Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

supraexpunere la ISO 800 si senzorul

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
mihaiadrian

mihaiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 11.04.2005
Zilele astea nu am fost atent si am setat camera Canon a530 pe Program la ISO 800 (binenteles din greseala pe ISO 800 ca eu vroiam 80 dar nu am fost atent) si am facut vreo 50 de poze pe lumina afara si inauntru (care binenteles au iesit cu zgomot si supraexpuse unele - saracu aparat tragea in 1/2000 cat e timpul minim de expunere dar chiar si asa , tot sunt unele poze supraexpuse). Ulterior, mi-am dat seama si am remediat si pozele mi-au iesit ok.

Intrebarea mea este....e posibil ca senzorul aparatului sa fi avut de suferit de pe urma neatentiei mele ?

Si alta intrebare: stie cineva cum poate fi aflat ISO-ul unei imagini la camerele Canon, pt ca in headerele imaginii pe calculator nu exista sau nu il vad eu, ISO-ul poate fi aflat numai de pe camera cand ma uit la imagini.

Multumesc

Fișiere atașate


Editat de mihaiadrian, 04 octombrie 2007 - 02:28.


#2
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002
Există tot ce vrei în EXIF, inclusiv ISO.

#3
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 03.07.2007
nu stiu sigur cum functioneaza ISO dar eu banuiesc ca senzorul primeste mai mult curent la iso mare. teoretic ai putea spune ca i-a scurtat viata curentul asta mai mare. practic nu are nicio importanta pentru ca oricum o sa tina pana se strica altceva.

point and shoturile astea au un display sa vezi pozele in timp ce le faci, si dupa ce le faci. nu l-ai folosit?

#4
mihaiadrian

mihaiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 11.04.2005
La mine in EXIF nu apare nici o informatie referitoare la ISO. Apar altele, timpul de expunere, tipul aparatului, exposure compensation, focal lenght, etc...dar de ISO nu apare nimic

Display-ul l-am tinut stins tot timpul.

Editat de mihaiadrian, 04 octombrie 2007 - 17:07.


#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004
Incearca cu un alt software, gen PhotoME

#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.641
  • Înscris: 07.10.2005

View Postmihaiadrian, on Oct 4 2007, 03:14, said:

Si alta intrebare: stie cineva cum poate fi aflat ISO-ul unei imagini la camerele Canon, pt ca in headerele imaginii pe calculator nu exista sau nu il vad eu, ISO-ul poate fi aflat numai de pe camera cand ma uit la imagini.

View Postwirespot, on Oct 4 2007, 03:43, said:

Există tot ce vrei în EXIF, inclusiv ISO.
Din pacate la p&s-urile de la Canon nu se poate vedea valoarea ISO folosita decat la vizualizarea cu softul original.  :(

#7
alex_tm

alex_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 415
  • Înscris: 12.12.2006
nu se strica senzorul asa...  no way ai 1/2000... indiferent de iso...

se strica daca puneai timp de 10 sec diafragma deschisa la max si lasai soarele in cadru!
totusi poit and shoot-urile au un ecran de protectie (ceva in genul ochelarilor heliomatici care se innegresc la lumina puternica, dar electronic)... avand senzorul descoperit tot timpul pt live preview.

pt ce ai facut tu nu are ce sa se intample! ;)

#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004

View Postcatalinmariescu, on Oct 4 2007, 17:23, said:

Din pacate la p&s-urile de la Canon nu se poate vedea valoarea ISO folosita decat la vizualizarea cu softul original.  :(

Dupa cum spuneam, sa incerce cu un alt software - gen PhotoME  ;)

#9
mihaiadrian

mihaiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 11.04.2005
Multumesc, am luat PhotoME-ul si indica ISO-ul(si Flash-ul) de pe imagine bine.

#10
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.641
  • Înscris: 07.10.2005
Mersi Kunzite pentru pont,stiam ca nu se poate vedea decat cu softul original,PhotoMe rezolva problema. :yes:

#11
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.099
  • Înscris: 12.06.2004
Si eu de-abia l-am (re)descoperit :)

#12
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 25.01.2007
Si IrfanView afiseaza... Doar la pozele pe modul auto nu indica si la ce valoare a fost setat...

:photo:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate