Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2712 replies to this topic

#2359
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 24.12.2010
daca nu are autoclean si pare sa nu abia, degeaba te chinui cu aspiratu si perii si alte balarii. nu o sa mearga, schimbatorul de caldura are adancime prea mare ca sa poate fi curatat usor din exterior. ba mai mult risti sa indoi lamelele condensatorului si sa reduci randamentul in timp (pe langa puhoiul de scame care se va aduna)

acum ce sa zic, in primii 2-3 ani o sa mearga bine apoi va necesita curatare la un service (depinde si cat de mult e exploatat) cum zicea si megastorm mai sus

Edited by mikaell, 27 October 2022 - 13:53.


#2360
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Bosch WTX87M90BY (cu auto curatare) la 2999 de BF: https://www.emag.ro/...y/pd/DF5YS6BBM/

#2361
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Salutare, atunci cand evacueaza apa are presiune mare, sau mai mult picura?
Am gasit un fel de adaptor in Y ca sa pot evacua in aceeasi teava ca masina de spalat, insa e foarte larg, eram curios daca e de ajuns sa las racordul de la uscator sa atarne in teava, sau daca trebuie sa-l intepenesc cumva.

#2362
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Vezi ca la acel Y gasesti si "cot tehnic D=32". Ala are o garnitura groasa care fixeaza bine furtunul si previne iesirea mirosului din canalizare. Avand pompa scuipa cu oarecare presiune.

#2363
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Ca sa exemplific, cum e in prima poza am acum cotul acela tehnic, momentan intra acolo furtunul de la masina de spalat (care e destul de gros), si sta fix de ani de zile fara probleme.

Ca in a 2-a poza am gasit acel adaptor in Y de 32mm, care intra chinuit in cotul de mai sus, in loc de masina de spalat.

Dupa cum se vede, furtunul de la uscator e mult mai subtire, si nu stiu ce sa fac acum...

Initial ma uitasem la ceva in genul asta pe care as fi putut fixa ambele furtune cu colier metalic din acela mai lat, dar nu m-am prins cum sa leg chestia aia la cotul tehnic existent, ca n-are filet.

Furtunul la uscator fiind dubios ca forma si grosime, ma indoiesc ca ar sta fix in genul ala de cot, dar ma gandeam ca daca il las sa atarne in partea verticala a Y-ului o sa scap... Ce-i drept nu m-am gandit si la mirosuri neplacute...

N-as fi zis ca voi fi in asa dilema din cauza evacuarii.

Attached Files


Edited by Hybr1d, 23 November 2022 - 14:07.


#2364
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Da, ciudat furtun. Cauta un dop de damigeana, gaureste- la diametrul furtunului fara nervurile alea si ai realizat astfel o "reductie" personalizata. Alta idee nu am.

#2365
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Vedem, poate bricolez eu ceva.
Oricum, le-am făcut deja dedicații celor de la Bosch pentru furtunul minunat.

#2366
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,884
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajshiva, pe 26 octombrie 2022 - 17:19, a scris:

Tocmai am comandat de la Flanco Electrolux-ul. [...]
Weeell .... sunt foarte mulțumită de achiziție. Am uscat tricouri, salopete, geci - fără să se scurteze , gata de pus în dulap. E foarte convenabil dimineața să bagi la spălat și dupămasa deja-s uscate.

#2367
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,333
  • Înscris: 15.07.2003
Am avut o problema cu un uscator hotpoint (aparea ca e rezervorul plin desi nu era), chemat service, reparat (nu stiu ce a facut, nu eram acasa). Ideea e ca ala i-a spus mamei ca uscatorului ii trebuie o "curatare generala" la maxim 2 ani. Proces ce nu e acoperit de garantie si care costa 500 lei.
Stiti ceva de treaba asta?

#2368
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Cred ca ar trebui reclamat pt tentativa de inselaciune.
Cum sa fie adevarat?

#2369
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
a incercat cineva sa curete schimbatorul(condensatorul)cu aparatul de curatat cu aburi?

#2370
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

Vizualizare mesajcalinjack, pe 20 decembrie 2022 - 15:20, a scris:

a incercat cineva sa curete schimbatorul(condensatorul)cu aparatul de curatat cu aburi?

Ai incercat sa vezi si ce zice producatorul? In general cam ce am citit pe la diverse produse se interzicea curatarea cu aparate sub presiune si cele cu aburi. Probabil ca temp si presiunea mare pot dauna. Dar anyway, e o întrebare buna vis-a-vis de condenserele care nu se curata singure...

#2371
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 24.12.2010

Vizualizare mesajcalinjack, pe 20 decembrie 2022 - 15:20, a scris:

a incercat cineva sa curete schimbatorul(condensatorul)cu aparatul de curatat cu aburi?

am incercat eu pe whirlpoolu meu.. nici un efect,  scamele s-au mutat intre condensator si evaporator, mai rau am facut
ba mai mult prin presiune am indoit lamelele si implicit a scazut randamentul
cel mai indicat este sa-l desfaci si sa-l cureti, alta metoda mai buna nu este (asta daca nu ai un autocleaner)

#2372
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
cum adica sa desfaci?ce sa desfaci ca e un radiator cu lamele prin care circula in agent.nu inteleg de ce la unele marci de exemplu Candy,au putut pune un filtru din burete peste lamelele alea si la Electrolux nu.in alta ordine de idei nu inteleg de ce uneori acele depuneri de scame de pe lamele sunt umede iar alteori nu.oricum lamelele au deja un strat de oxid combinat cu scame care dupa parerea mea se comporta ca un izolator deci eficienta lui scade.

#2373
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 24.12.2010

View Postcalinjack, on 23 decembrie 2022 - 07:37, said:

cum adica sa desfaci?ce sa desfaci ca e un radiator cu lamele prin care circula in agent

sa desfaci tot aparatul si sa-l cureti ca la carte (presupunand ca nu poti scoate condensatorul afara din aparat). ce incerci tu sa faci (ce am incercat si eu de altfel) e o tiganeala care nu va avea efectul scontat, ba mai mult indoi lamelele condensatorului care va duce la scaderea eficientei

View Postcalinjack, on 23 decembrie 2022 - 07:37, said:

nu inteleg de ce la unele marci de exemplu Candy,au putut pune un filtru din burete peste lamelele alea si la Electrolux nu

din moment ce ai pus problema astfel, am presupus ca nu ai acces la condensator. la fel a fost si la mine. iar partea cu buretele e degeaba, whirlpoolul meu a avut burete si tot s-a umplut de scame (plus filtrul de pe hublou). ma uitasem de ex cum e facut whirlpoolu in germania, si pe langa burete mai are o sita foarte fina langa care aduna si ea scamele.  dar se pare ca aparatele pentru estul europei sunt facute in bataie de joc Posted Image


View Postcalinjack, on 23 decembrie 2022 - 07:37, said:

in alta ordine de idei nu inteleg de ce uneori acele depuneri de scame de pe lamele sunt umede iar alteori nu.oricum lamelele au deja un strat de oxid combinat cu scame care dupa parerea mea se comporta ca un izolator deci eficienta lui scade.

toate scamele sunt umede. unele se prind in filtru si raman acolo pana se usuca, altele scapa si se prind in condensator/evaporator urmand acelasi proces
cele care sunt uscate, sunt demult acolo, de aia ai impresia ca nu sunt ude, de fapt sunt depuneri cu mult timp in urma
precum deja am precizat -> scade randamentul, aparatul papa mai mult curent si se uzeaza mai repede
am mentionat intr-un post mai sus, un aparat fara autoclean e o bucurie.. pana cand trebuie sa-l cureti, acolo incepe distractia

Edited by mikaell, 23 December 2022 - 12:52.


#2374
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
si totusi cum cureti lamelele?

#2375
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 24.12.2010
odata scos condensatorul din aparat, curatarea e cel mai usor pas din tot procesul
lasi sa curga apa pe el, eventual formezi o presiune scazuta unde scamele sunt blocate in condensator sau folosesti un stick brush care sa-ti ofere acces rapid si simplu printre lamele (grija mare sa nu le indoi)
la boschul meu cu autoclean, apa calda este lasata sa curga pe condensator cam de 4-5 ori per ciclu. deci sigur asta nu dauneaza in nici un fel

iar daca te-ai apucat sa-l cureti, da un ochi si pe evaporator si curata tot traseul de scame, faci o treaba calumea cap-coada.

#2376
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
prin condensatorul ala nu circula freon sau ceva? cum sa-l demontezi? este vreun filmulet undeva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate