Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Vor sa ne taie alocatiile

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#55
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Imi aduc aminte cand lasam sa se stranga alocatia pe un an de zile, aveam si dobanda :D
Cand se strangeau destui bani, aveam N planuri marete cu ei.

Nu sunt de acord cu ceea ce am auzit la radio, adica sa se dea alocatie pt copii in fct de salariu, iar cei peste un anumit prag sunt taiati de la portie.

#56
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostCourage, on Oct 23 2007, 10:16, said:

Imi aduc aminte cand lasam sa se stranga alocatia pe un an de zile, aveam si dobanda :D
Cand se strangeau destui bani, aveam N planuri marete cu ei.

Nu sunt de acord cu ceea ce am auzit la radio, adica sa se dea alocatie pt copii in fct de salariu, iar cei peste un anumit prag sunt taiati de la portie.
ce amintiri frumoase  :)

astia sunt dobitoci . de parca aia cu salarii mari nu platesc impozite.  :death:

multi parinti puneau deoparte alocatia copiilor ca si economiile lor.

#57
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
Vad ca inca sunteti ancorati in mentalitatea "statul - tatucul nostru"  :deadtongue:

Sa dea alocatie la toti copii, indiferent de venitul parintilor => sa dea si ajutoare de caldura, reduceri pe mijloacele de transport si alea-alea la toti romanii, nu?

#58
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postshiva, on Oct 23 2007, 10:35, said:

Vad ca inca sunteti ancorati in mentalitatea "statul - tatucul nostru"  :deadtongue:
poate sunt ancorat in mentalitatea " statul este un betiv ordinar care cheltuie toti banii aiurea si nu da nimic inapoi "
Sa dea alocatie la toti copii, indiferent de venitul parintilor
mai intereseaza-te cum e in alte tari . nici macar nu mai vorbesc de sume


#59
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

Quote

poate sunt ancorat in mentalitatea " statul este un betiv ordinar care cheltuie toti banii aiurea si nu da nimic inapoi "

Dap ....Dar ce ar trebui, in primul rand, sa dea statul inapoi e un climat social, politic si economic stabil si propice pt. omul de rand ...cum zicea Lincoln ""made by the people, for the people"...

#60
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postshiva, on Oct 23 2007, 11:09, said:

Dap ....Dar ce ar trebui, in primul rand, sa dea statul inapoi e un climat social, politic si economic stabil si propice pt. omul de rand ...cum zicea Lincoln ""made by the people, for the people"...
cred ca alocatia asta era singurul lucru care il primeau copii inapoi de la stat. restul ( educatie, sanatate ) e furt pe fata.

dar deh trebuie sa se dea la pensionari ca aia voteaza pe cand copiii nu.

#61
Lady D.

Lady D.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.08.2007

View Postturbo trabannt, on Oct 23 2007, 12:11, said:

cred ca alocatia asta era singurul lucru care il primeau copii inapoi de la stat. restul ( educatie, sanatate ) e furt pe fata.

dar deh trebuie sa se dea la pensionari ca aia voteaza pe cand copiii nu.



huh? gandesti gresit... scoala nu ti-o plateste statul? facultatea?
si eu am mai primit si bursa de la liceu. si am fost ft ft ft fericita. nu pt ca a fost o suma enorma, ca si-au batut mai mult joc de noi... asa, pt mine...

tu crezi ca niciun politician nu vede intr-un copil o minte cruda pe care sa o poata manipula si educa dupa bunul plac? serios vorbind, un copil e un viitor adult, iar ei au dreptul la vot... ;)
nush daca intelegi ce vreau sa spun...

#62
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Te inseli amarnic daca tu crezi ca politicienii gandesc atat de simplist. Sau atat de departe in viitor :D
Din cate stiu eu, nu-i voie sa faci discriminari, zice la constitutie. Asa ca ori dau alocatii pentru toti copiii, ori nu dau nimanui.

#63
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostLady D., on Oct 23 2007, 21:59, said:

huh? gandesti gresit... scoala nu ti-o plateste statul? facultatea?

era sa iti spun ce iti da statul dar ma abtin . vezi topicul cu spaga la profi ca aia iti da statul

si eu am mai primit si bursa de la liceu. si am fost ft ft ft fericita. nu pt ca a fost o suma enorma, ca si-au batut mai mult joc de noi... asa, pt mine...

tu crezi ca niciun politician nu vede intr-un copil o minte cruda pe care sa o poata manipula si educa dupa bunul plac? serios vorbind, un copil e un viitor adult, iar ei au dreptul la vot... ;)
au deptul de vot cand politicienii vor fi ori morti ori in puscarie. nu ca pensionarii care pot vota si morti
nush daca intelegi ce vreau sa spun...
cu ocazia asta, toti parintii cu ceva salarii mai maricele si muncite o sa transmita cam asta guvernului:  :bandit:  :ciocan:  :death:  :finger:  :fyou:  :puke:

#64
serik

serik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2007
din cate`am vazut ori sunteti pro ori contra...
yo ca actual student(licean) propun sa ramana la fel alocatiile, majorate sau nu
Chestia cu "daca parintii au bani sa nu mai primeasca" nu mi se pare deloc OK, banii aia isi au acolo rostul si sunt utili indiferent c`or fi parintii .
Pt mine s super utili ca ori merg undeva cu prietenii/colegii, ori imi iau o cartela de reincarcare ori pur si simplu ii strang cum a mai zis cineva si dupa 1 an sau p`acolo sami iau ceva (gen camera foto :-? ).
Totusi sunt si cazuri unde alocatiile`s uitate de Dumnezeu in vreun sertar prafuit... asa ca s de acord cu faza ca,daca elevul (cazul asta eu) vrea, sa renunte la alocatie. In mod normal banii aia ar trebui adaugati in mod egal la restu` dar... fiind in Romania (stiu pare un cliseu dar ... e trist) cel mai bine ar fi sa avem posibilitatea de a dona acei bani unor fundatii pt copii nevoiasi/fara parinti/bolnavi sau pur si simplu parasiti (gen SOS). Pe scurt, odata pe luna in loc sa ridicam alocatia aceasta sa fie depusa in mod "automat" in contul/urile acelor asociatii.... si acele asociatii la randul lor (mi se pare si normal dar, sa fie si o faza gen "verificare") sa trimita cate`o scrisorica de multumire fiecarui elev care renunta la alocatie in favoarea celor nevoiasi...

nush ce parere aveti voi, dar yo asta consider ca ar fi cea mai "reusita" modificare ;)

ps: Yo personal nu vreau sa renunt la alocatie ca n`am avut norocu sa mi poata cumpara parintii audi a8 la 18 ani sau elicopter privat... deci pt me e super utila alocatia aia.
Iar referitor la faza cu parintii care iau banii copiilor... COPILUL sa aleaga daca isi ia banii sau ii doneaza... daca pustiu` stie ca ma-sa sau ta-su bea acei bani poate sa zica k el nu ii vrea ;)

Nu mai folosi "yo" si "k".

Edited by Lucian_M, 24 October 2007 - 20:39.
limbaj Irc


#65
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Ce am aflat astăzi.

Cei peste 18 ani, de la 1 ianuarie, nu mai primesc alocații. M-a pus diriga să fac tabel cu cnp-uri ale elevilor, părinților, purceilor/adrese pt. cec-uri care se vor trimite acasă de la anul și azi secretara a spus că nu mai primim.
M-a chinuit degeaba cu tabelul :cursing:

#66
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Ce nemernici  :madanimated: ,nu e corect,chiar daca avem peste 18 ani tot elevi suntem si ar trebui sa primim alocatie,nu ca ar fi cine stie ce suma dar totusi...nu e corect <_<

Edited by Mariusxzoner, 25 October 2007 - 18:43.


#67
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

View PostDida, on Oct 25 2007, 18:52, said:

Ce am aflat astăzi.

Cei peste 18 ani, de la 1 ianuarie, nu mai primesc alocații. M-a pus diriga să fac tabel cu cnp-uri ale elevilor, părinților, purceilor/adrese pt. cec-uri care se vor trimite acasă de la anul și azi secretara a spus că nu mai primim.
M-a chinuit degeaba cu tabelul :cursing:
probabil pt. ca multi lucreaza si nu mai au nevoie de alocatie...zic si eu :rolleyes: :mellow:

#68
eu_cu_mine

eu_cu_mine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2006

View PostDida, on Oct 25 2007, 18:52, said:

Ce am aflat astăzi.

Cei peste 18 ani, de la 1 ianuarie, nu mai primesc alocații. M-a pus diriga să fac tabel cu cnp-uri ale elevilor, părinților, purceilor/adrese pt. cec-uri care se vor trimite acasă de la anul și azi secretara a spus că nu mai primim.
M-a chinuit degeaba cu tabelul :cursing:
Nu e adevarata faza,la fel am auzit si eu ca cica nu mai primim alocatii dupa 18 ani,insa saptamana aceasta dirigu meu a primit cecuri pe 4 luni ,pana la 1 ianuarie si cica pe urma se fac carduri si luam alocatiile de pe card...iar acel tabel cu cnp-uri si alte cele mi-a dat si mie de facut insa este pentru cardurile respective,pe care le trim acasa

#69
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
Majoritatea romanilor vrea ca alocatia pentru copii sa fie acordata in functie de veniturile familiei
Majoritatea romanilor vrea ca alocatia pentru copii sa fie alocata diferentiat, in functie de veniturile familiei, arata un sondaj Gallup, citat de Realitatea Tv.

57% dintre cei intervievati nu sunt de acord ca alocatiile de stat sa fie aceleasi pentru toti copiii.

O treime dintre repondenti sunt de parere ca familiile cu venituri mari nu ar mai trebui sa beneficieze de alocatia pentru copii. Ei propun ca statul sa nu mai acorde acest ajutor financiar familiilor cu venituri cuprinse intre sapte sute si o mie de lei.

Sondajul a fost realizat in luna octombrie pe un esantion de 1.165 de persoane cu varsta de peste 17 ani si are o marja de eroare de +/-2,9%.

Premierul Calin Popescu Tariceanu i-a cerut, luna trecuta, ministrului Muncii, Paul Pacuraru, sa gaseasca solutii pentru ca alocatiile pentru copiii care provin din familii sarace sa fie mai mari. In schimb, Guvernul intentioneaza sa nu le mai acorde alocatii copiilor proveniti din familii cu venituri mari.
Sursa: http://www.hotnews.r...le-familiei.htm

#70
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View PostMosotti, on Oct 23 2007, 09:42, said:

tariceanu asta este atit de porc si de handicapat incit nu e nimic de mirare ca tara asta, privita din naveta spatiala, arata ca un cacat. pai bai boule de prim-ministru, in primul rind alocatia aia este o gluma proasta, cretinule. mai putin de 10 euro pe luna pentru un copil, handicapatule? asta e ajutorul pe care il da statul, boule, in timp ce acelasi stat, reprezentat de tine, parasuta, si de uritul ala cu mintea creata care tine loc de presedinte, se plinge ca nu avem spor natural? in al doilea rind, tembelule, alocatia o primesc copiii, nu parintii lor multimilionari

E un nenorocit si se pare ca propunerea lui a fost aprobata, iar de la I ian sunt curios cat voi mai primi si daca voi mai primi ceva.

#71
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

View PostCFR, on Oct 28 2007, 12:00, said:

[...]
O treime dintre repondenti sunt de parere ca familiile cu venituri mari nu ar mai trebui sa beneficieze de alocatia pentru copii. Ei propun ca statul sa nu mai acorde acest ajutor financiar familiilor cu venituri cuprinse intre sapte sute si o mie de lei.
[...]

Banuiesc ca e vorba de venitul/persoana de 700-1000RON...care e mic, din punctul meu de vedere. La o familie cu un copil, asta ar veni ca totalul salariilor sa fie de 3000RON, care e totusi putin, avand in vedere cat de scump e traiul in Romania. De la 4000-5000RON in colo vorbim de venituri medii->mari.

#72
LauraColt

LauraColt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.09.2007
Mi s-ar parea normal sa se acorde alocatia copilului in functie de venitul familiei.Nu sa se suspende la cei care nu au nevoie de ea avand venituri foarte mari dar sa se mareasca celorlalti care abia se descurca de pe o zi pe alta.Pentru fiecare inceput de an scolar un parinte trebuie sa scoata din buzunar cel putin 500 ron asa cum spunea cineva mai sus (eu am cheltuit dublu pentru fetita mea acum deoarece a crescut mai inalta cu 10 cm in vara asta si tot ce-i cumparasem deja anul trecut sau in primavara,,ciorapei,pantaloni,bluzite,pullovere i-au ramas mici si a trebuit sa o imbrac de la piele,plus caiete studentesti ca asa le-a cerut la scoala,culegeri la fiecare materie,geaca de toamna pentru ca cele de anul trecut i-au ramas mici,geaca de iarna ca a venit frigul) ,iar acei 32ron nu sunt de ajuns unui parinte cu un venit de,sa zicem,400ron lunar , mai ales ca parinte singur sau parinti cu doi-trei copii (o sa ziceti ca daca stiau ca nu pot face fata de ce au mai facut copii dar mai sunt si gemeni si tripleti,o gluma a naturii  pe care parintii nu au putut-o impiedica si nu-s vinovati) .
Mi se pare normal ca valoarea alocatiei sa scada cu cat parintii castiga mai mult !Alocatia este un drept al fiecarui copil,nu al celui care il naste-creste!Deci nu sunt de acord cu neacordarea alocatiei celor ,sa le zicem ,bogati!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate