferite, chiar total diferite. Si nu aveti deloc dreptate. Ca sa nu mai spun ca unii dintre voi confundati marcajele de incadrare pe banda (care sunt de ghidaj) cu prioritatea, apoi cu rolul acestui semafor intermitent.
Daca m-as baga pe banda 1 desemnata exclusiv pentru viraj dreapta cu semafor intermitent, v-as da dreptate, altfel nu.
Iti spun sincer, atata timp cat am nimerit pe banda 1 si am dreptul sa merg inainte, nu ma intereseaza absolut deloc ca 10 vor sa faca dreapta in spatele meu. Asta e, asa s-a nimerit. Tu ai impresia ca eu stau sa vanez intersectiile de genul asta, ca sa ii enervez pe cei din spate?????
Nu, m-au enervat alti disperati pe mine, intr-o situatie de genul asta.
De ce nu faceti gat la soferii de RATB de pe banda 1? Pt ca orice exceptie de la regulile Codului Rutier este precizata exact asa: "Cu exceptia....etc". Atat timp cat nu este precizata exceptia si banda iti permite selectarea corecta a directie de mers INAINTE, nu mai fiti atat de frustrati cu facutul asta la dreapta. AVeti voie sa executati manevra, numai pe benzile destinate in mod exclusiv acestei manevre, si acolo cu acordarea prioritatii vehiculelor ce vin din stanga.

Daca si Politia ar aplica Legea tot la latitudinea bunului simt, ne-am duce de rapa.

Numai bine...

LE: nu sunt eu ala cu Peugeot-ul negru...

Edited by sile32, 11 October 2007 - 16:29.


#21
elian.baran

elian.baran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.03.2006
Problema este ca din momentul instalarii semafoarelor cu verde intermitent marcajele nu au (mai) fost modificate. In unele intersectii chiar ar fi de dorit sa existe banda pentru circulatie "obligatoriu la dreapta".

#22
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 sile32, on Oct 11 2007, 17:28, said:

nu mai fiti atat de frustrati cu facutul asta la dreapta. Aveti voie sa executati manevra, numai pe benzile destinate in mod exclusiv acestei manevre, si acolo cu acordarea prioritatii vehiculelor ce vin din stanga.
Pai nu fii nici tu asa de vehement cu mersul inainte de pe dreapta... :lol:  :lol:
De obicei soferii neatenti sau care merg incet au problema incadrarii gresite la intersectii.Sau cei care nu cunosc orasul or incepatorii. Apropos, de cat timp ai permis? Cu ce marca de masina te deplasezi de obicei?
Ideea e ca deja nu prea mai sunt marcaje inainte si la dreapta acolo unde s-a pus verde intermitent , e de obicei marcaj de dreapta. Totusi, din bun simt, majoritatea soferilor care stiu sa mearga in Bucuresti se incadreaza corespunzator, lasand liber virajul la dreapta pe prima banda acolo unde e verde intermitent. In rest asa e, tre sa cedezi trecerea tuturor care circula in fata ta si pietonilor. ASTA STIM. B)

#23
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
La mine in oras este o neconcordanta intre marcaj si panou/indicator (nu stiu cum sa ii spun ca e montat inainte de semafor cu vreo 5 m) doar ca e la stanga si nu e verde intermitent  :lol:
Eu nu vorbeam de prioritatea de trecere mai sus... poti sa fi sigur ca daca tu vrei sa mergi inainte si prin marcaj e inainte si la dreapta si semaforul nu merge si printr-un indicator/panou nu este prevazut altcumva nu o sa te claxonez sau nu o sa-ti dau flash sa te muti de pe aceea banda.

#24
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Off-topic despre o categorie de soferi incadrata gresit la multimea ""nesimtiti"".

Dupa cum bine stim, marcaje nu sunt peste tot, iar panourile aditionale sunt mult prea mici pentru a fi vazute de la 100 de metri.
In general sunt amplasate prost, deci inevitabil vor fi ecranate vizual de vreun autobuz, duba, sau dacie papuc carosata pana la cer.

Cel care NU CUNOASTE ZONA, desi vede ca urmeaza o intersectie, pur si simplu nu are de unde sa stie unde sa se aseze la coada.
Stie ca trebuie sa o ia inainte, pentru ca a vazut indicatorul, asa arata si pe GPS, ... dar oare ce banda de preselectie devine banda-2 peste 100 de metri?
Oare "inainte"? oare "inainte+stanga"? sau poate "inainte+dreapta"? ... mai poti avea surprize de gen ca e blocat drumul si te dirijeaza spre stanga.  :(

Mi s-a intamplat de cateva ori sa imi crape obrazu de rusine, sa incasez claxoane si sa fiu privit ca ultimul nesimtit. ... cand colo ... care-i de fapt vina mea?
... Ca nu sunt localnic? Ca am treaba prin Tulcea dar nu cunosc toata tara ca-n palma? Ca nu exista peste tot centuri? Sau ca intersectiile sunt semnalizate prost?

#25
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 NightShift, on Oct 11 2007, 18:42, said:

Mi s-a intamplat de cateva ori sa imi crape obrazu de rusine, sa incasez claxoane si sa fiu privit ca ultimul nesimtit. ... cand colo ... care-i de fapt vina mea?
... Ca nu sunt localnic? Ca am treaba prin Tulcea dar nu cunosc toata tara ca-n palma? Ca nu exista peste tot centuri? Sau ca intersectiile sunt semnalizate prost?
Astea sunt situatii de inteles, problema e cu cei care se baga intentionat pe banda din dreapta (avand verde interminent la semafor ptr dreapta) ca sa plece mai repede de la stop inainte.

@sile32: nu ai dreptate, ptr ca cei care fac la dreapta au cedeaza trecerea pe cand tu care mergi inainte ai ROSU. Nu e aceeasi situatie, pentru ca eu am voie sa fac la dreapta daca e liber, pe cand tu nu ai voie sa mergi inainte daca ai rosu chiar daca e liber.

Daca se intampla sa fiu primu' la stop si sa zicem ma trezesc ca sunt pe banda din dreapta cu verde interminent, iar in spatele meu am masina care vrea sa faca la dreapta, e simplu: ma bag frumos pe banda din stanga, in fata coloanei de la semafor. Macar asa nu incurc pe nimeni si sunt si impacat cu mine ptr ca stiu ca nu am facut intentionat ca sa tai coloana.

Edited by dsdev, 11 October 2007 - 17:58.


#26
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
@ NightShift - e si vina celor care marcheaza drumurile ca nu pun marcaje si inainte cu cel putin 50 de m de intersectiile mari si sa fie si conform panourilor aditionale.

#27
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Sile, atunci sa ma consider norocos ca de obicei soferii sunt civilizati si recunosc ca s-au asezat gresit si incearca pe cat posibil sa-mi faca loc? Banuiesc ca daca te intalnesc pe tine voi avea ghinion? :D

Si ma faci pe mine frustrat! Dupa tonul cu care vorbesti, probabil ai incasat niste urari de bine de la un 'frustrat', nu?

#28
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006
Nu ati inteles nimic.
UIte schita intersectiei.
Daca voi traiti cu impresia ca aveti prioritate sa faceti dreapata in conditiile de fata, in detrimentul celor care asteapta la semaforul principal sa mearga inainte... i'm speachless.
Intotdeauna va fi asa in intersectia asta, pentru ca troleibuzul circula inainte si asteapta la semafor pe banda 1, care este marcata INAINTE SI LA DREAPTA.

LE: e vorba de virajul la dreapta spre Grozavesti...troleibuzul circula si el pe banda 1 si sta la semafor pentru directia inainte.El ce sa faca, sa se bage in fata coloanei un pic pe stanga???
LE2: observati si coltul opus, pe diagonala al intersectiei unde exista banda EXCLUSIV pentru virajul la dreapta. Altfel ok, sunt eu nebun.

Attached Files


Edited by sile32, 11 October 2007 - 18:46.


#29
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Daca panoul aditional e sub verdele intermitent, cred ca trebuie sa iti dau dreptate... dar ar fi de bun simt din partea soferilor care merg inainte sa se bage acolo doar daca coloana care merge inainte e lunga (sa nu se faca si mai lunga), dar in conditiile de trafic din B nu se mai pune....

La mine in oras nu exista verde din acela intermitent ca in desenul tau (cu panou aditional si cedeaza trecerea in el)....  :rolleyes:

PS: daca puneai si tu un desen de la inceput, nu cred ca ne mai contraziceam pe aici :)

Edited by zerookool, 11 October 2007 - 18:55.


#30
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 sile32, on Oct 11 2007, 19:34, said:

Nu ati inteles nimic.
UIte schita intersectiei.
Daca voi traiti cu impresia ca aveti prioritate sa faceti dreapata in conditiile de fata, in detrimentul celor care asteapta la semaforul principal sa mearga inainte... i'm speachless.
Intotdeauna va fi asa in intersectia asta, pentru ca troleibuzul circula inainte si asteapta la semafor pe banda 1, care este marcata INAINTE SI LA DREAPTA.
Avand in vedere ca IMEDIAT dupa intersectie troilebuzul are statie, ca dupa statie de obicei sunt masini parcate care blocheaza banda 1 si ca se vede ca stii intersectia aia destul de bine, pentru ce te bagi pe banda din dreapta? Ca sa stai in curu troleibuzului in statie sau sa trebuiasca sa tai fatza cuiva de pe banda din stanga, sa treci de troleu si de masinile parcate?

Da, e legal sa stai acolo la stop daca pe banda aia e semnul "inainte sau la dreapta"... dar stiind ca:
1. foarte probabil ii vei bloca pe cei care puteau sa faca la dreapta pe verde intermitent, dar nu mai pot ptr ca tu vrei sa mergi inainte (perfect legal);
2. va trebui sa iesi de pe banda 1 imediat dupa intersectie, pentru ca fie ai troleu in statie, fie ai masini parcate dupa statie, deci va trebui ca cineva sa iti faca loc, atunci:

eu nu m-as baga pe banda 1, din bun simt, ca sa merg inainte pentru ca stiu ca as incurca destui alti soferi numai ca sa imi fac eu o dabla si sa castig niste locuri in coloana.

Asa tu cum consideri ca n-ai de ce sa le faci loc celor care vor sa faca la dreapta, atunci de ce ar trebui cei de pe banda 2 sa iti faca tie loc sa iesi de pe banda 1 dupa intersectie? Ca efectiv acolo nu ai unde sa te duci in timpul zilei, cunosc mult prea bine intersectia aia.

Majoritatea intersectiilor in genul asta au obligatoriu la dreapta ptr banda 1. In cazul de fata, semnul de "inainte sau la dreapta" e pus tocmai pentru ca pe acolo circula RATB inainte.

#31
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006

 zerookool, on Oct 11 2007, 19:54, said:

Daca panoul aditional e sub verdele intermitent, cred ca trebuie sa iti dau dreptate... dar ar fi de bun simt din partea soferilor care merg inainte sa se bage acolo doar daca coloana care merge inainte e lunga (sa nu se faca si mai lunga), dar in conditiile de trafic din B nu se mai pune....

La mine in oras nu exista verde din acela intermitent ca in desenul tau (cu panou aditional si cedeaza trecerea in el)....  :rolleyes:

PS: daca puneai si tu un desen de la inceput, nu cred ca ne mai contraziceam pe aici :)

hmmm..... stai sa pricepem in clar despre ce vorbim aici.
Considera ca acela este un semn pus de mine aici in desen. Pentru ca pe verde intermitent la dreapta ai oricum CEDEAZA TRECEREA fata de cei care circula din stanga pe drumul perpendicular. Intotdeauna este asa.
Deci daca intersectia avea doar un verde intermitent pentru dreapta fara alt semn aditional, de cedeaza trecerea, cu ce schimba asta datele problemei????
Pe verde intermitent, cu sau fara triunghi de cedeaza sub el, tu oricum cedezi trecerea. Pentru ca acel triunghi de cedeaza se refera la drumul pe care urmeaza tu sa faci dreapata si pe care circula masini conform culorii verzi a semaforului lor.
Deci fa-ma sa inteleg care este diferenta in cazul de fata?
Pozitia mea este pe banda 1, acolo in dreptul semaforului, si altul in spatele meu vrea sa faca dreapta spre Grozavesti. Eu nu consider ca m-am incadrat gresit deloc. Banda este pt ambele directii, chiar daca se poate face si dreapta.

LE: Uite iti pun schita semaforului asa cum arata ea. Acel panou aditional de cedeaza trecerea nu exista sub el. Oricum el se refera la cedarea prioritatii de catre tine atunci cand faci dreapta, in favoarea masinilor care vin din stanga, nicidecum la o eventuala prioritate a ta fata de cei care merg inainte pe aceeasi banda 1 ca si tine, care vrei sa faci dreapta

Attached Files


Edited by sile32, 11 October 2007 - 19:40.


#32
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Daca ar fi fost sub semafor panoul aditional nu ti-as fi dat dreptate, dar daca nu exista (panoul adtitional) ti-as fi dat dreptate :)

Edited by zerookool, 11 October 2007 - 19:32.


#33
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006
vezi editul de mai sus.... m-ai cam pierdut la faza cu panoul ala  :confuzzled:

#34
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
"Deci daca intersectia avea doar un verde intermitent pentru dreapta fara alt semn aditional, de cedeaza trecerea, cu ce schimba asta datele problemei???? "

Nu schimba cu nimic problema, poti sa mergi linistit si inainte si la dreapta.
Mai sus am vrut sa spun (doar ca sunt obosit si sunt incoerent in astfel de momente) ca daca semnul acela aditional (la drepata) nu ar fi fost sub verdele intermitent ci sub semafor, atunci consideram ca e obligatoriu la dreapta si astfel nu iti puteam da dreptate.

:peacefingers:

#35
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006

 zerookool, on Oct 11 2007, 20:55, said:

"Deci daca intersectia avea doar un verde intermitent pentru dreapta fara alt semn aditional, de cedeaza trecerea, cu ce schimba asta datele problemei???? "

Nu schimba cu nimic problema, poti sa mergi linistit si inainte si la dreapta.
Mai sus am vrut sa spun (doar ca sunt obosit si sunt incoerent in astfel de momente) ca daca semnul acela aditional (la drepata) nu ar fi fost sub verdele intermitent ci sub semafor, atunci consideram ca e obligatoriu la dreapta si astfel nu iti puteam da dreptate.

:peacefingers:

Acum am priceput si sunt si eu de acord la faza asta, ca si la cea cu banda exclusiv dreapta ocupata de cei care merg inainte (vezi coltul opus pe diagonala al intersectiei).

Doar doi oameni au intels faza din postul meu si fara schita.
Celmai tare a fost cel cu intrebarea cati ani am de sofat si ce masina conduc. Mi-ai placut la faza asta.  :lol:

#36
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006

 dsdev, on Oct 11 2007, 20:13, said:

Avand in vedere ca IMEDIAT dupa intersectie troilebuzul are statie, ca dupa statie de obicei sunt masini parcate care blocheaza banda 1 si ca se vede ca stii intersectia aia destul de bine, pentru ce te bagi pe banda din dreapta? Ca sa stai in curu troleibuzului in statie sau sa trebuiasca sa tai fatza cuiva de pe banda din stanga, sa treci de troleu si de masinile parcate?

Da, e legal sa stai acolo la stop daca pe banda aia e semnul "inainte sau la dreapta"... dar stiind ca:
1. foarte probabil ii vei bloca pe cei care puteau sa faca la dreapta pe verde intermitent, dar nu mai pot ptr ca tu vrei sa mergi inainte (perfect legal);
2. va trebui sa iesi de pe banda 1 imediat dupa intersectie, pentru ca fie ai troleu in statie, fie ai masini parcate dupa statie, deci va trebui ca cineva sa iti faca loc, atunci:

eu nu m-as baga pe banda 1, din bun simt, ca sa merg inainte pentru ca stiu ca as incurca destui alti soferi numai ca sa imi fac eu o dabla si sa castig niste locuri in coloana.

Asa tu cum consideri ca n-ai de ce sa le faci loc celor care vor sa faca la dreapta, atunci de ce ar trebui cei de pe banda 2 sa iti faca tie loc sa iesi de pe banda 1 dupa intersectie? Ca efectiv acolo nu ai unde sa te duci in timpul zilei, cunosc mult prea bine intersectia aia.

Majoritatea intersectiilor in genul asta au obligatoriu la dreapta ptr banda 1. In cazul de fata, semnul de "inainte sau la dreapta" e pus tocmai pentru ca pe acolo circula RATB inainte.


nici tu nu esti atent. toti selectati numai ce vi se pare voua ca va intereseaza.
1. stii foarte bine ca acolo se circula bara la bara. si ca 90% din cei care stau pe banda 1 merg inainte, nu la dreapta.
2. daca te uiti mai bine in schita, dupa intersectie spatiul se largeste semnificativ pe banda 1, deci ai loc sa te duci fara probleme. Daca nu, dai semnal linistit si astepti in spatele autobuzului, in cazul in care el opreste departe de bordura, cum au obiceiul acolo. DAR NU INTOTDEAUNA AI AUTOBUZ IN FATA. Deci exceptiile astea cad.
Toata prelegerea mea se referea strict la respectarea codului rutier si nu la bunul-simt mai mult decat interpretabil al multora dintre soferi, sau la tot felul de exceptii si/sau exemple ridicate de voi pe aici, in loc sa va limitati doar la problema. Pe langa faptul ca multi nici au inteles cum trebuie despre ce este vorba.

Eu nu m-am referit ca nu fac loc, ci ca vine cate un disperat care nu nu pricepe ca nu are el prioritate pe banda 1 sa faca dreapta si incepe si baga claxoane/flashuri ca nebunu' cand cei din fata lui merg inainte. Nu era vorba ca stau pe banda 1 ca vrea muschiu' meu. A fost o chestie la un moment dat, prin care am trecut eu, iar ala facea spume la gura ca '' Baaa, tu nu vezi in ....la mea ca e semafor de dreapta intermitent, de ce stati pe banda 1????"
Daca tot face ala gat macar sa o faca in cunostinta de cauza, nu sa urle ca prostu ca vrea el sa faca dreapta si are prioritate, cand NU ARE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate