Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 

Spitale si medici din Craiova

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
valentin99

valentin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 20.05.2007
In ultimul timp tot am avut de-aface cu spitale din Craiova. Am mai multe de povestit si voi incepe cu primul episod.

Am un var pe care-l durea sub cutia toracica in partea stanga. Se duce la urgenta (la urgenta la Spitalul Regional Craiova, desigur)descrie medicului ce il durea si asta ii spune: "clar ai apendicita, trebuie sa fi operat de urgenta". Varu-meu, panicat, zice ca bine sa fie operat. Il pregateste doctorul, il pune pe masa, ii baga perfuziile in mana si il lasa in asteptare. Trebuie sa va spun ca varu-meu nu da spaga pentru ca nu i se pare normal sa dea. Nici de data asta nu pluseaza cu nimic. A stat pe masa 7 ore in asteptare. Intr-un final este operat pentru ca medicul nu mai putea sa mai dea inapoi. In urmatoarele trei zile nimeni nu l-a mai bagat in seama (nici plosca nu io aduceau). Dupa trei zile durerile apar din nou. Ii spune medicului (normal, acelasi medic). Medicul zice doct: ai colica renala - sigur! Si incepe tratament de colica renala. Este, externat tratamentul facandu-se ambulatoriu. Durerile nu cedeaza deloc! Intre timp isi face niste analize ale sangelui cu cere se duce la medicul de familie. Uitandu-se pe analize medicul de familie isi da seama ca este suspect de hepatita tipB, diagnostic confirmat intr-un final. Deci sa recapitulam: Apendicita (operata), colica renala si in final, cand singur decide ca trebuie sa-si faca niste analize, Hepatita tip B!

Asta a fost primul episod din celebrul centru Universitar Medical Craiova!
Pe curand! B)

#2
child0of0bodom88

child0of0bodom88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 230
  • Înscris: 05.06.2007
nu mai mai mira nimica. am vazut-o la stiri pe una careia i-au extirpat amandoi sanii, pentru ca i-au incurcat analizele cu ale cuiva bolnav de cancer.

#3
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.277
  • Înscris: 09.02.2007
spagari nenorociti... :death:  :death:

#4
valentin99

valentin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 20.05.2007
Episodul doi

Personaje: acelasi var dar de data asta si nevasta-sa care era insarcinata....

Vine momentul nasterii, se rupe apa, repejor la spitalul 2 (se intituleaza foarte bizar si "Filantropia". Probabil ca este vorba despre filantropia pacientilor pentru personal.....)

Intra pe hol unde este intampinat de o turma de pisici, atat de blande incat nici nu se mai speriau daca te faceai spre ele....

Spune la serviciul de garda despre ce este vorba, toata lumea foarte draguta, ("sa fie intr-un ceas bun, sa va traiasca, bla bla bla bla....")

Sa nu uitam ca este vorba despre acelasi var care NU DA spaga, (are o afacere mica si isi plateste impozitele pana la ultima centima). Dupa primele minute personalul adica medic, moasa, infirmiere, brancardieri, portari, stiti voi - sunt destui milogi in spitale- o lasa din ce in ce mai moale. Varu-meu si cu nevasta-sa sunt bagati intr-un salon in care nu erau decat ei doi iar salonul era rece, plin de igrasie, cu tevi ruginite! Medicul ii spune lui varu-meu ca atunci cand contractiile vor aparea la 30 de secunde sa il cheme! Asta se intampla pe la ora 23. Timpul trece, var-meu cu un ochi pe ceas si cu unul pe nevasta-sa...., trebuia sa ii sprijine spatele ca o durea.... Dupa vreo doua ore nevestii lui i se face frig. In salon nu aveau nimic cu care sa o invelesca. Cheama o infirmiera si o roaga sa ii aduca ceva de invelit. Infirmiera ii spune ca nu are, ca sunt spalate, ca sunt inchise in magazie deci nu poate sa ii ajute. Var-meu din mila pentru nevasta-sa da la infirmiera 50 000 ROL. Infirmiera vine repejor cu un cearceaf ud. Probabil ca daca ii dadea cateva sute de mii venea cu 2-3 cearceafuri curate si uscate, eventual imprumutate de la alte sectii. Oricum contractiile au inceput sa vina la 30 de secunde pe la 6.30-6.45 dimineata. In acest interval au stat in salonul mai sus descris nevasta-sa invelindu-se cu pulovarul lui ( el are vreo 1,85 m si ea are vreo 1,65 m - ce pereche si astia). De aici totul a decurs normal poate si pentru ca el nu a vrut sa o paraseasca in momentul cand a intervenit echipa de garda!


Sa recapitulam: ajunge cu nevasta gravida la spital la ora 23, nu da spaga, si este lasat intr-un salon gol si insalubru in frig, fara posibilitatea de a o proteja macar pe ea pana la ora 6.30-6.45 dimineata.

Daca sunteti curiosi, acum am o mandrete de nepoata de 3 anisori, iar nevast-sa este din nou insarcinata. De data asta insa nu va mai naste la "filantropici" si se vor duce la o clinica privata la Cluj!



Va urma!

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

 valentin99, on Oct 8 2007, 20:17, said:

Sa recapitulam: ajunge cu nevasta gravida la spital la ora 23, nu da spaga, si este lasat intr-un salon gol si insalubru in frig, fara posibilitatea de a o proteja macar pe ea pana la ora 6.30-6.45 dimineata.

Daca sunteti curiosi, acum am o mandrete de nepoata de 3 anisori, iar nevast-sa este din nou insarcinata. De data asta insa nu va mai naste la "filantropici" si se vor duce la o clinica privata la Cluj!
Va urma!

   Deja m-am enervat !  
   1. Sa stii ca nu e obligatoriu sa nasti in spital . Poti sa faci treaba asta si acasa , unde ai paturi si cearceafe la discretie .
   2. In realitatea noastra ,  rezervele pentru cuplurile care urmeaza sa nasca impreuna, cu cearceafuri sau fara  nu exista .
Poate era varu' cam luat pe ulei si exagera la greu ...

#6
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 01.03.2008

 valentin99, on Oct 8 2007, 19:17, said:

Episodul doi

Personaje: acelasi var dar de data asta si nevasta-sa care era insarcinata....

Vine momentul nasterii, se rupe apa, repejor la spitalul 2 (se intituleaza foarte bizar si "Filantropia". Probabil ca este vorba despre filantropia pacientilor pentru personal.....)

Intra pe hol unde este intampinat de o turma de pisici, atat de blande incat nici nu se mai speriau daca te faceai spre ele....

Spune la serviciul de garda despre ce este vorba, toata lumea foarte draguta, ("sa fie intr-un ceas bun, sa va traiasca, bla bla bla bla....")

Sa nu uitam ca este vorba despre acelasi var care NU DA spaga, (are o afacere mica si isi plateste impozitele pana la ultima centima). Dupa primele minute personalul adica medic, moasa, infirmiere, brancardieri, portari, stiti voi - sunt destui milogi in spitale- o lasa din ce in ce mai moale. Varu-meu si cu nevasta-sa sunt bagati intr-un salon in care nu erau decat ei doi iar salonul era rece, plin de igrasie, cu tevi ruginite! Medicul ii spune lui varu-meu ca atunci cand contractiile vor aparea la 30 de secunde sa il cheme! Asta se intampla pe la ora 23. Timpul trece, var-meu cu un ochi pe ceas si cu unul pe nevasta-sa...., trebuia sa ii sprijine spatele ca o durea.... Dupa vreo doua ore nevestii lui i se face frig. In salon nu aveau nimic cu care sa o invelesca. Cheama o infirmiera si o roaga sa ii aduca ceva de invelit. Infirmiera ii spune ca nu are, ca sunt spalate, ca sunt inchise in magazie deci nu poate sa ii ajute. Var-meu din mila pentru nevasta-sa da la infirmiera 50 000 ROL. Infirmiera vine repejor cu un cearceaf ud. Probabil ca daca ii dadea cateva sute de mii venea cu 2-3 cearceafuri curate si uscate, eventual imprumutate de la alte sectii. Oricum contractiile au inceput sa vina la 30 de secunde pe la 6.30-6.45 dimineata. In acest interval au stat in salonul mai sus descris nevasta-sa invelindu-se cu pulovarul lui ( el are vreo 1,85 m si ea are vreo 1,65 m - ce pereche si astia). De aici totul a decurs normal poate si pentru ca el nu a vrut sa o paraseasca in momentul cand a intervenit echipa de garda!


Sa recapitulam: ajunge cu nevasta gravida la spital la ora 23, nu da spaga, si este lasat intr-un salon gol si insalubru in frig, fara posibilitatea de a o proteja macar pe ea pana la ora 6.30-6.45 dimineata.

Daca sunteti curiosi, acum am o mandrete de nepoata de 3 anisori, iar nevast-sa este din nou insarcinata. De data asta insa nu va mai naste la "filantropici" si se vor duce la o clinica privata la Cluj!



Va urma!
Locuiesc in Craiova si dupa cat stiu eu in afara de faptul ca unii medici nu te opereaza decat daca dai sacosa plina sau plicul gros , nici macar nu isi dau silinta
A doua la mana conditiile din spitalul Craiova lasa mult de dorit, si mai mult te poti imbolnavii in spital


#7
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.336
  • Înscris: 01.12.2005
Locuiesc in Craiova si dupa cat stiu eu in afara de faptul ca unii medici nu te opereaza decat daca dai sacosa plina sau plicul gros , nici macar nu isi dau silinta
A doua la mana conditiile din spitalul Craiova lasa mult de dorit, si mai mult te poti imbolnavii in spital


asadar
1. conditiile lasa de dorit, deci societatea nu este interesata sa fie tratata in conditii decente nu? pt ca doar nu doctorii cumpara aparatura si faianta pe pereti.
2. doctorii iau spaga, pe principiul asa ma trateaza societatea, asa o tratez si eu pe ea, cu sictir.

#8
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 01.03.2008

 Mig VWFan, on Mar 4 2008, 18:17, said:

Locuiesc in Craiova si dupa cat stiu eu in afara de faptul ca unii medici nu te opereaza decat daca dai sacosa plina sau plicul gros , nici macar nu isi dau silinta
A doua la mana conditiile din spitalul Craiova lasa mult de dorit, si mai mult te poti imbolnavii in spital


asadar
1. conditiile lasa de dorit, deci societatea nu este interesata sa fie tratata in conditii decente nu? pt ca doar nu doctorii cumpara aparatura si faianta pe pereti.
2. doctorii iau spaga, pe principiul asa ma trateaza societatea, asa o tratez si eu pe ea, cu sictir.

:nonobad: Chestia asta am mai auzit-o de la un medic , ,,daca omul doreste sa fie tratat ,trebuie sa plateasca,,
Chestiunea urata este ca e adevarata in multe cazuri. Da medicii au salarii mici, dar nu asa se rezolva situatia.
De fapt cred ca vinovati in mare parte suntem noi oamenii, ne-am invatat sa dam si implicit sa luam spagi.
Si imi pare rau sa spun pentru ca e orasul meu , dar intr-adevar conditiile din spitalul nr 1 - caci acolo am fost internata-lasa de dorit- asa e nu-s medicii vinovati ca instalatia tehnica lasa nult de dorit , ca-s vechi toate

#9
gettodacku

gettodacku

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 27.01.2008
Spitalul nr. 1 Craiova este moarte curata?.Din pacate si tatal meu, a decedat in acest spital dupa 44 de zile de suferinta?.culmea este ca dupa ce a iesit din coma de gradul 2, a fost ucis de o bronhopneumonie , si parte din? merit ?o atribui personalului medical?din ?tratamentul? aplicat bolnavilor de la etajul 3 ATI :
-lipsa crasa de interes din partea medicilor/asistentilor/infirmierilor;
-lipsa administrare tratament !!! ( am gasit tratament lasat de pe o tura la alta pt a fi administrat, nunuami o data, si nunumai tatalui meu );
-lipsa administrare hrana!!! ( vas cu mancare din ziua precedenta gasit plin);
-neaspirarea bolnavilor?.din cauza asta ei nu pot respira normal, fiindca , datorita sederii la orizontala, pe caile respiratorii se aduna secretii.
-bolnavi in stare grava lasati in curent intre 2 geamuri deschise ( de aici banuiesc si aparaitia bronhopneumoniei care l a ucis pe tatal meu );
-lipsa informatiilor in legatura cu starea bolnavilor

desi tatal meu a contribuit o viata la fondurile sistemului de sanatate mentionez ca spitalul la un moment dat nu mai avea nimic si am cheltuit si 200RON / zi?.cu toate astea un nesimtit de asistent medical a iesit intr o zi cu 10-12 doze de ser pt perfuzii de pe sectie-ducandu le mai mult ca sigur la alta sectie, in timp ce noi eram pusi sa cumparam !!!

Restul nici nu mai comentez fiindca mi e SCARBA?.acesti nesimtiti care-si cer drepturile salariale ( pt ce?????.pt ca omoara oameni??? ) sunt criminali angajati cu carte de munca?.stiu multe, dar dupa cum am zis mi e SCARBA?mai ales ca nimeni nu face nimic.

Totusi vreau sa multumesc si celor 3-4 cadre medicale care si au facut totusi datoria?.PUTIN?.F PUTIN la cele 3 sau 4 ture de medici+ asistente+infirmiere de pe etajul 3 /neurochirurgie/ANESTEZIE-TERAPIE INTENSIVA.


aaa?.nu pot sa nu mentionez ca mana stiau sa o intinda dupa ciubucuri grase?mai ales aia care nu faceau absolut nimic?.si nu pot sa tac si sa nu spun cum dormeau asistentele puse sa supravegheze bolnavii pe tura de noapte?.in timp ce unii din sarmanii constienti / semiconstienti?.cerseau o gura de apa si nimeni nu i baga in seama.



OARE CAND VOR PLATI ACESTI NESIMTITI PENTRU CEEA CE FAC???


nu i mai plangeti ca nu au...uita ti va la ce masini si ce case au...sunt de plans medicii de la tara, si eventual unii din rezidenti, aia care vor sa si faca meseria si care nu sunt lasati de hienele mai batrane care se tem ca si pierd locul si ``tainul``

Editat de gettodacku, 16 noiembrie 2009 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate