Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Centrale ARISTON (Merloni)

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
14139 replies to this topic

#6823
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Postdentra, on 01 februarie 2016 - 22:01, said:

ca ultima solutie o sa chem sa-mi faca o spalara chimica la schimbator secundar,zgomotele sunt de fierbere mai ales daca ridic temp la 60 se aude si intimpul functionarii nu doar pe recirculare.daca nu merge nici asa in vara ii fac  vant..
Macar spala si schimbatorul primar, parerea mea e ca zgomotul e in pompa, nu vad de ce ar fierbe schimbatorul secundar.
Si pentru ce vrei sa ridici la 60 de grade? Nu e mai simplu sa eviti aceasta crestere? Activeaza functia comfort si pune parametrul 250 pe 2=Totdeauna activa.

Edited by DanielD67, 02 February 2016 - 03:29.


#6824
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

View PostDanielD67, on 02 februarie 2016 - 03:27, said:

Macar spala si schimbatorul primar, parerea mea e ca zgomotul e in pompa, nu vad de ce ar fierbe schimbatorul secundar.
Si pentru ce vrei sa ridici la 60 de grade? Nu e mai simplu sa eviti aceasta crestere? Activeaza functia comfort si pune parametrul 250 pe 2=Totdeauna activa.

multumesc de sfaturi o sa incerc cu 250 sa vad ce se intampla

#6825
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View Postdentra, on 01 februarie 2016 - 10:53, said:

Instalatia a fost facuta de aceeasi firma si are exact aceleasi specificatii,fiind acelasi tip de apartamente(identice)filtrele sunt la fel cel magnetic anticalcar si cel borcan simplu fara polifosfati.Nu cred ca e o prblema de gaze din apa deoarece pe caldura merge perfect nu scoate niciun zgomot nici in timpul functionarii nici dupa..logic ar trebui sa se auda si pe caldura ,circuitul termic de la secundar vine tot din primar.Goliri totale de instalatie am facut 2 prima cand am inlocuit un Bosch care facea ca un avion in functionare(dar nu avea prb asta pe acm) si a doua dar nu totala dupa montarea Aristonului a trebuit sa goleasca centrala din cauza ca umezea putin la rob de retur de sub centrala.Am crezut ca o avea vreo influenta supapa de sens pusa pe circuitul de apa rece dar si vecinii au deci pica ,in fine pana la urma cred ca au schmbatoarele lor secundare o prb de fabricatie la un nr de centrale puse in vanzare,se pare ca noi le-am nimerit pe alea "bune".
Nu stiu de ce te miri. Ai schimbat centrala. Circuitul e cel vechi. Ai facut o spalare a instalatiei in ainte sa pui centrala noua? Toata mizeria din instalatia ta este in schimbatorul centralei tale (sau in filtrul de pe circuitul ACM - in cel mai bun caz, desi nu stiu cum a ajuns acolo). Cheama pe cineva sa-ti curate filtrele si sa-ti regleze si maximul gazului. Daca nu se rezolva se cheama spalare chimica.

Edited by maricmanu, 03 February 2016 - 21:41.


#6826
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
circuitul nu e vechi ..e nou facut in vara trecuta ,prima  centrala -pe care am schimbat-o ,un Bosch ,a functionat vreo 2 3 saptamani (de ce am schimbat-o am scris aici pe forum)dupa care am montat in locul ei Aristonul asta,cel de la  firma care i-a facut piful mi-a spus ca i-a facut reglajele pe gaz conform manualui la punerea in functiune ,zilele astea  profitand de temp calde de afara i-am mai facut o golire totala urmata de o spalare a circuitului -apa era lacrima..acum nu se mai aude nimic sa vedem cum se va comporta in timp .tind sa cred ca e o problema cu gazele care se formeaza in apa ,cum habar nu am

Edited by dentra, 03 February 2016 - 21:55.


#6827
stefanovidiu

stefanovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.10.2007
Salutare,
La un Ariston UNO 24MFFI in mod aleator in timpul functionarii se aprin toate cele 4 LED-uri dupa care se sting toate si centrala isi face restart.

Can am desfacut-o placa era destul de calda.

Am schimbat condensatorii de filtraj de pe alimentare si defectul persista.
Tensiunile de alimentare sunt ok peste tot, nu cred ca sunt sipre in scurt in traf.

Ce intentionez sa fac:
-De la alta centrala sa copiez continutul memoriei eeprom 93C56 , sa rescriu o memorie noua si sa o instalez
-sa schimb chip-ul MC34064 (arata ca un tranzistor), care supravegheaza resetul procesorului. Ma gandesc ca poate fi de vina acasta componenta si ii trage procesorului cate un reset din cand in cand.

Daca ati experimentat problema si aveti ceva idei, v-as fi recunoscator.

Multumesc!

#6828
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
va spune ceva numele SARIGAS? cica ar fi tot italienesti, un fel de var mai sarac al aristonului. m-ar interesa niste instructiuni de folosire, sau mai concret, cum puii mei pot accesa circuitul electronic in vederea montarii firelor pentru un cronotermostat.

#6829
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce model de Sarigas ? Ce nu stii... sa desfaci suruburile ca sa ajungi la electronica ... sau unde este strapul/puntea in locul careia sa legi termostatul ?
Fa si tu citeva poze.

#6830
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
asa arata
[ http://img2.annuncicdn.it/52/b3/52b3aa01a18a63127fd83b8f2af96579_orig.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


am gasit niscai-va pdf-uri cu partea electronica, ce si cum se monteaza, dar nu imi dau seama ce trebuie sa desfac ca sa pot accesa respectiva placa. "fierul vorbeste" si-mi spune ca ar trebui sa dau jos toata carcasa (3 suruburi in partea superioara), dar pina nu sunt sigur despre ce si cum, parca nu ma incumet sa surubaresc. centrala am "gasit-o/preluat-o" in apartament, vechii proprietari nu au apucat sa-mi dea nici o hartie de la ea.

#6831
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Asta este o poza gasita pe net Posted Image

Intradevar trebuie data jos toata carcasa. Suruburile insa sunt dedesubt si nu deasupra. Teoretic sunt doar 2 suruburi. Dar poate ca mai are si o tabla de protectie si atunci ar trebui sa fie 5 suruburi.

Uite alta poza gasite pe net cu o placa de Sarigas. Am incercuit cu rosu locul in care se monteaza termostatul:

Attached File  sarigas.jpg   94.93K   31 downloads

#6832
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
merci! poza am vazut-o i eu, exact la acel conector vreau sa ajung ;)
unde stau acum am un ariston, dar are un panou frontal care faciliteaza accesul la "electronica" si care da, se desface/prinde cu 2 suruburi. la sarigas nu am vazut asa ceva dedesubt, sau daca se vad ceva suruburi se vede virful, capete pe care sa le pot folosi in scop de desurubare :( din pacate nu. o sa incerc totusi cele de deasupra si .....muuuuuulta atentie.

merci !

#6833
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007

View Postservoman, on 26 ianuarie 2016 - 11:33, said:

Daca presiunea scade doar atunci cand se ia apa de la reteaua de distributie atunci ai o problema cu supapa antiretur. Este situata undeva in dreapta jos a fluxostatului.

Daca ar fi de vina robinetul de umplere sau schimbatorul in placi atunci ar trebui sa creasca presiunea, nu numai sa scada.

Supapa este pusa pe acm sau doar pe acces la circuit incalzire pentru umplere ?

#6834
mihaela08

mihaela08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.01.2010
Buna ziua,locuiesc la casa,70m utili,casa izolata ,termopane,am hotarat sa cumpar o centrala ariston clas evo 24 ff.intrebarea mea este daca se mai monteaza aceste centrale fara condensare.montajul centralei se va face undeva in vara.si nu stiu daca legea mai permite montarea lor.va multumesc

#6835
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

View Postmihaela08, on 04 februarie 2016 - 14:38, said:

Buna ziua,locuiesc la casa,70m utili,casa izolata ,termopane,am hotarat sa cumpar o centrala ariston clas evo 24 ff.intrebarea mea este daca se mai monteaza aceste centrale fara condensare.montajul centralei se va face undeva in vara.si nu stiu daca legea mai permite montarea lor.va multumesc
Asa zicem si eu si am montat in decembrie. legea recomanda nu obliga. citeste cu atentie tu cu ochii tai,si nu te lua ce zic altii. succes

#6836
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
legea..se refera la..comercializare..nu montare..deci..incet incet..o sa ramana pe piata doar cele in condensare..iar cele conventionale..or sa dispara din stoc..

#6837
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

View Postmanghels, on 04 februarie 2016 - 16:44, said:

legea..se refera la..comercializare..nu montare..deci..incet incet..o sa ramana pe piata doar cele in condensare..iar cele conventionale..or sa dispara din stoc..
Asa este,dar unii vinzatori te aburesc sa iei in condensare ,ele fiind mai scumpe ei fac vinzare. Daca citesti acum pe net,articole iar ai senzatia ca nu mai poti monta,ca sanki s-au interzis cele vechi. Este vorba despre neincetata campanie de a ne spala pe creier cu metoda de dezinformare si senzational.

Edited by santal11, 04 February 2016 - 17:38.


#6838
mihaela08

mihaela08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.01.2010

View Postsantal11, on 04 februarie 2016 - 17:37, said:

Asa este,dar unii vinzatori te aburesc sa iei in condensare ,ele fiind mai scumpe ei fac vinzare. Daca citesti acum pe net,articole iar ai senzatia ca nu mai poti monta,ca sanki s-au interzis cele vechi. Este vorba despre neincetata campanie de a ne spala pe creier cu metoda de dezinformare si senzational.
Exact asa am patit si eu,am citit articolele care m-au derutat.va multumesc pt raspunsuri.o sa iau un clas evo 24 pt ca la suprafata mea consider ca nu are rost sa in condensare .multumesc

#6839
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
Daca esti din Bucuresti pune cu HIT.eu cu aia am pus ,si discuti la telefon tot ce vrei.

#6840
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View Postmihaela08, on 04 februarie 2016 - 14:38, said:

Buna ziua,locuiesc la casa,70m utili,casa izolata ,termopane,am hotarat sa cumpar o centrala ariston clas evo 24 ff.intrebarea mea este daca se mai monteaza aceste centrale fara condensare.montajul centralei se va face undeva in vara.si nu stiu daca legea mai permite montarea lor.va multumesc
Legea permite montarea lor. Nu se mai permite importarea lor, asa ca daca o ai deja, poti sa o montezi. Problema e ca nu cred ca mai gasesti modelul Clas Evo pe undeva (la distribuitorii mari). Eventual pe la firmele mai mici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate