Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#2323
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

Vizualizare mesajcamsonat, pe 05 septembrie 2022 - 07:38, a scris:

Adica exista uscatoare care curata si paturile de scame din filtre? Ce fac cu ghemotoacele si cum reusesc sa le manevreze? Noi scoatem 1 litru de scame pe luna din filtre.

Sunt uscatoare care pot colecta scamele pana la 20 de cicluri. Dar tot trebuie curatate si alea dupa cele cca 20 cicluri...

#2324
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Din ultimele 20 de pagini inteleg ca in continuare sunt doar 2 firme care ofera auto curatare:

LG:
  - curatare cu presiune/pompa separata # curata condensator # filtru scame trebuie curatat dupa fiecare folosire
Bosch:
  - SelfCleaning Condenser (veche) # curata doar condensator cu apa fara presiune
  - AutoClean (noua) - curata condensator + rezervor scame (curatare la ~20 utilizari)

Bon, daca gresesc corectati-ma...

Bosch are 5 ani garantie extinsa | LG are 2 ani standard + 10 ani inverter/motor

Intrebari:

1. Tehnologia noua de la Bosch e cu presiune ca la LG, sau tot ca cea veche unde doar lasa apa sa curga peste condesator?
2. As tinde sa merg pe Bosch, 5 ani garantie integrala (gen partea electronica care zic ca-i mai predispusa sa o ia razna) par sa fie mai buni decat 10 doar la inverter/motor, corect?

Edited by Hybr1d, 09 September 2022 - 12:10.


#2325
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
@HYbr1d - dupa mine, as merge pe garantia "totala" de produs. Aia acopera si circuite interne (electrice, non electro) si orice sisteme or mai fi implicate in uscare.
referitor intrebari - eu am model Bosch cu Selfclean (prima generatie) - apa vine prin cadere din recipientul de colectare - deci forta are sigur. Sau cel putin gravitatia isi face treaba bine. In plus curatarea asta o face de vre-o 4 ori per ciclu.  La modelele noi nu am idee.
La fel nici la LG - desi am cautat de curiozitate filmulete / info pe site-uri externe - nu am vazut sa scrie pe undeva de pompa dedicata pt selfclean. Scria doar de 3 cicluri de curatare si un program dedicat pt cleaning condenser. Daca ai info de la producator atunci e de incredere, daca nu... ma abtin sa afirm ca ar fi o "vrajeala" din magazin pt a incerca o justificare de diferenta tehnologica...
In rest, inspiratia sa fie cu tine la alegerea produsului si gasirea celei mai bune oferte :-)

#2326
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

Vizualizare mesajHybr1d, pe 09 septembrie 2022 - 12:10, a scris:

Intrebari:

1. Tehnologia noua de la Bosch e cu presiune ca la LG, sau tot ca cea veche unde doar lasa apa sa curga peste condesator?


eu am Bosch seria 8 si asta e cel mai informativ videoclip care l-am gasit in legatura cu autocuratarea
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7KHOLWXp9i4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e in germana dar ideea e sa intelegi mechanismul din spate nu ce zice tipul, desi ma gandesc ca vorbeste la subiect
filtrele cat si aerisirea si plasticul de pe siemens e leit cu cel de pe bosch, de altfel toate produsele service sunt compatibile la ambele branduri
dupa 1 an de folosire cu 3 (cateodata 4) uscari pe saptamana, schimbatorul arata curat luna, exact ca in clip

#2327
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Interesant, pare mai eficient decat cel de la LG.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f81Gncj3QmQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Hybr1d, 09 September 2022 - 21:22.


#2328
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
videourile cu animatii frumos facute si impachetate sunt marketing
eu ti-am dat exact ce se intampla in timpul curatarii schimbatorului, real time no bullshit
in ultimele 10 minute se intampla autocuratarea, cred ca de vreo 4-5 ori, n-am stat sa numar. il curata bine, crede-ma.  altfel nu ar fi luna dupa o folosire intensa (3-4 ori pe saptamana)
filtrul de la hublou nu mai exista, l-au mutat jos la schimbator. practic ai 2 filtre jos (arata si in clip). necesita curatare la 12-15 uscari

eu nu zic ca LG-u e rau.. doar cum se comporta Boschul. Cunosc persoane care au luat LG si n-au avut probleme

Edited by mikaell, 09 September 2022 - 21:47.


#2329
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Oricum tind spre Bosch, am si masina de spalat de la ei de 9 ani si n-am avut probleme.
Momentan ma chinui sa ma prind de diferentele dintre astea 3 si de unde vine diferenta de pret; tehnologia de curatare e aceeasi, sa vedem ce-i in +/-

Attached File  Capture.JPG   75.6K   60 downloads

#2330
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Posibil la programele de uscare disponibile. Unele ar putea avea si aburi sau kit evacure apa inclus in pachet.

#2331
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
ca tot e vorba de acest minunat bosch cu auto clean
o experienta negativa (nu zic ca uscatorul nu e bun, probabil e unul din cele mai ok de pe piata)
nu l am folosit prea des in ultima perioada, cred ca de cateva saptamani bune nu i am mai dat drumul
cand l am folosit ultima oara...observ ca nu prea mai e eficient,......(desi, nu da vreo eroare!), nu prea mai usca cum trebuie...
in timpul programului in opresc si vad care e situatia...surpriza, primul filtru, blocat cu scame! cam 2 pumni. clar nu aerul nu prea mai avea circuit cum trebuie.
desfac, curat, ma bag si la al doilea filtru...acolo nu prea mare surpriza, inca un pumn de scame
acum vine partea nasoala. radiatorul (sch de caldura) curat, n am ce zice, dar ce e pe fundul lui, acolo...un mal de nedescris. un biofilm (mazga) gros pe fundul lui, acolo unde balteste apa, si un miros nu prea placut. precizez ca cred ca in total are maxim 20-25 uscari, dar intr-adevar vara asta nu prea a mers, am uscat afara
mazga plutea pe acolo, am curatat cat am putut, cu multe carpe si niste solutie dezinfectanta. precizez ca nu folosesc balsam,
probabil exista ceva solutie speciala si un program de curatare deep, dar nu mi a cerut si nici nu am solutie respectiva
mai vedem pe viitor....

#2332
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
@megastorm noi cred ca avem acelasi model de uscator daca nu ma insel?
si la mine e apa sub schimbator dar nu a fost niciodata murdara. cred ca odata la 3 luni scot toata apa aia de acolo, poate si de asta nu m-am batut de asa ceva
eu usuc de 3-4 ori pe saptamana, nu am pauza si nici n-am alta alternativa (ar fi uscatul pe sarma dar nu vreau sa mai revin la nivelul respectiv) iar filtrul il curat odata la 12-15 uscari. intradevar si eu scot o gramada de scame dar asta-i situatia.  pana acum apartul mi-a cerut de 2 ori curatarea de 1 ora iar ca raspuns la intrebarea ta, da exista o solutie de curatat care se aplica la programul intensiv de 4 ore. solutia costa 100 lei cu o singura aplicare (scrie codul solutiei in cartea service). pana acum nu mi-a cerut si eu pot sa zic ca folosesc aparatul, nu l-am luat pe post de bibelou.
oricum mi se pare ca si in manual precizeaza de faptul ca in cazul inactivitatii aparatului, e bine sa-i dai o curatare de 1 ora si sa cureti filtrele. probabil n-au zis-o degeaba.

singura nemultumire care o am eu este ca timpii de uscare sunt ceva mai mari comparativ cu fostul uscator (un whirlpool cu PDC luat in 2017). la cel vechi in 90 minute aveam totul uscat. acum timpul de uscare este 130 minute dar trateaza tesatura cu blandete, nu baga direct caldura mare in haine.

#2333
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

Vizualizare mesajmegastorm, pe 14 septembrie 2022 - 23:22, a scris:

precizez ca nu folosesc balsam,
Problema ta nu cred ca are legătură cu marca sau tipul uscătorului. Dacă nu folosești balsam, schimba detergentul. Mâzga nu poate apărea de la uscător, ci de la un agent extern, care poate fi detergentul de spălat.

Noi folosim și balsam și detergent și nici urma de mâzga. Nu e cu autoclean, dar nu vad legătura

#2334
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Salutare,

Aveti idee daca exista combo-uri 2in1 (masina de spalat + uscator) cu pompa de caldura?
Din ce-mi vad seama pe site-urile de la noi par sa fie toate cu condensare, insa pe site la AEG am gasit ca ar avea seria 9000 cu pompa; ar fi ciudat ca alti producatori sa nu aiba functia respectiva.

#2335
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
din cate stiu are beko

#2336
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Nu am găsit pe nicăieri sa scrie la Beko de pompa de căldură.
Între timp am aflat ce cele AEG și Electrolux au un defect de fabricație la sertar și scapă scame care ajung în radiator, tot vreau sa ajung într-un magazin unde sa fie expuse sa vad dacă mai au luftul ala care cauzează problema, poate au rectificat pana acum.

#2337
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

Vizualizare mesajHybr1d, pe 25 septembrie 2022 - 17:26, a scris:

Între timp am aflat ce cele AEG și Electrolux au un defect de fabricație la sertar și scapă scame care ajung în radiator

inseamna ca n-ai vazut whirlpoolu meu cum scapa scame la radiator.. te doare mintea ce au putut sa faca
acum eu nu stiu cum stau celelalte branduri dar banuiesc ca toate au un principiu oarecum asemanator
atata timp cat radiatorul nu se curata singur (autoclean) sau nu ii faci tu mentenanta periodic, se va umple de scame (mai ales cele care au filtre de 2 lei cum a fost si cazul meu), isi va reduce eficienta in timp si va consuma mai mult curent ca sa faca acelasi task in mod normal
de ce crezi ca sunt serviceuri de masini de uscat o gramada? cam toate au problemele astea, iti iei un uscator fara autoclean dar si angajamentul ca ii faci mentenanta la o anumita perioada.

Edited by mikaell, 25 September 2022 - 20:08.


#2338
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Eu vorbeam de masina de spalat + uscator de la AEG/Electrolux, care intr-un final sunt cu pompa de caldura. Ideea era ca sistemul in sine s-ar spala singur datorita faptului ca si spala, insa am vazut in filmulete pe Youtube ca din cauza ca sertarul colector are un luft si nu sta fix pe o chestie, scapa scame la greu; si spre deosebire de uscatoarele de sine statatoare, nu ai optiunea sa-l cureti singur decat daca dai jos capacul.

Ideea era ca pe mine dpdv al spatiului m-ar incanta mult mai mult un 2in1, daca are pompa de caldura; din pacate pana acum doar la AEG am gasit (verificat Beko, LG, Samsung).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DC0Ma-NoBlg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici se vede si cam cum arata problema: https://youtu.be/lW7ibW1R3Ok?t=82

Alternativ, incerc sa ma hotarasc intre LG-urile cu auto curatare si Bosch-urile cu auto curatare :-)

Edited by Hybr1d, 25 September 2022 - 20:27.


#2339
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
eu nu recomand la nimeni o struto-camila msr+uscator
daca e problema de spatiu, fa cum am facut eu, am asezat uscatorul peste masina de spalat rufe
am luat kitul asta https://s13emagst.ak...266e6bdf91c.jpg cu placa telescopica (exista varianta si fara) ce duce pana in 16 kg (perfect pentru un cos de rufe cand faci permutarea din masina de spalat in uscator, dar si detergent balsam etc).
merge perfect, n-am nici o problema si peste 1 luna fac 1 an de zile cu ele suprapuse iar masinile ambele bosch, impecabile.
pana la urma sunt banii tai alegerea ta

Edited by mikaell, 25 September 2022 - 20:55.


#2340
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salutari,

Caut si eu un uscator de rufe pentru parintii mei sa il foloseasca pe timpul iernii. Ce as putea sa aleg din astea trei ?

- https://www.emag.ro/...y/pd/DB4JM2MBM/
- https://www.emag.ro/...b/pd/DPJNK0BBM/
- https://www.emag.ro/...t/pd/D4BBJ0BBM/

Ma uitam intre Bosch si Electrolux, Bosch am si eu si parintii masina de spalat si inca duce fara probleme 6-7 ani mai tarziu iar la Elelctrolux am ramas pt ca avea program de Jeans si pur si simplu aveau reviews bune. La altceva nu prea stiu ce sa ma uit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate