Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Polinezia franceză

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#145
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostTz3posu, on 19 iulie 2017 - 09:14, said:


Stii ce e foarte interesant?
M-am uitat din curiozitate de un zbor FRA - LAX si unul OTP - LAX. Nu imi permit deocamdata dar am vrut sa imi fac o idee.

Cel FRA - LAX este in jur de 900 euro dis-intors zbor direct.
Cel OTP - LAX este in jur de 600 euro cu escala in FRA si MUC la intors.
Este cel putin ciudat, stiu cum functioneaza treaba cu biletele de avion dar totusi am un segment in plus pe sens la zborul din OTP. In acelasi timp este mai ieftin desi opreste in FRA unde probabil se mai urca si alti pasageri ( chiar si tu in cazul tau) ce platesc mai mult pe biletul de avion desi eu deja am efectuat un segment de zbor OTP - FRA si urmeaza acealsi zbor direct din FRA pana in LAX.


Nu înțelegi și nu știi deloc cum funcționează ticketingul :)

Exista clase tarifare și reguli. Ambele (OTP-FRA și FRA-LAX) sunt cu regula de 1+ stop. De asta e mai ieftin, nu e nicio noutate.

Sa vezi distracție când dar de regula "round way" și dus-întors e mai ieftin decât doar dus, cu mult.



#146
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003

View Postdarksun, on 18 iulie 2017 - 08:44, said:

@sparxxx cam cat duce o vacanta completa in polinezie (daca se poate spune), vrem si noi la anul sa mergem si suntem interesati de costuri.
Pai depinde cand vrei sa mergi, cat vrei sa stai si mai ales unde:)
Cea mai buna dar si cea mai scumpa perioada este intre iulie-octombrie cand ploua foarte putin si ai cer senin 90% din timp. Plus sezonul de a inota cu balenele este tot atunci:).
Nu stiu daca pretul pe care l-am platit noi este un etalon pentru ca am ales doar 5 stele si bungalow pe apa peste tot (deci cam 800-1000e/noapte)
Stam de pe 27.07 - 21.08.
Tahiti - Moorea - Bora Bora.
Momentan suntem pe Moorea si este de vis... paradis in adevaratul sens al cuvantului.
Ieri am fost sa inotam cu balenele si mi s-a parut cea mai emotionanta experienta de genul... ne-am intalnit de 3x cu o mama si un pui. IREAL! Erau cam la maxim 10m de noi...
Ca sa revin la intrebarea ta pe noi ne-a costat cam 25k euro toata distractia (inclusiv zboruri si demipensiune).
O sa mai cheltuim si pe aici ceva pe excursii, pranz etc... probabil cam 5k.
Oricum, nu regret un cent pana acum.
Nu lua pretul meu ca etalon fiindca se poate si mult mai ieftin.
PS: pt zborul Frankfurt - LAX am castigat la licitatia pt Premium Economy cu 200$/persoana. Chiar e foarte misto categoria.

Edited by sparxxx, 05 August 2017 - 21:01.


#147
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Abia astept un full report, drum(cu ce ati zburat din LAX in PPT), cazare,excursii, etc( din tot ce am citit pe net sunt review uri de la americani bogati basinosi care se simt deranjati de toate tampeniile...
Polinezia Franceza e din categoria My Dream Destinations!!!
Strang mile la Air France, (am 249 000, Posted Image )drumul mi se pare extrem de obositor chiar si cu stop over in LAX e crunt..sper sa prind un deal bun intre LAX SI PPT sau macar un upgrade pe sectorul asta.
La un moment dat cochetam cu Paul Gauguin Cruise...dar mai studiez

Felicitari ptr destinatia aleasa

#148
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nu pot sa nu impartasesc cu comunitatea faptul ca am observat singurul capitol la care stau mai bine decat colegul Zavoianu, si anume la mile: 340.000 and counting :-). Care mile vor fi folosite pentru cele doua destinatii unde au maxim de valoare: Polinezia Franceza si Noua Caledonie.

Partea trista e ca pe-acolo pare a fi fix locul geometric si geografic in care s-a intalnit hotul (francezu') cu prostul (americanu'), ceea ce face ca lucrurile sa fie ceva mai complicat de abordat la capitolul preturi.

Cum sezonul asta s-a cam dus si am inteles ca de prin decembrie pana prin aprilie-mai e loterie la capitolul vreme asteptam anul viitor. Sper si eu sa mai posteze cineva pe aici, nimic nu se compara cu parerea unui roman. Cu mentiunea ca, din pacate, ma intereseaza indeosebi variante ceva mai "omenesti" :-).

Edited by alexxxxx, 08 August 2017 - 12:17.


#149
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
@sparxxx multumesc de informatie, daca ma duc in Bora - Bora, nu ma duc sub 5 stele. Cam la 30K buget ma uitam si eu. Te rog daca ai timp in viitor sa faci un review mai specific cu good & bad din excursie.

Multumesc anticipat! :)

#150
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003
Promit sa fac si un review dar momentan sunt foarte ocupat cu munca. Asa e cand lipsesti 1 luna de zile :D.
Plus ca sunt si dat peste cap cu fusul orar... am revenit acum 1 saptamana si inca ma mai lupt cu somnul.
Pe scurt a fost de vis! Nu mi-as fi imaginat ca poate fi ATAT de frumos.
Ca parti negative: costurile Posted Image, drumul lung (noroc cu premium economy pe Lufthansa) si LA. Un  jeg de oras... bine ca nu am stat mai mult de 3 zile.

Edited by sparxxx, 28 August 2017 - 19:07.


#151
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Inca astept @sparxxx un review. :) Sper la anul in noiembrie sa ajung si eu in Bora Bora macar. :D

#152
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Si eu astept review-ul, desi nu cred sa ajung prea curand in zona :).

#153
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003
Bun, am promis si un review... nu prea ma pricep la scris dar o sa va dau cateva detalii si bineinteles ca raspund la eventuale intrebari.

Perioada: 24.07 - 20.08

Zboruri: ~6300 euro (incluzand si zborurile locale intre insule)
10:05 Frankfurt - 13:00 Los Angeles (Lufthansa Premium Economy). Am ales fix zborul asta fiindca imi place sa zbor cu A380.
Inital am rezervat economy si am apelat la sistemul lor de licitatie pentru Premium (am prins upgrade la 240e/persoana). Merita din plin. E prima oara cand am zburat Premium si m-am simtit excelent. Adevarul e ca nu am zburat niciodata Business insa Premium pe Lufhansa e senzational.
Total: ~1300e/persoana

Am ales sa dormim o noapte in Los Angeles (langa aerport sunt nspe mii de hoteluri pentru toate buzunarele). Zborurile sunt lungi (11h FRA-LA, 8.5h LA-Tahiti) si eu unul nu le-as face dintr-o bucata.
In caz ca vreti sa le faceti intr-o bucata o sa aveti o surpriza in LA deoarece trebuie sa iesiti de tot (nu se poate prin zona de transfer), sa va luati bagajul , treceti iar prin check in, control securitate, control viza etc. (la control pasapoarete in LA e macel. Tone de asiatici).

A doua zi ne-am trezit fresh si am plecat spre aerport pentru zborul catre Tahiti
15:30 LA - 21:55 Tahiti - Air Tahiti Nui Economy: ~1150e/persoana
Zborul placut, mancarea destul de buna, spatiu (noi ne-am rezervat locuri pe randul cu 2 scaune).

Tahiti: 25.07 - 28.07 Intercontinental Tahiti Resort & Spa (Panoramic Room) - demipensiune ~ 400e/noapte
Aici am ales sa nu stam in Bungalow fiindca nu erau asa de impresionante iar pt noi a fost o locatie de tranzit si acomodare.
Hotelul este foarte misto, mancarea foarte buna insa nu este un hotel unde sa iti petreci vacanta. Este un hotel unde merita stat 3-4 zile maxim cat sa te obisnuiesti cu atmosfera etc.
Am avut noroc ca am prins si un festival de-al lor iar atmosfera si spectacolele de seara au fost senzationale. Zeci de dansatori etc. foarte frumos.
Vremea perfect fara niciun nor pe cer.
Pe langa costurile pe cazare (3 mese incluse) am mai cheltui pe bauturi, SPA etc. Deci asta depinde de fiecare ce si cum.

Moorea: 28.07 - 06.08 Hilton Moorea Lagoon Rersort & Spa. - demipensiune ~800e/noapte
Din Tahiti am luat ferry-ul spre Moorea. Este un ferry rapid si dureaza cam 40 minute. Ultimile 10 minute sa stati neapara pe deck in fata. Privelistea cum intra ferry-ul in portul din Moorea este unica.
Aici am ales sa stam in Bungalow (KING OVERWATER BUNGALOW). Atentie ei mai au si un King Panoramic Overwater Bungalow care este putin mai scump insa privelistea este catre ocean. NU MERITA. Privelistea cea mai frumoasa este catre insula si laguna care doar acele KING OVERWATER BUNGALOW o au. De preferat sa stati undeva intre 93 - 103. Sunt asezate perfect si aveti cea mai misto priveliste. Noi am stat la 95.
Deja pe Moorea simti ca esti in polinezia franceza. Cu totul alta atmosfera fata de Tahiti. Peisaje, apa etc. De vis.
Mancarea este senzationala.
Au 3 restaurante:
Unul in interior cu o mica terasa unde se serveste doar cina: Vita si inghetata sunt de  stele !!!! (o sa revin cu poze).
Un Bar & Grill pe plaja unde servesc si pranz si cina: foarte frumos si atmosfera placuta.
Unul unde se servesc doar mancaruri bazate pe clatite. Nu va ganditi la clatite normale ci la clatite de restaurant de lux cu un chef francezi etc. E ceva divin Posted Image. Restaurantul este pe ponton intre bungalow-uri si arata foarte misto. se vede si reciful, vin rechini etc. Eu unul nu ma omor cu mancarurile pebaza de clatite insa veneam mereu sa luam desertul Posted Image.

Activitati:
va recomand din tot sufletul urmatoarele activitati
Jetski + ATV BIG Combo. 3h ski jet +3.5h ATV.
http://www.mooreaact...er.com/combo-en
Le puteti face in aceeasi zi sau in zile separate. Noi am optat pentru zile separate si a fost perfect! Asa nu o sa fie nici ei pe graba si din 3h se fac lejer 4h cu jet ski-ul. Peisaje de vis, intalnesti delfini salbatici la tot pasul, cu putin noroc si balene. E ceva de nedescris.
Cu ATV-ul o sa mergeti in interiorul insulei cu niste peisaje verzi de zici ca esti in Avatar. Ceva unic, formatiuni stancoase bestiale... defapt o sa mergeti prin craterul vulcanului care a format insula.

Whale Tour
http://www.mooreaact....com/boat-tours
aici nu o sa comentez prea mult si va spun doar ca pentru mine a fost aventura vietii. Dureaza cam 5-6 ore (ei scriu pe site ca 4h dar isi dau tot interesul sa gaseasca balene). Se poate face doar intre Iulie  si Noiembrie cand e sezonul balenelor.
Nu e chiar usor sa le gasesti dar si cand dai de ele si intri in apa ramai uimit de dimensiunea si curiozitatea lor. Majoritate au si pui care sunt foarte curiosi si se pot apropia si la 1-2m de tine. In mod normal ghizii va recomanda sa stati cam la 10m de ele... dar la ce dimensiuni au acei 10m par cativa cm Posted Image.
Cu alte cuvinte cine merge in perioada Iulie - Noiembrie si nu face aceasta excursie merge degeaba!

Tururile sunt de maxim 6-8 persoane
Ghizi sunt ori localnici (am avut la ski jet) ori francezi (am avut la ATV). La cea cu balenele sunt mereu 2.

Pe langa costurile pe cazare (3 mese incluse) am mai cheltui pe bauturi, SPA etc. Deci asta depinde de fiecare ce si cum.
Revin cu alt post si pentru Bora Bora unde am stat tot 10 zile (6.08 - 16.08)

Intrebari? Posted Image.

Edited by sparxxx, 07 November 2017 - 15:47.


#154
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postsparxxx, on 07 noiembrie 2017 - 15:20, said:

Intrebari? Posted Image.

Poze? Unii dintre noi ce mai citim pe aici ne multumim doar cu poze deocamdata...om vedea in viitor daca ajungem in viata asta si fizic in carne si oase.

#155
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Ms @sparxxx, foarte bun review! L-am citit cu interes si mi-ai mai completat din intrebari, mai ales daca sa fac Europa - Tahiti intr-un singur zbor. Posted Image

Astept si Bora Bora! Posted Image

Pozele sunt cireasa de pe tort! :D

Edited by darksun, 09 November 2017 - 14:25.


#156
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003
O sa revin si cu ceva poze dar momentan cam greu. Ne mutam in casa noua si am alte prioritati:).
Cat despre zborul “direct” cred ca exista doar alternativa Paris-LA-Tahiti.
Escala este de 3.5h din cate tin minte insa o sa stati cu stres.
Uneori baga cozi speciale pt cei cu escala spre Tahiti alteori nu si o sa stati cu sute de asiatici la coada.
Plus la bagaje... dupa iar check in, control etc.
Mai mult stres... dupa un zbor de 10h fix de asta nu mai are omul chef.
Prefer sa dau 200-300$ si sa dorm o noapte langa aeroport.

#157
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
aproape o luna in Polinezia Franceza si  doar 2 excursii si un review despre un hotel?

1150 Euro/pers Air Tahiti LAX-PPT? nu e cam mult sau l ati luat tarziu? Asta in conditiile in care pe site ul lor au oferta de 1200 USD, zbor +5 zile cazare

Referitor la LAX, am scris in topicul de US ca s au bagat niste automate la serviciul emigrari, daca ai mai fost in US si nu ai depasit  perioada legala treci imediat pe la un ofiter care doar arunca un ochi pe pasaportul tau. Erau intradevar miliarde de asiatici dar noi am trecut in mai putin de 10 minute.

#158
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003
Pai si cam ce astepti de la review?
Am zis in mare ce am facut, nu imi pun viata pe tapet.
O sa revin si cu poze plus Bora Bora.
Daca aveti intrebari anume o sa incerc sa vi le raspund.
Referitor la avion cam ala e pretul in sezonul de varf. La banii aia si cazare sa nu aj ceva pretentii:)
In fine, noi am cautat doar 5 stele dar si asa sunt putin sub Maldive si Seychelles.
Cu LA probabil ca am avut noi ghinion. Aparatele alea fac mereu figuri la amprentele sotiei, baga X pe hartia aia si ne trimit la.ghiseu. acolo 2 minute insa pana ajungi la ghiseu...


#159
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Nu a cerut nimeni aici ca cineva sa si dezvaluie viata personala.
Unii chiar isi fac planuri ptr Polinezia Franceza.
In afara de asta review ul tau se opreste la 6 August...pana pe 20? alt hotel,
cum sunt preturile, ce excursii, ati interactionat cu  bastinasii, ceva interesant de vazut, v ati mai dus pe alte insule
Ceva sfaturi ptr niste romani care ajung prima oara acolo

Zic si eu...

#160
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003
Revin si cu restul. Deja am 50% din Bora Bora scris si in cursul zilei de azi o sa poste
Sincer, nu pot mentiona fiecare detaliu:
1. din motive de intimitat
2. nu am mai scris review-uri pana acum si nici nu pot tine minte fiecare detaliu.

Dupa cum am  spus, cel mai simplu ar fi sa punteti intrebari ce anume va intereseaza si am uitat sa mentionez. In masura in care pot o sa va raspun

@Zavoianu: vezi ai mentionat cateva puncte de care am uitat sa scriu, asa este perfect. Voi cereti/intrebati iar eu va raspund :).


PS: o sa incep sa postez si ceva poze mai pe seara. Inca selectez din cele in care nu aparem noi (tot din motive de intimitate).

#161
sparxxx

sparxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.01.2003
Bora Bora: 6.08 - 16.08 Intercontinental Thalasso - demipensiune ~ 1000e/noapte (Diamond Otemano Overwater Vila)
Bora Bora este defapt un munte inconjurat de un "Motu" cum ii zic ei. Nu este vorba de corali ci probabil acea margine a vulcanului ce a format insula.
Laguna are doar o intrare/iesire catre ocean.

Aventura spre Bora Bora a inceput cu transferul de la Hilton Moorea spre aerport.
Am zburat cu Air Tahiti si zobrul costa cam 250-300e/persoana (one way fiindca la intoarcere am zburat Bora Bora - Tahiti). Atentie este companie diferita de Air Tahiti Nui.
Pentru cei care doresc sa viziteze mai multe insule au diferite pachete ce includ 3-6 zboruri. Merita!
Este recomandat sa ajungeti cu 1.5h - 1h inainte de zbor. Boarding-ul se face cu 10 minute inainte.
Procedura de check in este foarte rudimentara, nu exista control de securitate etc insa sunt foarte atenti la dimensiunea si greutate bagajului de cala (maxim 5Kg). Nu accepta nici 100g in plus. Este de inteles fiindca avionul este destul de mic.
Aeroportul este si el mic si nu ai ceva face, au decat un magazin asa ca nu are rost sa veniti prea devreme fiindca o sa va plictisiti.
Acum vine partea CEA MAI IMPORTANTA. Nu se pot rezerva locuri anume in avion, primul venit, primul servit!
Va recomandat sa va asezati la coada pentru boarding cu 30 minute inainte ca sa fiti printre primii pentru a  prinde un loc bun in avion.
Intrarea in avion se face prin spate si sa va asezati neaparat PE PARTEA STANGA. Asa o sa aveti privelsitea perfecta la aterizarea in Bora Bora. O sa vedeti toata insula/arhipelagul. Superb!
Zborul in sine dureaza cam 50 minute, primiti o bautura (ceva sucuri naturale).
Bun... am aterizat si in Bora Bora. Vremea perfecta, cer albastru. Ajungem in aeroport (este destul de modern dar in stil exotic si ceva mai mare decat in Moorea, 2 magazine Posted Image ).
Nu exista banda de bagaje. Bagajele sunt aduse cu un tractoras si asezate pe niste rafturi. Pana acolo insa o sa fiti intampinati de angajatii hotelului la care sunteti cazati.
In functie de hotelul la care sunteti cazati si primirea pe aeroport este mai deosebita. Four Seasons si Intercontinental Thalasso au cea mai extravaganta primire (apa, aperitiv, prosoape umede, coronite de flori, 1 angajat pentru fiecare cuplu etc.)
Transferul spre hotel se face direct cu barca micuta si cocheta (maxim 12 persoane) fara nicio alta oprire. Dupa mine a fost cel mai impresionant transfer de pana acum (si am calatorit destul).
Primul "contact" cu laguna din Bora Bora si culoarea apei este de neuitat. Un albastru cum rar o sa mai vad sau chiar deloc.
Tin sa va spun ca daca mergeti in Bora Bora nu stiu daca merita sa va cazati in alta parte decat Four Seasons sau Intercontinental Thalasso. Hotelurile astea doua va ofera privelistea catre insula exact cum o vedeti in poze. Sunt asezate perfect.
Bun, ultimii 100m inainte de ponton merita sa ii filmati neaparat (asta daca stati la Intercontinental Thalasso). Pe ponton va asteapta un bastinas "razboinic" ce sufla intr-un melc de mare. Sunetul este un fel de "claxon" de vapor (sper ca m-am exprimat corect). Foarte frumos gestul.
Pe ponton iar, angajati pentru fiecare cuplu, va iau bagajele, si va urca pe un golf kart.
Procedura de check in este foarte relaxanta si destul de privata. Fiecare turist/cuplu este luat in primire de un angajat si asezat la o masa, serviti cu sampanie sau bauturi. racoritaore etc. Nu trebuie sa faceti mai nimic, decat pasapoartel si eventual voucher-ul. Semnati ceva reguli de siguranta si asta a fost.
Receptia este la o distanta destul de mare fata de bungalow-uri asa ca transferul se face tot cu golf kart-urile.
In drum spre bungalow faceti turul resort-ului.
Ajuns in bungalow ramai masca de luxul si dimensiunea vilei. Superb! Finisaje, priveliste (asta daca rezervati acel Diamond Otemanu). Noi am primit Bungalow-ul perfect, ultimul la capatul pontonulul.

Acum cateva ceva despre resort dar detaliile astea le gasiti foarte usor si la ei pe site si pe tripadvisor:
Un aspect foarte important este ca ei detin 2 resort-uri . Acest Thalasso care este de 5 stele si inca unul Le Moana de 4 stele. Diferenta este foarte mare!
Thalasso nu se afla pe insula ci pe acel inel ce incojoara insula. Le Moana este pe insula (nu merita, privelistea este nasoala, pare foarte inghesuit si cam "obosit". Bineinteles preturile sunt la jumatate)
Dupa cum am zis cele mai de lux resorturi sunt Thalasso si Four Seasons. Sunt asezate pe Motu vis a vis de insula si au privelistea perfecta catre muntele Otemanu.
Pe insula nu se poate ajunge decat cu barca si ei ofera transport gratuiti dinspre Thalasso catre Le Moana zilnic pana la ora 17:00. Dupa 17:00 costa 25$/persoana dus intors.
Cei din Thalasso pot merge in Le Moana insa nu si invers. Acces la restaurantele de acolo aveti insa trebuie platit. Noi nu am mancat/baut acolo deci nu va pot spune daca merita.
Pe insula am mers de 2 ori. Intr-o zi la pranz ca sa mancam la un restaurant "The Lucky House" si intr-o alta zi seara pentru a mancat la faimosul "Bloody Mary's"
The Lucky House: mancare buna insa se asteapta mult.
Bloody Mary's: o experienta foarte interesanta. La intrare esti asezat la bar sa bei ceva dupa care te cheama sa iti prezinte ce serversc in seara respectiva. Totul este la gratar. Peste, carne etc. Iti alegi de acolo ce vrei sa servesti si te conduc spre masa. Sa va luati incaltaminte lejera (pe care sa o puteti si da jos) fiindca tot restaurantul este cu nisip pe jos.
Transportul catre restaurant si hotel (Le Moana) este garantat de restaurant. Sunati la ei si le spuneti la ce ora veniti. Este valabil cam in toata Polinezia Franceza. Restaurantele ofera transport tur retur de la hotel. Trebuie doar sunat. Nu costa nimic Posted Image.

Despre Intecontinental Thalasso am fost foarte impresionati. Totul la superlativ.
Spa-ul este senzational insa foarte scump. Cine nu doreste masaje sau tratament poate cumpara doar acces la Spa pentru 35$. Aveti acces nelimitat la tot, jacuzzi, piscina, bai etc. Mai totul este in aer liber sau aerisit. Foate frumos!
Mancarea este si ea foarte buna si foarte variata. de 2x pe saptamana organizeaza si un bufet suedez cu spectacole.
Am facut si cateva excursii de snorkeling si scuba. Lumea subacvatica este impresionanta, Manta Rays de 6m, tot felul de rechini, corali etc.
Nu stiu ce sa va mai spun ce nu gasiti si pe tripadvisor Posted Image.
Momentan ma opresc aici si eventual mai revin cu detalii sau ma intrebati voi.

Despre locanici pot spune ca sunt extrem de prietenosi. Am interactionat cu ei peste tot (Tahiti, Moorea si Bora Bora). Nu doar in hotel ci si in afara lui fiindca ne-am tot plimbat.
Au o singura problema, sunt foarte lenti si uita de la mana pan`la gura. Iti iau comanda si dupa 2 minute revin sa te intrebe ce ai comandat. Peste tot fara exceptie am patit asta si devin frustrant. Deci sa va inarmati cu rabdare Posted Image.

Alt mic detaliu ciudat pentru cine deranjeaza este ca o sa intalniti foarte multi transexuali (barbati ce se dau femei). Am intrebat de ce si ni s-au dat mai multe explicatii... ceva legat de cultura lor (nu prea cred) sau pur si simplu ca este la moda. Oricum sunt foarte multi dar nu am avut nicio problema. Ba chiar cu unul(una) am ramas si prieteni si inca comunicam prin facebook Posted Image.

Niciun bastinas nu o sa te agaseze sa cumperi ceva sau sa iti ofere ceva, niciodata! Sunt mandri si foarte indragostiti de paradisul lor. Fac tot posibilul sa te simti bine si binevenit.
Preturile in afara resorturilor sunt destul de mari, peste media europeana sau cam acolo. In resorturi nu mai spun... deci cine nu isi ia demipensiune sa vina cu bani multi Posted Image.
Exista si variante de cazare mai ieftine insa cele mai bune locatii sunt ocupate de resort-uri de lux.

Revin cu poze si astept intrebari.

In mare sunt diferente majore intre Moorea si Bora Bora.
Moorea este o insula si poti face mult mai multe activitati terestre (interiorul insulei este de vis). Mai activa, mai multi localnici, restaurante etc.
Bora Bora esti legat foarte mult de resort si activitati acvatice. Insula in sine nu e nimic special. Nici nu merita sa faci excurise cu ATV... nimic special. Insa laguna si tot ce tine de apa... unic pe pamantul asta.

Edited by sparxxx, 13 November 2017 - 10:56.


#162
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Multumesc @sparxxx, am notat si cele 2 resort-uri! Foarte util review-ul, mai mult decat ma asteptam. Doar niste poze cu camera si laguna cred ca mai lipsesc. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate