Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#2377
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Ba da. Demontarea si remontarea lui este o tampenie, mai bine schimbi uscatorul. Colegii vorbesc de demontatea uscatorului pt a avea acces la shimbatoarele de caldura.

#2378
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

 calinjack, on 28 decembrie 2022 - 09:50, said:

prin condensatorul ala nu circula freon sau ceva? cum sa-l demontezi? este vreun filmulet undeva?

@calinjack te incurci in prea multe detalii.  mai bine lasi aparatul la un service sa-l curete. anul trecut cand m-am interesat eu era 500 lei (cluj).
sunt o gramada de videouri DIY, google este prietenul tau. ce-i drept nu e o munca usoara, asa ca service scrie pe tine.


 camsonat, on 28 decembrie 2022 - 13:06, said:

Ba da. Demontarea si remontarea lui este o tampenie, mai bine schimbi uscatorul. Colegii vorbesc de demontatea uscatorului pt a avea acces la shimbatoarele de caldura.
si eu am considerat la fel. prin urmare am luat un uscator cu autoclean si am rezolvat problema scamelor
oricum serviceul unde am intrebat eu era plin de uscatoare pt curatare.. deci se practica.  la cine l-am vandut si-a luat inima in dinti si l-a curatat pe cont propriu (la curte, daca-l desfaci in casa faci o mizerie de nedescris prin procesul de curatare, plus ca demontarea si montarea la loc nu e pentru orice novice)

insa calinjack se incapataneaza sa-l curete pe barba lui.. succes ii doresc!

Edited by mikaell, 28 December 2022 - 13:23.


#2379
Dumitru_89

Dumitru_89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2022
Salutare, mã intereseazã sã achiziționez un uscãtor de rufe Heinner, dar mã nedumerește faptul cã sunt modele la care diferã destul de mult prețul deși principalele caracteristici sunt la fel, ceea ce diferã sunt seriile, HHPD-V804SA++ sau HHPD-V9T2CHA++ etc.
Știe cineva ce informații se gãsesc în seriile respective? Sa aibã vreo legãturã cu anul de fabricație, modelul pompei?
Sau nu are nicio legãturã cu detaliul asta cu calitãțile uscãtorului?
Mulțumesc!

#2380
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Nu prea ai unde găsi informațiile astea, decât în spec sheet.
Daca nu vrei ca după câțiva ani sa te uiți la el (sau sa dai 500 lei pentru curățare), pune bani deoparte și cumpără ceva cu autoclean. (Vezi discuțiile de mai sus)

#2381
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
nu ma incapatanez.am tot felul de idei.pana una alta il curat cu o perie si aspirator.ma gandesc insa sa imi fac o "scula" de aspirat gen palnie dreptunghiulara care sa cuprinda toata suprafata.

#2382
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
ideea nu e rea dar cred ca acel radiator e mai degraba lung decat lat si nu prea ai cum sa ajungi pana la capat
cel mai simplu cred ca ar fi daca ai putea sa l pui cu cracii in sus si sa i dai jos doar baza, ( e doar o idee, nu stiu daca se poate )

la bosch ul meu mi a dat primul program de curatare, (cred ca e cel fara solutie)
dar stie cineva unde se gaseste solutia la pret decent,
sa o am totusi in casa
sau diy pentru solutie, daca e ceva ok, ma bag

#2383
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
nu are cum sa-l curete calumea.. se amageste doar
scamele sunt pe tot traseul plus ca dupa condensator mai are si evaporatorul iar scamele sunt prinse intre.. o curatare calumea se face desfacandu-l si curatat cap-coada

@megastorm am luat eu si folosit anul trecut
(https://www.magnet.r...source=price-ro)
sau daca vrei de pe ebay >> https://www.ebay.com...:Bk9SR4DpzIOvYQ

nu am sesizat vreo diferenta before-after, doar ceva parfum si cam atat
acum eu il si intretin, de fiecare data cand curat filtrele, ma bag sa curat si jos sub condensator (cam odata la 20 uscari), nu las sa se formeze balta sau mazga

condensatorul dupa 1 an de folosire, 4-5 uscari/saptamana

Attached File  boschmike.jpg   331.95K   55 downloads

#2384
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Știi cumva cum se duce mâzgă aia?
La mine s a format și sub radiator, dar și în recipientul de ăpa.
Mă gândeam la oțet pentru recipient, dar nu m as risca sa fac program de curățare cu oțet diluat.
Cam miroase a baltă uscătorul cu totul și aș vrea să l reîmprospătez cumva

#2385
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
programul de intretinere nu duce mazga din ce stiu eu.. aia trebuie sa o cureti tu singur :))
la mine nu apuca sa se faca mazga pentru ca utilizez uscatorul foarte des
poate daca l-as utiliza doar jumatate de an, ar apuca sa se formeze

sincer solutia de curatare nu o vad nu stiu ce (poate nu ma pricep eu) dar e un fel de sampon diluat frumos mirositor (scoate mirosurile neplacute atat). nu cred ca duce mazga sau curata recipientul de apa
practic din ce am observat, programul basic/intensiv de curatare e tot un program dar fara rufe... merge in gol, deci ai putea incerca si cu otet dar tot nu vad cum s-ar putea curata de mizerie mai pronuntata fara sa intervi tu

la vechiul whirlpool foloseam o perie subtire si lunga pentru recipientul de apa cand se depuneau scamele pe fundul lui si nu se mai lasau scoase usor.. ai putea incerca

#2386
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 21.01.2013
de curand am achizitionat primul meu uscator de rufe, pompa de caldura, A++, etc. Incercand sa fac totul ca la carte, sau aproape, am descoperit ca majoritatea hainelor mele au pe ele semnul de interzicere uscare in uscator cu tambur. De ex. are program Jeans, dar pe blugi am semn de interzicere uscare...WTF? Inainte de a face teste am zis sa intreb si pe aici....Voi cum faceti? Tineti cont de semnul de pe eticheta si nu bagati in uscator hainele respective? Sau trebuie folosit vreun program anume in aceste cazuri?

#2387
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Noi taiem etichetele chiar de la achizitie pt mai putine probleme ulterioare. Uscam totul la "mixt" si gata.

#2388
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Asa s-a intamplat si in cazul meu cu hainele. Eu le-am bagat in uscator, cu mentiunea ca, cel putin la tricouri, s-au micsorat cu cel putin o marime :) Cand cumpar, sunt atent acum si la semnele de pe eticheta, dar multe nu permit uscare mecanica. Daca imi place carpa respectiva atat de mult, o iau si cu riscul de a se micsora (cumpar evident o marime mai mare).

#2389
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Majoritatea nu permit "tumble drying"
Da, riști să se micșoreze.
Era să mă omoare soția cu niste pijamale.
În general chestiile ieftine, din bumbac, se cam strang.
Din ce am observat, orice e sintetic merge, cred ca e și normal.
Oricum nu poți spune ca uscătorul elimina nevoie de stander.
In plus oricând exista un risc ca ceva sa se strângă. Poți risca, pe programul delicates + gentle drying (sau echivalentul la uscare la temperatura mica)
Culmea unele chestii de care nu îmi pasau rezista, pe când altele s au strâns.

Revenind la problema cu mâzgă , e cam enervant + ca e cam bâhlit totul, o să incerc sa l curat.
Ce pot zice, a stat totuși săptămâni nefolosit + curățat cam rar . Vina mea, îmi asum

#2390
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Salutare!
N-am avut pana acum uscator de rufe automat si pentru ca ma necajeste enorm uscarea rufelor pe balcoane sau in casa (iarna cel putin), facand condens pe geamuri , m-am abonat la acest topic, am frunzarit prin el si am luat o decizie . Aceasta:

https://altex.ro/usc.../MSUWQG24590BY/

Cine stie cate ceva despre ele? E nevoie de mentenanta? Curatire? Sau o face singur?

Edited by MKdens24kw, 12 January 2023 - 20:51.


#2391
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
As zice ca da: SelfCleaning Condenser: păstrează condensatorul fără scame, pentru a menține o eficiență energetică de top A++.

#2392
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pare a fi varianta fara batai de cap. Eu am o versiune mai veche si vreme de 4 ani nu am curatat decat filtrele normale, cele care au rolul de a retine scamele. Daca mai tine 3-4 ani si-a scos banii.

#2393
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

View PostMKdens24kw, on 12 ianuarie 2023 - 20:50, said:

Salutare!
N-am avut pana acum uscator de rufe automat si pentru ca ma necajeste enorm uscarea rufelor pe balcoane sau in casa (iarna cel putin), facand condens pe geamuri , m-am abonat la acest topic, am frunzarit prin el si am luat o decizie . Aceasta:

https://altex.ro/usc.../MSUWQG24590BY/

Cine stie cate ceva despre ele? E nevoie de mentenanta? Curatire? Sau o face singur?
https://www.googlead...oECAMQCw&adurl= mergi pe cele de la LG și nu dai greș...

#2394
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Am ales deja Bosch-ul. Azi a sosit desi spuneau ca luni si mai are o ora din prima proba. E fabricat in Polonia.
Din cautarile mele a fost cel mai ieftin selfcleaner condensator. L-am prins la 3000 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate