Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Disperatii ce vor sa faca dreapta la verde intermitent

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006
Daca Mtz a postat problema cu circulatul pe banda 2 continuu, sa vedem o alta problema... De data asta situatie mai mult "de oras"...

Dupa cum am vazut in ultimii ani, s-a implementat si la noi, in marea majoritate a intersectiilor, semaforul verde intermitent ce-ti permite sa o iei la dreapta fara a mai astepta culoarea verde a semaforului principal.
Dar... abia aici incepe adevarata problema.
Sunt multi soferi ce nu sunt in stare sa vada marcajul rutier de pe banda 1, care in majoritatea cazurilor, semnifica INAINTE SI LA DREAPTA, nu EXCLUSIV DREAPTA. In consecinta, daca cineva se pozitioneaza pe banda 1 si asteapta culoarea VERDE pentru a merge INAINTE (acolo unde marcajul ii permite acest lucru), disperatul in cauza se apuca si da flash-uri + claxoane intr-o veselie, el vroind sa faca dreapta pentru ca semaforul acela mic, cu verde intermitent, ii permite sa nu mai stea la culoarea ROSIE.

Deci, daca banda 1 nu este EXCLUSIV pentru efectuarea virajului la dreapta, nu va mai agitati ca un Pepsi degeaba, ca nu aveti nici un fel de prioritate de a trece voi primii, chiar daca semaforul verde intermitent va permite asta. Daca ati fi nimerit primii la semafor, si ai verde intermitent, poti sa faci dreapta pe culoarea rosie a semaforului principal, altfel ASTEPTI in rand cu ceilalti (stiu ca e greu pentru voi).

Dar daca nu esti primul, nu mai claxona in disperare pentru ca restul masinilor sa-ti faca loc, deoarece:
1. Marcajul benzii 1 este INAINTE SI LA DREPTA, ca atare am tot dreptul sa stau pe banda 1, pentru a merge inainte;
2. Codul Rutier nu permite ca doua autovehicule sa ocupe aceeasi banda, in acelasi timp si in aceeasi pozitie (cum, de altfel, nici logica).
Ai prioritate sa faci dreapta doar daca banda 1, prevazuta cu semafor verde intermitent, este destinata EXCLUSIV efectuarii virajului de dreapta (sageata la dreapta), nu si in cazul in care marcajul rutier semnifica INAINTE SI LA DREAPTA.

PS: Cam aceeasi problema si pentru cei care executa virajul la stanga, cand se gaseste cate un istet sa ramana pe banda asteptand verde pentru a merge inainte, si blocheaza ultima banda pentru virajul la stanga.

#2
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai nu e cam aceeasi problema virajul la stanga cu virajul la dreapta. In general cand ai semafor pentru stanga ala nu mai e intermitent (semafor fara prioritate) ci este continuu (semafor cu prioritate). Deci cine se posteaza pe banda de stanga si ramane acolo obturand circulatia spre stanga comite o ilegalitate si merita amendat.

Revenind la semaforu verde intermitent spre dreapta, repet, e un semafor fara prioritate. Deci se acorda prioritate tuturor celor care trec prin intersectie pe directie perpendiculara, inclusiv pietonilor. Acel semafor reprezinta un privilegiu si nu un drept daca se refera la o banda de incadrare cu marcaj inainte si la dreapta. Alta e situatia daca se refera la un marcaj cu incadrare spre dreapta.

Dar cum la noi multe marcaje cu vopsea pe asfalt sunt absente sau sterse, nu ai cum sa iti argumentezi stationarea in fata celui care te claxoneaza ca vrea la dreapta.

#3
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Ba da. daca aditionalul de la semafor e inainte si la dreapta, inseamna ca si banda e pentru inainte si la dreapta.

Daca ai semafor doar pentru inainte si intermitent pentru dreapta, atunci ai prima banda doar pentru dreapta. :)

Uitati-va atent la zonele unde exista marcaj si o sa vedeti ca asa este. ;)

Edited by Night Elf, 11 October 2007 - 12:34.


#4
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Un exemplu ar fi semaforul de la intersectia de la Perla, cum vii dinspre televiziune: acolo prima banda este marcata cu "Inainte si la dreapta", iar in timp ce semaforul pentru inainte si la stanga este rosu, aditionalul clipoceste pe verde la dreapta. Bineinteles, claxoanele urla ca la inmormantari de bulibase.
Ce s-a facut la noi este un compromis, o adevarata separare de fluxuri se face prin benzi suplimentare pentru viraj la dreapta (cum e la Lacul Morii, spre Semanatoarea).

Edited by valeriu.b, 11 October 2007 - 12:37.


#5
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Sunt total de acord cu Night Elf, poti sa mergi inainte pe aceea banda daca ai si un panou aditional care prevede acest lucru.
Si mai poti sa mergi inainte pe banda care are marcajul inainte si la dreapta in cazul in care nu merge semaforul sau printr-un indicator nu se dispune altcumva.

Marcajul ca si prioritate e dupa semafor si indicator.

Edited by zerookool, 11 October 2007 - 12:50.


#6
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Intradevar conform cu prioritatea de smecher tu ai voie sa stai si pe banda 1 chiar daca in spatele tau stau si asteapta 10 masini care ar putea sa faca la dreapta in timp cat semaforul e rosu astfel incat coada de la semafor sa fie mai mica si ceilalti sa treaca mai repede, dar stai linistit ca TU poti sa stai pe banda 1, de fapt tot pe baza prioritatii de smecher poti sa stai si pe contrasens ca te acolesc fraieri care vin din fata si asa sigur o sa fi primul la semafor.
Acum pe bune, nu mai exista chiar de loc conduita in trafic? ca acolo zice ca trebuie sa ii incurci cat mai putin pe ceilalti participanti la trafic asa ca daca tot ai rosu poti sa stai si pe banda 2.

#7
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Am mai vazut cazuri (chiar am patit-o). Aveam verde intermitent la dreapta dar m-am oprit sa dau prioritate pietonilor care aveau verde, atunci imbecilul din spate s-a pus pe claxonat si pe flash-uit de imivenea sa ma dau jos la el si sa-l dau cu capul de parbriz.

#8
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Cind ai verde intermitent la dreapta si rosu general, ai voie sa faci la dreapta, dar asta nu inseamna ca ai dreptul sa-i claxonezi pe cei care sint deja acolo si merg inainte.
Si pe mine ma deranjeaza cei care stau pe banda 1 pt a merge in fata, mai ales pe cei ce se baga vazind ca banda este libera si vor ei sa plece primi, dar nu ai ce sa le faci, poate doar sa-i injuri incet printre dinti.
Acolo faci dreapta numai daca se poate.

Edited by MAK, 11 October 2007 - 13:05.


#9
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006

 Dragon Warrior, on Oct 11 2007, 13:27, said:

Pai nu e cam aceeasi problema virajul la stanga cu virajul la dreapta. In general cand ai semafor pentru stanga ala nu mai e intermitent (semafor fara prioritate) ci este continuu (semafor cu prioritate). Deci cine se posteaza pe banda de stanga si ramane acolo obturand circulatia spre stanga comite o ilegalitate si merita amendat.

Da ai dreptate cu virajul la stanga, e un pic diferit. Ma refeream doar la cei care blocheaza banda, nu la treaba cu semaforul intermitent de stanga, care intr-adevar nu exista. Nu m-am exprimat eu clar.

 relu_24, on Oct 11 2007, 13:55, said:

Intradevar conform cu prioritatea de smecher tu ai voie sa stai si pe banda 1 chiar daca in spatele tau stau si asteapta 10 masini care ar putea sa faca la dreapta in timp cat semaforul e rosu astfel incat coada de la semafor sa fie mai mica si ceilalti sa treaca mai repede, dar stai linistit ca TU poti sa stai pe banda 1, de fapt tot pe baza prioritatii de smecher poti sa stai si pe contrasens ca te acolesc fraieri care vin din fata si asa sigur o sa fi primul la semafor.
Acum pe bune, nu mai exista chiar de loc conduita in trafic? ca acolo zice ca trebuie sa ii incurci cat mai putin pe ceilalti participanti la trafic asa ca daca tot ai rosu poti sa stai si pe banda 2.

Cred ca pentru tine Codul Rutier este inca e enigma nedezlegata.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Majoritatea (daca nu toate) semafoarele cu intermitent la dreapta sunt semnalizate cu inainte si la dreapta pe banda respectiva si lumina de semafor distincta.
De altfel, daca o sa urmariti, cand e verde lumina intermitenta se opreste.

Intelesul luminii verzi intermitente e ceva de genul "daca vrei sa faci dreapta si se poate, du-te".
Ca unii blocheaza banda aia cand ar putea sta si altundeva si aia nu mai apuca sa faca dreapta tine de spirit civic. E bine sa-l ai, dar nu te obliga legea.

#11
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Dupa cum au mai spus si alti colegi..daca banda 1 este si pentru mersul in fata si pentru dreapta (avand verde intermitent) pot sa stea si cei care merg inainte linistiti! Cei care claxoneaza si dau faza lunga sunt niste dobitoci ! In Arad sunt cel putin 2 exemple e genu in care prostii stau doar pe banda a 2-a care este destinata exclusiv mersului in fata..si banda de pe care poti merge in fata si dreapta este libera si de multe ori blocata de de banda 2 (pt ca inainte de semafor cu 100-150 m drumul este mai ingust)..si uite asa banda 1 este libera..si banda 2 este extrem de aglomerata incat stai si de 3 ori la semafor pana sa treci. Deci...daca ai verde intermitent spre dreapta..te asiguri si treci ! Daca ai masina pe banda respectiva..stai si astepti ! Nu te pui sa claxonezi ca un prost ! Pentru ca daca lasi banda 1 libera sa treaca 2-3 masini..pur si simplu faci o coada kilometrica pe banda 2 doar pentru 2-3 masini care fac dreapta! Eu zic ca nu este normal sa aglomerezi o banda doar pt simplul fapt ca banda 1 are si verde intermitent spre dreapta.

Din cate stiu eu si in legislatie tot acelasi lucru este sustinut: Daca poti trece...te asigur si treci..daca nu stai linistit si astepti pana cand poti trece !

#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Eu spun asa,  sunt cazuri si cazuri, adica intersectii si intersectii, legat si de trafic desigur. La unele intersectii e bine sa lasi banda 1 libera, chit ca te poti pune si acolo, dar daca nu-i lasi sa faca dreapta se face o aglomeratie mare...si cazuri unde te poti pune pe banda 1 si nu risti mult sa fi injurat, ai dupa tine o masina-doua...E bine sa te ''orientezi'' la fata locului.
Chiar daca ai voie sa stai pe prima banda, e o treaba de bun simt uneori.
Se intampla sa ai bun simt si sa te incadrezi pe prima banda totusi (sti ca se va face in scurt timp verde-inainte si asa ajungi si tu sa pleci de la semafor pana nu se face din nou rosu) si din spate incep stresatii sa te claxoneze ca nu mai au timp 4-5 sec(mult timp din viata lor) + ca multi cred ca esti prost incadrat...

Edited by Octavian___28, 11 October 2007 - 13:43.


#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Ca urmare al sportului national (cum care? prostia, evident), la noi au inceput sa inlocuiasca semafoarele cu verde intermitent dreapta cu bretele nesemaforizate semnalizate cu cedeaza trecerea care servesc aceluiasi scop.

#14
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Eh...dureri și dureri, prefer să mă incadrez (cât de mult posibil) pe banda 2 la semafor să fiu amabil  :D. Unde nu se poate... fac pe nesimțitul la semnalele jupânilor care vor să demonstreze că le merge faza lungă.

#15
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Sa nu se supere nimeni, dar daca panoul aditional de la semafor arata dreapta si e verde intermitent atunci cel care se pozitioneaza pe aceea banda sa mearga inainte mi se pare un sofer nesimtit. Poate sa fie marcajul inainte si la dreapta deoarece inaintea lui ca si prioritate e semaforul.

#16
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

 zerookool, on Oct 11 2007, 15:07, said:

Sa nu se supere nimeni, dar daca panoul aditional de la semafor arata dreapta si e verde intermitent atunci cel care se pozitioneaza pe aceea banda sa mearga inainte mi se pare un sofer nesimtit. Poate sa fie marcajul inainte si la dreapta deoarece inaintea lui ca si prioritate e semaforul.
Intotdeauna vor exista masini care fac dreapta, asa ca, vorba lui zerookool, e vorba de nesimtire. Daca banda 2 e mai aglomerata nesimtitul imiediat se baga pe banda 1 ca sa plece mai repede de la semafor, desi ma vede (sau asa ar fi corect) ca in spatele lui deja semnalizez de dreapta...
Pe cat se poate, banda 1 trebuie lasata libera in asemenea cazuri.

#17
sile32

sile32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.05.2006
@zerokool cred ca ai inteles gresit: aditional se referea la semaforul aditional cu verde intermitent, nu la un panou aditional.
Chiar si asa, niciodata nu vei vedea un panou aditional de selectare a benzilor contrar marcajelor cu vopsea de pe jos, decat dintr-o eventuala idiotenie a celor care le-au montat. Oricum nu confunda directia aratata de marcaje cu prioritatea de trecere, aici faci o mica confuzie.
Verde intermitent, inseamna fa dreapta daca poti. Pentru ca altfel daca iti vin masini din stanga pe drumul cu prioritate, stai frumos si astepti sa treaca toate pana faci tu dreapta. Ca atare de ce crezi tu ca ai prioritate inaintea semaforului fata de cei care merg pe directia inainte de pe banda 1, cand tu oricum pierzi prioritatea daca vrei sa faci dreapta fata de cei ce-ti vin din stanga. Verde intermitent inseamna "fa dreapta daca poti"....

Hai sa punem problema in felul urmator:

De obicei, acest INAINTE SI LA DREAPTA de pe banda 1, apare acolo unde exista si trasee RATB, in mod special troleibuze, ce nu se pot "baga" pe banda 2, din acest bun-simt la care tot faceti apel. Daca aveti un RATB in fata mai indrazniti vreunul dintre voi sa-l claxonati si sa-l injurati, ca sa se dea la o parte sa va faca loc pentru virajul la dreapta???? NU.
Ca atare, de ce faceti diferente intre categoriile de autovehicule?????

A spus bine valeriu.b, la noi s-a facut un compromis, in loc sa creeze bretele speciale pentru separarea directiilor de mers cum este cea de la Lacul Morii, sau cea de la Podul Grozavesti cand vii de la sediul Connex si vrei sa faci dreapta pe cheiul Dambovitei.
Dar atata timp cat marcajul este INAINTE si LA DREAPTA, cei care vor sa faca dreapta nu au nici un drept sa-i injure pe cei care stationeaza pentru mersul inainte. Inteleg sa ai bun simt cand la semafoare stau 4-5 masini, dar cand se circula bara la bara pe o distanta de un km si jumatate, pe toate cele 3 benzi posibile de circulatie, unde vreti sa se dea la o parte jmecherul de care pomenea relu_24, cand mai are si dreptul sa se incadreze (corect, de altfel) pe banda 1?
Luati ca exemplu de coada lunga pe 3 benzi traficul din fata de la ANEFS - Cotroceni si pana la intersectia Iuliu Maniu cu Apaca. La Apaca exista semafor cu verde intermitent pe banda 1 cu marcaj INAINTE SI LA DREAPTA. Intotdeauna se gaseste un jmecher care sa claxoneze, sa dea flashuri si sa injure ca stau altii pe banda 1.

Imi pare rau, dar chestia cu stationatul pe banda 1, atunci cand ti se permite lucrul asta, nu are nimic de-a face cu bunul simt. Dimpotriva, cei care au pretentia sa treaca ei primii pt virajul la dreapta de pe o asemenea banda mi se par nesimtiti.
E chestie de educatie sa astepti linistit sa-ti vina randul si nu sa claxonezi ca disperatul. Iar unora le mai trebuie chiar si un dram de inteligenta pt a pricepe ca nu au prioritate la dreapta daca banda este marcata INAINTE SI LA DREAPTA.

Edited by sile32, 11 October 2007 - 14:26.


#18
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
In Bucuresti marea majoritate a soferilor se incadreaza corect.
Nu se baga nimeni pe banda 1 cand stie ca acolo o sa fie aia care fac la dreapta, pe verde intermitent.
Luati cazul B-dului Decebal.Pai la aglomeratiile de acolo la anumite ore ar trebui sa mai fie si o gramada care sa blocheze virajele la dreapta.
Bine ca in realitate lume aa inteles chestia cu verde intermitent.
Pe Stirbei Voda, la Sala Palatului, e verde intermitent. Foarte rar se baga cineva pe prima banda aiurea, sa blocheze.Cred ca e si marcaj de asa maniera.
Asta cu incadratul pe banda corespunzatoare tine si de bun simt.
Uneori din greseala , neatentie se mai incadreaza aiurea unii.Nu inseamna ca sunt nesimtiti sau dobitoci sau mai stiu eu ce.
AFARA trebuie sa faci la dreapta obligatoriu daca e banda cu verde intermitent. Altfel dai amenda.
Oricum: pe dreapta la semafor cu verde intermitent NU AI CE CAUTA, (daca nu faci la dreapta sau nu ai avut timp sa te incadrezi corespunzator-ca e posibil si asa ceva).
Sunt de aceeasi parere cu Night Elf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate