Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Polinezia franceză

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#109
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postflorin04, on 27th August 2011, 12:15, said:

@ eugenm

Bravo, felicitari pentru acest review ! Ai 3 stele de la mine   :OK: ! Este cel mai bun de pana acum pe acesta arie ! Asteptam cu mare interes urmarea... Eu planuiesc de mult o vacanta in Bora Bora si informatiile postate de tine imi sunt de mare ajutor. Vazand ce probleme ai avut cu viza de SUA ma gandesc serios sa incerc un alt traseu, anume cel recomandat de userul rottweiler: Bucuresti-Istambul-Tokio-Papeete-Bora Bora. Apropo, stie cineva cum se obtine viza de tranzit pentru Japonia?

Multumesc si promit ca am sa continui, din pacate am stat mai prost cu timpul zilele acestea.
O sugestie ar fi sa te interesezi cat costa o asigurare pentru cazul in care nu ti se acorda viza. Dar trebuie sa ai pregatit din timp si o varianta alternativa.
La Air France poti sa faci rezervare timp de o saptamana (parca) si sa incerci sa mergi la interviu cu rezervarea. Problema vizei trebuie privita cu obiectivitate, pana la urma rata de neacordare este in jur de 30%, ideea este sa nu te pui in mod inutil in dificultate asa cum am facut eu.

In ceea ce priveste Polinezia, "iti promit" ca o sa merite fiecare cent cheltuit si minut petrecut in avion.......

#110
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postflorin04, on 27th August 2011, 12:43, said:

@rottweiler

Multumesc mult pentru sfaturi ! Deocamdata strang bani la ciorap si-mi fac temele... la anul probabil o sa-mi iau biletele de avion. Studiez si Moorea sa vad cum e pe acolo. Ma bucur ca si alti romani au ajuns in Polinezia Franceza... visul meu e sa stau pe plaja, in hamac, la umbra cocotierului batran si sa-mi savurez cocktail-ul :thumbup:
dar bine uns cu ulei contra țînțarilor desigur

#111
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Posteugenm, on 27th August 2011, 12:49, said:

Multumesc si promit ca am sa continui, din pacate am stat mai prost cu timpul zilele acestea.
O sugestie ar fi sa te interesezi cat costa o asigurare pentru cazul in care nu ti se acorda viza. Dar trebuie sa ai pregatit din timp si o varianta alternativa.
La Air France poti sa faci rezervare timp de o saptamana (parca) si sa incerci sa mergi la interviu cu rezervarea. Problema vizei trebuie privita cu obiectivitate, pana la urma rata de neacordare este in jur de 30%, ideea este sa nu te pui in mod inutil in dificultate asa cum am facut eu.

In ceea ce priveste Polinezia, "iti promit" ca o sa merite fiecare cent cheltuit si minut petrecut in avion.......
Merci de raspuns, prefer sa dau mai multi bani si sa n-am de-a face cu ambasada SUA (mai ales ca n-am neamuri pe acolo sa le vizitez si sa profit mai mult timp de valabilitatea vizei). Cat priveste asigurarea de care zici...slabe sperante sa-ti faci asa ceva la noi. Anul trecut am fost la Roma in perioada in care erau manifestatiile contra Brelusconi; aveam bilet luat prin agentie si am incercat sa gasesc o modalitate de asigurare ca sa-mi recuperez banii in cazul in care situatia se inrautateste si nu mai pot pleca. Mi-am pierdut timpul degeaba cu firmele noastre de asigurari, n-am gasit nimic, in afara de asigurarea storno de calatorie (valabila numai daca te imbolnavesti  si nu mai poti pleca).

Edited by florin04, 29 August 2011 - 12:07.


#112
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postflorin04, on 29th August 2011, 13:06, said:

Merci de raspuns, prefer sa dau mai multi bani si sa n-am de-a face cu ambasada SUA (mai ales ca n-am neamuri pe acolo sa le vizitez si sa profit mai mult timp de valabilitatea vizei). Cat priveste asigurarea de care zici...slabe sperante sa-ti faci asa ceva la noi. Anul trecut am fost la Roma in perioada in care erau manifestatiile contra Brelusconi; aveam bilet luat prin agentie si am incercat sa gasesc o modalitate de asigurare ca sa-mi recuperez banii in cazul in care situatia se inrautateste si nu mai pot pleca. Mi-am pierdut timpul degeaba cu firmele noastre de asigurari, n-am gasit nimic, in afara de asigurarea storno de calatorie (valabila numai daca te imbolnavesti  si nu mai poti pleca).
atunci ori o iei prin noua zeelenda, ori o iei prin chile, ori o iei prin istanbul si tokyo.....ori...nu mai stiu

#113
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Pentru toti barbatii care au fost nevoiti sa stea pironiti in fata televizorului urmarind nesfarsitele si interminabilele „aventuri” ale „minunatei” familii Kardashian alaturi de sotie sau prietena nu pot decat sa le spun un singur lucru : Nu sunteti singuri ! In cazul in care nimeni nu s-a aflat in situatia descrisa mai sus nu pot decat sa strang din dinti, sa accept situatia si sa declar „Nasol !”.

.... Lasand la o parte faptul ca sunt nevoit sa imi incarc memoria cu lucruri pe care nu mi le doresc, lucruri precum „Nunta de vis a lui Kim”, ce a mai facut Lam-Lam odata plecat de la Lakers, cum se da in spectacol Scott Disick, cum se baga in viata surorilor mama Kris, etc., exista un singur, un unic lucru la care ma pot uita cu toata atentia cand vine vorba de Kardashieni : „Family vacation”.
Acum putin timp am revazut episodul in care toata familia pleaca in Bora-Bora si am devenit melancolic, lasandu-ma purtat cu gandul la incredibila laguna unde Pacificul de Sud capata cele mai ireale nuante de turcoaz. Pe vremea cand am vizitat Bora-Bora nu eram constient de existenta familiei Kardahian, ca sa aflu ca, defapt, am fost pe insula in aceeasi perioada cu ei .... aducandu-mi aminte ca, la un moment dat, plimbandu-ne cu salupa pe laguna, cineva ne-a spus ca pe un motu se filmeaza !... Recunosc, spre disperarea sotiei mele, ca puteam sa ma lipsesc de toate aceste informatii ...

Pentru cei ce au reusit sa scape de virusul „Kardashians”, pot in schimb, sa le recomand o foarte frumoasa poveste scrisa de Alberto Vazquez Figueroa, cartea „Bora-Bora” care isi „absoarbe” complet cititorul in lumea frumoasa si uimitoare a populatiei polineziene. Povestea este una usoara, dar recomand aceasta carte, prin prisma fascinatiei mele pentru popoarele polineziene, melaneziene si microneziene, intrucat Figueroa reuseste, cu succes, sa te „transporte” in mijocul unui mic trib polinezian ce locuieste in Bora-Bora.... Pana acum, in calatoriile noastre in Polinezia Franceza, Fiji si Noua Zeelanda am avut posibilitatea sa interactionam cu aceste popoare si nu o data am ramas uimit in fata modului armonic in care acesti oameni isi traiesc viata, modului sanatos in care gandesc si a obiceilurilor complexe, pline de simbolism, de la arta tatuajelor pana la celebrul haka  ... De multe ori am auzit cuvintele „triburile din Pacific”, „insularii”, „noroc ca le cad bananele din copac”, etc. Este total neadevarat si contrar ... acesti oameni sunt fascinanti, muncitori (adevarat ca timpul trece cu totul altfel pe o insula in mijlocul oceanului) si foarte iuti la minte ... Cand aveti un pic de timp cititi „Bora-Bora” ....

Nu vreau sa cad in patetic asa ca, pentru a schimba registrul, va recomand sa va uitati la comedia „Couples retreat” sau in traducerea sa neaosa „Vacanta All-Inclusive” ... nu este o comedie nemaipomenita dar este filmata in Bora-Bora. Cred ca m-am uitat la acest film de o suta de ori si desi am invatat pe dinafara dialogurile si desi actiunea ma plictiseste teribil, de fiecare data cand este difuzat pe HBO, nu pot sa nu ma uit la uimitoarea insula plasata in „cea mai frumoasa” laguna din lume.

Si ca sa imi inchei dizertatia, va mai recomand un film ce l-am vizionat de curand, „Kon-Tiki”, despre un explorator norvegian ce incearca sa demonstreze ca popoarele polineziene din Pacific sunt rezultatul migratiilor din America de Sud si nu a migratiei popoarelor asiatice asa cum se credea pana acum (primul care a avansat aceasta idee fiind exploratorul britanic James Cook, unul din idolii mei, care, calatorind prin Pacific a reusit sa ajunga la concluzia ca desi sunt atatea triburi si popoare in aceasta parte a Pamantului,  toti sunt defapt inruditi datorandu-si originea aceluiasi val de migratii asiatic).

... Si o ultima recomandare ... Cautati episodul „French Polynesia” din seria Anthony Bourdain – No Reservations, unde Anthony pleaca intr-o incursiune in Polinezia Franceza pe urmele pictorului Paul Gauguin ... O sa va placa !

Un lucru unanim acceptat este faptul ca Bora-Bora  este giuvaerul vastului „conglomerat” de insule din Pacificul de Sud ce sunt unite sub titulatura de „Polinezia Franceza” ... Dar ce face ca aceasta insula sa fie atat de speciala ? Raspunsul pragmatic si sec este „geografia”... Insula principala dominata de muntele (mai degraba varful) Otemanu, insula de origine vulcanica, este inconjurata de o serie de insulite mai mici (denumite motu) ce formeaza un „inel” in jurul acesteia, inel ce este „rupt” doar intr-un singur loc. Insulitele acestea (motu), sunt de de fapt formatiuni de coral fosilizat care odata cu trecerea timpului se dezvolta, formand in timp insule populate de mangrove si paduri de cocotieri. Rezultatul este o laguna, intim protejata, a carei apa este periodic improspatata prin „mica ruptura” a „inelului” de insule de coral fosilizat, astfel incat aceasta are claritatea cristalului, iar prin jocul de adancimi reflexia soarelui in laguna reinventeaza turcoazul  intr-o mie de nuante. Deasemenea aceasta „protectie” naturala „fereste” laguna de orice influenta a oceanului, astfel incat aceasta pare sa fie in permanenta incremenita ...

Dar realitatea geografica nu poate surprinde trairile celui ce paseste pe acest loc rupt de viata agitata de pe continent, unde, fara nici o exagerare, am trait cu adevarat conceptul „timpul a stat in loc”... Atarnand cuprins de letargie intr-un hamac privind laguna unde un mic motu acoperit cu o padure de cocotieri se interpune intre tine si nesfarsitul Pacific, innotand in laguna calda printre corali si o sumedenie de pesti colorati, unde vizibilitatea uluitoare „te tine” sub apa dornic sa explorezi fiecare coral si fiecare stanca care este probabil casa unei murene, mergand cu barca pe laguna vizualizand infinite nuante de smarald, sorbind cu pofta un Hinano rece (berea locala) la sfarsitul unei zile toride, pe plaja „ascultand” linistea lagunei, liniste „sparta” doar de vreun mahi-mahi agitat .... Locul unde mi-as dori sa traiesc pentru restul vietii !

In povestea inceputa de mine acum un an si jumatate, v-am povestit de Elie si Monique, cei ce conduc pensiunea unde am stat, un loc fabulos aflat pe un motu complet izolat ... unde odata cu trecerea timpului am legat o frumoasa prietenie cu cei doi ... Am gatit impreuna, am fost la restaurant impreuna, chiar si in excursia cu submarinul tot impreuna am fost ... Elie chiar ne-a propus sa ramanem in Bora si sa lucram cu ei ... propunere la care ma gandesc aproape in fiecare zi de doi ani incoace.... Am venit in Bora ca un cuplu din inexistenta Romanie (inexistenta pentru aceasta parte de lume) si am plecat prieteni cu doua persoane deosebite... Ne scriem relativ des si ne tinem la curent cu viata fiecaruia ... Din pacate Tapuna, catelul de care va povesteam a murit, locul acestuia fiind luat de jucausa Tapuna 2, familia s-a extins cu un pui de rechin, Elie l-a pastrat pe Austin (micuta barca cu motor) dar i-a adus un frate mai mare (mult mai mare), dar si un nou ponton isi asteapta vizitatorii pe motu. Acum cateva zile Elie ne-a scris spunand ca ploaia si vantul au pus stapanire pe Bora dar ne-a asigurat ca daca vrem sa revenim, vremea frumoasa urmeaza sa isi reia suprematia.

... Bora-Bora ... Una din cele mai pretioase amintiri ale noastre, locul unde am experimentat o excursie 4x4 pe muntele Otemanu, unde am avut parte de adrenalina, de putina istorie (am vazut celebrele tunuri lasate de armata americana in cel de-al doilea razboi mondial) si de privelisti catre laguna ce iti taie respiratia... Bora-Bora, locul unde am fost la o crescatorie de perle (celebrele perle negre) si unde sotia mea a golit cardurile ... Bora-Bora, locul unde am fost pentru prima data intr-o excursie sub apa cu submarinul (o experienta „once in a life time”), unde am hranit o sumedenie de pesti si unde am vazut si cativa rechini... Locul unde am facut cunostinta pentru prima oara cu civilizatia polineziana ... Locul unde am inchiriat o masina si in doua ore am facut un tur complet de insula presarat cu o suta de opriri... Locul ce gazduieste faimoasa plaja Matira ... Locul unde peste un proaspat Mahi-Mahi la gratar poti turna un incredibil sos de vanilie ...

... Bora-Bora locul unde va trebui sa ne intoarcem candva ...

#114
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Amintiri la intamplare ...

Attached File  Bora-Bora 01.jpg   93.7K   185 downloadsAttached File  Bora-Bora 02.jpg   94.07K   165 downloadsAttached File  Bora-Bora 03.jpg   94.28K   165 downloadsAttached File  Bora-Bora 04.jpg   95.31K   159 downloads
Attached File  Bora-Bora 05.jpg   78.59K   160 downloadsAttached File  Bora-Bora 06.jpg   69.45K   165 downloadsAttached File  Bora-Bora 07.jpg   119.93K   182 downloadsAttached File  Bora-Bora 08.jpg   111.25K   181 downloads
Attached File  Bora-Bora 09.jpg   65.77K   166 downloadsAttached File  Bora-Bora 10.jpg   77.01K   152 downloadsAttached File  Bora-Bora 11.jpg   54.67K   152 downloadsAttached File  Bora-Bora 12.jpg   68.45K   149 downloads
Attached File  Bora-Bora 13.jpg   76.24K   151 downloadsAttached File  Bora-Bora 14.jpg   72.77K   148 downloadsAttached File  Bora-Bora 15.jpg   72.5K   151 downloadsAttached File  Bora-Bora 16.jpg   107.11K   145 downloads
Attached File  Bora-Bora 17.jpg   69.58K   145 downloadsAttached File  Bora-Bora 18.jpg   76.69K   137 downloadsAttached File  Bora-Bora 19.jpg   70.01K   151 downloadsAttached File  Bora-Bora 20.jpg   140.58K   160 downloads
Attached File  Bora-Bora 21.jpg   142.3K   169 downloadsAttached File  Bora-Bora 22.jpg   110.08K   152 downloadsAttached File  Bora-Bora 23.jpg   64.79K   150 downloadsAttached File  Bora-Bora 24.jpg   62.88K   145 downloads
Attached File  Bora-Bora 25.jpg   96.09K   145 downloadsAttached File  Bora-Bora 26.jpg   77.83K   174 downloadsAttached File  Bora-Bora 27.jpg   77.62K   182 downloadsAttached File  Bora-Bora 28.jpg   61.27K   169 downloads
Attached File  Bora-Bora 29.jpg   51.82K   153 downloadsAttached File  Bora-Bora 30.jpg   54.31K   152 downloadsAttached File  Bora-Bora 31.jpg   42.94K   157 downloadsAttached File  Bora-Bora 32.jpg   42.49K   145 downloads
Attached File  Bora-Bora 33.jpg   26.27K   140 downloadsAttached File  Bora-Bora 34.jpg   53.38K   128 downloadsAttached File  Bora-Bora 35.jpg   76.92K   130 downloadsAttached File  Bora-Bora 36.jpg   68.31K   123 downloads
Attached File  Bora-Bora 37.jpg   93.94K   122 downloadsAttached File  Bora-Bora 38.jpg   88.8K   123 downloadsAttached File  Bora-Bora 39.jpg   61.24K   115 downloadsAttached File  Bora-Bora 40.jpg   108.28K   121 downloads
Attached File  Bora-Bora 41.jpg   75.54K   116 downloadsAttached File  Bora-Bora 42.jpg   81.07K   231 downloadsAttached File  Bora-Bora 43.jpg   138.23K   253 downloadsAttached File  Bora-Bora 44.jpg   91.37K   256 downloads
Attached File  Bora-Bora 45.jpg   165.92K   230 downloadsAttached File  Bora-Bora 46.jpg   163.83K   195 downloadsAttached File  Bora-Bora 47.jpg   99.77K   180 downloadsAttached File  Bora-Bora 48.jpg   88.66K   159 downloads
Attached File  Bora-Bora 49.jpg   89.58K   171 downloadsAttached File  Bora-Bora 50.jpg   68.43K   158 downloadsAttached File  Bora-Bora 51.jpg   103.39K   151 downloadsAttached File  Bora-Bora 52.jpg   77.42K   141 downloads
Attached File  Bora-Bora 53.jpg   147.77K   168 downloadsAttached File  Bora-Bora 54.jpg   97.13K   166 downloadsAttached File  Bora-Bora 55.jpg   119.75K   172 downloadsAttached File  Bora-Bora 56.jpg   134.34K   150 downloads
Attached File  Bora-Bora 57.jpg   95.79K   153 downloadsAttached File  Bora-Bora 58.jpg   113.58K   164 downloadsAttached File  Bora-Bora 59.jpg   78.43K   160 downloadsAttached File  Bora-Bora 60.jpg   113.25K   186 downloads
Attached File  Bora-Bora 61.jpg   164.56K   169 downloads

#115
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007
visul meu este sa ajung pe o insula din asta si sa raman acolo, sa traiesc din bananele cazute din pom :)! frumos ai scris, pe sufletul meu! noroc cu voi care va taiati din timp sa scrieti despre locuri la care unii pot doar visa! pozele sunt..... ahhhh!

#116
Beson13

Beson13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2013
Salutare,

Noi ne-am intors acum doua luni din Bora Bora. Locuim in Australia asa ca am zburat pe ruta: Brisbane-Auckland-Papeete-Bora Bora cu o noapte dormit in Papeete. In Bora Bora am stat la St Regis unde pot spune ca am avut parte de o experienta de vis.

Daca pot ajuta pt cei care au intrebari cu placere...

#117
OctavianGeorge

OctavianGeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.04.2014

View PostBeson13, on 23 iunie 2013 - 03:11, said:

Salutare,

Noi ne-am intors acum doua luni din Bora Bora. Locuim in Australia asa ca am zburat pe ruta: Brisbane-Auckland-Papeete-Bora Bora cu o noapte dormit in Papeete. In Bora Bora am stat la St Regis unde pot spune ca am avut parte de o experienta de vis.

Daca pot ajuta pt cei care au intrebari cu placere...


Cat ati stat la St Regis? Si ce servicii ati avut incluse de la ei? Sfaturi pentru locuri de vizitat si locuri de cina romantice si cam care sunt preturile pe acolo(de exemplu o cina). Planuiesc sa merg in decembrie cu iubita mea pentru 10 zile si avem un buget de maxim 15000 euro.

#118
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007
Salutari,

Asa cum i-am promis azi lui Matterhorn pe topicul de Maldive,revin cu niste informatii despre sejurul pe care l-am avut in Bora-Bora in luna mai a acestui an.
Aceasta excursie in Bora-Bora o visam de foarte mult timp,iar anul acesta spre norocul nostru,acest vis s-a indeplinit.
Planuirea sejurului a inceput undeva prin august 2013,deci cu ceva timp inainte de plecare.Avand in vedere distanta f mare care este de parcurs pana acolo,am decis sa impuscam mai multi iepuri dintr-o data si am ales sa vizitam mai multe locuri.Asadar,dupa mai multe variante pe care le-am luat in considerare,pana la urma ne-am decis pt. urmatorul traseu:Bucuresti-Las Vegas-Bora-Bora-Hawaii-San Francisco-Bucuresti.
Ca si varianta de cazare,dupa lungi cautari,am ales hotelul Le Meridien.Pachetul l-am achizitionat de la o agentie de turism din SUA specializata pe Tahiti,agentie pe care ti-o recomand cu incredere.Si aici ma refer la faptul ca au fost foarte prompti la orice intrebare si s-a respectat intru totul pachetul oferit.Acesta a inclus:10 nopti cazare in over water bungalow,mic dejun,o sticla de sampanie la sosire,o plimbare cu catamaranul,wi-fi,intampinare cu flori lei pe aeroport in Papeete,zbor dus-intors Papeete-Bora Bora.Tot acest pachet a costat 5.000 de euro pt.2 persoane.
Ca sa-ti faci o idee mai clara,ia in calcul ca un zbor Papette-Bora Bora si retur costa cam 325 de euro/pers.
Cat despre zborul lung ca si cost,din pacate nu-ti pot oferi prea multe detalii avand in vedere ca noi am zburat din Las Vegas in Bora Bora.
Probabil ca din Bucuresti un bilet variaza intre 1.600-1.800 de euro/pers.
Ca si variante pt. restaurante:ai optiunea ori sa mananci la hotel,ori sa mananci la restaurantele din Vaitape.
Dezavantajul la Vaitape este faptul ca trebuie sa iei un boat shuttle ca sa ajungi acolo si acesta costa.De ex.,la Le Meridien aceasta barca pleca de 3 ori pe zi in Vaitape si costa cam 50 de USD dus-intors pt. 2 pers.
In Vaitape sunt cateva restaurante f bune,la care daca faci rezervare,vin si te iau si te aduc gratuit din port unde te lasa barca de la hotel.O cina pt 2 pers. care includea aperitiv,fel principal,desert,un cocktail si o sticla de vin costa aprox. 200-250 de usd.Bine,asta fiind optiunea noastra.Probabil exista o optiune si mai ieftina.
La hotel erau 3 restaurante,insa nefiind high season ,nu erau deschise toate in fiecare seara.Aveai optiunea sa mananci bufet cu diferite teme in fiecare seara la 100 usd/pers. fara bautura.Celelalte 2 restaurante erau a la carte.Acolo o cina era cam pana in 200 usd/2 pers.Alta varianta mai ieftina era sa comanzi la room-service si aici ajungeai pe la 100-130 usd pt. 2 pers.
Bauturile erau scumpe,insa avantajul era ca puteai sa-ti iei bautura din duty-free,nu ca in Maldive unde nu ai voie.Mai exista si varianta sa cumperi din Vaitape de la supermarket.
Masina nu am inchiriat,nu-ti pot da detalii despre asta,insa nu te gandi ca ai f multe ce sa faci.Se pot inchiria si biciclete.In Vaitape,in afara de cateva restaurante,plaja Matira care este superba,2 supermarketuri si cateva magazine de suveniruri,sincer nu prea ai ce face,asa ca masina dupa parerea mea merita inchiriata doar o zi.
Ca si excursii optionale,sunt multe variante insa si f. scumpe:jet ski in jurul insulei (recomand,a fost bestial),parasailing,scuba,excursie 4x4 pe Mt. Otemanu,pescuit,shark feeding,etc
Nu am vorbit deloc despre peisaj,care este absolut fantastic.Nimic nu se compara cu laguna din Bora Bora ,strajuita de muntele Otemanu.Cu siguranta nu vei regreta aceasta alegere.

Daca mai ai si alte intrebari si iti pot raspunde,cu cea mai mare placere.

#119
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007
Revin si cu niste imagini,care zic eu ca fac cat 1.000 de cuvinte....

Attached Files



#120
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007

View Postdanusz, on 13 octombrie 2014 - 21:28, said:

Salutari,

Asa cum i-am promis azi lui Matterhorn pe topicul de Maldive,revin cu niste informatii despre sejurul pe care l-am avut in Bora-Bora in luna mai a acestui an.
Aceasta excursie in Bora-Bora o visam de foarte mult timp,iar anul acesta spre norocul nostru,acest vis s-a indeplinit.
Planuirea sejurului a inceput undeva prin august 2013,deci cu ceva timp inainte de plecare.Avand in vedere distanta f mare care este de parcurs pana acolo,am decis sa impuscam mai multi iepuri dintr-o data si am ales sa vizitam mai multe locuri.Asadar,dupa mai multe variante pe care le-am luat in considerare,pana la urma ne-am decis pt. urmatorul traseu:Bucuresti-Las Vegas-Bora-Bora-Hawaii-San Francisco-Bucuresti.
Ca si varianta de cazare,dupa lungi cautari,am ales hotelul Le Meridien.Pachetul l-am achizitionat de la o agentie de turism din SUA specializata pe Tahiti,agentie pe care ti-o recomand cu incredere.Si aici ma refer la faptul ca au fost foarte prompti la orice intrebare si s-a respectat intru totul pachetul oferit.Acesta a inclus:10 nopti cazare in over water bungalow,mic dejun,o sticla de sampanie la sosire,o plimbare cu catamaranul,wi-fi,intampinare cu flori lei pe aeroport in Papeete,zbor dus-intors Papeete-Bora Bora.Tot acest pachet a costat 5.000 de euro pt.2 persoane.
Ca sa-ti faci o idee mai clara,ia in calcul ca un zbor Papette-Bora Bora si retur costa cam 325 de euro/pers.
Cat despre zborul lung ca si cost,din pacate nu-ti pot oferi prea multe detalii avand in vedere ca noi am zburat din Las Vegas in Bora Bora.
Probabil ca din Bucuresti un bilet variaza intre 1.600-1.800 de euro/pers.
Ca si variante pt. restaurante:ai optiunea ori sa mananci la hotel,ori sa mananci la restaurantele din Vaitape.
Dezavantajul la Vaitape este faptul ca trebuie sa iei un boat shuttle ca sa ajungi acolo si acesta costa.De ex.,la Le Meridien aceasta barca pleca de 3 ori pe zi in Vaitape si costa cam 50 de USD dus-intors pt. 2 pers.
In Vaitape sunt cateva restaurante f bune,la care daca faci rezervare,vin si te iau si te aduc gratuit din port unde te lasa barca de la hotel.O cina pt 2 pers. care includea aperitiv,fel principal,desert,un cocktail si o sticla de vin costa aprox. 200-250 de usd.Bine,asta fiind optiunea noastra.Probabil exista o optiune si mai ieftina.
La hotel erau 3 restaurante,insa nefiind high season ,nu erau deschise toate in fiecare seara.Aveai optiunea sa mananci bufet cu diferite teme in fiecare seara la 100 usd/pers. fara bautura.Celelalte 2 restaurante erau a la carte.Acolo o cina era cam pana in 200 usd/2 pers.Alta varianta mai ieftina era sa comanzi la room-service si aici ajungeai pe la 100-130 usd pt. 2 pers.
Bauturile erau scumpe,insa avantajul era ca puteai sa-ti iei bautura din duty-free,nu ca in Maldive unde nu ai voie.Mai exista si varianta sa cumperi din Vaitape de la supermarket.
Masina nu am inchiriat,nu-ti pot da detalii despre asta,insa nu te gandi ca ai f multe ce sa faci.Se pot inchiria si biciclete.In Vaitape,in afara de cateva restaurante,plaja Matira care este superba,2 supermarketuri si cateva magazine de suveniruri,sincer nu prea ai ce face,asa ca masina dupa parerea mea merita inchiriata doar o zi.
Ca si excursii optionale,sunt multe variante insa si f. scumpe:jet ski in jurul insulei (recomand,a fost bestial),parasailing,scuba,excursie 4x4 pe Mt. Otemanu,pescuit,shark feeding,etc
Nu am vorbit deloc despre peisaj,care este absolut fantastic.Nimic nu se compara cu laguna din Bora Bora ,strajuita de muntele Otemanu.Cu siguranta nu vei regreta aceasta alegere.

Daca mai ai si alte intrebari si iti pot raspunde,cu cea mai mare placere.

Felicitari pentru vacanta de vis si multumesc frumos pentru informatii.
Intr-adevar este o destinatie pentru care trebuie sa-ti faci temele cu multa vreme inainte...
Ati ajuns in Moorea si Tahiti?

#121
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postmatterhorn, on 14 octombrie 2014 - 19:27, said:

Felicitari pentru vacanta de vis si multumesc frumos pentru informatii.
Intr-adevar este o destinatie pentru care trebuie sa-ti faci temele cu multa vreme inainte...
Ati ajuns in Moorea si Tahiti?

In Moorea si Tahiti nu am ajuns.M-am gandit mult inainte cum sa impart cele 10 zile,la un moment dat vroiam sa stam 4 zile in Moorea si 6 zile in Bora Bora,insa pana la urma am zis sa nu ne trambalam prea mult si am optat numai pt. Bora Bora.Agentia de la care am luat pachetul poate oferi fara probleme un sejur pe care sa-l imparti exact cum doresti,asa ca nu este nici o problema.Depinde de optiunea fiecaruia.Oricum,am auzit lucruri frumoase despre Moorea,in sensul ca este mai wild si ai mai multe optiuni de activitati outdoor.Insa laguna din Bora Bora este numai una.Probabil Aitutaki se apropie f. mult ca si frumusete.Arunca un ochi si pe Cook Islands,pe mine unul ma tenteaza rau pe viitor.

#122
hazzeleyesz

hazzeleyesz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 20.09.2008
Stie cineva ceva optiuni de un sejur din SUA? Danusz cu ce agentie ai luat legatura din SUA? Is foarte interesat de un asemenea sejur, si caut incontinuu pe anumite site-uri informatii. Cand e cea mai acceptabila perioada de mers acolo? Am inteles ca este si o perioada in care ploua mereu, as vrea sa o evit. Daca ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii.....

#123
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Posthazzeleyesz, on 23 noiembrie 2014 - 01:20, said:

Stie cineva ceva optiuni de un sejur din SUA? Danusz cu ce agentie ai luat legatura din SUA? Is foarte interesat de un asemenea sejur, si caut incontinuu pe anumite site-uri informatii. Cand e cea mai acceptabila perioada de mers acolo? Am inteles ca este si o perioada in care ploua mereu, as vrea sa o evit. Daca ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii.....

In SUA sunt mai multe agentii care sunt specializate pe Polinezia Franceza.Referitor la agentia de la care am luat eu pachetul o sa-ti trimit pe mesaj privat detalii,pt. ca nu stiu exact daca am voie sa dau numele ei aici.In ceea ce priveste perioada optima de mers acolo,cred ca depinde foarte mult si de noroc.Noi de exemplu am fost in mai,cand teoretic este shoulder season si in 10 zile de stat acolo o zi a plouat,in rest a fost vreme superba.High seasonul incepe de la 1 iunie,insa si preturile sunt pe masura.Din ce am citit,de evitat ar fi decembrie-ianuarie cand teoretic ploua f mult,insa repet,fiind vorba de o insula tropicala nu poti prezice exact cand sa mergi.

#124
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postdanusz, on 25 noiembrie 2014 - 19:26, said:

In SUA sunt mai multe agentii care sunt specializate pe Polinezia Franceza.Referitor la agentia de la care am luat eu pachetul o sa-ti trimit pe mesaj privat detalii,pt. ca nu stiu exact daca am voie sa dau numele ei aici.In ceea ce priveste perioada optima de mers acolo,cred ca depinde foarte mult si de noroc.Noi de exemplu am fost in mai,cand teoretic este shoulder season si in 10 zile de stat acolo o zi a plouat,in rest a fost vreme superba.High seasonul incepe de la 1 iunie,insa si preturile sunt pe masura.Din ce am citit,de evitat ar fi decembrie-ianuarie cand teoretic ploua f mult,insa repet,fiind vorba de o insula tropicala nu poti prezice exact cand sa mergi.

eu am fost in polinezia in decembrie și un pic din ianuarie, acum vreo 6 ani,  ploua zilnic cam juma de oră dar era foarte cald, ploaia nu era deranjantă
eu am folosit serviciile unei agentii din din papeete dar cred că și agentiile de pe aici au preturi bune, dar ăștia de pe aici habar nu au ce vînd, deci dacă te apuci să pui intrebari îi bulversezi

View Postmatterhorn, on 14 octombrie 2014 - 19:27, said:

Felicitari pentru vacanta de vis si multumesc frumos pentru informatii.
Intr-adevar este o destinatie pentru care trebuie sa-ti faci temele cu multa vreme inainte...
Ati ajuns in Moorea si Tahiti?

eu am fost și în moorea și in tahiti și pe bora bora. Cel mai mult mi-a plăcut Moorea. Cele mai multe insecte erau pe Bora, pe Moorea mai puțin iar pe Tahiti nu am văzut.

Edited by rottweiler2007, 26 November 2014 - 08:17.


#125
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View Posteugenm, on 10 februarie 2013 - 20:49, said:



HEAVEN ! Posted Image

#126
grungeisdead

grungeisdead

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.07.2016
La cat ajunge o vacanta decenta de 4-5 zile in Tahiti cu tot cu transport, cazare etc?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate